بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس
۱۵ آذر ۱۳۹۷
هیات تحریریه بیلدینگ پلاس

درب داخلی ساختمان و انواع آن

ساختمان هر خانه نشانه ای از شخصیت صاحب آن است و نوع درب داخلی مورد استفاده تا حد زیادی گویای سلیقه و سبک مورد علاقه افراد آن ساختمان است. انواع درب داخلی بسته به نوع نیاز و هدف طراحی ، محل کاربرد و همچنین جنس مناسب برای تامین این نیاز ها انتخاب می شود. بنابراین برای انتخاب در داخلی مناسب باید از انواع آن شناخت مناسبی داشت. در این نوشته به معرفی انواع درب داخلی ساختمان از نظر سبک و از نظر متریال تشکیل دهنده آن ها پرداخته شده است.

درب مدرن لولایی از انواع درب داخلی ساختمان

انواع درب داخلی از نظر سبک

انواع مختلفی از درب داخلی ساختمان وجود دارد که هرکدام برای هدف منحصر به فردی ساخته شده اند و دارای سبک خاصی هستند. رایج ترین انواع درب های داخلی و نحوه کار آن ها به شرح زیر است:

درب داخلی کشویی شیشه ای رو به منظره بیرون و باز شدن درب تنها از یک جهت

عدم نیاز به فضا برای باز شدن درب داخلی کشویی شیشه ای

درب کشویی

درب های کشویی ، شامل درب کشویی سنتی ، درب ریلی توکار و درب کشویی شیشه ای ، به طور معمول رو به حیاط خلوت باز می شوند. این درب ها به دلیل عدم نیاز به فضا برای باز شدن در و دسترسی آسان به فضای پشت دارای عملکرد بسیار خوبی هستند. تنها محدودیت درب ریلی کشویی سنتی در عدم استفاده همزمان از دو سمت در داخلی است ، زیرا در یک زمان واحد تنها یک طرف درب کشویی در دسترس است.

درب کشویی داخلی روی دیوار داخلی دارای ریل حرکت از بالا

در کشویی نصب شده روی دیوار داخلی با قابلیت ریل به طور کامل از بازشوی درب

یک راه برای رفع نواقص و محدودیت دسترسی درب های کشویی سنتی این است که به جای کاربرد روی دیوار حیاط ، بر روی دیوار داخلی نصب شوند. در کشویی داخلی می تواند به طور کامل از فضای بازشوی درب ،  ریل و جابجا شود و قسمت ورودی درب داخلی به طور کامل باز شود. اگرچه این نوع درب نیز نوعی در کشویی است ، اما به طور معمول بر روی یک دیوار اسلاید می شود و از یک جهت کشویی است ، در حالی که یک درب کشویی سنتی دارای ریل حرکت از بالا و پایین است.

حرکت درب پاکتی به داخل دیوار از دو طرف و باز و بسته شدن آن

باز شدن درب داخلی با حرکت در داخل دیوار در درب توکار پاکتی

درب پاکتی

نوع دیگری از درب ریلی یا کشویی ، درب پاکتی یا درب کشویی توکار است. با این تفاوت که درب پاکتی ، بر خلاف درب کشویی سنتی که در آن بخشی از درب باز و قسمتی از آن مسدود می شود ، با ایجاد یک پاکت فضای خالی در داخل دیوار ، که به عنوان فضایی برای حرکت درب به داخل دیوار به کار می رود ، مشکل درب های کشویی سنتی را حل می کند. درب پاکتی از بالا و پایین دارای مسیر حرکت به داخل و یا خارج از دیوار است.

باز و بسته شدن درب لولایی با استفاده از نوسان در داخلی حول لولا

باز شدن در لولایی با استفاده از نوسان درب داخلی حول لولا

درب لولایی

درب های لولایی ، به طور معمول دارای دو تا سه لولا هستند تا با استفاده از آن ها باز و بسته شدن و نوسان درب انجام گیرد. در فضا های کوچک و به خصوص درب حیاط  ، این نوع درب داخلی نوسانی بسیار مناسب می باشد.

درب همتراز داخلی با توانایی عملکرد درب های چندگانه و قابل کاربرد در متریال های مختلف

حرکت درب های داخلی هم تراز به صورت موازی با هم

درب هم تراز

درب های هم تراز بسیار شبیه به درب های کشویی سنتی هستند و تنها تفاوت آن ها در توانایی حرکت آن ها تنها از بالای درب است. این درب ها می توانند دیوارکوب نیز باشند و در سبک ها و متریال های مختلف به کار روند. درب هم تراز برای فضا های تنگ و مخفی یا دیوار هایی که درب های چند گانه دارند مناسب است.

ترکیب ویژگی های در داخلی کشویی و در لولایی در در تاشو

تا شدن و جمع شدن درب داخلی به دو طرف در درب تاشو

درب تاشو

درب تاشو یا درب دو طرفه نوعی درب داخلی است که برای استفاده در فضا های کوچک تر ، که درب لولایی سنتی فضای بیشتری اشغال می کند ، مناسب است. درب تاشو ترکیبی از ویژگی های درب کشویی و درب لولایی است و در ها از دو طرف می توانند تا شده و در یک گوشه جمع شوند. در تاشو برای کاربرد جداکننده اتاق نشیمن و یا درب کمد بسیار مناسب است.

درب کلاسیک فرانسوی متشکل از پنل های شیشه ای قرار گرفته در داخل چارچوب

درب فرانسوی متشکل از پنل های شیشه ای و چارچوب

درب فرانسوی

درب داخلی فرانسوی برای محکم کردن بالا و پایین درب و جلوگیری از حرکت یکی از درب ها طراحی شده اند. درب های داخلی فرانسوی ، ساخته شده از پنل های شیشه ای مستطیلی قرار گرفته در داخل پنل های چارچوب درب ، سبک کلاسیکی به خانه می دهند. درب فرانسوی با ساختار خاص خود در حین تقسیم فضای موجود ، نور را نیز فیلتر می کند.

درب داخلی لوور متشکل از پنل های چوبی زاویه دار برای بهبود تهویه

درب داخلی لوور

درب لوور

این نوع درب داخلی می تواند در هماهنگی با انواع دیگر درب به کار رود. این درب ها به طور معمول از قاب های چوبی و زاویه دار در پنل درب برای بهبود تهویه استفاده می کنند و به عنوان درب پستوی خانه و گاهی نیز حمام ، در صورت نیاز به تهویه مناسب ، به کار می روند.

درب مسطح بدون برجستگی و پنل و ساخته شده از چوب ، از انواع درب داخلی ساختمان

درب داخلی مسطح ساخته شده از چوب و بدون برجستگی در سطح

درب مسطح

این نوع درب های داخلی ساختمان دارای یک سطح صاف در دو طرف ، بدون برجستگی و بدون تقسیم به پنل و از جنس لوور یا شیشه ای و به طور معمول ساخته شده از چوب هستند که با تخته سه لا ، لمینت و یا ام دی اف روکش شده اند. این درب ها فضا را مدرن می کنند و بیشتر در فضای داخلی استفاده می شوند ، اما با کمی تغییر برای در های بیرونی نیز قابل استفاده می باشند. چهارچوب این درب می تواند از هر متریالی باشد فقط باید توانایی تحمل وزن را داشته باشد. این نوع درب داخلی فقط به یک سمت باز می شود و به علت اقتصادی بودن ، زیبایی و دوام کاربرد زیادی در منازل دارد. در صورت استفاده از درب داخلی مسطح در مکان های در معرض رطوبت ، مانند سرویس و آشپزخانه ، قسمتی از آن که در تماس با رطوبت قرار دارد را می توان با ورق آلومینیومی پوشاند.

درب پنل دار با پنل های شیشه ای در درب داخلی و فریم دور از جنس متریال دیگر

درب داخلی پنل دار تشکیل شده از پنل های شیشه ای

درب پنلی

بر خلاف درب های کشویی ، درب های پنل دار ، دارای پنل های عمودی و افقی هستند که به درب عمق و جذابیت می دهند. درب های پنلی در فضای داخلی خانه ها بسیار رایج هستند و  در انواع دو پنلی ، سه پنلی ، چهار پنلی ، پنج پنلی و نوع سنتی شش پنلی به کار می روند. درب پنلی ، به طور معمول از چوب یا انواع دیگر متریال درب داخلی مانند کامپوزیت یا درب هسته توخالی ساخته می شوند. روی فریم های چوبی پنل ها می توان طرح های متنوعی اجرا کرد و یا از پنل شیشه ای به جای چوب استفاده کرد. فریم دور در می تواند از متریال های دیگر مانند آهن ، آلومینیوم و غیره باشد.

در داخلی دوتایی از نوع پنلی با پنل های شیشه ای در وروردی حمام

درب داخلی دوتایی با قابلیت باز شدن همزمان هر دو درب

درب دوتایی

درب های دوتایی می توانند از نوع درب پنلی ، مسطح ، لوور ، درب داخلی فرانسوی یا هر سبک دلخواهی باشند ، اما در نهایت با هر طراحی دلخواه ، نتیجه مجموعه ای زیبا خواهد بود. درب های دوتایی برای کاربرد در ورودی اتاق نشیمن ، کتابخانه ، فضای اتاق نهارخوری و هرجا که نیاز به اضافه کردن کمی پیچیدگی در طراحی است ، مناسب است.

در داخلی محوری شیشه ای با قابلیت باز شدن از وسط و نوسان حول پاشنه وسط

نوسان درب محوری حول مرکز و باز شدن درب از وسط

درب محوری

برای داشتن یک نوع منحصر به فرد از درب مدرن داخلی و ذخیره سازی فضای داخلی ، درب محوری یک گزینه عالی است. درب محوری به جای باز شدن به کناره ها ، با چرخیدن حول پاشنه محور هایی که در نیمه بالایی و نیمه پایینی قرار گرفته اند باز می شوند.

درب هلندی با قابلیت باز شدن نیمه بالایی به طور جداگانه قابل کاربرد در آشپزخانه و جداسازی محل حیوان خانگی

باز شدن نیمه بالایی و پایینی درب هلندی به صورت مجزا

درب هلندی

درب های ساده و شیک هلندی ، به سبک تقسیم بندی خاص خود ، که اجازه باز شدن نیمه بالایی و نیمه پایینی در را به طور جداگانه می دهد ، شناخته می شوند. درب هلندی ، سبکی مناسب برای درب داخلی آشپزخانه و یا مناطق سرویس دهی مانند غذا خوری ها است. همچنین می تواند به عنوان نوعی جدا کننده برای کودکان یا حیوانات خانگی عمل کند.

ظاهر صنعتی درب فولادی و مقاومت در برابر زنگ آن دلیل کاربرد در فولادی برای فضای داخلی و خارجی

درب مدرن فولادی قابل کاربرد به عنوان درب داخلی و خارجی

انواع درب داخلی ساختمان از نظر جنس

انواع درب داخلی از نظر جنس مواد تشکیل دهنده آن ها به شرح زیر است.

درب فولادی

درب فولادی و یا درب فلزی سال های متمادی است که مورد استفاده قرار می گیرد و برای فضا های داخلی و خارجی بسیار مناسب هستند. این درب ها می توانند مانند یک جسم صلب با هسته توپر و یا تو خالی باشند. درب های فولادی جایگزین مناسبی برای درب های چوبی هستند و متریال فولادی آن ها باعث صنعتی به نظر رسیدن درب و خاصیت ضد زنگ و افزایش مقاومت آن درب می شود. تمیز کردن درب های داخلی فولادی آسان است و می تواند توسط ضد عفونی کننده های معمولی نیز صورت گیرد. فریم درب ها می تواند دارای زاویه یا شکل تی یا ورق های فشرده باشد. یراق آلات این درب ها نیز از جنس فولاد است و به در و چهارچوب جوش داده می شود. این درب می تواند با خم سرد نیز تولید شود که در این حالت کیفیت ساخت بالایی دارد و در مدت زمان طولانی نیاز به نگهداری ندارد. درب های فولادی در طرح ها و بافت های گوناگون موجود است و در فضا هایی که بحث امنیت مهم است ، به دلیل ایمنی بالا می تواند گزینه مناسبی باشد. مشابه درب های فولادی از فولاد ضد زنگ ، درب های هسته توخالی فلزی برای مدرن کردن فضا مناسب هستند. با این حال ، این درب ها به اندازه درب فولادی قوی نیستند و علاوه بر عملکرد ضعیف عایقی در بلند مدت در معرض زنگ زدن قرار دارند.

درب داخلی فایبرگلاس با انعطاف و استقامت بالا و قابلیت رنگ زدن قابل کاربرد به عنوان درب داخلی و خارجی

انعطاف و استقامت بالای درب فایبرگلاس با پوشش رزین

درب فایبرگلاس

فایبرگلاس متریالی محکم است که با رزین پوشش داده می شود و می تواند موارد کاربرد متعددی مانند وان حمام ، در ، پنجره و غیره داشته باشد. فایبرگلاس با خاصیت انعطاف پذیری خود و هزینه نگهداری پایین نسبت به چوب و فولاد ، می تواند جایگزین مناسبی برای استفاده در درب های داخلی بجای درب چوبی باشد. درب های فایبرگلاس محکم هستند و داخل آن ها با فوم پر شده است و دارای عملکرد عایق حرارتی نیز می باشند. درب فایبرگلاس می تواند با پنل های چوبی نیز ترکیب شود و از زیبایی بیشتری برخوردار شود. این درب ها قابل رنگ زدن هستند و هم برای درب داخلی و هم درب خارجی کاربرد دارند. تمیز کردن درب های فایبرگلاس بسیار راحت است و ضد عفونی کننده های ملایم ، آسیبی به پوشش نهایی درب فایبرگلاس وارد نمی کند.

تنوع زیاد چوب در کاربرد در درب داخلی ساختمان

انواع درب داخلی چوبی در دکوراسیون

درب چوبی

اولین پروفیل های درب و پنجره از جنس چوب بودند. ساخت درب های چوبی با توجه به در دسترس بودن متریال آن ها راحت است و می توان در کارگاه به راحتی آن ها را تولید کرد. درب های چوبی دارای انواع متعدد طرح ، صرفه اقتصادی و نیز دارای خاصیت عایق می باشد. رطوبت بالا و تغییرات دمایی می تواند در طول زمان باعث تغییر شکل چوب شود. کیفیت و تنوع زیاد چوب در ساخت این درب ها باعث کاربرد گسترده آن ها برای درب های داخلی و خروجی شده است.

درب ام دی اف

یکی از انواع درب داخلی چوبی ، درب MDF (فیبر چوب با ضخامت متوسط) است که دارای رویه صاف ، دوام بالا ، نیاز به مراقبت کم و نیز مقاوم در برابر تغییرات دمایی است.

درب داخلی دارای رویه ام دی اف و روکش لمینت با طرح چوب

درب داخلی دارای رویه ام دی اف و روکش لمینت با طرح چوب

درب لمینت

درب لمینت می تواند یکی از مرغوب ترین انواع درب داخلی باشد و دارای قابلیت تمیز شدن آسان ، دوام بالا و صرفه اقتصادی است. این درب داخلی دارای رویه ام دی اف و روکش لمینت با طرح های متنوع مانند طرح چوب است. در درب داخلی لمینت آنچه دارای اهمیت است تولید با کیفیت آن است ، زیرا در صورت ضعف در تولید و پوسته پوسته شدن درب  تقریبا بازگرداندن آن به حالت اولیه غیر ممکن است.

درب هسته توخالی

این درب ها نباید با درب فلزی هسته تو خالی اشتباه گرفته شوند. مواد تشکیل دهنده این درب ترکیب فیبر چوب است و با کامپوزیت پلی وود روکش می شود. این درب ها مانند چوب سنتی مقاوم نیستند و در برابر صوت نیز عملکرد عایقی ضعیفی دارند.

درب شیشه ای با فریم برای جدا کنندگی فضای داخلی و کاربرد در ورودی حیاط

درب شیشه ای با فریم در مرز فضای داخلی و خارجی

درب شیشه ای

از انواع درب های داخلی شیشه ای می توان به درب شیشه ای به صورت فریم لس و یا با فریم مانند درب ترمال بریک و یو پی وی سی اشاره نمود. درب شیشه ای فریم لس برای جداکنندگی فضاهای داخلی استفاده می شود و درب شیشه ای فریم دار رو به منظره حیاط پشتی و برای مرز بین فضای داخلی و خارجی کاربرد دارد. پنل های شیشه درب های شیشه ای در طرح ها و سبک های مختلف به کارمی روند و باعث روشن تر شدن فضای اتاق می شوند و دید بیشتری را نیز برای ساکنین فراهم می کنند. در استفاده از درب های شیشه ای باید حریم شخصی را نیز در نظر گرفت. این درب ها وزن بیشتری دارند و از نظر هزینه نیز نسبت به سایر انواع درب داخلی گران تر هستند.

درب ام دی اف با روکش پی وی سی با خاصیت ضد آب

درب داخلی ام دی اف با روکش پی وی سی

درب پی وی سی

Pvc یک پلاستیک پرکاربرد است که استفاده از آن در درب های داخلی بسیار رایج شده است. درب سرویس بهداشتی و درب حمام باید از جنس پی وی سی و یا چوب ضد آب باشد تا از نفوذ آب به لایه های داخلی درب و پوسیده شدن آن جلوگیری نماید. درب های روکش پی وی سی ، همان درب چوبی ام دی اف با به کارگیری روکش پی وی سی هستند که خاصیت ضد آب پیدا می کنند. درب روکش پی وی سی می تواند در رنگ ها و طرح های مختلفی تولید شود و ساخت و نصب آسانی دارد. از مزایای درب پی وی سی می توان مقاومت در برابر آب ، مقاومت در برابر خوردگی ، دوام بالا و وزن سبک آن را نام برد. درب های پی وی سی برای درب ورودی ساختمان مناسب نیستند اما به علت وزن کم و اقتصادی بودن نسبت به درب چوبی کاربرد دارند.

درب آلومینیومی

از فلز آلومینیوم به دلیل کاربرد زیاد و وزن بسیار کم نسبت به آهن ، در ساخت درب و پنجره ، پارتیشن و کرتین وال استفاده می شود. از مزایای درب آلومینیومی می توان به دوام آن در شرایط سخت آب و هوایی ، مقاومت در برابر موریانه ها ، طول عمر زیاد ، صرفه اقتصادی و قابلیت کاربرد در درب داخلی یا بیرونی اشاره کرد.

درب plywood

درب پلی وود ، تشکیل شده از کامپوزیت پلی وود ، که از ترکیب پلاستیک و چوب به وجود می آید ، و یا با روکش پلی وود است. پلی وود را می توان به عنوان روکش نهایی درب به کار برد یا در ساخت درب از آن استفاده و روی آن را پی وی سی اجرا کرد. متریال پلی وود بیشتر برای چهار چوب ضد آب درب کاربرد دارد.

منبع : artisanhardware

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

 

Review: 5 - "درب داخلی ساختمان و انواع آن" by , written on آذر ۱۵, ۱۳۹۷

ساختمان هر خانه نشانه ای از شخصیت صاحب آن است و نوع درب […]

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*