انواع پرده پنجره در دکوراسیون داخلی

نصب انواع پرده پنجره به منظور حفظ حریم خصوصی ، کنترل نور ، حرارت و نویز فضا و علاوه بر این ها با کاربرد تزئینی صورت می گیرد. برای انتخاب نوع پرده ، به عنوان عنصر تاثیرگذار دکوراسیون ، باید عوامل متعددی را در نظر گرفت.

انواع مختلفی از پرده بر حسب رنگ و طرح ، سبک و جنس پارچه وجود دارد که می توانند با یراق آلات و ملزومات اجرای متنوع در مکان مورد نظر به کار روند. در انتخاب روش نصب انواع پرده پنجره ، محل کاربرد ، مانند پرده آشپزخانه ، پرده پذیرایی و پرده اتاق خواب ، نیز باید در نظر گرفته شود.

بکار رفتن انواع پرده پنجره در قسمت های مختلف مانند پرده اتاق خواب

انواع پرده پنجره بر اساس شکل کاربرد

نصب انواع پرده پنجره بر حسب محل کاربرد و ملاحظات نور ، گرما و صدا به شکل های مختلف انجام می شود. نصب پرده می تواند به صورت تکی و چندتایی و نیز به صورت مجزا یا یک مجموعه کامل شامل پرده ، یراق آلات ، والان و تزئینات اضافی اجرا باشد.

قابلیت باز و بسته شدن هر پرده به صورت جداگانه و جمع شدن پرده ها در کنار در نصب انواع پرده پنجره دو طرفه

جمع شدن پرده ها دو طرف پنجره در نصب انواع پرده پنجره دو طرفه

پرده دو طرفه

پرده دو طرفه دارای دو پنل پرده جداگانه است. کاربرد این نوع از انواع پرده پنجره در سبک های کلاسیک و معاصر متداول است. در این نوع از انواع پرده پنجره در هر دو طرف پنجره ، پرده قرار می گیرد و هر یک از پنجره ها به طور جداگانه می توانند باز و بسته شوند. پرده هر یک از پنل های پرده دوتایی می توانند در کنار گره زده و بسته شوند تا پنجره و پرده متقارن به نظر برسد. این پرده ها بسته به نور روز باز و بسته می شوند و گزینه محبوبی برای تامین حریم خصوصی می باشند.

کنترل نور از طریق باز و بسته شدن پرده تکی به دو طرف پنجره

پوشش کل پنجره توسط انواع پرده پنجره تکی یکطرفه و جمع شدن در یک سمت

پرده یک طرفه

یک پرده تک پنل تمام پنجره را پوشش می دهد. این پرده را می توان به هر دو سمت پنجره با کشیدن باز و بسته کرد و در سبک مدرن با ایجاد دیدی نامتقارن به کار برد.

ایجاد منظره ای زیبا از طریق آویزان کردن پرده نازک در انواع پرده پنجره آویز از روی میل پرده

آویز شدن پارچه بلند و نازک از بالای پنجره و روی میل پرده

پرده آویزان

پرده آویز یک پارچه بلند و نسبتا نازک است که از بالای پنجره و از روی میل پرده آویزان می شود. این پرده ها منظره ای چشمگیر ایجاد می کنند.

کاربرد پرده تزئینی والان روی پرده اصلی یا به تنهایی و ایجاد منظره ای زیبا

کاربرد تزئینی والان پرده روی انواع پرده پنجره اصلی یا به تنهایی و ایجاد منظره ای زیبا

والان

والان یک پرده کوتاه است که در بالای پرده اصلی و روی آن آویزان است و دیدی چشم نواز ایجاد می کند. این پرده ها بیشتر با کاربرد تزئینی تر کردن در انواع پرده پنجره بکار می روند و به صورت جداگانه و به تنهایی نیز قابل استفاده هستند.

نصب انواع پرده پنجره به همراه متعلقات و آویز های تزئینی شامل والان ، آویز و شرابه پرده جمع کن در پرده اتاق خواب

نصب پرده به همراه والان ، آویز و شرابه پرده جمع کن در پرده اتاق خواب

مجموعه پرده

پکیج کامل نصب پرده شامل تمام چیز هایی است که برای یک پنجره نیاز است و شامل یک یا دو پرده ، والان ، شرابه پرده جمع کن و لوازم جانبی مانند میل پرده می شود.

پرده دکوراتیو کلاسیک بلند با قابلیت بکار رفتن به عنوان انواع پرده پنجره در فضا های مختلف

پرده دکوراتیو کلاسیک به عنوان پرده پذیرایی

انواع پرده پنجره بر اساس سبک

با استفاده از اصول طراحی داخلی و ایده های متنوع دکوراسیون و تصویر سازی و نقاشی می توان سبک مناسب را برای نصب انواع پرده پنجره انتخاب کرد.

پرده کلاسیک

سبک کلاسیک در هر اتاق از خانه و در هر قسمت از فضا از محبوبیت زیادی برخوردار است. پرده های کلاسیک برای استفاده و نصب در انواع فضا ها مانند پرده اتاق خواب ، پرده پذیرایی و پرده آشپزخانه مناسب هستند. این پرده های دکوراتیو به ندرت با والان به کار می روند و در بیشتر مواقع بلند هستند. پرده کلاسیک می تواند با لوازم جانبی و در یک پکیج کامل پرده تزئینی نیز به کار رود.

پرده معاصر

پرده معاصر نوع دیگری از انواع سبک پرده است که اغلب در رنگ خاکستری و رنگ های الهام گرفته از زمین است و به طور معمول در رنگی روشن تر و یا تیره تر از فضای مجاور و در هماهنگی با آن به کار می رود. این پرده ها برای استفاده روزمره مناسب هستند و اغلب دارای بافت پارچه یا طرح های متنوع بوده ، از ظرافت بیش از انداره برخوردار نیستند و ظاهر پیچیده ای را به نمایش می گذارند.

پارچه چاپی تصویری متشکل از خطوط تیز در انواع پرده مدرن

پارچه چاپی تصویری متشکل از خطوط تیز در انواع پرده پنجره مدرن

پرده مدرن

پرده های مدرن ، همانطور که از نام آن ها پیداست ، منعکس کننده طراحی مدرن ، که به طور معمول مینیمال هستند ، می باشند. پارچه های تصویری و یا پارچه های دارای الگوی خطوط تیز یا عناصر انتزاعی در پرده مدرن بسیار محبوب هستند.

انواع پرده پنجره عمودی کرکره ای دارای ریل آلومینیومی با قابلیت تنظیم و کنترل نور و دما

کنترل نور و حریم خصوصی در پرده کرکره ای عمودی

انواع پرده پنجره بر اساس طرح و الگو

انواع پرده پنجره ها می توانند به صورت خالص و در رنگ و طرح پارچه خود و یا با بکارگیری الگو ها و طرح های خاص در سبک کلاسیک و مدرن بکار روند. الگوی طرح مانند طرح گل ، سبک کلاسیکی به پرده می دهد و الگو هایی مانند نقاشی ، چاپ تصویری و پرده های تشکیل شده از چند لایه پارچه متضاد ، ولی در هماهنگی با یکدیگر ، در هر دو کاربرد پرده مدرن و پرده کلاسیک محبوب می باشند. به طور کلی می توان انواع پرده پنجره را بر حسب طرح پارچه و یا الگوی ساخت و نصب به پرده کرکره ای ، پرده شید رول ، پرده زبرا و پرده تصویری تقسیم کرد.

لازم به ذکر است که برچسب شیشه دکوراتیو نوعی ایجاد کننده حریم خصوصی و با هدف اصلی کاربرد تزئینی ، می تواند به عنوان جایگزینی برای پرده های طرح دار به کار رود. همچنین با استفاده از تکنولوژی شیشه هوشمند در شیشه های به کار رفته در نما ، می توان شفافیت و مات بودن شیشه را کنترل کرد و به عنوان جایگزینی برای نصب پرده آن را به کار برد.

مسدود کردن نور و عملکرد عایقی در انواع پرده پنجره ساخته شده از چوب بامبو

افزایش حریم خصوصی و عملکرد عایقی در انواع پرده پنجره کرکره ای چوبی

پرده کرکره

پرده کرکره ای یا به اصطلاح لوردراپه از انواع پرده پنجره عمودی است که می تواند در جنس های مختلف و به صورت پرده حصیری ، پرده چوب متشکل از چوب وینیل ، چوب خام و یا بامبو و یا با انواع پارچه تصویری به کار رود. پرده کرکره ای نوع متفاوتی از پرده های ثابت هستند که دارای میله ریل آلومینیومی می باشند و با چرخش کرکره حول میل پرده ، پرده باز و بسته می شود. در این انواع پرده پنجره ، کنترل نور و حریم شخصی در اختیار صاحب خانه است. این نوع پرده اگر از مواد محکم مانند چوب ساخته شود ، در حین تغییرات فصلی و دمایی نیز از عملکرد عایقی بهتری برخوردارند.

پرده شیدرول کرکره ای قابل نصب برای هر لنگه از پنجره به صورت جداگانه

انواع پرده پنجره شیدرول کرکره ای قابل نصب برای هر لنگه از پنجره به صورت جداگانه

پرده شید رول

پرده شید رول نوعی از پرده کرکره ای است که که در آن پرده ، برای هر لنگه از پنجره به صورت جداگانه قابل نصب است و از یک نوع پارچه تشکیل شده است. پرده شید رول تنها با باز و بسته شدن می تواند نور و دید به بیرون و همچنین حریم خصوصی را کنترل کند.

کنترل نور و حریم خصوصی در پرده زبرا تشکیل شده از دو لایه پارچه ملقب به پرده رولی یا پرده دوبل

پرده زبرا تشکیل شده از دو لایه پارچه از انواع پرده پنجره مدرن

پرده زبرا

پرده زبرا نوع خاصی از پرده کرکره ای و در واقع ترکیب پرده کرکره ای و شید رول است که به آن پرده رولی یا پرده دوبل ساخته شده از دو لایه پارچه ، به طور معمول تور و پارچه ، نیز گفته می شود. این پرده های عمودی جایگزینی بسیار مدرن برای پرده های باز شونده در جهت افق است. لایه های پارچه به صورت افقی و یک در میان عوض می شوند و از این طریق امکان پوشاندن کامل پنجره و حفظ حریم خصوصی و یا باز شدن کامل پرده و دید به بیرون و در حالت کلی تنظیم نور را می دهند. پرده های زبرا دارای طرح های متنوعی هستند و در طیف گسترده ای از پارچه ، بافت و رنگ و نیز در طرح های تصویری و چاپی در دسترس هستند.

پرده دولایه زبرا ریموت دار از انواع پرده پنجره کرکره ای

کنترل میزان باز و بسته شدن پرده از راه دور در انواع پرده پنجره زبرا ریموت دار

پرده زبرا تا 50 درصد موجب فیلتر تور می شود و در واقع تفاوت اصلی آن با پرده شید رول در تعداد لایه های بکار رونده در آن و میزان فیلتر نور است. قابلیت مسدود کردن کامل نور توسط پرده زبرا ، در صورت بکار نرفتن تور در یکی از لایه های آن ، موجب دفع 99 درصدی اشعه UV می شود و به حفاظت اشیا و لوازم منزل کمک می کند. پرده زبرا در دو نوع دستی و ریموت دار برای کنترل میزان باز و بسته شدن ساخته می شود.

پرینت و چاپ طرح های مختلف روی انواع پرده چاپی دکوراتیو

پرینت و چاپ طرح های مختلف روی انواع پرده پنجره تصویری دکوراتیو

پرده تصویری

پرده تصویری یا پرده چاپی طرح دار از انواع پرده پنجره هستند که می توانند به شکل پرده یکطرفه ، پرده دوطرفه ، پرده والان و یا شکل های مختلف دیگر به کار روند و در انواع پرینت و چاپ طرح روی پارچه قابل تهیه و نصب هستند. دید تزئینی این نوع پرده موجب کاربرد گسترده آن ها در سبک مدرن پرده شده است.

نصب انواع پرده پنجره با پارچه ضخیم برای مسدود کردن نور در مکان هایی مانند سالن تئاتر

نصب پرده با پارچه ضخیم مخمل برای مسدود کردن نور در مکان هایی مانند سالن تئاتر

انواع پرده پنجره از نظر جنس پارچه

در نصب انواع پرده پنجره ، جنس های مختلف پارچه به کار می رود. تفاوت اصلی این پارچه ها در میزان نور ورودی ، حفظ حریم خصوصی و میزان رسمیت دادن به فضا است. نصب پرده با پارچه نازک مانند پرده حریر در مکان هایی که شفافیت اهمیت داشته باشد ، انجام می شود و پرده های ضخیم تر و پرده های تیره به طور معمول در فضا هایی مانند اتاق خواب ، سالن تئاتر و یا هر مکان دیگری که نیاز به فیلتر شدن نور طبیعی باشد ، کاربرد دارند. انواع پارچه پرده عبارتند از:

حفظ شفافیت و عبور نور در پارچه پرده نخی نیمه شفاف

حفظ شفافیت و عبور نور با نصب پرده پارچه نخی نیمه شفاف

پارچه نخی

پارچه نخی ، نیمه شفاف است ، به طوری که اجازه عبور نور را می دهد و در سطح متوسط حریم خصوصی را نیز حفظ می کند.

پارچه کتان

پرده های کتان کمی سنگین تر از پرده نخی هستند و حد بالاتری از حریم خصوصی را ارائه می دهند.

پارچه مخمل

پرده مخملی ، تشکی شده از پارچه سنگین مخمل ، از انواع پرده پنجره های محبوب و ارائه دهنده بهترین حریم خصوصی است که مانند لایه عایقی برای پنجره عمل می کند، بنابراین برای استفاده در اتاق خواب ، اتاق نهارخوری و هر مکانی که در معرض تابش نور مستقیم خورشید است مناسب می باشد ، زیرا می تواند تا ۲۵ درصد در هزینه های سرمایش و گرمایش منزل صرفه جویی کند.

نصب پارچه لوکس ابریشم در انواع پرده پنجره مدرن ابریشمی

پارچه لوکس ابریشم در نصب انواع پرده پنجره مدرن ابریشمی

پارچه ابریشم

ابریشم پارچه ای زیبا و لوکس است که در انواع متنوع پرده با کاربری های مختلف استفاده می شود. پرده ابریشمی نیمه شفاف است و بسته به اینکه ابریشم چقدر ضخیم است ، نور را به میزان متفاوتی عبور می دهد. نصب انواع پرده پنجره ابریشمی هم در سبک کلاسیک و هم در سبک معاصر رایج است. تمیز کردن پرده ابریشمی دشوار است و هزینه زیادی نیز دارد.

بیشترین میزان نور و روشنایی با استفاده از پارچه توری از انواع پرده پذیرایی

بیشترین میزان نور و روشنایی با استفاده از پارچه توری در پرده پذیرایی

پارچه توری

توری پارچه ای نوع دیگری از انواع پارچه در پرده است که در صورت نیاز به نور و روشنی فضا بهترین گزینه می باشد ، در مقابل میزان کمی از حفظ حریم شخصی را ارائه می دهد. با این وجود ، پرده توری گزینه های محبوب برای نصب در آشپزخانه ، اتاق نشیمن و یا هر قسمت دیگری از فضای خانه است که نیاز به نور کافی دارد. پرده های توری همچنین می توانند با پارچه های سنگین تر ترکیب شوند تا یک پنجره چند منظوره حاصل شود.

پارچه مصنوعی

مواد مصنوعی برای تولید پرده محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. الیاف مصنوعی ارزان تر از الیاف طبیعی هستند و تمیز کردن آن ها نیز راحت است.

پارچه حریر

پارچه های نازک و نیمه شفاف پایه پرده های خالص ، حریری هستند که اجازه ورود بیشترین میزان نور را ، حتی در هنگام بسته بودن ، به فضای داخل می دهند. پرده های حریر کمترین میزان حریم خصوصی را ارائه می دهند اما کاربرد آن ها تنها محدود به کاربرد تزئینی نیست. نصب انواع پرده پنجره با پارچه حریر محبوب ترین گزینه نصب پرده در اتاق نشیمن و فضای نهارخوری می باشد.

آویز تزیینی و شرابه پرده جمع کن در انواع پرده پنجره تزیینی

آویز تزیینی و شرابه پرده جمع کن از ملزومات نصب انواع پرده تزیینی

ملزومات نصب انواع پرده پنجره

نصب پرده به طور کلی شامل نصب پرده و سخت افزار و یراق آلات آن می شود. ملزومات اجرای انواع پرده پنجره در حالت کلی شامل ریل پرده ، میل پرده یا چوب پرده و تزئینات آن مانند قاب پرده و کتیبه ، آویز های تزئینی و نیز شرابه پرده جمع کن می شود. میله های پرده در طول ها و ضخامت های مختلف در دسترس هستند.

انواع اتصال پرده به میل پرده مانند حلقه تو خالی

نحوه اتصال پرده به میل پرده دارای چین باریک و حلقه های تو خالی

به طور معمول میل پرده از فلز و یا چوب ساخته می شود. در انتهای میل پرده ها یراق آلاتی تزئینی برای جلوگیری از حرکت پرده روی میل پرده و خارج شدن آن ها از ریل تعبیه می شود. نحوه اتصال پرده به میل پرده نیز خود دارای انواع متعددی است. به عنوان مثال ، پرده ها در قسمت بالایی و در محل اتصال به میل پرده می توانند دارای چین های باریک و یا حلقه های توخالی باشند.

مزایای انواع پرده پنجره

پرده ها علاوه بر کاربرد تزئینی و مزایای ارائه دهنده در دکوراسیون داخلی ، بر حسب جنس و تعداد لایه های پارچه بکار رفته در آن ها می توانند انواع مختلفی از مزایا را ارائه کنند.

عایق حرارتی

پارچه های سنگین مانند مخمل و پارچه های با الیاف مصنوعی مانند لایه عایقی برای پنجره عمل می کنند. این نوع پرده ها برای استفاده در اتاق خواب ، اتاق نهارخوری و هر مکانی که در معرض تابش نور مستقیم خورشید است مناسب هستند ، زیرا می توانند تا 25 درصد در هزینه های سرمایش و یا گرمایش منزل صرفه جویی کنند.

علاوه بر پرده هایی که به صورت طبیعی و بر اساس جنس پارچه خود عایق هستند ، انواع دیگری نیز از پرده های عایق وجود دارند که از یک پارچه تزئینی بیرونی استفاده می کنند تا لایه عایق حرارتی ، که به طور معمول از فوم ساخته شده اند ، را پوشش دهند. لایه عایق برای حفظ گرما در شرایط سرد آب و هوایی و یا حفظ سرما در آب و هوای گرم طراحی شده اند.

عایق صوتی

جنس پارچه برخی از انواع پرده پنجره ها به گونه ای است که می توانند نویز را کاهش دهند و از این رو برای محیط های شهری به یک ضرورت تبدیل شده اند. نصب پرده هایی از این نوع در اتاق خواب و یا هر فضای دیگری که نیاز به آرامش و سکوت باشد ، مانند کتابخانه یا تئاتر ، انجام می گیرد. همچنین می توان در پرده های معمول نیز با اضافه کردن یک لایه پوشش به پشت آن ها به کاهش سر و صدای محیط کمک کرد.

در ادامه آلبومی از انواع پرده پنجره به صورت فیلم آورده شده است .

منبع : homestratospherefactorydirectblinds

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 10 / 10
دسته :

نظرات کاربران

مدل های شیکی از انواع پرده مدرن ارائه دادین. ممنونم.

    سپاس از توجه شما به مقاله انواع پرده پنجره.

سلام فرق پرده نشیمن رومن با پرده شیدرول چیه؟

    پرده رومن و پرده شید رول از نظر ظاهری شبیه هستند ، با این تفاوت که پرده رومن در حالت جمع شده دارای الگوهای منظم و افقی ای بر روی پارچه است و در حالت باز نیز کاملا صاف است و سطح پنجره را پوشش می دهد. انواع پرده پنجره شید رول برای پنجره هایی که به داخل باز می شوند مناسب بوده و اغلب به دلیل نداشتن حالت تزیینی در کنار پرده های تزیینی به کار می روند.

سلام. خسته نباشید. یه سوال داشتم از خدمتتون. ممنون میشم کمکم کنید. جدیدا خونه ام رو عوض کردم. در هال این خونه دو تا پنجره دارم با فاصله نیم متری از هم و یک برجستگی که ۱۵ سانت ب شکل ستون جلو اومده. الان برای هر پنجره پرده جدا زدم اما زیاد جالب نیست. راستی عرض یکی از پنجره ها ب خاطر در تراس بیشتر از اون یکی هست. برای همین دو تا پرده غیر هم اندازه الان توی هال دارم.
سوالم اینه اگر کل دیوار رو بخوام پرده سرتاسری بزنم اون برجستگی رو چیکار کنم؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839