تفاوت سقف آسمان مجازی و سقف کشسان

در این نوشته توضیحاتی در رابطه با سقف آسمان مجازی و سقف کشسان به صورت خلاصه آورده شده است و همچنین تفاوت های ظاهری و کاربردی این دو سقف کاذب طرح دار بیان گردیده است.

 

معرفی سقف کاذب کشسان

سقف کشسان ، نوعی سقف کاذب معلق  با ساختاری انعطاف پذیر بوده و طرح ها و رنگ های متنوعی را شامل می شود.  این سقف کاذب پارچه ای می تواند با سقف کاذب معمولی و یا تایل کناف ترکیب و طراحی شود. سقف کاذب کشسان می تواند با تصاویر و اشکال مختلف مطابق با سلیقه اشخاص طراحی و اجرا گردد.

سقف کشسانی ترنسلوسید

سقف کشسان از دو جز اصلی تشکیل شده است که شامل پارچه ای سبک وزن از جنس پی وی سی و ریل های مخصوص می باشد. پارچه PVC این نوع از سقف کاذب تحت فرایند حرارتی خاصیت کشسانی پیدا می کند. ریل های سقف کاذب کشسان بر روی سقف یا روی دیواری نصب گردیده و پارچه پی وی سی در داخل آنها نصب می شود.

ریل و پارچه سقف کششی

ریل زیر ساخت و پارچه پی وی سی سقف کاذب کشسان

علاوه بر بکارگیری سقف کشسان در پوشش سقف ، می توان از این تکنولوژی در پوشاندن دیوار ها ، ساخت انواع پنل روشنایی و پخش کننده های نور همچنین  برای طراحی غرفه های نمایشگاهی در فرم ها و اشکال مختلف استفاده نمود.

تایل آسمان مجازی

سقف کاذب طرح دار آسمان مجازی

معرفی آسمان مجازی

آسمان مجازی ، سقف کاذب نیمه شفافی است که دارای ساختاری انعطاف پذیر بوده و طرح ها و رنگ های متنوعی را شامل می شود. این سقف کاذب نیمه شفاف می تواند با سقف کاذب معمولی و یا تایل کناف ترکیب و طراحی شود. آسمان مجازی با تصاویر و اشکال مختلف مطابق با سلیقه اشخاص طراحی و اجرا گردد.

در دنیای امروزی که افراد با توجه به مشغله فکری و درگیری های مختلفی که با آنها روبرو هستند زمان زیادی برای گذراندن اوقات خوش در طبیعت برایشان باقی نمی ماند اما  انسان  به طور ذاتی نیازمند قرار گرفتن در طبیعت و استفاده از آرامش محیط جنگل، دریا و محیط های طبیعی دیگر است. این نیاز به آرامش، علاوه به محیط منزل در محیط های کاری نیز برای ارتقاء سطح عملکرد ساکنان  بسیار پر اهمیت و کاربردی است. بر همین اساس در فضاهای درمانی نیز  برای آرامش بیماران در  قسمت های مختلف درمانگاه و بیمارستان نیاز به تداعی محیط های طبیعی  وجود دارد. بنابراین ایده ی ایجاد آسمان مجازی می تواند یکی از روش های کمک کننده به تداعی محیطی دلنشین با تصاویری از طبیعت و مناظر آرامش بخش در منازل مسکونی ، محیط های کاری و یا فضاهای درمانی باشد.

سقف نیمه شفاف کشسان در سالن استخر

سقف یک تکه با استفاده از پارچه کشسان

مقایسه سقف کشسانی و سقف آسمان مجازی

در سقف کاذب کششی به علت استفاده از پارچه کشسان پی وی سی می توان سقف کاذب فضاهای بزرگ را به صورت یک تکه اجرا نمود. در حالیکه به علت ماهیت شکنندگی متریال تایل آسمان مجازی و شبکه زیر ساخت آن امکان ایجاد سقف کاذب یکپارچه وجود ندارد به همین علت از سقف آسمان مجازی بیشتر در فضاهای کوچک و یا بخشی از سقف یک قضای بزرگ استفاده می شود.

سقف کاذب آسمان مجازی

اجرای قسمتی از سقف با طرح آسمان مجازی

برای تعویض و یا تعمیر تاسیسات موجود در پشت سقف آسمان مجازی با برداشتن تایل ها می توان به تاسیسات نصب شده زیر سقف دسترسی پیدا کرد. در صورتی که در سقف کاذب کشسان برای دسترسی به تاسیسات زیرساخت باید کل پارچه سقف کشسانی باز و جمع آوری شود که کار زمان بر و مشکلی است.

در هر دو سقف کاذب کشسان و آسمان مجازی به دلیل قابل چاپ بودن پارچه پی وی سی و تایل های پلکسی، می توان طرح هایی با رنگ های متنوع طراحی و اجرا نمود. اما ساخت فرم های سه بعدی جذاب و متنوع تنها در سقف کشسان سه بعدی با خاصیت انعطاف پذیری اجزای آن قابل اجرا خواهد بود.

سقف کشسان با خطوط منحنی طرح درخت

سقف کشسان سه بعدی قوسی

برخلاف تمامی سقف های کاذب ، به دلیل سبک بودن پارچه ی پوشاننده سقف کشسان می توان ریل های فریم زیرساخت را بر روی دیوار نصب نمود و نیاز به هیچگونه آویزی از سقف اصلی نیست. در صورتی که فریم شبکه بندی سقف آسمان مجازی باید به سقف اصلی توسط آویزهایی متصل گردد.

اجزای تشکیل دهنده سقف کاذب کشسانی شامل زیرساخت ریلی آلومینیومی و پارچه پی وی سی است که هر دو از متریال بسیار سبکی تولید شده اند.  وزن سبک سقف کاذب کشسان باعث عملکرد بهتر کلی ساختمان می شود و در هنگام زلزله باعث جلوگیری از پرتاب اجزای سقف و صدمه به ساکنین می گردد. در شرایطی که سقف اسمان مجازی که دارای زیر ساخت نیمه سنگین و تایل های پلکسی است، امکان فروریزش آن نسبت به سقف کشسان بیشتر است.

نمايش اجزاي اسمان مجازي به صورت تایل آسمان مجازی و فریم زیر ساخت

اجزای آسمان مجازی

در سقف پارچه ای کشسان با نصب فریم ریلی زیر ساخت و حرارت دادن و جای گیری پارچه پی وی سی در ریل کار نصب سقف کششی به پایان می رسد اما در سقف آسمان مجازی ابتدا لایه ی نورپردازی به سقف اصلی پیچ شده و بعد با توجه به ابعاد تایل های تلقی شبکه ی فریم از پروفیل سپری ساخته و نصب می شود و در نهایت تایل های طرح دار طبق نقشه در جای خود قرار می گیرند و پروسه نصب سقف آسمان مجازی نسبت به نصب سقف کشسانی به زمان و نیروی متخصص بیشتری احتیاج دارد.

روش نصب سقف کاذب آسمان مجازی

نصب تایل آسمان مجازی روی فریم زیرساخت

نصب پارچه سقف کشسان

نحوه اجرا و نصب سقف کشسانی

ریل تشکیل دهنده ی زیر ساخت سقف کشسان از جنسی انعطاف پذیر ساخته شده اند که این امر امکان ساخت و نصب سقف کشسانی را برای فضاهایی که شکل هندسی مشخصی ندارند، فراهم می نماید. سقف آسمان مجازی به علت داشتن فریم شبکه بندی مشخص برای پوشش سقف های هندسی گزینه مناسبی می باشد اما در سقف های با شکل نامنظم کاربردی ندارد.

سقف کاذب کشسان به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالا می تواند در انواع اشکال و حتی احجام سه بعدی برای تبدیل اجزای سازه ای به عنصری دکوراتیو، طراحی و ساخته شود. در صورتی که تایل های پلکسی سقف آسمان مجازی با داشتن شکل پذیری کم، باعث محدودیت در ساخت سقف های غیر مسطح می شود.

ساخت فرم منحنی با سقف کشسان سه بعدی

قابلیت ساخت فرم های متنوع با سقف کشسان سه بعدی

پارچه ی پی وی سی تشکیل دهنده ی سقف کشسان با داشتن قابلیت برش، امکان نصب پنل ال ای دی ، امکان ایجاد هرگونه حفره ای جهت نصب انواع لامپ روشنایی ، لامپ ال ای دی خاص ، دریچه های سیستم تهویه مطبوع و تعویض هوا و انواع سنسورها از جمله سنسور تشخیص حرکت ، سنسور روشنایی و سیستم اعلام حریق را فراهم می سازد. اما پنل های پلکسی آسمان مجازی به دلیل شکننده بودن ، امکان برش زدن و یا ایجاد حفره برای نصب لامپ روشنایی و دیگر تجهیزات تاسیساتی باعث محدودیت در طراحی می شود.

skyfactory ,laqfoil  برداشت و ترجمه از

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 12 / 21
دسته :

نظرات کاربران

برای آشپزخونه که سقف خیلی چربی میگیره و باید با مواد شوینده خوب تمیز کزد کدوم یکی رو پیشنهاد میدید؟

    هر دو سقف کاذب برای آشپزخانه مناسب هستند . سقف کشسان با توجه به خاصیت خود تمیز شونده پارچه پی وی سی مقدار گرد و غبار و چربی کمتری جذب می کند .

مرسی از مطالب مفیدتون . من واقعا گیج شده بودم که آسمان مجازی چیه و فرقش با سقف کشسان چیه

    ممنون از توجه شما به مقاله سقف کشسان و تفاوت آن با سقف آسمان مجازی
    برای خرید سقف کشسان و یا سقف اسمان مجازی می توانید به قسمت محصولات ، سقف کاذب مراجعه نمایید.

سلام . سقف کشسان برای فضاهای بزرگ خوبه یا سقف آسمان مجازی؟
چیزی که دیدیم بیشتر سقف کاذب استخر رو سقف کشسان کار میکنن .

    سقف کشسانی به دلیل پوشش یکپارچه ای که برای فضاهای بزرگ ایجاد می کند می تواند مناسب تر باشد .
    سقف کشسان به دلیل داشتن خاصیت ضدآب ، آنتی باکتریال و آکوستیک در سالن های ورزشی و استخر بسیار کاربرد دارد.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839