دستگاه تصفیه آب خانگی

در این مقاله به بررسی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی می پردازیم و انواع فیلتر های آنها را به همراه کاربرد معرفی می کنیم.همچنین به نکات مورد توجه برای انتخاب دستگاه مناسب برای تصفیه آب منزل و همچنین تعمیر و نگهداری آنها می پردازیم.

دستگاه تصفیه آب چیست

یک دستگاه تصفیه آب با استفاده از یک مانع فیزیکی خوب، یک فرایند شیمیایی یا یک فرآیند بیولوژیکی، با به حداقل رساندن آلودگی آب، ناخالصی ها را حذف می کند. انواع دستگاه  تصفیه کننده آب را برای اهداف مختلف مانند آبیاری کشاورزی، آب آشامیدنی ، آکواریوم های عمومی و خصوصی و استفاده ی ایمن از حوضچه ها و استخرهای شنا، استفاده می کنند.

آب زلال و تصفیه شده

آب زلال و تصفیه شده

انواع تجهیزات تصفیه کننده آب

فیلتر تصفیه کننده آب

انواع فیلتر تصفیه کننده آب شامل فیلترهای واسطه، فیلتر غربال، فیلتر دیسکی، فیلتر تخت شن و ماسه ای کند ، فیلتر شن و ماسه ای سریع، فیلتر پارچه ای و فیلترهای بیولوژیکی مانند اسکرابر جلبک ها (algae scrubbers)، می شود.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب استفاده در محل (Point-of-use)

این نوع از دستگاه تصفیه آب جاییکه شما آب را می نوشید یا استفاده می کنید آب را تحت تأثیر قرار می دهند و شامل پارچ های تصفیه کن آب، فیلترهای شیر آب و سیستم های اُسمُز معکوس می شوند. دستگاه های تصفیه ی آب اُسمُز معکوس سیستمهایی هستند که مقدار نیترات و فلوراید را کاهش می دهند و تنها سیستمهایی هستند که هم مقدار سرب و هم مقدار مس را کاهش می دهند.

دستگاه تصفیه آب Point-of-use برای استفاده در محل، شامل فیلتر کربن فعال گرانول (GAC)، فیلتر عمق، فیلتر آلیاژ فلزی، فیلترهای سرامیکی میکرو، رزین بلوک کربن (CBR)، میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون غشاء می شوند. بعضی فیلترها از بیش از یک روش فیلتراسیون استفاده می کنند. تصفیه کننده های پارچی را می توان برای مقادیر کمی از آب آشامیدنی استفاده نمود. برخی کتری ها در داخل خود، به منظور کاهش رسوبات آهکی دارای تصفیه کن هستند.

نمای کلی سیستم تصفیه آب خانگی

نمای کلی سیستم تصفیه آب خانگی

فیلترهای تصفیه کننده آب نوع کارتریج فلوماتیک (Flowmatic cartridge)، استوانه هایی به طول 10 اینچ (254 میلیمتر) و قطر 5/2 اینچ (64 میلیمتر) می باشند؛ آنها توسط چند تولید کننده ساخته شده و در دسترس هستند. دستگاههای میکروفیلتراسیون می توانند به طور مستقیم در خروجی آب (شیرها) به منظور حفاظت از کاربران در برابر عوامل بیماری زایی که به طور بالقوه در آب وجود دارند نصب شوند.

دستگاه تصفیه آب استفاده در ورودی (point-of-entry)

این نوع از دستگاه تصفیه آب معمولاً نزدیک کنتور آب (در آب شهری) یا مخزن ذخیره ی آب نصب می شوند. سیستم های خانگی شامل سیستمهای میکروبیولوژی UV، نرم کننده های آب یا فیلترهایی برای کلر، طعم، بو و ذرات می شوند.

مراحل تصفیه آب

مراحل تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب قابل حمل (portable)

آب شیرین کن قابل حمل توسط کوهنوردان و سازمان های کمک رسانی در مواقع اضطراری بشردوستانه و نظامی استفاده می شوند. این دستگاه های تصفیه آب معمولاً کوچک، قابل حمل و سبک (5/0 تا 1 کیلوگرم یا کمتر) هستند و معمولاً توسط پمپ دستی مکانیکی کار می کنند. آب کثیفی که توسط یک لوله سیلیکونی انعطاف پذیر دارای فیلتر صفحه ای پمپ شده است، از یک فیلتر مخصوص نیز عبور می کند و در پایان درون یک ظرف جمع می شود.

این فیلترها برای از بین بردن باکتریها و میکروبها که می توانند موجب بیماری شوند، به کار گذاشته شده اند. فیلترهای دستگاه تصفیه اب قابل حمل دارای شبکه هایی هستند که باید تعویض یا تمیز شوند و قسمت خارجی فیلترهای سرامیکی آب هنگامی که با ناخالصی مسدود شوند باید ساییده شوند. این نوع فیلترهای آب نباید با دستگاه یا قرص هایی که آب را ضد عفونی می کنند و ویروس ها را حذف و یا میکشند، اشتباه گرفته شود.

نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

می توانید کاهش ذرات، آلودگی ها و یا عدم تعادل در آبی که هر روز می نوشید یا استفاده می کنید، را با دستگاه تصفیه آب خانگی  تجربه کنید.

کشف راه حل فیلتراسیون آب برای انواع نیازهای خانه، موجب حل مشکلات آب سخت مانند تفاله های صابون مانند و مزه ی تلخ و بوی کلر شد. یک دستگاه تصفیه آب خانگی مشکل آب ما را به طور مستقیم حل می کند و شما از مزایای آب پاک و شیرین و تر و تازه لذت خواهید برد.

دستگاه تصفیه آب پارچی

دستگاه تصفیه آب پارچی

پارچ تصفیه آب

پارچ تصفیه آب بهترین مدل آزمایش شده که یک کار عالی برای از بین بردن سرب و کلروفرم بدون فدا کردن عمر کارتریج یا نرخ جریان است. برخی از پارچ های تصفیه آب ممکن است دارای جریان آهسته، مستعد گرفتگی باشند و عمر فیلتر کوتاه داشته باشند. یک یا دو پارچ تصفیه آب که در یخچال قرار دارندممکن است برای یک یا دو نفر کافی باشد، اما برای خانواده‌ای که چند گالن آب در روز مصرف می کند ایده آل نیست.

دستگاه تصفیه آب قابل اتصال به شیر آب

دستگاه تصفیه آب قابل اتصال به شیر آب

دستگاه تصفیه آب نصب شونده روی شیر آب

اگر دنبال یک وسیله ی آسان نصب شو هستید، دستگاه تصفیه آب نصب شونده روی شیر ، انتخاب خوبی برای تصفیه آب آشامیدنی و پخت و پز وجود دارد. این نوع دستگاه تصفیه آب به شما اجازه می دهد که بین آب فیلتر نشده و فیلتر شده انتخاب کنید. این تصفیه کننده آب جریان آب را کند می کنند و برای همه ی شیرها متناسب نیستند، از جمله آنهایی که به صورت اسپری خارج می شوند.

دستگاه تصفیه آب خانگی سفید رنگ

دستگاه تصفیه آب خانگی سفید رنگ

دستگاه تصفیه آب آشپزخانه

شیر آب را حذف کنید و سپس دستگاه تصفیه آب را به شیر آب وصل کنید. این به شما اجازه می دهد تا مقدار زیادی آب را بدون تغییر و اصلاح لوله کشی تصفیه کنید. دستگاه تصفیه آب آشپزخانه کمتر از پارچ تصفیه آب یا دستگاه نصب شونده روی شیر آب ، جریان اب را مسدود می کند؛ اما این نوع از ذستگاه های تصفیه آب می توانند یک آشپزخانه ی درهم و برهم به وجود آورند و برای همه ی شیرها متناسب نیستند.

دستگاه تصفیه آب خانگی مخزن دار

دستگاه تصفیه آب خانگی مخزن دار

دستگاه تصفیه آب زیر سینکی

همانند دستگاه تصفیه آب آشپزخانه، می توانند مقدار زیادی آب را تصفیه کنند. به جای به هم ریختن آشپزخانه، آنها فضایی از کابینت در زیر سینک را اشغال می کنند. همچنین ممکن است به لوله کشی و حفر یک سوراخ برای شیر روی سینک نیاز باشد.

دستگاه تصفیه آب خانگی دارای مخزن مشکی رنگ

دستگاه تصفیه آب خانگی دارای مخزن مشکی رنگ

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس با استفاده از فشار آب خانگی استاندارد، آب مجبور می شود از طریق یک غشای نیمه نفوذپذیر و سپس از فیلترها عبور کند. دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس می توانند محدوده ی وسیعی از آلودگی ها شامل املاح نامحلول را حذف کنند. آنها بسیار آرام و اشغالگر فضای کابینت هستند و به طور معمول یک گالن آب زاید برای هر 3 تا 5 گالن فیلتر شده تولید می کنند. شما باید مطابق اصول بهداشتی آنها را با مواد شوینده به طور دوره ای تمیز کنید و غشا و فیلترها باید طبق توصیه ی سازنده تعویض گردند.

فیلتر تصفیه آب خانگی

فیلتر تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب یخچال

مجراهای آب و یخ در یخچال و فریزرها رایج شده اند. در دستگاه تصفیه آب یخپال خط آب به طور معمول از طریق یک فیلتر توکار جریان می یابد. اکثر فیلترها می تواند به راحتی توسط یک فشار و چرخاندن ساده جایگزین شوند. شما نیاز خواهید داشت که این فیلترها را هر شش ماه یا بیشتر تعویض کنید. بسته به فیلتر، فیلتر یخچال می تواند بسیاری از آلاینده ها را مانند دستگاه تصفیه آب آشپزخانه و یا نوع زیر سینکی کاهش دهد.

نمونه فيلتر دستگاه تصفیه آب

نمونه فيلتر دستگاه تصفیه آب

انواع فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع فیلتر تصفیه آب خانگی با تکنولوژی های مختلف شامل فیلترهای واسطه، فیلتر غربال، فیلتر دیسکی، فیلتر تخت شن و ماسه ای کند ، فیلتر شن و ماسه ای سریع، فیلتر پارچه ای و فیلترهای بیولوژیکی مانند اسکرابر جلبک ها (algae scrubbers)، می شود.

فیلتر آب خانگی کامل

بوی بد، رسوب بیش از حد در آب و اثرات خورنده آب با pH پایین، اینها تنها برخی از نشانه های آب مشکل‌دار است، آب چشمه با اغلب این مشکلات همراه است. فیلتر آب خانگی کامل برای حذف بو و مزه ی نامطبوع و بهبود سیمای آب مطابق با استاندارد مورد استفاده قرار نی می گیرد.

فیلتر نرم کننده آب شهری

فیلتر نرم کننده ی آب شهری ساخته شده اند تا تمام مزایای آب نرم شده را با قابلیت تصفیه آب کامل در اختیار شما قرار دهند. دستگاه تصفیه آب طعم و مزه ی کلر را کاهش می دهد و آب نرم  را به طور همزمان فراهم می کند.این فیلتر برای کاهش سختی، مزه و بوی نامطبوع، همچنین املاح نامحلول و باکتری ها طراحی شده اند.

فيلتر نرم کننده آب

فيلتر نرم کننده آب

فیلتر آهن

اگر شما مشکل آهن در آبتان دارید، این نوع فیلتر ها با کاهش مقدار آهن در آب شما برای دسترسی به آب پاکتر و شفاف تر به شما کمک می کند.

فیلتر گوگرد

آبی که بو و یا طعمی شبیه تخم مرغ فاسد دارد بسیار ناخوشایند است. این فیلتر آبی تازه تر و با مزه ی بهتر به شما می دهد. از آب با بو و مزه ی بهتر در خانه ی خود با این فرآیند پیشرفته ی فیلتراسیون، استفاده کنید. این فیلترها برای کاهش بو از طریق اکسیداسیون سولفید هیدروژن در آب ماهرانه طراحی شده اند، این فیلترها برخی از شایع ترین علل بوی آب خانگی را بهبود می بخشد.

چند نمونه از فیلتر های تصفیه آب خانگی

چند نمونه از فیلتر های تصفیه آب خانگی

 فیلتر آب کاهش آرسنیک

کاهش ناخالصی ها یی مانند آرسنیک  با فیلتر کاهش آرسنیک خانگی امکان پذیر است.

سیستمهای آب افزوده‌ی شیمیایی

برای مسائل مربوط به آب با مشکلات بزرگتر، فراتر از کمک به نرم شدن و تصفیه های استاندارد، این سیستم، بهبودهای پیشرفته برای دسترسی به آب مناسب را فراهم می کند.

 سیستم فرابنفش (UV)

از سیستم ضد عفونی فرابنفش با دیگر راه حل های بهبود آب، برای محافظت مؤثر در برابر باکتریها، ویروسها، قارچها و سایر آلودگیهای آب‌آورده استفاده کنید.

فيلتر يو وي دستگاه تصفیه آب

فيلتر يو وي دستگاه تصفیه آب

چگونه دستگاه تصفیه آب مناسب را انتخاب کنیم

دستگاه تصفیه آب می تواند مزه‌ی آبتان را بهتر کنند و حتی از شما در برابر آلودگی های مضر محافظت کند. انواع دستگاه تصفیه آب خانگی برای نصب و نگهداری، ساده تر و مناسب تر شده اند.

اگر شما به یک فیلتر آب یا تصفیه آب و یا سیستم بهبود آب نیاز دارید، برای یافتن بهترین دستگاه تصفیه ی آب برای خانه یتان چه باید بکنید و از کجا باید شروع کنید؟ ما این گام های مهم و مفید را برای یافتن دستگاه تصفیه ی آب درست برای خانه یتان ارائه می دهیم:

گام اول برای انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب: پی ببرید که در آب شما چه چیزی است

اگر شما از آلودگی هایی که در آب شما ممکن است باشد اطلاع ندارید، می توانید با گرفتن کپی از گزارش کیفیت آبتان از اداره ی آب و فاضلاب محلتان شروع کنید. اگر نمی توانید این گزارش را بگیرید، می توانید آبتان را به طور مستقل به آزمایش بدهید.

گام دوم برای انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب: تصمیم بگیرید که چه آلودگی هایی را می خواهید کم کنید

وقتی شما دانستید چه آلودگی‌هایی در آب شما هست، بهتر می توانید یک راه حل مناسب برای بهبود آبتان پیدا کنید که کیفیت آبتان را تضمین خواهد نمود. مهم است بدانیم که همه ی فیلترهای دستگاه تصفیه آب نمی توانند همه ی آلودگی ها را کاهش دهند. بر اساس گزارش آب یا نتایج آزمایش آبتان، می توانید تصمیم بگیرید که چه آلودگی هایی را می خواهید در آب آشامیدنیتان کاهش دهید.

دستگاه تصفیه آب خانگی دارای مخزن

دستگاه تصفیه آب خانگی دارای مخزن

گام سوم برای انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب: انتخاب هایتان برای بهبود آب را با هم مقایسه کنید

چند مورد برای حل مسکل آب وجود دارد. از دستگاه تصفیه آب خانگی کامل که تمام آب خانه‌یتان را پوشش می‌دهد تا فیلترهای تصفیه آب برای مکان های خاص مانند شیر آشپزخانه تا دستگاههای قابل حمل مانند پارچ آب یا حتی فیلترهای سرشیری. بعضی فقط یک آلودگی را کاهش می دهند و بعضی تعداد زیادی را.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

هنگامی که شما بر انتخاب یک دستگاه تصفیه آب خانگی تصمیم گرفتید، آنها برای اینکه به درستی کار کنند نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. به یاد داشته باشید که فیلتر خود را چه هنگامی نیاز است که تعویض کنید. برخی از فیلترها دارای چراغ های نشانگر و برای برخی ممکن است محدوده ی زمانی برای جایگزینی توصیه شود. خود را با التزامات جایگزینی سیستم های تصفیه آب خود آشنا کنید. حتماً هزینه های جاری تعویض فیلتر را در بودجه نهایی خود برای دستگاه تصفیه آب خانگی در نظر بگیرید.

برداشت و ترجمه از  culligannsfconsumerreports

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است“

تاریخ : 1396 / 02 / 24
دسته :

نظرات کاربران

سلام وقت بخیر؛ممنون از مطالب مفیدتون بسیار عالی بود
در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی هزینه تعویض فیلتر دستگاه چقدر هست؟و هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارد ؟

  سلام تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب بستگی به نوع فیلتر و نوع دستگاه و کیفیت آب منطقه متفاوت است . هزینه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب نیز بر اساس نوع فیلتر می باشد.

سلام خدا قوت ؛مطالبتون فوق العاده عالی بود
دستگاه تصفیه آب خانگی قابلیت حمل را داره؟در چه ابعادی موجود دارید ؟

  سلام روز بخیر -تشکر،دستگاه تصفیه آب قابل حمل هم وجود دارد این دستگاه های تصفیه آب معمولاً کوچک، قابل حمل و سبک (۵/۰ تا ۱ کیلوگرم یا کمتر) هستند و معمولاً توسط پمپ دستی مکانیکی کار می کنند.

سلام در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس توضیح میدید؟ممنون

  سلام دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس با استفاده از فشار آب خانگی استاندارد، آب مجبور می شود از طریق یک غشای نیمه نفوذپذیر و سپس از فیلترها عبور کند. دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس می توانند محدوده ی وسیعی از آلودگی ها شامل املاح نامحلول را حذف کنند. آنها بسیار آرام و اشغالگر فضای کابینت هستند و به طور معمول یک گالن آب زاید برای هر ۳ تا ۵ گالن فیلتر شده تولید می کنند. شما باید مطابق اصول بهداشتی آنها را با مواد شوینده به طور دوره ای تمیز کنید و غشا و فیلترها باید طبق توصیه ی سازنده تعویض گردند

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
خوبی سپاسگزارم

ممنون از مطالب مفیدتون
ببخشید دستگاه تصفیه آب ، نوع آلودگی های موجود در آب استفاده شده رو هم بهمون اطلاع میده؟ در صورت رسوب گرفتن شیرآلات و پکیج دیواری چیکار میشه کرد؟

  خواهش می کنم
  خیر. برای اطلاع از آلودگی های آب منزل به اداره آب و فاضلاب محله خود مراجعه کنید و متناسب با آن دستگاه تصفیه آب مناسب رو انتخاب کنید. استفاده از مواد شیمیایی و ابزار مکانیکی می تواند راهگشای شما برای برطرف کردن رسوب باشد اما برای پیشگیری از ایجاد رسوب می توانید به صفحه رسوب گیر و سختی گیر سایت مراجعه کنید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام
ما میخوایم یه دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنیم که روی شیر آب نصب بشه چون لوله هامون تا الان مشکل رسوب نداشته و میخایم هروقت خواستیم از آب تصفیه استفاده کنیم و هروقت نخواستیم اب معمولی استفاده کنیم. چه دستگاهی رو پیشنهاد می کنید؟

  سلام
  دستگاه تصفیه آب نصب شونده روی شیر آب مناسب شما است که در مقاله می توانید توضیحات آن را بخوانید.

با سلام دستگاه تصفیه آب نصب شونده روی شیر جریان آب خروجی را کند می کند؟؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839