تجهیزات شبکه LAN

در این مقاله به معرفی تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ، هاب و روتر پرداخته شده است. همچنین در ادامه به بیان تفاوت ها و شباهت های هر کدام از تجهیزات شبکه اشاره می شود و کاربرد های آنها در شبکه تحلیل و بررسی میگردد.

تجهیزات شبکه کامپیوتری

از مهمترین تجهیزات شبکه اداری می توان به موارد زیر اشاره نمود که در ادامه نیز هر مورد به طور کامل شرح داده می شود. تجهیزات شبکه عبارتند از :

 • سوئیچ ( Switch )
 • روتر ( Router )
 • هاب ( Hub )
 • کابل شبکه ( NetWork Cable )

امروزه اکثر شبکه های اداری ، سازمانی ، کسب و کار از سوئیچ ها برای اتصال کامپیوتر ، چاپگر ، تلفن ، دوربین ،چراغ و سرور در یک ساختمان تحت شبکه استفاده می کنند.

کابل شبکه

یکی از اصلی ترین و پرکاربرد ترین اجزای تجهیزات شبکه ، کابل شبکه می باشد. کابل ها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع تجهیزات شبکه ، فاصله آنها از یکدیگر ،  هزینه و امنیت ازآنها استفاده می شود.

آدرس شبکه ای NAT ( مترجم ) برای اختصاص دادن یک مجموعه ای از IP ( ادرس شخصی به دستگاه ) در داخل شبکه . و برای ارتباط خارج از شبکه با استفاده از ISP ها به اینرنت متصل می کند.

سرور ها از تجمع زیاد و برنامه نویسی صحیح تجهیزات شبکه به وجود می آیند

در اینجا به انواع کابل در تجهیزات شبکه اشاره می کنیم

 • کابل کواکسیال
 • کابل در هم پیچیده شده دارای محافظ آلمینیومی
 • کابل در هم پیچیده شده بدون محافظ آلومینیومی
 • و کابل های فیبر نوری را می توان نام برد
 • که بنا به سرعت ، فاصله ها ،هزینه ،شرایط اب و هوایی ،تاثیر گذاری امواج و غیره انتخاب میشود.
 • در شبکه های داخلی امروزی بیشتر از کابل های در هم پیچیده شده بدون روکش الومینیومی استفاده می شود که به صورت سوکتی متصل می شود.
مودم به تنهایی اینترنت را در اختیار یک دستگاه می گذارد وروتر اینترنت را در شبکه پخش می کند.

اتصال بین تجهیزات شبکه به وصیله کابل ها انجام می پذیرد

هاب ( Hub )

هاب چندین کامپیوتر را به صورت LAN  به هم متصل می کند. زمانی که یک دستگاه یک پیغام فایل داده یا اطلاعاتی را ارسال می کند از طریق پورت های موجود به هر دستگاه متصل شبکه فرستاده می شود. هاب ها قدرت ارسال یک بسته از یک کامپیوتر به یک کامپیوتر مشخص را ندارد ، بنابر این هاب ها اطلاعات را از یک پورت دریافت می کنند و به صورت کور کورانه به همه ی پورت های متصل شده ارسال می کند چه برای کسانی که در نظر گرفته شده اند و یا خیر، به طور کلی هاب ها قدرت تشخیص ندارند.

یک سوئیچ به عنوان یک کنترل کننده عمل می کند و دستگاه ها و لوازم جانبی تحت شبکه را قادر می سازد تا با هم به طور صحیح در ارتباط باشند.

هاب ها در تجهیزات شبکه نیاز به پهنای باند بسیار بالایی هستند

در تجهیزات شبکه اداری بزرگ ، به هیچ عنوان استفاده نمی شوند. برای اینکه تمام اطلاعات ارسالی را برای تمام دستگاه ها ارسال می کند ، یک کابوس امنیتی است و همچنین یک پهنای باند بسیار بزرگی را نیاز دارد. وقتی دستور کپی در شبکه داخلی انجام می شود برای هر یک از کاربران داخل شبکه یک کپی از فایل مورد نظر ارسال می گردد.

اگر چه هاب ها یک کابوس امنیتی هستند، ولی گزینه بسیار خوبی برای باز دید کاربران و کامپیوتر ها است که کل روز را صرف باز دید یوتیوب گذرانده یا مشغول به کار بوده اند.

سوئیچ ( Switch )

سوئیچ چندین کامپیوتر را در یک شبکه به هم وصل می کند. بعد از اولین ارسال فایل ، یک جدول درون سوئیچ ایجاد می شود و تمام دستگاه های متصل به سوئیچ به صورت پورت در آن جدول به صورت آدرس ( MAC ) مشخص می شود.

تجهیزات شبکه دارای کارت شبکه هستند که روتر یا مودم از طریق برنامه یا پروتکل DHCP به هر کدام از دستگاه ها IP داخل شبکه اختصاص میدهد ، ISP که همان IP در شبکه بزرگ جهانی است را به شما ارائه می دهد تا تبادل اطلاعات از طریق اینترنت امکان پذیر باشد.

سوئیچ ها برخلاف هاب ها می توانند بین رایانه ها یک مسیر اختصاصی  ایجاد کنند ، که کدام MAC آدرس ( کدام کامپیوتر ،چاپگر ، اسکنر، تجهیزات شبکه ) به کدام پورت ها متصل است و این مسیر ایجاد شده را در حافظه خود نگه می دارد.

سوئیچ ها دارای حافظه می باشند و به طور مستقیم فایل و داده را به سخت افزار مورد نظر ارسال می کند.

سوئیچ ها در تجهیزات شبکه دارای حافظه و قدرت طبقه بندی اطلاعات می باشند

برای ایجاد شبکه LAN. هاب ها بخاطر هزینه کمتر بیشتر از سوئیچ ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما سوئیچ ها بسیار بهتر و کارآمدتر هستند. ترافیک را در یک شبکه به حداقل می رساند ، استفاده از پهنای باند بسیار کمتر و ایجاد یک مسیر مشخص فقط با رایانه مورد نظر.

به عنوان مثال کامپیوتر A میخواهد اطلاعات را به کامپیوتر C  ارسال کند. در یک سوئیچ مشاهده می شود که کامپیوتر A به پورت 1 و کامپیوتر C به پورت 4 متصل شده است و از آنجا که سوئیچ می تواند مسیر اختصاصی ایجاد کند ،اطلاعات ظاهر شده به این صورت است که از پورت یک به پورت 4 ارسال می کند ،این فرایند بسیار در کاهش پهنای باند نسبت به هاب ها موثر است.

روتر ( Router )

روتر دستگاهی است که اطلاعات را بین شبکه های مختلف ارسال می کند. یک بسته اطلاعاتی ، که دارای آدرس مقصد است. روتر ها از آدرس مقصد استفاده می کنند برای ارتباط بین روتر ها دیگر و ارسال داده تا زمانی که بسته های ارسالی به مقصد برسند.

طرز کار روتر ها با یک دیگر همان چگونگی اتصال شبکه  LAN  به اینترنت می باشد. بنابر این زمانی که مطلبی در گوگل جستو جو می شود، روتر شما این داده را برای پردازش به سرور های گوگل هدایت می کند.

بنابر این زمانی که یک آدرس فشرده شده یا یک آدرس پستی اضافه جستو جو می کنید. ممکن است این آدرس در یک ایالت و یا کشور دیگه ای وجود داشته باشد که به راحتی به آن آدرس دسترسی ندارید ، به وسیله روتر و روترهای موجود در مسیر می توان به آدرس مورد نظر دست یافت. به طور کلی کار روتر ارسال اطلاعات و تبادل اطلاعات بین دو شبکه از طریق مسیر های اینترنتی و روتر های موجود در مسیر است.

در تجهیزات شبکه اداری بزرگ ، به هیچ عنوان استفاده نمی شوند. برای اینکه تمام اطلاعات را برای تمام دستگاه ها ارسال می کند ، یک کابوس امنیتی است و همچنین یک پهنای باند بسیار بزرگی را نیاز دارد. وقتی دستور کپی در شبکه داخلی انجام

تجهیزات شبکه روتر ها

روتر های پیشرفته شامل بسیاری از امکانات می باشند ، که عبارتند از :

 • 4 _ 8 سوئیچ پورت برای LAN برای ایجاد شبکه داخلی
 • آدرس شبکه ای NAT  ( مترجم )  برای اختصاص دادن یک مجموعه ای از IP  ( ادرس شخصی به دستگاه ) در داخل شبکه . و برای ارتباط خارج از شبکه با استفاده از ISP ها به اینرنت متصل می کند.
 • پروتلکل دی اچ سی پی DHCP که IP را به هر دستگاه متصل به شبکه اختصاص می دهد.
 • فایروال بسیار عالی برای محافظت از شبکه
 • توزیع وای فای یا خدمات بی سیم اجازه دادن اتصال به روتر بدون کابل و اشتراک اینترنت.
 • هاب ها و سوئیچ ها برای ایجاد شبکه و اتصال یک شبکه به کار می روند.
 • سوئیچ ها بر خلاف هاب ها حافظه دار هستند و می دانند اطلاعات را از کجا به کجا باید مخابره کنند.
 • از سوی دیگر روتر ها توانایی ارسال اطلاعات را در بین شبکه ها دارا هستند ، در حالی که می توانند به اجزا شبکه ای پی اختصاص بدهند، مانند سوئیچ عمل کنند ، امنیت شبکه شما از اینترنت.

هاب ، سوئیچ و روتر از تجهیزات مهم شبکه هستند. ولی دارای شباهات و تفاوت هایی هستند که باید به انها عمیق تر نگاه کرد.

روتر ها بخش مهمی از زندگی انسان ها را تشکیل می دهند. ولی بسیاری از کاربران امکانات روتر ها را درک نمی کنند. برای درک بهتر روتر ها در اینجا برخی از توابع اولیه روتر ها را نمایش می دهیم.

روتر و سوئیچ

سوئیچ یا روتر ؟

از سوئیچ ها برای ایجاد شبکه استفاده می شود و روتر ها شبکه های ایجاد شده را به هم متصل می کنند. روتر ها ( router )  و سوئیچ ها ( switch ) تجهیزات شبکه ای شبیه به هم بنظر می آیند ، برخی عمل کرد های مشترکی را به کاربران وسیستم شبکه ارائه می دهند ، ولی در شبکه هر کدام عملکرد مشخص و متفاوتی با یک دیگر دارند.

سوئیچ در تجهیزات شبکه

برای درک بهتر شبکه لازم است مفهوم سوئیچ ( switch ) را توضیح داد، یک سوئیچ شبکه چیست؟

امروزه اکثر شبکه های اداری ، سازمانی ، کسب و کار از سوئیچ ها برای اتصال کامپیوتر ، چاپگر ، تلفن ، دوربین ،چراغ و سرور در یک ساختمان تحت شبکه استفاده می کنند.

یک سوئیچ به عنوان یک کنترل کننده عمل می کند و دستگاه ها و لوازم جانبی تحت شبکه را قادر می سازد تا با هم به طور صحیح در ارتباط باشند. سوئیچ ها از طریق اشتراک اطلاعات و تخصیص منابع ، در ذخیره سازی پول کسب کار نقش دارند و بهره وری کارکنان سازمان و یا اداره را افزایش می دهد.

اتصال بین شبکه کامپیوتر از طریق کابل و یا وایر لس می باشند

کاربرد سوئیچ

انواع مختلف سوئیچ ها و قابلیت های آن ها عبارتند از :

 • سوئیچ های مدیریت نشده :

سوئیچ مدیریت نشده شبیه یک جعبه کار می کند ، طراحی پیکر بندی برنامه ریزی شده ای ندارد ، مشکلی برای نصب و راه اندازی ان وجود ندارد. سوئیچ های مدیریت نشده ( برنامه نویسی نشده ) ویژگی های کمتر و ظرفیت های شبکه ای کمتری نسبت به سوئیچ های مدریت شده را دارند. به طور معمول سوئیچ های مدیریت نشده بیشتر در تجهیزات شبکه خانگی مشاهده می شود.

 • سوئیچ های مدیریت شده :

سوئیچ های شبکه مدیریت شده قابل تنظیم هستند. ارائه امنیت بسیار بالا ،انعطاف پذیری و ظرفیت های بسیار بالا نسبت به سوئیچ های مدیریت نشده. شما یک سوئیچ مدیریت شده را می توانید به صورت محلی یا از راه دور نظارت ، تنظیم کنید تا کنرل بیشتری از شبکه محل کسب کار خود داشته باشید.

سوئیچ ها و روتر ها دارای ساختمان داخلی و متشکل از بلوک هایی طبقه بندی شده برای همه نوع ارتباط در کسب و کاری هستند. سوئیچ ها می توانند داده ها ،اطلاعات ، ویدئو و صوت را به راحتی در اختیار تجهیزات و کاربران داخل شبکه قرار دهند

سازمان دهی و سود آوری

سوئیچ ها و روتر ها دارای ساختمان داخلی و متشکل از بلوک هایی طبقه بندی شده برای همه نوع ارتباط در کسب و کاری هستند. سوئیچ ها می توانند داده ها ،اطلاعات ، ویدئو و صوت را به راحتی در اختیار تجهیزات و کاربران داخل شبکه قرار دهند. به کمک سوئیچ ها و روترها می توان سود آوری و بهره وری سازمان و شبکه اداری را افزایش داد ، بهبود هزینه های کسب و کار ، امنیت بالا و ارائه خدمات به مشتریان را افزایش می دهند.

در اکثر منازل و ادارات روتر های بی سیم را می توان مشاهده کرد. دستگاه سخت افزاری که از طریق کابل های مخابراتی با اتصال به سرور های ارائه دهنده اینترنت ، اینترنت را برای استفاده به کاربران به صورت سیمی یا وایرلس ( بی سیم ) ارائه می دهد. یک روتر وایرلس ترکیبی از ارتباط نقطه ای (ایجاد ارتباط بدن سیم در محدوده انتن )و یک روتر می باشد.

مودم اینترنت را دریافت و روتر آن را در شبکه به اشتراک می گذارد

روتر در تجهیزات شبکه

یک روتر شبکه های محلی را به سایر شبکه ها و یا اینترنت متصل می کند. یک روتر وایرلس به صورت نقطه ای می تواند کاربر ( تجهیزات شبکه بی سیم ، رایانه ، گوشی هوشمند ، تبلت و غیره ) به صورت بدون سیم وا از طریق امواج به شبکه و اینترنت متصل کند. روتر ها بخش مهمی از زندگی انسان ها را تشکیل می دهند. ولی بسیاری از کاربران امکانات روتر ها را درک نمی کنند. برای درک بهتر روتر ها در اینجا برخی از توابع اولیه روتر ها را نمایش می دهیم.

4 _ 8 سوئیچ پورت برای LAN برای ایجاد شبکه داخلی آدرس شبکه ای NAT ( مترجم ) برای اختصاص دادن یک مجموعه ای از IP ( ادرس شخصی به دستگاه ) در داخل شبکه . و برای ارتباط خارج از شبکه با استفاده از ISP ها به اینرنت متصل می کند.

تجهیزات شبکه روتر ها

در اکثر منازل و ادارات روتر های بی سیم را می توان مشاهده کرد. دستگاه سخت افزاری که از طریق کابل های مخابراتی با اتصال به سرور های ارائه دهنده اینترنت ، اینترنت را برای استفاده به کاربران به صورت سیمی یا وایرلس ( بی سیم ) ارائه می دهد. یک روتر وایرلس ترکیبی از ارتباط نقطه ای (ایجاد ارتباط بدن سیم در محدوده انتن )و یک روتر می باشد.

وظیفه روتر در شبکه

روتر ها ارتباط و اتصال بین دستگاه ها و لوازم جانبی در یک شبکه را از طریق انتقال بسته های داده بین آنها فراهم می کند. این اطلاعات ( داده ها ) را می توان بین تجهیزات شبکه و اینترنت به وسیله روتر ارسال و از آنجا در یافت کرد. روتر ها این اتصال به اینترنت را از طریق اختصاص دادن یک IP محلی به تجهیزات شبکه انجام می دهد ، این ادرس ها را در حافظه روتر نگاه داشته مشود ، این عمل باعث می شود بسته ( داده ) شما در محل مناسب قرار بگیرد و در شبکه از بین نرود.

این داده ها را به صورت یک پیک در نظر بگیرید ، که باید بسته و اطلاعات را به یک آدرس تحویل بدهند این آدرس در تجهیزات شبکه همان IP است.

تجهیزات را به صورت بی سیم که غابلیت اتصال به صورت بی سیم وایر لس دارند را به شبکه متصل می کند

IP از طریق روتر به تجهیزات شبکه داده می شود

بسته ها در یک شبکه داخلی کوچک به وسیله تجهیزات شبکه بدون اشتباه به مقصد می رسند ، امکان اشتباه و یا خطا در یک شبکه کوچک اداری کم است. روتر ها برای اطمینان از رسیدن بسته ها و داده ها به تجهیزات شبکه مورد نظر در مکان های مختلف ، از طریق اختصاص دادن یک شماره مخصوص ( IP ) به هر یک از تجهیزات شبکه استفاده می کند ، که پس از ارسال بسته و دریافت آن توسط IP مقصد ، پیغام دریافت اطلاعات به ادرس فرستنده ارسال می گردد.

اگر نیاز به بازگرداندن اطلاعات ارسال شده باشد، روتر ها توانایی باز گرداندن بسته های از قبل ارسال شده را نیز دارند و بسته ها را به صورت جداگانه بسته بندی می کنند ، سرعت دسته بندی اطلاعات روترها بسیار بالاست ، حتی زمانی که از چند دستگاه یک جا و به صورت هم زمان اطلاعات رو دریافت کند.

مودم ها یک دیوار آتش در برابر یا فایروال بسیار مناسب در برابر افراد و متجاوزین به شبکه شما می باشد

امنیت بالای روتر ها و سوئیچ ها در شبکه

تفاوت مودم و روتر در تجهیزات شبکه

مودم های پیشرفته اغلب دارای روتر در داخل خود هستند. تفاوت بین مودم و روتر بسیار سخت است.

شما برای اتصال به اینترنت به ISP  نیاز دارید که مودم این ISP ( واسط بین کاربر اینترنت ) را در اختیار شما قرار می دهد. در حالی که نیاز به یک روتر وجود دارد که ، مودم  و تجهیزات شبکه شما را داخل یک شبکه داخلی قرار دهد. روتر به دستگاه های دیگر اجازه می دهد که اطلاعات و داده ها را از یک مکان به مکان دیگر ارسال کنند. مودم یک کانال برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق اینترنت است و وظیفه اشتراک آن در شبکه به عهده روتر می باشد.

کامپیوترها با سیگنال های و فرکانس های متفاوتی کار می کنند ، که برای هماهنگی این سیگنال ها با اینترنت به یک مودم نیاز است. سیستم کامپیوتر و موبایل به صورت دیجیتال کار می کنند و بستر اینترنت به صورت آنالوگ است. مودم وظیفه ی هماهنگی و تبدیل کردن این سیگنال ها به یک دیگر به عهده دارد.

تبدیل سیگنال ها وظیفه اصلی مودم است و هماهنگ کردن این سیگنال ها کار روتر می باشد.

سوئیچ ها و روتر ها دارای ساختمان داخلی و متشکل از بلوک هایی طبقه بندی شده برای همه نوع ارتباط در کسب و کاری هستند. سوئیچ ها می توانند داده ها ،اطلاعات ، ویدئو و صوت را به راحتی در اختیار تجهیزات و کاربران داخل شبکه قرار دهند. به کمک سوئیچ ها و روترها می توان سود آوری و بهره وری سازمان و شبکه اداری را افزایش داد ، بهبود هزینه های کسب و کار ، امنیت بالا و ارائه خدمات به مشتریان را افزایش می دهند.

مودم یک مبدل سیگنال نیز می باشد

برای اتصال به اینترنت برای یک دستگاه استفاده از یک مودم کافی است ولی به دلایل امنیتی و و انعطاف پذیری بالا بهتر است از یک روتر استفاده کنیم. وجود یک روتر برای استفاده ی چند دستگاه از اینترنت به صورت هم زمان و تکی ضروری است.

در یک روستا یک منزل وجود دارد برای ارسال نامه یا بسته به این منزل ، نامه بطور مستقیم ارسال شده مشکلی وجود ندارد ، ولی اگر منزل های متعددی وجود داشته باشد باید به آدرس دقیق فرستاده شود ، وظیفه اختصاص دادن آدرس به این منازل یا رایانه ها از روتر ها استفاده می شود.

روتر فقط کار اتصال رایانه ها را به اینترنت را انجام نمی دهد، بلکه امکان اتصال دستگاه ها و رایانه ها را به یکدیگر را نیز فراهم می کند. بدون اینکه روتر شما به اینترنت وصل شود ، می تواند دستگاه ها و رایانه ها را داخل شبکه قرار دهد و این امکان را در اختیار کاربران وتجهیزات شبکه می گذارد که پرینتر ،اسکنر و کنسول های بازی را به اشتراک بگذارند. بدون روتر داده ها و اطلاعات به مقصد نمی رسد ، دستور و درخواست پرینت بدون اتصال فیزیکی انجام نمی پذیرد.

یک شبکه کوچک می تواند بدون اینترنت وجود داشته باشد ولی بدون روتر خیر.

تفاوت بین روتر بی سیم و سیمی

تفاوت روتر بی سیم یا سیمی به نوع اتصالات آنهاست. روتر سیمی فقط دارای پورت کابل شبکه است ،ولی روتر بی سیم دارای آنتن ( برای اتصال بی سیم از طریق امواج ، که به نام  WI-FI وای فای شناخته می شود) و یک اداپتور برای آنتن بی سیم است که برای کاربران اجازه اتصال بدون سیم را فراهم می کند.

منبع : Cisco ، Makeuseof

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 07 / 24
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839