بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس امروزه از رایج ترین انواع برج خنک کن هستند که به دلیل ویژگی های خاص آن تقاضای زیادی در کاربری های مختلف دارد. فایبرگلاس نسبت به دیگر جنس بدنه های مورد استفاده در کولینگ تاور سبک تر بوده و همین طور انعطاف و استحکام بالایی دارد که به همین دلیل آن را گزینه مناسبی برای استفاده در برج خنک کننده می کند. این مقاله به بررسی برج خنک کن فایبرگلاس و ویژگی های آن می پردازد.

خرید برج خنک کننده فایبر گلاس

برج خنک کننده چیلر چیست

برج خنک کننده چیلر از اجزای جانبی سیستم سرمایش مرکزی است که می تواند شامل انواع چیلر تراکمی و چیلر جذبی باشد. کولینگ تاور گرمای موجود در آب گرمی که از کندانسور چیلر آب خنک پمپ شده است را بوسیله عبور اجباری هوا دفع می کند و دمای آب ورودی به کندانسور را کاهش می دهد. برج خنک کن چیلر برای دفع گرمای ساختمان در هوای آزاد مستقر می گردد که معمولا پشت بام و یا هر محیطی خارج از ساختمان که در هوای محیط قرار داشته باشد برای قرار دادن برج خنک کننده سیستم سرمایش مرکزی انتخاب می شوند .

برج خنک کن فایبرگلاس وظیفه حذف گرمای سیستم و انتقال آن به محیط را دارد که عمده این انتقال حرارت و ایجاد برودت از طریق تبخیر آب رخ می دهد و بخش کمتری از آن از طری انتقال حرارت بین آب و هوا رخ می دهد.

برج خنک کننده سیستم سرمایش مرکزی دارای فن های بزرگ هستند که جریان هوای اجباری را در داخل کولینگ تاور ایجاد می کنند. بدنه کولینگ تاور اجزای داخلی برج خنک کننده را پوشش داده و نقش مهمی در ساختار برج خنک کن چیلر دارد. در ساختار بدنه کولینگ تاور از جنس های متفاوتی استفاده می شود. یکی از موادی که در بدنه برج های خنک کننده استفاده می شود ماده کامپوزیت فایبرگلاس است که به این نوع از کولینگ تاور ها ، برج خنک کننده فایبرگلاس گفته می شود.

از مزیت برج های خنک کننده فایبرگلاس سبک بودن وزن آن است. جابه جایی و نصب برج های خنک کن فایبرگلاس نسبت به دیگر نمونه های آن با دیگر جنس ها آسان تر است.

برج خنک کن فایبر گلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس چیست

برج خنک کن فایبرگلاس مزایای بسیار زیادی نسبت به دیگر جنس های برج خنک کن دارد و آن را یک انتخاب مناسب برای بیشتر صنایع می کند. فایبرگلاس یک مدل الیاف است که از پلاستیک تقویت شده ایجاد شده است. الیافی که برای تقویت ساختار آن استفاده می شود الیاف شیشه نامیده می شود. الیاف شیشه با ذوب کردن شیشه به قطعات ریز یک اینچی به صورت صفحات مسطح بافته می شود. این ترکیب به صورت لایه ای نازک از الیافی ساخته شده است که مقاومت در برابر خم شدن و سختی بالا داشته باشند.

الیاف فایبرگلاس این امکان را دارند که بااستفاده هوشمندانه از آن در جهت و یا نقطه خاصی به آن استحکام دهیم .<br /> استفاده از فایبرگلاس در برج های خنک کننده فایبرگلاس بسیار رایج است.

الیاف فایبرگلاس

اجزای پلاستیکی استفاده شده در فایبرگلاس ممکن است از ترموپلاست، وینیل استر، اپوکسی(که شایع تر است) یا رزین پلی استر باشد. در برخی محافل علمی تر، فایبرگلاس با عنوان پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه (GRP) شناخته می شود.

استحکام و دوام فایبرگلاس که آن را یک انتخاب ایده آل برای صنعت تولید برج خنک کن می کند. برج های خنک کن فایبر گلاس برای تامین سرما و خروج گرمای هوای موجود در مجتمع ها و یا ساختمان های بزرگ تر استفاده می شود. با استفاده از ایجاد جریان طبیعی و یا با استفاده از جریان اجباری، برج خنک کن هوای مرطوب و گرم را به محیط بیرون منتقل می کند و هوای خنک و تازه وارد برج خنک کن می شود.

 

نحوه عملکرد کولینگ تاور فایبر گلاس در این عکس به دقت مشخص شده است. برج خنک کننده فایبرگلاس به دلیل انعطاف پذیری بالا گزینه مناسبی برای برج های خنک کن است.

طرز کار برج خنک کننده

موارد استفاده از برج خنک کن فایبرگلاس

صنایع بسیار زیادی از جمله نیروگاه ها، پالایشگاه ها و تصفیه خانه ها و ساختمان های مسکونی همه از برج خنک کن  برای سیستم های برودتی خود استفاده می کنند.

برج های خنک کن تهویه مطبوع در ساختمان های بزرگ برای کمک به کنترل دمای داخل هوا استفاده می کنند. فایبرگلاس ماده ای است که مقاومت در برابر خوردگی بالایی دارد و به همین دلیل برای محیط مرطوب داخل برج خنک کن بسیار مناسب است. این مقاومت در برابر خوردگی مزیت دیگری هم دارد و می توان برای محیط هایی با ذرات شیمیایی از این مدل برج خنک کن استفاده کرد.  تولید کنندگان می توانند جهت الیاف را طوری طراحی کنند تا در راستا و جهت و یا بخش خاصی از سازه استحکام ایجاد کند.

البته باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که استفاده از برج های خنک در نواحی که رطوبت نسبی بالایی دارند مثل استان های شمالی ایران ممکن نیست چرا که عمده برودت ایجاد شده در برج های خنک کن از طریق تبخیر ایجاد شده و برج های خنک کن در نواحی مرطوب دارد راندمان کمی دارد.

بدنه کولینگ تاور از نقش اساسی در کارکرد کولینگ تاور دارد. بدنه برج خنک کن فایبر گلاس سه نقش اساسی را ایفا می کند. اول جلوگیری از هدر رفت آب جلوگیری کرد دوما جریان هوا را کنترل می کند و سوما نگهدارنده اجزای کولینگ تاور است

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

فایبرگلاس در عین اینکه وزن پایینی دارد، دارای استحکام بالایی است و آن را انتخاب مناسبی برای جنس بدنه برج خنک کننده می کند. مواد دیگری مثل فولاد، آلومینیوم و سرامیک برای ساخت برج خنک کن استفاده می شود، اما فایبرگلاس انتخاب بسیار سبک تری نسب به دیگر سیستم هایی برج خنک کن است، وزن برج خنک کن و ظرفیت آن از فاکتورهای بسیار مهم انتخاب برج خنک کن است. چرا که برای دستگاه تهویه مطبوعی که در پشت بام یک ساختمان آن قرار گرفته وزن تجهیزات در فاکتورهای طراحی بسیار تاثیرگذار است.

وزن کم برج خنک کننده فایبرگلاس دردسرها و هزینه جابجایی و نصب آن را به مراتب کمتر می کند. از دیگر مزیت های استفاده از برج خنک کن فایبرگلاس تطبیق پذیری فایبرگلاس به عنوان یک ماده تولیدی است. می تواند به صورت سفارشی به صورت متنوع و با شکل ها و رنگ ها و نوشته دلخواه بر روی سطح آن ساخته شود.

برج خنک کن فایبرگلاس توانایی تحمل شرایط محیطی خاص مثل بادهای شدید، دماهای به شدت بالا و طوفان ها را دارد که نشان دهنده مزیت های برج خنک کن فایبرگلاس است. فایبرگلاس همچنین در اتومبیل سازی، قایق سازی، تولید تانک ذخیره و پایپینگ استفاده می شود.

برج خنک کننده فایبرگلاس به صورت مدور جهت استفاده در سیستم های سرمایشي

کولینگ تاور فایبرگلاس

به طور کلی مزایای برج خنک کننده فایبر گلاس در سیستم سرمایش مرکزی شامل:

 • به سادگی قابل شست و شو و تمیز کردن است.
 • تعمیرات و نگهداری آن راحت تر است و هزینه آن نسبت به دیگر برج های خنک کن کمتر است.
 • استحکام و انعطاف بالایی دارد و در برابر تغییر شکل و خم شدن دچار شکستگی نمی شود.
 • از لحاظ شیمیایی به شدت غیرفعال و واکنش ناپذیر است که سبب می شود، در برابر خوردگی در اثر اسید، نمک و دیگر مواد مقاوم باشد. از این رو برج خنک کننده فایبرگلاس می تواند در محیط های دارای ذرات شیمیایی استفاده شود و آسیب نبیند و زنگ نزند.
 • به دلیل ماهیت شیشه ای آن دارای سطح بالایی از خستگی و خزش است.
 • جنس فایبرگلاس دارای تطبیق پذیری بالایی است به این صورت که با توجه به نیازهای مشتری امکان سفارشی سازی برای او امکان پذیر است.
 • نسبتا سبک است (استحکام بالا نسبت به وزن) در مقایسه با دیگر جنس ها با استحکام برابر دارای وزن سبک تری هستند. این بسیار اهمیت بالایی دارد اگر برج خنک کن را در پشت بام و یا فونداسیون با سطح خاک و شن باشد. همچنین هزینه جابجایی و نصب آن در مقایسه با دیگر مواد بسیار کمتر می شود.
 • فایبرگلاس دارای مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی دارد از این رو در دماهای بالا، طوفان شن، باران های اسیدی و اشعه ماورای بنفش و برف آسیب نمی بیند.
 • برج خنک کن فایبرگلاس دارای سطح تغییر شکل و رسوب گذاری پایین است.
 • فایبرگلاس ها دارای مقاومت در برابر آتش بالایی هستند و سیستم محافظت در برابر حریق آن پر هزینه نیست.
 • فایبرگلاس ها موادی هستند که در آن تداخل مغناطیسی (EMI) مناسبی وجود دارد از این رو شفافیت بالایی در برابر جریان الکترومغناطیسی و فرکانس های رادیویی دارد؛ از این رو می توان از برج خنک کن فایبر گلاس در نواحی با الکترومغناطیس بالا و امواج رادیویی بالا استفاده کرد.
 • فایبرگلس ها در برابر آب های خورنده مثل آب دریا و آب های شور مقاوم هستند.

در ویدیو زیر می توانید نصب برج خنک کننده فایبرگلاس و مونتاژ آن را مشاهده کنید.

برداشت و ترجمه از  towertech

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است“

Review: 5 - "برج خنک کننده فایبرگلاس" by , written on اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷

برج خنک کننده فایبرگلاس امروزه از رایج ترین انواع برج خنک کن هستند […]

مقالات مرتبط

اواپراتور چیلر تراکمی و انواع مختلف آن

اواپراتور چیلر تراکمی و معرفی انواع آن

در این مقاله به معرفی یکی از اجزای چیلر تراکمی به نام اواپراتور چیلر (تبخیر کننده) پرداخته و کاربرد آن ...

نمای کلی از چیلر تراکمی آب خنک

چیلر آب خنک ( چیلر آبی )

در این نوشته به معرفی چیلر آب خنک پرداخته شده است. در ادامه ، سیکل تبرید و کندانسور چیلر آبی مورد بررسی ...

برج خنک کن چیلر و سیستم های سرمایشی

انواع برج خنک کننده چیلر

در این نوشته برج خنک کننده چیلر که یکی از اجزای اصلی سیستم های سرمایش مرکزی  هستند معرفی شده و اجزای بر ...

ایده آل تهویهایده آل تهویه

دیدگاه ( 6 )

 1. محتشمی۱۶ خرداد ۱۳۹۷

  استفاه از برج خنک کننده فایبرگلاس چه مزیتی نسبت به دیگر برج های خنک کننده دارد؟ چرا برج خنک کن فایبرگلاس نسبت به دیگر برج های خنک کن بیشتر استفاده می شوند؟

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۸ خرداد ۱۳۹۷

   برج خنک کننده فایبرگلاس به دلیل وزن به نسبت سبکی که دارد دارای محبوبیت زیادی است.
   همچنین فایبرگلاس دارای استحکام بالایی است و از این دارای ویژگی ها مثبت برج خنک کن فلزی هم هست.
   وزن پایین برج خنک کن فایبرگلاس باعث می شود که حمل و نقل و نصب آن بسیار آسان تر شود و جابجایی آن برای رسیدن به ارتفاع بالا ( معمولا پشت بام ) راحت تر می شود.
   از این جهت حتی استفاده از برج خنک کننده فایبرگلاس دارای صرفه اقتصادی است.

   پاسخ
 2. اسماعیلی۱۶ تیر ۱۳۹۷

  قصد دارم برج خنک کننده فایبرگلاس را در نقطه ای نصب کنم که امکان حمل آن تا آن محل وجود ندارد چه کاری می توانم انجام دهم ؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۷ تیر ۱۳۹۷

   سلام
   از خصوصیات بسیار بارز برج خنک کننده فایبرگلاس این است که دارای وزن پایینی است و اسمبل کردن آن ساده است. شما می توانید برج خنک کننده را به قطعات کوچک تقسیم کنید و به صورت تکه تکه به محل مورد نظر برده و در آنجا آن را سر هم بکنید. به این طریق هم از دردسر حمل یکباره برج خنک کن خلاص شده اید و هم می توانید مشکلتان را حل کنید.

   پاسخ
 3. حبیب۲۸ تیر ۱۳۹۷

  سلام
  برج خنک کننده فایبرگلاس در چه محل هایی بهتر است که نصب شود؟ آیا در حیاط امکان نصب آن وجود دارد؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۸ تیر ۱۳۹۷

   سلام برج خنک کننده فایبرگلاس و هر نوع برج خنک کننده دیگری ، تنها باید در محیط و فضاهای باز نصب شوند که بتوانند تبادل حرارت با محیط داشته باشند. امکان نصب آن در حیاط وجود دارد اما باید در نظر داشته باشید که برج های خنک کننده به علت شدت وجود تبخیر فراوان ، اطراف خود را کاملا مرطوب می کنند و اگر برج خنک کننده شما در محیطی باشد که رفت و آمد وجود داشته باشد ، ممکن است برای آن ها ایجاد مشکل بکند و همچنین برج های خنک کننده دارای فن و سر و صدا هستند پس باید دقت نظر داشته باشید که آن را از محیط و شرایط نزدیک ساکنین دور تر نصب بکنید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات