فیلم آموزشی نحوه تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

لامپ ال ای دی یا Light-Emitting Diode که به طور مخفف لامپ LED نیز خوانده می شود یک لامپ روشنایی است که نور را با کمک دیودهای نوری تولید می کند. طول عمر بالا، روشنایی ثابت طی زمان و مصرف بهینه انرژی از محاسن استفاده از لامپ ال ای دی می باشد. در فیلم نحوه تعمیر یک نمونه لامپ ال ای دی را مشاهده می کنید.

در ادامه این مراحل بصورت گام به گام همراه با تصاویر نمایش داده شده و یک فیلم درباره نحوه ساخت لامپ ال ای دی در خانه در انتهای مطلب نمایش داده می شود.

مراحل تعمیر لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ LED کار سختی نیست و می توان آن را در منزل هم انجام داد. برای این کار تنها به آشنایی مختصری با عملکرد لامپ و لحیم کاری نیاز دارید. درون این لامپ ها چند ال ای دی روی یک بورد نصب شده و بصورت سری یا موازی در مدار قرار گرفته اند. در یک مدار سری عضو ها مانند حلقه های یک زنجیرند و اگر یکی از ال ای دی ها خراب شود لامپ دیگر روشن نخواهد شد.

چراغ SMD لوستر حباب

چیپست های ال ای دی درون لامپ

در مدار سری جریان از همه ال ای دی ها می گذرد و افت ولتاژ در هرکدام شان باعث ایجاد روشنایی می گردد. یک عدد یکسو کننده یا درایور ، یک مقاومت و چند خازن جریان مناسب DC را برای ال ای دی ها تامین می کنند. ابتدا این اجزا بررسی شده و سپس خود ال ای دی ها را وارسی کرده تا بفهمیم کدام عضو خراب شده و باید تعویض شود.

ابزار تعمیر هویه مولتی متر سیم لحیم انبرک چیپست ال ای دی

تجهیزات لازم برای تعمیر لامپ ال ای دی

گام اول برای تعمیر لامپ ال ای دی : ابزار لازم

ابزار لازم برای تعمیر لامپ ال ای دی همانطور که در شکل می بینید عبارتند از :

  • هویه و سیم لحیم
  • مولتی متر با قابلیت دیودچک
  • انبرک برای نگه داشتن ال ای دی
  • نوار چیپ های سالم ال ای دی
چراغ LED روشن

هرگز در حین روشن بودن لامپ آن را تعمیر نکنید

گام دوم در تعمیر لامپ LED : باز کردن و بررسی اجزا

هرگز لامپ را روی سرپیچ تعمیر نکنید. لامپ باید باز شده تا تعمیر شود و تا زمانی که بصورت کامل سرهم نشده به هیچ وجه آن را روی سرپیچ نبندید. عدم توجه به این نکته خطر برق گرفتگی و مرگ را در پی خواهد داشت.

یکسو کننده خازن ها و چیپ ال ای دی چراغ روشنایی

بورد لامپ ال ای دی

حباب لامپ را پیچانده و باز کنید. سپس بورد را بررسی کنید تا اثر خرابی یا آسیب فیزیکی را در صورت وجود ببینید. با کمک مولتی متر خازن ها و یکسوکننده را بررسی کنید. اغلب اوقات همه این اجزا سالم هستند اما بهرحال چک کرده تا مطمئن شوید.

چیپ خراب سوخته LED

لکه سیاه درون ال ای دی می تواند نشانه سوختگی آن باشد

حالا باید ال ای دی خراب را پیدا کنید. چون ال ای دی یک دیود است با کمک دیودسنج مولتی متر می توان ال ای دی ها را بررسی کرد. البته ال ای دی سوخته ممکن است از ظاهرش مشخص باشد و روی بورد لکه سیاهی بجا گذاشته باشد. دیود تنها جریان را از یک طرف عبور می دهد. پس اگر ال ای دی با دیودسنج مولتی متر روشن شد و با جابجا کردن دو سر آن خاموش ماند سالم است، وگرنه خراب بوده و باید تعویض گردد.

تعویض چیپست LED خراب

تعویض ال ای دی خراب

گام سوم در تعمیر ال ای دی : تعویض ال ای دی خراب

با هویه دو طرف ال ای دی خراب را کمی حرارت داده و با انبرک آن را جدا کنید. نگران سالم درآوردن آن نباشید چون قابل تعمیر نیست اما مراقب باشید به بورد آسیبی نرسد. با کمک انبرک ال ای دی جدید را در محل ال ای دی قبلی قرار دهید. سپس دو طرف آن را به بورد لحیم کنید. دقت نمایید که جهت مثبت و منفی آن درست باشد وگرنه کار نمی کند.

چراغ روشنایی LED توکار سقفی

تست نهایی لامپ تعمیر شده

گام چهارم تعمیر لامپ ال ای دی : بستن لامپ و تست نهایی

با دقت بورد و حباب لامپ را بسته و محکم نمایید. توجه کنید حباب را بیش از اندازه فشار ندهید تا آسیب نبیند. سپس آن را برای تست به سرپیچ بسته و روشن نمایید. در صورتی که بخواهید می توانید لامپ ال ای دی را درون خانه بسازید. در زیر فیلم آموزشی آن را مشاهده می کنید.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شوند. اگر تجاربی در این زمینه دارید در بخش دیدگاه ها آن را با ما و دیگر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

 منبع : instructables

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 11 / 16
دسته :

نظرات کاربران

با سلام و خسته نباشید وتشکر از زحمات شما. چرا فیلمها دانلود نمیشن. ممنون میشم کمکم کنین

سلام
این فیلم رو دیدم ولی برایم سوالی مطرح شده که پل دیود شما نزاشتید توی مدار و جریان ac رو وارد led ها کردید و جه طوری نمیسوزند؟

سلام
من فکر می کردم لامپ اشکی روشن نشود باید بیرون انداخت . ولی با تماشای این فیلم فهمیدم میشه تعمیر کرد . مرسی

    ممنونم از توجهتون دوست عزیز

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839