انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز

انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز به شرایط اقلیمی محیط نصب گرین وال بستگی زیادی دارد. اینکه شرایط آب و هوایی گرم و خشک یا معتدل و مرطوب و یا سرد و خشک باشد در طراوت و عمر گیاه تاثیر بسزایی دارد. همچنین کاربری فضای مورد نظر نیز مهم است اینکه دیوار زنده در محوطه ویلا یا استخر قرار دارد یا به عنوان دیوار سیز خانگی در محیط بسته خانه یا آپارتمان نصب می شود در انتخاب نوع سیستم و گیاه بسیار موثر می باشد. اگر قصد استفاده از گرین وال را دارید خواندن این مقاله در انتخاب گیاه مناسب برای آن به شما کمک می کند.

با توجه به وسعت استفاده از دیوار سبز، امکان کاشت انواع گونه های گیاهان خانگی، بوته ها و حتی درختان کوچک بر روی دیوار زنده وجود دارد. برای انتخاب گیاه مناسب گرین وال ، باید ابتدا نتیجه مورد انتظار را در نظر بگیریم و بعد گیاه را انتخاب کنیم. گیاهانی که در دیوار زده استفاده می شوند کاربرد های متفاوتی دارند، برخی از گیاهان جنبه زیبا سازی دارند و گونه ای دیگر در مقابل خشکی ها و گرما مقاومت بیشتری دارند و نوعی دیگر به تصفیه هوا و تولید اکسیژن کمک می کنند.

نکته بسیار مهم در انتخاب گیاهانی که بر روی دیوار  کاشته شده اند متفاوت بودن مراحل رشد گیاه و نحوه قرار گیری در مقابل نور آفتاب و باد نسبت به گیاهان کاشته شده بر روی سطح زمین می باشد.

برای مشاهده قیمت دیوار سبز و هزینه های طراحی و اجرای آن همچنین برای خرید تجهیزات دیوار سبز به بخش محصولات سایت بیلدینگ پلاس مراجعه نمایید.

معرفی انواع گیاهان دیوار سبز

انتخاب گیاهان باید با سیستم دیوار سبز مطابقت داشته باشد همه گونه های گیاهی در هر سیستمی رشد خوبی نخواهند داشت.  برخی از گونه ها ممکن است بر روی گرین وال به خوبی کاشت گیاه در  زمین رشد کنند و بستر مناسبی برای رشدشان ایجاد شود.  با انتخاب گونه هایی که به آب کمی نیاز دارند، میتوان نیاز آبیاری گیاهان را به حداقل رساند و گونه هایی که به آب بیشتری برای رشد نیاز دارند را طوری قرار دهید که آب به سمت آن ها سرازیر شود و رطوبت مورد نیازشان تامین شود.

برای آشنایی کلی با دیوار های عمودی پوشیده از گیاه و اجزای آن پیشنهاد می کنیم مقاله ” دیوار سبز خانگی با پوشش گیاهی عمودی ” را بخوانید.

انواع گیاهانی که بیشترین استفاده را در دیوار پوشیده از گیاه دارند شامل:

  • گیاه پوتوس بالارونده
  • گیاه اسکینانتوس قابل رشد در مناطق کم نور
  • گیاه سرخس برگ شمشیری برای تصفیه هوا
  • سرخس پای خرگوش گیاهی مناسب برای دیوار سبز
  • سرخس جنگلی برای دیوار پوشیده از گیاه
  • گیاه تاک قابل رشد در هوای گرم و خشک
  • گیاه سوسن صلح برای تولید اکسیژن
  • گیاه اژدها دیوار سبز
  • گیاه کروتون با برگ های رنگارنگ
  • گیاه فیلودندرون گیاهی با نگهداری آسان

در ادامه به معرفی و بررسی انواع گیاهان می پردازیم تا بتواند به شما در انتخاب گیاه مناسب کمک کند.

گياهان شاداب پوتوس که آماده نصب شدن بر روي ديوار زنده هستند

گیاه پوتوس

گیاه پوتوس بالارونده

پوتوس یکی از بهترین گیاهان برای دیوار سبز خانگی در مناطق کم نور می باشد. گیاهی بالارونده است و جزء دسته ی گیاهان خانگی محسوب می شود. گیاه پوتوس به تصفیه ی هوای منزل کمک می کند. مراقبت ونگهداری از این گیاهان راحت است و یکی از مناسب ترین گیاهان برای دیوار زنده محسوب می شوند.

گياهان رژ لب که به صورت پايين رونده رشد کرده اند و داراي گل هاي قرمز زيبايي هستند و آماده نصب بر روي ديوار زنده مي باشند

گیاه اسکینانتوس

گیاه اسکینانتوس قابل رشد در مناطق کم نور

یکی دیگر از مدل های گیاهان آپارتمانی برای نصب بر روی دیوار پوشیده از گیاه ،استفاده از گیاهان اسکینانتوس می باشد که به نام گیاه رژ لب شهرت دارند. دارای گل های قرمز زیبایی هستند و قابلیت رشد در محیط هایی با نور کم را دارند. این گیاهان قادر هستند به صورت بالارونده رشد کنند.

گياه سرخس با برگ هاي تيز که مناسب براي ديوار سبز مي باشد

سرخس برگ شمشیری

گیاه سرخس برگ شمشیری برای تصفیه هوا

سرخس های برگ شمشیری مربوط به جنگل های گرمسیری هستند و در شرایط خنک و مرطوب رشد می کنند. برخی از سرخس ها می توانند در نور کم و محیط نیمه تاریک  و برخی دیگر در نور متوسط تا روشن رشد یابند. یک مدل از سرخس های برگ شمشیری مناسب برای نصب بر روی دیوار زنده سرخس نفرولیپس هست که عمل تصفیه هوا را انجام میدهد.

گياه سرخس پاي خرگوشي زيبا که براي نصب بر روي ديوار سبز استفاده مي شود

سرخس پای خرگوشی

سرخس پای خرگوش گیاهی مناسب برای دیوار سبز

یکی از گونه های گیاهان زیبا سرخس پای خرگوش است که با نامش مطابقت خاصی دارد. زیرا پاهای کوچک کرکی از این گیاه رشد می کند. این گیاهان برای رشد به نور و رطوبت زیادی نیاز ندارند.  در مناطقی با نور کم به خوبی رشد می کنند.

سرخس جنگي که درون گلدان کاشته شده است و آماده نصب بر روي ديوار پوشيده از گياه است

سرخس جنگلی از گیاهان دیوار زنده

سرخس جنگلی برای دیوار پوشیده از گیاه

این مدل سرخس زیبا مناسب برای آب و هوای مرطوب می باشد. برگ های آن بسیار لطیف و حساس  هست. این گونه های گیاهی برای قسمت های پایین دیوار زنده که دارای آب بیشتری است و رطوبت زیادی دارد مناسب می باشد زیرا رشد بیشتری دارد و گیاهان شاداب ترند.

گياه زيباي گرمسيري با برگ هاي سبز که گل هاي سفيدي بر روي آن رشد کرده است و مناسب براي ديوار زنده ميباشد

گیاه تاک

گیاه تاک قابل رشد در هوای گرم و خشک

گیاه تاک با گل های سفید قادر به تحمل شرایط گرم و خشک است و در این گونه محیط ها رشد بالایی دارد. گیاهی بسیار زیبا برای دیوار پوشیده از گیاه به شمار می رود.

گياه سوسن صلح با برگ هاي سبز و گل هاي سفيد زيبا که براي ديوار زنده قابل استفاده مي باشد

گیاه سوسن صلح نمونه ای از گیاهان دیوار سبز

گیاه سوسن صلح برای تولید اکسیژن

گیاه سوسن صلح، گونه ای ازگیاهان کاربردی برای دیوارهای سبز خانگی و اداری است که باعث تصفیه هوا می شود و اکسیژن تولید می کند. مراقبت از این گیاه بسیار آسان است. دمای محیط نگهداری این گیاهان باید همواره بالای ١٣درجه سانتی‌گراد باشد و گیاه نباید در مکان‌هایی که جریان هوای سریع و زیاد وجود دارد قرار داده شود. دمای ١٥ تا ٢٣درجه سانتی‌گراد برای این گیاه منابس است و می توان آن را برای دیوار سبز استفاده کرد.

گياه با برگ هاي سبز که در درون گلدان ريشه دارد و مناسب براي ديوار سبز مي باشد

گیاه اژدها دیوار زنده

استفاده از گیاه اژدها در گرین وال

این گیاهان به دلیل شرایط نگهداری راحت و انجام دادن عمل تصفیه هوا مورد استقبال خانه های مسکونی و ادارات قرار می گیرند. برگ های نواری دارند و اغلب دو رنگ، یا به رنگ سفید، و سبز تیره هستند. آن ها نور، آب، و نگهداری کمی نیاز دارند بنابراین برای دیوار پوشیده از گیاه مورد توجه خاصی قرار می گیرند.

گياهي زيبا با برگ هاي رنگارنگ که در شرايط خشک رشد مي کند و قابل کاشت بر روي ديوار پوشيده از گياه مي باشد

گیاه کورتون دیوار پوشیده از گیاه

گیاه کروتون با برگ های رنگارنگ

گیاهی با برگ های چند رنگ است این گونه های گیاهی زمانی که در معرض تابش نورخورشید قرار می گیرند، با برگ های رنگارنگشان جلب توجه می کنند. نیاز به مراقبت ویژه ندارند و شرایط نگهداری  از آن ها آسان است این گیاهان میتوانند در شرایط گرم و خشک رشد کنند.

گلدان هايي که گل هاي متفاوتي در آن ها کاشته شده است و بر روي ديوار زنده نصب شده اند

گیاه فیلودندرون

گیاه فیلودندرون گیاهی با نگهداری آسان

فیلودندرون یک گیاه خانگی محبوب است زیرا رشد و پرورش آن بسیار آسان است. به همین دلیل بیشتر دیوارهای پوشیده از گیاه گونه های فیلودندرون را به خاطر نگهداری آسان ، نیاز به نور و آب کم و رشد سریع انتخاب می کنند.

ديوار سبزي که بر روي آن گياهان متفاوتي کاشته شده است و گياهان بزرگتر بر روي گياهان زيرين سايه انداخته اند

گیاهان دیوار پوشیده از گیاه

مواردی که در انتخاب گیاه مناسب دیوار سبز باید در نظر بگیرید

انتخاب گیاه برای دیوار سبز به شرایط آب و هوایی موجود در محل بستگی دارد. باید سطح نور مصنوعی و طبیعی در نظر گرفته شود.  انتخاب گیاه به تابش فعال فتوسنتزی نیاز دارد یعنی نوع نوری که گیاه به آن واکنش نشان می دهد نه اینکه صرفاً فقط به آن نور بتابد.

گونه های بسیار مقاوم در مقابل سایه، باید متناسب با کمترین شرایط نور انتخاب شوند. در مکان هایی که گیاهان در معرض شدید آفتاب قرار دارند می بایست گونه های گیاهی را انتخاب کرد که بتوانند آفتاب را تحمل کنند.

در سیستم های مدرن از سیستم آبیاری پیشرفته ای برای گیاهان استفاده می شود در انتخاب گیاه برای این سیستم آبیاری باید دقت بیشتری داشته باشیم.

برای آشنایی با این سیستم ها، مقاله ” دیوار سبز هیدروپونیک با سیستم آبیاری مدرن ” را مطالعه نمایید.

در سال های اخیر دیوار سبز مصنوعی بدلیل عدم نیاز به نگهداری و آبیاری جایگزین گیاهان زنده شده است  که البته بخشی از محاسن و فواید گرین وال مانند حس حضور در طبیعت را ایجاد نمی کند.

قطره چکان ديوار سبز که تعدادي گل زيبا در داخل آن قرار دارد

قرار گیری گیاه بر روی دیوار عمودی

نحوه قرار گیری گیاه بر روی دیوار عمودی

با رشد گیاهان بزرگتر، برگ ها روی گیاهان زیرین سایه می اندازند، بنابراین این امر در جانمایی گونه های گیاهی مهم است. دیوارهای سبز خارجی اغلب در معرض باد شدید و مکرر قرار دارند. رشد سریع گیاهان دیوار زنده  ، نیازهای نگهداری را افزایش می دهد بهتر است از گونه هایی که رشد سریع تری دارند به عنوان سایه و محافظ برای گونه های حساس در مناطقی با نور زیاد استفاده کرد.

این امر می تواند به ایجاد نور یا سایه برای سایر گونه ها، حفاظت در مقابل باد یا حفظ رطوبت کمک کند. در نظر گرفتن مکان قرارگیری هر گونه نسبت به گونه های دیگر و درک چگونگی تغییر شکل اکولوژی با رشد گیاهان مهم است.

برای نصب اجزای سیستم گرین وال توصیه می شود از پیمانکار ماهر استفاده کنید برای آشنایی می توانید مقاله ” نکاتی برای نصب دیوار سبز پوشیده از گیاه ” را مطالعه نمایید.

 منبع : ddg-uae

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 08 / 20
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839