بالکن شیشه ای و انواع آن

بالکن فضای مسقفی با یک تا سه وجه آزاد است و به عنوان بخشی از یک اتاق محسوب و مساحت آن در زیر بنا محاسبه می شود. دیواره های آزاد می تواند توسط انواع نرده و جان پناه محصور گردد . بالکن ها برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و انواع متفاوتی دارند. انتخاب نوع بالکن مناسب علاوه بر دستیابی به اهداف کاربردی مورد نیاز و زیبایی شناسی آن ، تحت تأثیر عوامل دیگری مانند جغرافیای منطقه ، برنامه ریزی های انجام شده برای ساختمان ، میزان فضا و محدودیت های بودجه قرار دارد. 

یکی از انواع بالکن ها از نظر متریال ، بالکن شیشه ای است. در بالکن شیشه ای مدرن از دیوارهای شفاف شیشه ای استفاده می کنند. این دیوارها در حین دادن حس امنیت بیشتر ، جلوی دید به فضای باز بیرون را نمی گیرند. از نرده های کابلی در این بالکن ها استفاده می شود.

شیشه ماده ای است که به اندازه کافی مقاوم است. اما پیشرفت در جهت طراحی بهتر بالکن های شیشه ای و انعطاف پذیری بیشتر آنها ، موجب بهبود و تکمیل برخی خواص شیشه دراین بالکن ها با فولاد ضد زنگ شده است.

مزایای استفاده از بالکن های شیشه ای

 • استفاده بهینه از فضا ، افزایش متراژ آپارتمان و از بین بردن فضای پرت طراحی (ایجاد توانایی به حداکثر رساندن فضای زندگی)
 • دارا بودن امنیت بیشتر نسبت به پاسیو
 • ارائه یک حریم خصوصی کوچک در حین ایجاد فضا برای سرگرمی
 • استفاده از بالکن برای مقاصد مختلف مانند نگهداری حیوان های خانگی ،خشک کردن لباس ، محل ذخیره اقلام تابستانی در زمستان ، صرف غذا و نگهداری گیاهان گلدانی
 • چشم انداز به فضای باز
 • به حداکثر رساندن نور طبیعی و تهویه و جلوگیری از اتلاف انرژی
 • استفاده از هوای آزاد در فصول مناسب
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار ، گرما ، حشرات موذی و باد و باران هنگام بسته بودن درب بالکن شیشه ای
 • سهولت در تمیز کردن و نگهداری آسان
 • نصب راحت و قیمت مناسب
محصور کردن بالکن توسط شیشه های ریلی

بالکن شیشه ای ریلی تاشو

انواع بالکن شیشه ای

بالکن شیشه ای از شیشه های ریلی متحرک تاشو تشکیل شده است. این شیشه ها به آسانی جابجا می شوند ، در زاویه ها و شکل های مختلف قابلیت اجرا دارند و به دلیل امکان جمع شدن در یک گوشه به راحتی قابل تمیز شدن هستند. شیشه ریلی بالکن در واقع ، مشکل شیشه های سکوریت ثابت را حل کرده است. بالکن شیشه ای تاشو  هر زمان که نیاز باشد کاملا باز شده و صفحات شیشه ای در قسمتی جمع می شوند. در حالت بسته بودن شیشه ها  عملکرد آن مانند یک پنجره بوده و ضمن انتقال نور خورشید به داخل ، در برابر حرارت و صوت و گرد و غبار عایق بسیار خوبی می باشد. همچنین بالکن شیشه ای متحرک در برابر باد و اثرات آن بسیار مقاوم می باشد.

انواع بالکن شیشه ای ریلی ، بالکن شیشه ای فریم دار و بالکن شیشه ای فریم لس هستند. بالکن شیشه ای ریلی تاشو با قاب آلومینیومی ، از پرکاربرد ترین انواع پارتیشن بندی می باشد. بالکن شیشه ای فریم لس شامل دو پروفیل آلومینیومی افقی نصب شده بر روی سقف ، نرده ها و یا سازه های کف بالکن می شوند. صفحات شیشه ای بدون فریم به پروفیل های آلومینیومی بستگی دارند. در بالکن های شیشه ای بدون فریم که از شیشه های انعطاف پذیر در ساختار آنها استفاده شده است ، شیشه های کشویی بدون قاب را می توان به طور کامل باز کرد. هنگامی که تمام پنل های شیشه ای باز شوند و کنار گذاشته شوند می توان برای جلوگیری از حرکت آن ها را قفل کرد. در بالکن شیشه ای فریم لس ، بدون وجود پروفیل های افقی و عمودی محدود کننده دید، می توانید از چشم انداز و مناظر لذت برد.

برداشت و ترجمه از lumon ، wisegeek

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 06 / 21
دسته :

نظرات کاربران

نوع با قاب هم داره این بالکن شیشه ای تاشو ؟

  سلام. ممنون از توجه شما به مقاله انواع بالکن شیشه ای
  بله بالکن شیشه ای ریلی تاشو دارای دو نوع با قاب و فریم لس است که نوع فریم دار با قاب آلومینیومی از انواع پر کاربرد آن می باشد.

برای کنترل نور ورودی به فضای داخل بالکن کاری میشه کرد؟ میشه استفاده کرد ولی بحث حریم خصوصی چی؟

  سلام و عرض ادب
  هدف بالکن شیشه ای ایجاد محوطه ای بسته به دور از آلودگی صوتی و حرارتی برای بهره بردن از فضای بالکن و به نوعی حفظ حریم خصوصی است. در واقع نور عاملی است که دلیل محبوبیت بالکن شیشه ای برای عده زیادی است ، اما در راستای بهبود کیفیت و بهره بردن از سایر مزایای بالکن شیشه ای می توان برای کنترل نور و حرارت ورودی از راهکار های مختلف مانند برچسب حرارتی و برای داشتن حریم شخصی بیشتر از شیشه هوشمند و برچسب آن استفاده کرد.

خیلی شیکه بالکن شیشه ای مخصوصا نوع تاشو. ممنون

  سپاس از توجه شما به مقاله بالکن شیشه ای.

سلام. چیزی هست که هم جلوی دید و بگیره هم نور رو کم نکنه؟ من بالکن شیشه ای دارم تو خونه م ولی نمیتونم با لباس راحت برم تو بالکن. میخواستم ببینم چیزی هست این مشکل منو حل کنه

  سلام و عرض ادب و احترام.
  برای کاهش دید و یا کنترل گرما و نور ورودی در بالکن شیشه ای و یا هر نمای شیشه ای دیگر گزینه های مختلفی وجود دارد ولی هیچیک به تنهایی میزان نور را به صد و میزان دید را به صفر نمی رسانند. با استفاده از برچسب دکوراتیو شیشه و انواع طرح دار آن و یا برچسب شیشه هوشمند می توان دید از فضای بیرون به داخل بالکن شیشه ای را محدود و یا کنترل کرد.

سلام وقت بخیر
قیمت این کارا چطور حساب میشه؟ میشه راهنمایی بفرمایین لطفا

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839