بلوک بتنی سبک ( بلوک هوادار اتوکلاو شده )

در این نوشته بلوک بتنی سبک به عنوان یکی از مصالح جدید که باعث سبک سازی ساختمان ، افزایش سرعت ساخت و عایق نمودن جداره های خارجی می شود ، معرفی و عملکرد ، ویژگی ها و کاربرد آن تشریح می گردد.

بلوک بتنی سبک اتوکلاو

بلوک بتنی سبک اتوکلاو هوادار یا AAC یکی از مصالح ساختمانی جدید است که با محبوس کردن هوا در حفره های خود باعث سبک شدن و عایق کردن ساختمان می شود. برای ساخت این بتن ، افزودنی حباب ساز به بتن که در یک قالب ریخته شده اضافه می گردد و بعد از گذشت زمان ، بلوک ها را از قالب خارج کرده و آن ها را تحت حرارت و فشار زیاد قرار می دهند . این امر باعث محبوس شدن هوا در حفره های بلوک بتنی سبک می شود . قدمت استفاده از بلوک بتنی هوادار در اروپا به 70 سال می رسد و به کشورهای دیگر مانند استرالیا و کشورهای آسیایی مانند ایران گسترش یافته است .

این بلوک سبک بتنی مقدار انرژی محبوسی داشته و به علت ساختار هوادار متریال و انرژی محبوس شده در آن این بلوک هوادار اتوکلاو شده به عنوان عایق صوتی و عایق حرارتی میتواند عمل نماید . بلوک بتنی هوادار بسیار سبک و غیر قابل اشتعال است و باعث پخش شدن شعله آتش به فضاهای دیگر نمی شود . کار کردن با بلوک سبک بتنی بسیار آسان است زیرا می توان آن ها را به راحتی با ابزارهای دستی برش داد و به ابعاد دلخواه تبدیل کرد .

بلوک بتنی اتوکلاو شده یا بلوک AAC

بلوک بتنی سبک با ابعادهای ۶۰*۲۵*۱۰ ،۶۰*۲۵*۱۲.۵ ،۶۰*۲۵*۱۵ ،۶۰*۲۵*۲۰ ،۶۰*۲۵*۲۵، ۶۰*۲۵*۳۰ ساخته می شوند و به طور معمول ملاتی نازک برای بستر بلوک ها توسط ماله ی دندانه دار اجرا می شود هرچند میتوان آن را با ملات ضخیم نیز کار کرد. از بلوک هوادار بتن میتوان در ساخت پنل کف و سقف نیز استفاده نمود .AAC عمر مفید طولانی داشته و بعد از اجرا هیچ نوع گاز سمی تولید و پخش نمی نماید.

ابعاد بلوک بتنی سبک

تنوع ابعاد بلوک سبک بتنی

ویژگی بلوک بتنی سبک

بلوک بتنی هوادار اتوکلاو به رنگ طوسی روشن است و سطح آن حفره های ریزی دارد که با چشم قابل رویت است . از واکنش آلومینیوم و مواد قلیایی موجود در سیمان گاز هیدروژن تولید می شود و در حفره های بلوک محبوس می شود. برخلاف مصالح خشتی ٬ بلوک بتنی بر خلاف مصالح بنایی دیگر که دارای حفره هستند مانع از عبود مستقیم آب به هسته بلوک می شود اگرچه این بلوک جذب کننده رطوبت و است و برای ساخت بلوک سیمانی ضدآب می توان از پوشش آبگریز نانو استفاده نمود.

ظرفیت باربری

با اینکه چگالی بلوک بتنی سبک یک پنجم چگالی بتن معمولی است اما مقاومت فشاری آن تنها نصف بلوک بتنی معمولی است و میتوان تا 3 طبقه را با بلوک AAC بصورت ایمن اجرا نمود .در استرالیا از بتن اتوکلاو در پنل ها به عنوان سیستم روکش شده نه به عنوان دیوار باربر استفاده می شود. تمامی سفت کاری بنا از جمله دیوار ، سقف و کف می تواند با AAC ساخته شود . پنل بتنی AAC خارجی که بصورت اماده تولید شده اند میتوانند تا 2 طبقه به عنوان دیوار باربر استفاده شوند . برای استفاده سازه ای از پنل بتنی AAC باید پنل توسط میلگردهای فولادی مسلح گردد.

عایق حرارتی

بلوک بتنی سبک AAC نسبت به دیگر مصالح خشتی کیفیت بسیار خوبی برای عایق بندی دارد اما براساس آیین نامه در شرایط مختلف ممکن است نیاز به اجرای لایه ای به عنوان عایق حرارتی بر روی بلوک بتنی هوادار باشد. یک دیوار ساخته شده با بلوک AAC با ضخامت 20 سانتی متر مقدار ضریب مقاومت حرارتی R برابر 1/43 و درصد رطوبت موجود در آن 5 درصد است و این دیوار با 2 تا 3 میلی متر پوشش و 10 سانتی متر پلاستر داخلی مقدار ضریب مقاومت حرارتی آن به 1.75 می رسد.

عایق صوتی

با حبس گاز بین حفرات موجود در بلوک AAC  این بلوک بتنی سبک به نوعی عایق صوتی مناسب تبدیل شده و این حفره های هوا باعث ایزوله شدن فضا در برابر ورود صداهای مزاحم می شود.ترکیب بلوک AAC با یک سیستم حفرات نامتقارن بهترین عایق صوتی را ارائه می دهد .

مقاومت در برابر آتش

AAC محصولی غیر معدنی٬ غیر قابل اشتعال و نسوز است و منفجر نمی شود. بنابراین بهترین گزینه برای استفاده در ساختمان هایی که نیاز به رعایت قوانین آتشنشانی بسیار کاربردی است . بسته به کاربرد و ضخامت بلوک یا پنل AAC زمان سوختن و نرخ آتش گرفتن آن میتواند به چهار ساعت نیز برسد .

مقاومت در برابر نفوذ حشرات

با اینکه حفره های زیادی در سطح بلوک سبک بتنی وجود دارد ، رطوبت کم و گاز موجود در حفرات باعث جلوگیری از نفوذ حشرات به فضاهای داخلی بلوک می شود.

دوام و مقاومت در برابر رطوبت

بلوک سبک بتنی AAC به دلیل فرایند ساخت سبک می تواند در برابر ضربه انعطاف پذیر است . با ایجاد پوششی مقاوم در برابر رطوبت بر روی سطوح بلوک بتنی سبک خاصیت نفوذناپذیری حتی در شرایط آب و هوایی سخت ایجاد می شود .بلوک AAC زمانی که در معرض رطوبت قرار می گیرد به راحتی تخریب نمی شود اما عملکرد دمایی این بلوک بتنی ممکن است دچار مشکل شود . برخی مواد عایق مانند پلیمر های اکریلیک خواص ضدآب و مقاوم شدن در برابر رطوبت به بلوک ها می بخشند .

تاثیرات زیست محیطی

ضرایب انرژی آزاد سازی گازهای گلخانه ای بلوک بتنی AAC شبیه به بتن معمولی است اما می توان آنرا برا اساس حجم تا یک پنجم رساند و  می تواند انرژی گنجانده شده در بلوک بتنی سبک مقدار کمتری در متر مکعب نسبت به بتن های دیگر داشته باشد . علاوه بر این بلوک AAC با عایق بندی مناسبی که دارد از هدر رفت انرژی  گرما و سرما جلوگیری کرده و نیاز به عایق کردن را برطرف می نماید . هوای حبس شده موجود در بلوک AAC اجازه تنفس به آن می دهد و باعث عبور هوا و عدم نفوذ رطوبت به داخل بلوک می شود. در این بلوک سبک بتنی هیچ گونه ماده سمی و یا بویی در طول فرآیند ساخت ایجاد نمی شود .

اجرای میلگرد و مسلح کردن بلوک بتنی ACC

اجرای بلوک بتنی مسلح سبک با میلگرد

عملکرد و کاربرد بلوک بتنی سبک

کار کردن با بلوک بتنی هوادار ACC بسیار راحت است و وزن آن یک پنجم بلوک بتنی معمولی است . همچنین این بلوک سبک بتنی در سایز های مختلف در دسترس است و به راحتی میتوان آن را برید یا به فرم دلخواه در آورد اما برای کار کردن با بلوک AAC نیازمند مهارت کافی و دقت بالا در انتخاب و جای گذاری است . برش آسان و جایگذاری راحت بلوک سبک بتنی باعث افزایش سرعت ساخت و ساز و صرفه جویی در پرداخت هزینه برای نیروی کار می شود. به علت ترد بودن بلوک بهتر است برای جابه جایی ابعاد بزرگ بلوک ها از دو دست استفاده نمود . تکه های برش خورده بلوک ایربتن قابل استفاده هستند و در نهایت ساخت و ساز با بلوک بتنی هوادار زباله و نخاله بسیار کمی تولید می کند .به هر حال AAC محصولی بتنی و ترد است و در حین کار نیاز است تا با احتیاط عمل شود مانند زمانی که نیاز به جا به جایی و برش باشد استفاده از لوازم ایمنی شخصی مانند دستکش عینک محافظ و ماسک حین برشکاری به علت پرتاب ذرات ریز ضروری است .

ساختمان در حال ساخت با ایربتن با ابعاد مختلف

کاربرد بلوک سبک بتنی در ساختمان

انواع ساخت و ساز خانگی

تمامی طراحی های سازه باید توسط شخص ذیصلاح انجام شود و ممکن است به آماده سازی و کسب مجوز مهندس عمران نیز نیاز باشد.استفاده از افراد حرفه ای در کار کمک شایانی به سریعتر انجام شدن کار و صرفه جویی در زمان و هزینه می گردد . تمامی سازه های بنایی نیز می تواند طبق آیین نامه را رعایت نمود به عنوان نمونه تمامی دیوار های بنایی در فواصل خاص دارای مفاصل انبساطی باشند. سایز استاندارد بلوک ها 600*200 میلیمتر و ضخامت آن از 5 تا 30 سانتی متر متغیر است.برای سازه های مسکونی معمولا از ضخامت 10 ،15 و 20 سانتی متر استفاده میشود .این بلوک ها مانند آجر در ساختمان های قدیمی استفاده می شود. سایز استاندارد پنل ها با عرض 60 سانتی متر و ضخامت 7 سانتی متر و با طول 120 تا 300 سانتی متر وجود دارد. تولید کننده ها معمولا راهنمایی هایی برای استفاده از آنها دارند که با استفاده از آن میتوان از درست بودن روند کار اطمینان حاصل کرد.

فریم فولادی بلوک AAC

قاب ها ممکن است بنا به دلایل مختلف ساختار سازه ای مورد استفاده قرار گیرند. آیین نامه های زلزله وجود فریم فولادی و یا اجرا به صورت مسلح را برای ساختمان های چند طبقه ساخته شده با بلوک سبک بتنی AAC را لازم می دانند . اجرای بلوک AAC در فریم فولادی کار ساده ای است ولی کارگذاری میلگرد های فولادی می تواند زمان بر و پر هزینه باشد.

ملات مخصوص بلوک AAC

تولیدکنندگان برای بلوک سبک بتنی ملات مخصوصی دارند که چسبندگی خوبی دارد .اگرچه می توان از ملات های ضخیم برای این بلوک ها استفاده کرد ولی تولید کنندگان آن ملات نازک و مخصوصی را برای آن ارئه نموده اند.با این روش چسباندن بلوک ها بیشتر شبیه چسباندن بلوک های قدیمی است .به همین خاطر آجر چین های قدیمی نیاز به زمان و به روز شدن دارند تا خود را با این روش وفق دهند. علاوه بر این در آجر کاری تنها با یک دست میتوان آجر را استفاده نمود اما در AAC باید از هر دو دست استفاده نمود شاید اینطور به نطر برسد که این باعث می شود سرعت کار پایین بیاید ولی بخاطر اینکه هر بلوک AAC برابر با 5-6 آجر است سرعت کار افزایش می یابد.

اجرای بلوک ایربتن با ملات نازک با ماله دندانه دار

نمونه ای اجرای بلوک بتنی سبک با ملات مخصوص

فیکس کردن

AAC مقاومت فشاری کمی در نقاط تمرکز دارد و استفاده از بست های مکانیکی در زمانیکه بست ها تحت بار های مکرر قرار می گیرند رایج نیست چون ممکن است باعث ایجاد شکستگی در بلوک AAC شود. بست های مخصوصی طراحی شده تا بلوک بتنی را در خود جای داده و باعث توزیع بار شود.تعدادی از این بست ها با راهنما عرصه می شوند و نیز میتوان برای حصول اطمینان با یک مهندس مشاور یا تولید کننده بست مشورت نمود.

بازشوها

AAC به اندازه ای نرم هست که بتوان آن را با ابزار های دستی برش داد.با این محصول برش دادن قوس ها ، برش جای لوله ها و کانال ها به راحتی انجام می شود. در حین برشکاری همیشه باید از لوازم حفاظت شخصی و از کاهنده های گرد و  غبار استفاده نمود.

منبع : yourhomecivileblog

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 05 / 09
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839