اهمیت خطوط دید در طراحی داخلی

اغلب هنگامی که مبانی طراحی داخلی مورد بحث قرار می گیرد شما در مورد مفاهیمی نظیر تعادل و تضاد می شنوید. هرچند این اصول برای یک طراحی داخلی موفق حیاتی هستند ولی ما فکر می کنیم موضوع دیگری وجود دارد که کمتر به  آن توجه می شود و آن ” خطوط دید ” است. ممکن است خطوط دید متداول ترین موضوع نباشند اما در اینجا ما به این مبحث می پردازیم که خطوط دید همان چیزی هستند که کمک می کنند تا در نهایت یک طراحی داخلی براستی جذاب  و مجزا از طراحی های دیگر شود.

اگر می خواهید درباره خطوط دید در طراحی داخلی بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم مطلب پیش رو را مطالعه بفرمایید. ما در اینجا به این می پردازیم که این اصطلاح چه معنایی می دهد، چرا مهم است و چطور از آن درست استفاده کنیم و در نهایت شما دید جدیدی در مورد چشم انداز اتاق ها در منزل تان خواهید داشت.

طراحی داخلی پذیرایی با رعایت اصل خط دید

خطوط دید در طراحی داخلی چه هستند

بطور سطحی، مفهموم خطوط دید تا حدی خود توضیحی بنظر می رسد. تعبیر ساده ای دارد؛ خط دید یک روش صحبت کردن درباره چشم انداز در طراحی داخلی است. کارشناسان طراحی داخلی از این اصطلاح استفاده می کنند تا جزئیات آنچه که در هر نقطه معین از اتاق میتواند دیده شود را ببینند و تلاش می کنند تا فضایی را ایجاد کنند که از نظر بصری جذاب باشد.

رعایت اصل خط دید در آشپزخانه و ناهارخوری

هر طراح داخلی نیاز دارد که خطوط دید را در نظر بگیرد

به عنوان مثال آخرین باری را که در یک فضا با چشم اندازی شگفت انگیز قرار گرفتید، تصور کنید. احتمالا احساس کرده اید که چشمانتان قبل از اینکه بقیه جاهای اتاق را ببیند فورا به سمت پنجره (یا نقطهع کانونی دیگ رفته است؛ آن اثر عمدی بوده است. احتمالا این طراحی بی عیب ایجاد شده بوده تا تجربه بصری ایده آل را به شما بدهد؛ یک خط دید مستقیم و بدون مانع.

با این حال تنها دلیل جذاب و چشمگیر بودن یک فضا توجه به اصل خط دید نیست. چشم اندازهای مبهم و مشوش در فضای داخلی اغلب احساسی ناخوشایند به ما می دهند، حتی اگر ما نتوانیم بر چرایی آن انگشت بگذاریم. در مقابل اتاق هایی با خط دید روشن و واضح هستند که آرامش بخشند و احتمالا ما بیشتر از زیبایی آنها شاد می شویم.

اصل خط دید در طراحی داخلی اتاق خواب

اولین چشم انداز از یک اتاق از در ورودی دریافت می شود

در طراحی داخلی خطوط دید اولین ذهنیت را ایجاد می کنند

اولین چشم اندازی که از هر اتاقی دریافت می کنیم از یکی از درهای ورودی است. برای بسیاری از ما همان نگاه اولیه برای ایجاد یک تصور و دید کلی از اتاق کافی است. در حقیقت، یک مطالعه توسط انجمن  علوم روانشناختی نشان داده است که زمان لازم برای شکل گیری قضاوت اولیه بر روی هر موضوع مشخصی، تنها کسری از ثانیه است. با توجه به این موضوع، بسیار مهم است که بتوانیم با طراحی داخلی صحیح یک تصویر اولیه موثر از یک اتاق ایجاد کنیم.

موقعیت عادی برای شروع این است که در درگاه ورودی بایستیم. چند ثانیه به خود فرصت دهیم تا در فضا قرار بگیریم، توجه ویژه ای به چشمان داشته باشیم که در کجا قرار می گیرند. جایی که چشمان آرام و قرار گرفتند، همانجا باید نقطه کانونی قرار داده شود.

هنگانی که تصمیم گرفتیم که نقطه کانونی کجا و چه چیز باشد – چه بخشی از یک دیوار هنری باشد یا بخشی از مبلمان – گام بعدی این است که مطمئن شویم خط دیدمان نسبت به آن آیتم نقطه کانونی، واضح و روشن بماند. از اضافه کردن عناصر طراحی که ممکن است مانع از دید کامل افراد از نقطه کانونی شود، باید خودداری کنیم.

ایجاد چند خط دید در طراحی داخلی آشپزخانه اپن

خط دید خوب برای حرکت چشم اطراف اتاق مهم است

نقش خطوط دید در مسیر حرکت افراد در یک محیط

خطوط دید در ورودی خانه متوقف نمی شوند. آنها در کمک به ما برای تعیین حرکت اطراف اتاق و نحوه حرکت در تمام خانه، نقش بزرگی بازی می کنند. یک خط دید واضح و روشن، اغلب به نحوی اتاق ها را می سازد که به نظر می رسد با هم همخوانی خوبی دارند. بنابراین همانطور که روی لایه بندی طراحی داخلی خانه کار می کنیم این اصل خطوط دید را هم باید در نظر بگیریم.

راز یک خط دید موفق این است که تا جایی که امکان دید دارد، همه چیز دید شود. برای آن مکان هایی که نقشه بسته دارند و فضا ها مجزا از هم هستند (اتاق ها و پذیرایی و آشپزخانه مجزا هستند)، امکان دید باعث می شود تا بهترین کار را در ایجاد یک منظره لایت از یک اتاق به اتاق دیگر ارائه دهیم. باید بر انتخاب مبلمانی که وزن بصری سبکی دارند تمرکز کرد که جلوی دید را نگیرند و همچنین در مورد بکار بردن اقلامی همچون لوستر های آویز یا گیاهان بلند که ممکن است جلوی دید را بگیرند، باید احتیاط کرد.

در جایی که فضاها از هم مجزا نبوده و به اصطلاح اوپن هستند، مفهوم خط  دید در طراحی داخلی حتی بیشتر حیاتی و مهم است. باید تمام فضاهای متمایز را به سمت داشتن خط دید متحد و هماهنگ هدایت کنیم. فضا باید به گونه ای تغییر کند که به چشم اجازه حرکت در چندین مسیر در طول اتاق را بدهد.

طراحی داخلی پذیرایی با خط دید به سمت نقطه کانونی

خطوط دید بر همه جای اتاق تاثیر می گذارند

تاثیر خطوط دید از همه زوایای اتاق در طراحی داخلی جذاب

هرچند ممکن است به نظر برسد که در موضوع خطوط دید بیش از حد غلو شده باشد، اما جزئیات کوچکی وجود دارد که اتاق های مجلل را از بقیه اتاق ها جدا می کند. این بدین معناست که در طراحی داخلی اتاق های مجلل، خطوط دید نه تنها در چند نقطه انتخابی بلکه از تمام زوایا در نظر گرفته می شوند.

تصویر بالا را در نظر بگیرید؛ شومینه نقطه کانونی است و محل نشستن اتاق در اطراف آن نقطه متمرکز شده است، و بقیه فضا باز است. مهم نیست که شخص در کجای اتاق قرار می گیرد، مطمئنا یا دید واضحی از شومینه دارد و یا احتمالا دیوار پشتی اتاق کناری را می بیند.

این همان جایی است که فضای منفی (بخش های درسایه و بی اهمیت) برجسته و مکمل می شود. باید بهترین کار را برای ایجاد ساختارهای مشابه تصویر بالا در طراحی داخلی انجام داد، و اجزای کاربردی اتاق را با قرار دادن آنها اطراف نقطه کانونی و فراموش کردن موارد اضافی غیر ضروری، برجسته نمود. فقط باید بخاطر داشت که قطعات دکوری که انتخاب می شود، یک جذابیت بصری ایجاد کند تا مانع از خسته کننده شدن اتاق شود.

طراحی داخلی با چند خط دید به فضاهای مختلف خانه

خطوط دید می توانند از اتاقی به اتاق دیگر ادامه پیدا کنند

خارج از تمام اصول اساسی طراحی داخلی، خطوط دید معمولا مورد توجه زیادی قرار نمی گیرد. با این حال ما خواستیم که استدلال بیاوریم که تسلط بر این مفهوم واقعا می تواند طراحی داخلی را موفق کند. از این مطالب استفاده کنید تا در ایجاد خطوط دید راهنمای شما باشد؛ با کمک گرفتن از این نکات ممکن است یک چشم انداز کلی از طراحی داخلی منزل بدست بیاورید.

شما در مورد خطوط دید چه احساسی دارید؟ آیا فکر می کنید آنها تفاوت زیادی در طراحی داخلی ایجاد می کنند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

برداشت و ترجمه از Freshome

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 08 / 02
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839