خانه های رویایی هوشمند

در مقاله پیش رو گزارشی از سمت و سوی سیاست گذاری شرکت های بزرگ طراح و پیمانکار ساختمانی در گسترش ساخت و ساز خانه های رویایی هوشمند ارائه می گردد و همچنین بخشی از امکانات پیشرفته این خانه ها معرفی می شود.

خانه های رویایی هوشمند در کشورهای پیشرفته

چندی پیش در شهر شیکاگو ایالات متحده آمریکا حدود 160 شرکت فعال در زمینه طراحی و ساخت خانه های مسکونی در مورد روند طراحی و ساخت خانه های هوشمند و دیجیتالی به گفتگو و تبادل نظر و برنامه ریزی پرداختند. شرکت های حضور یافته در کنفرانس از بزرگترین پیمانکاران فعال در زمینه ساخت خانه بودند که سالیانه تعداد زیادی از خانه های هوشمند را با قیمت هایی تا 900 هزار دلار به بازار مسکن ایلات متحده عرضه می کردند. از دلایل اصلی تشکیل این گفتگو، افزایش اجرای طرح های قدیمی در خانه و دست یافتن به راه حلی برای جذب سلیقه های جوانتر و جدید تر در مسکن بود. یکی از مسببین این گردهمایی آقای «ویلیام تامسون» در نطق خود می گوید: «امکانات دیجیتالی برای خانه ها یک مزیت رقابتی بسیار کلیدی محسوب می شود. از 30 میلیون خانه ای که سال اخیر در ایالات متحده به فروش رسید، تقریباً 7 میلیون از آنها با نقشه های قدیمی و سیم کشی های مشکل زا همراه بودند.» البته می شود بخشی از خانه های قدیمی را نیز به سیستم های دیجیتالی مجهز نمود، که این عملیات چندان مقرون به صرفه نیست و شایسته است هوشمند سازی خانه های  جدید طراحی و ساخته شود. نسل جدید خریداران جوان خانه در ایالات متحده که فناوری را بخشی لازم و طبیعی در زندگی می دانند نیز باعث می شود این سیاست جدید (طراحی و ساخت خانه های رویایی هوشمند) با جذابیت بیشتری توسط پیمانکاران خانه دنبال گردد.

مردي در حال کنترل سيستم های خانه های رویایی هوشمند

کنترل و تنظیم سیستم ها ی خانه های رویایی هوشمند توسط تبلت

خانه های رویایی هوشمند و نقش آنها در بهبود زندگی

برای آشنایی بهتر با شیوه بهره برداری از خانه های رویایی هوشمند در نظر بگیرید مادر خانواده از خرید برگشته و به سمت خانه درحال رانندگی است. پیش از اینکه به خانه خود برسد از همان داخل ماشین با فشار دکمه بر روی دستگاه تلفن همراه خود  سیستم کنترل تهویه مطبوع داخل منزل را فعال نموده و دمای هوای خانه را تنظیم می کند. پس از رسیدن به خانه رویایی مجددا توسط تلفن  همراه و یا توسط دستگاه کنترل از راه دور درب پارکینگ و قفل مرکزی خانه باز می شود. تمام انواع لامپ های مورد نیاز در مسیر، از در ورودی خانه تا آشپزخانه روشن می شوند. دیگر لازم نیست که با دست پر از وسایل، کلید درآورده یا دنبال کلید لامپ بگردد. یا در نظر بگیرید شما از خانه خارج می شوید و در مورد اینکه آیا اجاق گاز یا لامپ اتاقتان یا سیستم تهویه مطبوع را خاموش کرده اید تردید می کنید، دیگر لازم نیست که بازگردید و اجاق را خاموش کنید، فقط کافی است با دستگاه کنترل از راه دور همراهتان یا سیستمی که روی تلفن همراهتان نصب شده موضوع را چک نموده و در صورت روشن بودن آنرا از همانجا خاموش کنید.

در سال گذشته میلادی در ایالات متحده، بیش از 60 درصد خانه های فروخته شده مجهز به سیم کشی های نوع Cat-5 بوده که یکی از بهترین انواع سیم برای ارتباط شبکه های کامپیوتری است. ضمن اینکه این خانه ها مجهز به طراحی جدیدی برای سیستم های پخش ویدئویی و پخش صوت نیز بوده اند.

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های خانه های رویایی هوشمند ، اتصال سیستم های خانه به شبکه اینترنت است. خانه های هوشمند بر اساس این ایده طراحی شده اند که در هر مکانی دور از خانه که باشید، به راحتی بتوانید از طریق اینترنت وضعیت خانه را مانیتور و کنترل نمایید. اگر فراموش کرده اید درها را قفل کنید، این کار را انجام دهید. سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته خانه را چک کنید. روشنایی و دمای خانه را تنظیم کنید حتی فراتر از آن خانه های رویایی هوشمند برای شما پیام می فرستند. مثلاً وقتی که بچه ها به خانه آمدند حسگرهای درب ورودی، با ارسال سیگنالی به تلفن همراهتان، شما را آگاه می کنند. حسگر دیگر می تواند به شما اطلاع دهد که در اتاق شما، امروز چند بار و در چه ساعت هایی باز و بسته شد، با فراگیرتر شدن سیستم های کنترل الکترونیکی، بسیاری از وسایل خانه های هوشمند با اتصال به شبکه اینترنت، خدمات جالبی به شما ارائه می دهند. به طور نمونه در این خانه ها یک اسکنر الکترونیکی جایگزین کلید در اصلی خانه می شود. این نوع وسایل امروزه بیشتر در مکان های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین شما برای ورود به خانه فقط کافی است انگشت دست یا چهره خود را نمایش دهید، پس از آن دستگاه با شناسایی شما در را به رویتان باز می کند. در خانه های رویایی هوشمند ایلات متحده آمریکا قسمتی به نام «رختشوی خانه» وجود دارد.

در حال تنظيم ناشين لباسشويی خانه های رویایی هوشمند

رخشوی خانه خانه رویایی هوشمند

در رخشوی خانه کنتور آب، سیستم حرارتی و ماشین لباسشویی و خشک کن قرار دارند. این بخش در خانه های رویایی هوشمند به کانون فرماندهی دیجیتالی تبدیل می شود و یک کنترل هوشمند موتورخانه ، آب و گرمای خانه، روشنایی خانه و سیستم امنیتی خانه ترموستات هوشمند را زیر نظر دارد. آینه قسمت دستشویی و حمام این خانه ها مجهز به یک نمایشگر است که می تواند در صورت تمایل شما فعال شده و بلندگوهایی در این قسمت اخبار رادیو یا موسیقی دلخواهتان را به گوش شما برساند. یخچال خانه های هوشمند مجهز به یک صفحه نمایشگر است که هم می تواند به عنوان تلویزیون و هم نمایشگر کامپیوتر استفاده شود. در حافظه این نمایشگر انواع و اقسام دستور پخت شیرینی و غذاهای مختلف وجود دارد و خانم خانه می تواند با کمک آن که دستور پخت را نمایش هم می دهد به پخت و پز غذا بپردازد. این یخچال ها دارای یک اسکنر مخصوص هم هستند که توسط آن می توان مواد غذایی را هنگام قرار دادن در یخچال البته اسکن کرد تا یخچال بتواند تاریخ به پایان رسیدن زمان مصرف هر ماده غدایی را پیش از به پایان رسیدن آن به اطلاع شما برساند.

خانه های رویایی هوشمند دارای یک تقویم الکترونیکی هم هستند. این تقویم به ساکنین کمک می کند از طریق تلفن های همراه پیام کوتاه دریافت کنند. ضمن اینکه افراد خانه با انتقال اطلاعات به این تقویم در زمان لازم خواهند دانست که در چه روز و زمانی چه کاری باید انجام دهند یا مثلاً افراد دیگر در ساعت معینی کجا هستند و چرا دیر کرده اند؟
برنامه های تلویزیونی، اینترنتی خانه های هوشمند نیز به وسیله یک دستگاه کنترل از راه دور به راحتی قابل تعویض و جابه جایی به زمان دلخواه ساکنین است. مثلاً فرد از مبل اتاق خود می تواند برنامه تلویزیونی دلخواهش را ضبط کرده یا به اینترنت پرسرعت متصل شود. در زیر صفحه تلویزیون هم یک پردازنده یا «Media Center-PC»وجود دارد که جانشین وسایل صوتی و تصویری خانه های امروزی خواهد شد. این کامپیوتر در خانه های رویایی هوشمند نقش رادیو تلویزیون سیستم های پخش استریو وDVD و کامپیوتر اصلی را خواهد داشت و می تواند بسیاری از برنامه های دلخواه را از رادیو و تلویزیون روی هارددیسک خود ذخیره کند. از آنجایی که هم اکنون بسیاری از برنامه های رادیو و تلویزیون نیز از راه اینترنت ارسال و پخش می شوند، بنابراین کیفیت و سرعت پخش اینترنتی این نوع برنامه ها هم بسیار بهتر از امروز خواهد شد.

دستی که ساعت مچی هوشمند براي تنظيم خانه های رویایی هوشمند برو روی آن بسته شده است

کنترل و تنظیم سیستم های ساختمان توسط ساعت هوشمند

در خانه های رویایی هوشمند اتاق بچه ها می تواند بسیار جذاب باشد. به طور مثال بچه ها با کامپیوتر ویژه ای که دارند و با کامپیوتر اصلی خانه در ارتباط است، می توانند انواع سرگرمی های دیجیتالی را تجربه کنند. از این مهم تر این که بچه ها در این اتاق و به وسیله اینترنت می توانند به درس خواندن الکترونیکی( Learning- E) بپردازند. از سوی دیگر بچه ها نه تنها می توانند با بیرون خانه پیوند برقرار کنند، بلکه به وسیله یک دوربین اینترنتی و بلندگوهای وابسته به سیستم دیجیتالی اتاق شان با دیگر افراد خانه ارتباط الکترونیکی داشته باشند.

در مجموع تمامی سیستم های خانه های هوشمند از توانایی کنترل از راه دور به ویژه از طریق تلفن همراه برخوردارند. این خانه ها زمانی دور از دسترس به نظر می آمدند ولی هم اکنون مدت هاست که در ایالات متحده، کانادا و انگلیس و سایر کشور های پیشرفته ظهور کرده اند و روز به روز مشتریان بیشتری پیدا می کنند.

بازخورد این مطلب را در معرفی سمت و سوی ساخت خانه های رویایی هوشمند با ما در میان بگذارید و به بیلدینگ پلاس برای کنکاش بیشتر در این مقوله و موضوعات دیگر یاری رسانید.

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس امری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 08 / 08
دسته :

نظرات کاربران

سلام چگونه می شود آسانسور را از راه دور به صورت هوشمند کنترل و مدیریت کرد؟
چگونه می شود به برد اصلی کنترل آسانسور کامپیوتر وصل کرد برای هوشمند سازی آسانسور؟
با تقدیم تشکر و احترام
خواهشمند است به آدرس ایمیل اینجانب راهنمائی های لازم را محبت فرمائید.

    سلام دوست گرامی
    برای کنترل آسانسورها از راه دور از روشهای و سیستم های مختلفی از جمله سیستم های کنترلی مبتنی بر تگ های الکترونیکی با تکنولوژی رادیویی یا RFID ، سیستم نرم افزاری مدیریت آسانسور Elevator Management System و یا اتصال تجهیزات آسانسور به سیستم مدیریت ساختمان BMS در خانه های هوشمند طبیعتا هر یک از اجزا و تجهیزات ساختمان به طور مجزا قابل برنامه ریزی و کنترل هستند. دعوت می کنم مطلبی دیگر خصوص خانه های هوشمند را مطالعه فرمایید.

بسیارعالی

خوب بود

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839