انواع سنگ ساختمانی

هزاران سال است که بشر از انواع سنگ ساختمانی به عنوان مصالحی با دوام و کیفیت برای ساخت بنا استفاده می نماید . از دیرباز تا کنون ، سنگ یکی از بهترین انتخاب ها برای ساختمان هایی که مرتبط با مذهب ، قدرت بودند و نیاز به ماندگاری بالا داشتند، به شمار می رفت. اهرام ثلاثه مصر ، اتاق های تدفین در انگلیس نمونه هایی از بناهای سنگی هستند که بیش از 4000 سال پیش ساخته شده و تا کنون پا برجا هستند.

در این نوشته در رابطه با انواع سنگ ساختمانی ، ویژگی ها و کاربردهای آن ها در ساختمان توضیحاتی آورده شده است.

انواع سنگ نما

معرفی انواع سنگ ساختمان

سنگ های موجود در طبیعت را میتوان بطور کلی به سه دسته ، سنگ های آذرین که بسیار سخت و بدون تخلخل بوده و از سرد شدن مواد مذاب آتشفشانی حاصل می شوند مانند گرانیت ، سنگ های رسوبی که از روی هم انباشته شدن رسوبات در دریاها و اقیانوس ها در طی سالیان دراز بوجود آمده اند مانند سنگ آهک و سنگ های دگرگونی که از تغییر سنگ ها به علت افزایش دما و فشار در اعماق زمین ساخته می شوند مانند سنگ مرمر ،تقسیم بندی نمود . همچنین انواع سنگ ساختمانی را می توان به دسته های کوچکتری از نظر روش ساخت و مواد تشکیل دهنده تقسیم نمود.

  • سنگ گرانیت
  • سنگ تراورتن
  • سنگ مرمریت
  • سنگ کوارتزیت
  • ماسه سنگ
  • سنگ نیمه قیمتی
استفاده از سنگ گرانیت در آشپزخانه به عنوان سنگ روی کابینتی

کاربرد سنگ گرانیت در طراحی داخلی آشپزخانه

سنگ گرانیت

گرانیت یکی از انواع سنگ ساختمانی آذرین است و از سیلیکات هایی همچون فلدسپار ، میکا و کوارتز تشکیل شده است. تنها الماس ، یاقوت و سنگ های قیمتی میتواند در سختی و داوم با سنگ گرانیت رقابت کند .  برخی از سنگ های گرانیتی دارای رگه هایی هستند که به علت مذاب شدن کریستال های فلزی در کنار کریستال های معدنی ایجاد شده اند. اختلاط این کریستال ها و واکنش های شیمیایی و معدنی که طی میلیون ها سال اتفاق افتاده است انواع سنگ ساختمانی گرانیت را بوجود می آورد. به همین علت گرانیت سنگ بسیار سختی است و در برابر مواد شیمیایی و یخبندان مقاومت بالایی دارد.

رنگ سنگ گرانیت متنوع و از خاکستری روشن تا صورتی متغیر است. ساختار سنگ گرانیت به صورت کریستالی است و بافتی ریز تا درشت دارد . وزن مخصوص سنگ گرانیت 2/6 تا 2/7 کیلوگرم بر متر مکعب است.

از سنگ گرانیت در پایه پل ها، دیواره ی آبروها و سدها استفاده می شود. همچنین در بناهای تاریخی و ساختمان های مدرن به عنوان پوشش نما و کف کاربرد دارد . گرانیت پولیش شده به عنوان سنگ رومی و پوششی برای ستون ها و دیواره استفاده می شود. همچنین به عنوان سنگ دانه های ریز در بتن مصرف دارد.

سنگ گرانیت در طراحی داخلی برای پوشش روی پیشخوان آشپزخانه ، پله ، شومینه و کفپوش پیاده رو کاربرد دارد . گرانیت مورد استفاده در فضای داخلی بسیار صیقلی است در حالی که بافت های متنوعی از این سنگ وجود دارد و بافت سخت آن بیشتر برای فضای خارج منزل مورد استفاده قرار می گیرد .

استفاده از سنگ تراورتن به عنوان دیوارپوش حمام

دیوارپوش سنگی با سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

تراورتن یک نوع سنگ آهکی متخلخل است و در دسته سنگ های رسوبی شیمیایی قرار می گیرد. تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و نواری شکل است که تنوع رنگی آن به علت اختلاف در ترکیباتی است که در زمان رسوب گذاری در عناصر سنگ وجود دارند و خود را به صورت رگه‌های مختلف نشان می‌دهند. قابل ذکر است که چون این رگه‌ها دارای ترکیب شیمیای متفاوت از زمینه سنگ هستند در سنگ ایجاد شده دارای استحکام کمتری بوده و نقطه حساس یک سنگ را تشکیل می‌دهند که کمترین مقاومت را در برابر ضربه یا فشار از خود نشان می‌دهند و هر چه سنگ دارای رگه‌ها و ناخالصی‌های کمتری باشد استحکام بالاتری را دارا است.

این سوراخ ها در زمان ورقه ورقه کردن سنگ ها با اپوکسی یا سیمان پر می شوند و ظاهر منحصر به فردی به سنگ می دهد. تراورتن همچون مرمریت و سنگ آهک بهترین کاربردش در فضای داخل است، جایی که دور از شوک دمایی قرار دارد.

سنگ تراورتن که یکی از انواع سنگ ساختمانی است در قسمت های مختلف مانند نمای ساختمان ،سنگ قرنیز ، سنگ پله و بغل پله ، و سنگ ازاره کاربرد دارد. با اجرای رزین و پوششی از اپوکسی کاربرد سنگ تراورتن متخلخل بسیار گسترده شده که این پوشش رزینی باعث ضد آب شدن سنگ نیز می شود.

از مزایای سنگ تراورتن می توان به عایق بودن حرارتی و صوتی سنگ به دلیل تخلخل بالای آن و مقاومت بالای آن در برابر آتش اشاره نمود. به دلیلی تخلخل بالای سنگ تراورتن ملات سیمانی پشت سنگ به راحتی به آن می چسبد و احتمال سقوط سنگ بسیار کاهش پیدا می کند.

دو نوع سنگ مرمر سفید و سنگ مرمر مشکی

تنوع رنگی سنگ مرمر در ساختمان

سنگ مرمریت

از دیگر انواع سنگ ساختمانی مرمریت و سنگ آهک جزء سنگ های رسوبی هستند. در حالیکه سنگ های گرانیتی در عمق زمین شکل می گیرند و به طرف سطح زمین جاری می شوند، سنگهای رسوبی در سطح زمین تشکیل شده و به عمق زمین فرو می روند . همان طور که از اسم این سنگ ها مشخص است، سنگ های رسوبی در جایی مانند بستر دریاچه ها ، رودخانه ها و اقیانوس ها تشکیل می شوند و لایه ها روی یکدیگر انباشته می شوند .

عمده مواد تشکیل دهنده سنگ مرمر سنگ های کلسیم کربنات و سنگ آهک است. سنگ مرمر در برابر اسیدها حساس هستند و عمده کاربرد آنها در داخل ساختمان مثل حمام، پذیرایی، شومینه و غیره است . مرمریت به مدت طولانی تری نسبت به سنگ آهک تحت فشار و گرما است به همین دلیل می توان آنرا با درخشش زیادی جلا داد در حالیکه سنگ آهک با پتینه پرداخت داده می شود.

تخته سنگ کوارتزیت

اسلپ سنگ کوارتز یا کوارتزیت

سنگ کوارتزیت

کوارتزیت نوعی ماسه سنگ است که تحت فشارهای بسیار زیاد لایه های زمین به کریستال های کوارتز تبدیل شده و به یکدیگر می چسبند ، در حالیکه بیشتر سنگ های دگرگونی از سنگ سیلیس تشکیل شده اند. کوارتزیت مانند گرانیت ، می تواند شامل ترکیبی از سنگ آهکی همچون مرمر و سنگ آهک و رگه هایی از ساختار کریستالی شفاف باشد.

کوارتزیت ها به اندازه ی گرانیت ها در برابر اسید مقاوم نیستند و در هنگام استفاده از مواد شوینده اسیدی باید دقت کافی نمود . سنگ کوارتزیت با ساختار بافت نرم تا زبر و بصورت بلوری ، در رنگ های متفاوت سفید خاکستری و مایل به زرد یافت می شود. بیشتر مواد تشکیل دهنده سنگ کوارتزیت ماده ی کوارتز و مقدار کمی فلدسپار و میکا می باشد . وزن مخصوص سنگ کوارتزیت از 2/55 تا 2/65 متغیر است. مقاومت شکست آن در محدوده ی 50 تا 300  نیوتن بر میلیمتر مکعب می باشد. از سنگ کوارتزیت به عنوان سنگ دانه در بتن استفاده می شود.

استفاده از ماسه سنگ به صورت ترکیبی به عنوان کفپوش

استفاده از کفپوش ماسه سنگ به صورت ترکیبی

ماسه سنگ

ماسه سنگ جزء سنگ های رسوبی است و دارای ساختاری لایه لایه است. مواد تشکیل دهنده ماسه سنگ شامل کوارتز و فلدسپار است. ماسه سنگ در رنگ های مختلفی همچون سفید خاکستری، قرمز، قهوه ای، زرد نخودی، زرد و حتی خاکستری تیره یافت می شود. وزن مخصوص آنها از 1/85 تا 2/7 مقاومت فشاری آنها از 20 تا 170 نیوتن بر میلیمتر مکعب بسته به شرایط ساخت سنگ متغیر است و میزان تخلخل آنها از 5 تا 25 درصد متغیر است. هوا زدگی زیاد سنگ ها باعث می شود که تخلخل آن ها زیاد و مقاومت فشاری و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی کم شود و در این شرایط استفاده از سنگ هایی با درصد تخلخل بالا در ساختمان سازی مناسب نخواهد بود. در صورت نیاز در سازه های سنگین بهتر است که از ماسه سنگ ها همراه سیمان سیلیکا استفاده شود. از ماسه سنگ در سد سازی، پایه پل ها . آبروها استفاده می شود.

استفاده از سنگ نیمه قیمتی در پله گرد کلاسیک لابی ویلا

استفاده از سنگ مرمر به عنوان کفپوش پله

سنگ نیمه قیمتی در طراحی های مدرن

سنگ های طبیعی مصالحی لوکس و بدون ضرر برای محیط زیست هستند که میتوان از آنها در طراحی های مدرن داخلی استفاده نمود. سنگ های ورقه ای ، کاشی طرح سنگ ، موزاییک و مبلمان مدرن که با سنگ های طبیعی که ظاهری تماشایی و خیره کننده دارند ساخته می شود و زیبایی خاصی به فضای نشیمن  و فضاهای اداری می دهند.سنگ های نیمه قیمتی نماد زیبایی و ظرافت بی انتها هستند . جاذبه خود را با گذشت زمان از دست نمی دهند و زمانی که در طراحی داخلی از آن استفاده میشود بسیار جلوه گرانبهایی به کار می بخشند . سنگهای جذاب متنوعی برای طراحی داخلی وجود دارد . استفاده از برخی سنگ نیمه قیمتی به خاطر ویژگی های خاص آن در کف و دیوار ها می تواند ایده بسیار جالبی باشد . سنگ های نیمه قیمتی به طراحی های داخلی،  ظاهر شگفت انگیزی می بخشد . این سنگ ها عموما جذاب و خوشایند مردم هستند و  بافت بی نظیر و جلوه ی منحصر به فردی به طراحی ها می بخشند .

استفاده از سنگ برای دکوراسیون حمام

طراحی داخلی حمام با استفاده سنگ مرمر خاکستری

کاربرد انواع سنگ ساختمانی در طراحی داخلی

سنگ مرمر یکی از انواع سنگ ساختمانی ، متریالی کلاسیک برای طراحی داخلی و دکوراسیون به شمار می آیند . سنگ گرانیت ، سنگ کریستال و سنگ تراورتن هر یک در طراحی داخلی کاراکتر های جداگانه ای دارند و باعث بهبود و جذاب نمودن  فضای داخلی می شود و تاکیدی بر سبک کلاسیک دکوراسیون دارد که به این زیبایی کمک نموده و بر سبک طراحی کلاسیک تاکید می کنند . مرمر و یا کریستال انتخاب های پر زرق و برق و مجللی هستند که باعث ایجاد ظاهری بی همتا ، گرانبها و جذاب می شوند . برخی از سنگ های طبیعی تاثیرات ظاهری شگفت انگیزی به وجود می آورند . یاقوت رنگی ، بافتی نیمه شفاف داشته و می تواند با کمک نور پردازی حالت درخشان و تابان بگیرد و جلوه با شکوهی به فضا ببخشد . تایل سنگ به شکل مستطیلی، مثلثی ، شش وجهی و یا شکل آزاد در طرح های داخلی به کار می رود . تایل سنگ برای استفاده در پذیرایی ، حمام ، آشپزخانه و دیوارهای مجلل ایده بسیار جالبی می تواند باشد .

استفاده از سنگ نیمه قیمتی برای دکوراسیون پذیرایی

طراحی شومینه سنگی در پذیرایی

دوام بالا و ظاهر چشمگیر سنگ نیمه قیمتی و قیمتی و همچنین بی ضرر بودن آنها به محیط زیست باعث محبوبیت و گسترش استفاده از آنها شده است.سنگ در دستان استادان هنرمند با تجربه به مجسمه و تندیس و المان دکوراسیون منزل بسیار زیبایی تبدیل می شوند . گلدان ها ، تندیس ها ، سنگ های حکاکی شده ( تراشیده شده  ) و سنگ هایی با دورنمای ساده ، به هر فضایی روح می بخشند و زیبایی طبیعی برای خانه و اداره به وجود می آورند . سینک سنگی دست ساز ، وان های سنگی با اشکال متفاوت ، کلاسیک و غیر معمولی زیبایی خیره کننده ای در طراحی داخلی به وجود می آورد . سنگ هایی مثل مرمر ، کریستال و تراورتن در خلق طرح های زیبای مبلمان داخلی بسیار موثر هستند .

منبع : centistilecivileblog

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است

تاریخ : 1397 / 04 / 25
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839