انواع سایبان برای کاربردهای مختلف

سایبان یک سازه سقفی است که از پوشش فلزی یا پارچه ای ساخته می شود و در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده است. در تابستان در مقابل آفتاب سوزان سایه ایجاد می کند  و در زمستان پوششی برای در امان ماندن در مقابل باران و تگرگ خواهد بود. آفتابگیر در ابعاد مختلفی ساخته می شود، در تمامی کاربری ها قابل استفاده است. امروزه از سازه های کششی فقط برای ایجاد سایه استفاده نمی شود بلکه کاربردهای فراوانی دارد.

در این مقاله سعی کردیم مطالبی در زمینه انواع و کاربردهای سایبان ، طراحی و اجرا ، که مورد نیاز شما هست گردآوری نموده در اختیارتان قرار دهیم.

سايبان در استخر نصب شده است و در اطراف آن صندلي هايي براي استراحت وجود دارد

سایبان

انواع سایبان بر اساس نوع

سایبان انواع مختلفی دارد که افراد با توجه به کاربری مورد نظرشان آن را انتخاب می کنند. از مهمترین و پرکاربردترین نوع سایبان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سایبان برقی و متحرک
 • سایبان چتری
 • سایبان فول باکس
 • سایبان اتوماتیک
 • سایبان بازویی
 • سایبان دستی
 • سایبان هوشمند
 • سایبان جمع شونده
 • سایبان پایه کنار
 • سایه بان تاشو
 • سایه بان کلاسیک
 • سایه بان کالسکه ای
 • سایبان کرکره ای
 • سایبان توری
 • سایبان حصیری
 • سایبان خفاشی
 • سایبان کاور دار

  سايبان نصب شده که به صورت برقي است و به وسيله اي ريموت بازو بسته مي شود و تصويري از دستي که ريموت را تنظيم مي کند

  سایبان برقی

سایبان برقی و متحرک

سایبان برقی از مدرن ترین نوع سایبان ها است که به وسیله جریان الکتریکی هدایت می شود و اتومات است. دارای یک ریموت می باشد که عمل باز و بسته کردن را بر عهده دارد. آفتابگیر به دو صورت ثابت و متحرک قابل اجراست. هر زمان که لازم باشد می توان نحوه حرکت آن را کنترل کرد و آن را باز و بسته نمود و برای فضای مورد نظر سایه ایجاد کرد. این سقف برقی جدیدترین نوع سایه بان محسوب می شود و بیشتر مورد استقبال مغازه ها و فروشگاه ها قرار گرفته است.
استراکچر سایبان برقی و متحرک مشابه هم می باشد تنها تفاوت این دو سایبان ، در ابعاد و اندازه است، سایبان متحرک ابعاد بزرگتری دارد و  برای فضای بزرگ مناسب می باشد. بهتر است که هنگام اجرای سایه بان ، از پوشش آلومینیومی استفاده شود. زیرا اکثر سایبان هایی که از پلاستیک ساخته می شوند بعد از مدت کوتاهی می شکنند.

سايبان چتري که در محيط سر سبز نصب شده است و اطراف آن را گياهان متنوع و ديوار احاطه کرده است

سایبان چتری

سایبان چتری

سایبان چتری بهترین گزینه برای دیزاین و طراحی کاربری می باشد. زیرا علاوه بر ایجاد سایه به زیبایی محیط نیز کمک می کند. مکانیزم این سایه بان ، مشابه یک چتر طراحی شده و هر زمان که لازم باشد می توان آن را باز و بسته کرد.

برای نصب میله ها به هم متصل می شوند و روی یک پایه قرار می گیرند. میله‌های متصل به پایه اصلی ممکن است به دو صورت ثابت و متحرک باشند. در صورتی که مدام در حال جابه جایی هستید می توانید از نوع متحرک آن استفاده کنید و در صورتی که قصد دارید آن را یک جای ثابت نصب کنید بهتر است که مدل ثابت آن انتخاب کنید، برای این کار از پایه ای استفاده کنید که سایبان را ثابت نگه دارد سپس آن را با بتن محکم کرده تا با وزش باد به سمت بالا حرکت نکند و در پایان کار پیچ و مهره ها را سفت ببندید.

سايبان بازويي که با تکيه بر بازوها به ايجاد سايه کمک مي کند و داراي پارچه زرشکي مي باشدو در يک محيط زيبا نصب شده است

سایبان بازویی

سایبان بازویی

سایبان بازویی یک مدل از سایبان ها می باشد که دارای بازوهای جمع شونده هست و به کمک این بازوها سایبان باز و بسته می شود. بیشتر برای مغازه ها و افرادی که مجبور هستند در فضای باز فعالیت کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

می توان این آفتابگیرها را به نیروی برق مجهز کرد که به راحتی و با فشار دادن یک دکمه عمل باز و بستن برای ایجاد سایه انجام شود.

لازم است در انتخاب مواد و متریال و پارچه دقت لازم را به کار برد، زیرا این مدل سازه های کششی سال ها در معرض نور آفتاب قرار می گیرند پس جنسی را انتخاب کنید که دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد.

سايبان دستي که به وسيله ي دستگيره باز و بسته مي شود و شخصي در حال باز و بسته کردن ان مي باشد

سازه کششی دستی

سایبان دستی

در این سیستم دستگیره ای نصب شده است که شخص با چرخاندن آن باعث باز و بستن سایبان می شود. چرخاندن دستگیره نیروی زیادی لازم ندارد و به راحتی امکان پذیر است.به این صورت میتوان سایبان را تنظیم کرد و سایه ای که مد نظرتان هست را ایجاد کرد.
در مکان هایی که به برق دسترسی ندارید بهترین راهکار سایبان دستی است و دیگر دغدغه ای در رابطه با مشکلات موتور الکتریکی، فرسودگی باتری و … نخواهید داشت.
این آفتابگیر جزئی از سایبان ارزان قیمت به شمار می رود .به دلیل قیمت پایین آن ها اکثر شرکت ها از آن به عنوان سایبان  تبلیغاتی استفاده می کنند به این صورت که برند و لوگوی خود را بر روی آن چاپ می کنند و بر سر در مغازه ها نصب می کنند این گونه هم باعث ایجاد سایه برای مغازه می شوند و هم برند خود را تبلیغ می کنند و مشتریان زیادی را جذب می کنند.

سازه کششي که به صورت قوس دار بر روي محوطه اي با نرده هاي رنگي نصب شده است و باعث ايجاد سايه شده است

سازه کششی فول باکس

سایبان فول باکس

یکی از سازه های کششی سایبان فول باکس است.  این مدل از پرده برقی به وسلیه جک درب پارکینگ به بخش خارجی دیواره ساختمان و پارکینگ متصل می شود و باعث ایجاد سایه می شود بعد از بستن سایه بان ،  داخل یک رول از پوشش آلومینیوم مستحکم جمع می شود جنس اغلب فول باکس ها از آلومینیوم است.

سايبان هوشمند که از راه دور کنترل مي شود و با برنامه اي که تنظيم مي شود مي توان آن را کنترل کرد

آفتابگیر هوشمند

سایبان هوشمند

یکی از مهمترین مزایای سایبان هوشمند قابلیت کنترل از راه دور است. این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد که در هر زمان و موقعیت ناگهانی مانند باران و تگرگ و سایبان ها قادر به باز و بسته شدن شود. میتوان به سیستم هوشمند برنامه داد که ساعاتی از روز که دمای محیط از حدی فراتر می رود و در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار می گیرد سایبان باز شود و در ساعاتی که هوا مطلوب است و نیازی به سایبان نیست به صورت اتوماتیک جمع شود.

انواع سایبان بر اساس کاربرد

سایه بان کاربرد زیادی دارد و در تمام کاربری ها قابل استفاده است همین امر سبب شده است مورد استقبال افراد قرار بگیرند. از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایبان مغازه
 • سایبان ماشین در پارکینگ رو باز
 • سایبان بالکن و تراس
 • سایبان حیاط
 • سایبان استخر
 • سایبان پنجره
 • سایبان تراس
 • سایبان رستوران
 • سایبان کولر
 • سایبان اداری
 • سایبان پاسیو

  يک مغازه که ورودي آن آفتابگير نصب شده است و اجناس از پشت شيشه مغازه به چشم مي خورند

  سایه بان مغازه

سایبان مغازه

مغازه ها مکان پر رفت وآمدی هستند و روزانه افراد زیادی برای خرید مایحتاج خود به آنجا مراجعه می کنند. بنابراین برای آسایش مشتریان و جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب یا نفوذ باران، از سایبان برقی مغازه استفاده می شود که کاربردهای زیادی دارد. یکی از کاربردهای مهم آن این است که با نصب سقف برقی مواد غذایی، اجناس و پوشاکی که پشت شیشه ی مغازه چیده شده اند در معرض تابش نور آفتاب قرار نمی گیرند و پوسیده، رنگ پریده یا فاسد نمی شوند.

در صورتی که قصد دارید برای مغازه یا فروشگاه خود سایه بان اتوماتیک نصب کنید، بهتر است در انتخاب سقف برقی، علاوه بر کیفیت، زیبایی ظاهری نیز در نظر گرفته شود.این امر مشتریان را به سوی خود جذب می کند.این مدل از آفتابگیر ها دارای ریموت هستند و باز و بسته کردن آن ها به راحتی امکان پذیر است.

سازه کششي پارچه اي که بر روي خودرو نصب شده تا در برابر آفتاب و باران محافظت شود

سایبان خودرو

سایبان ماشین در پارکینگ روباز

امروزه با رشد شهر نشینی و تولید انبوه خودرو بر تعداد افرادی که از خودروی شخصی استفاده می کنند افزوده شده است از این رو  یکی از دغدغه های افراد مراقبت از ماشینشان در برابر عواملی مانند رطوبت باران، فضولات پرندگان، شیره درختان و اشعه های مضر خورشید است.

برخی از افراد ساعت های طولانی خودرو را پارک کرده و بلا استفاده می ماند. در ساعاتی از روز ماشین در برابر نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد که این امر به صورت مداوم باعث تغییر رنگ خودرو می شود. سایبان پارکینگ ، نقش اساسی در حفاظت از خودرو دارد.

در صورتی که پارکینگ ندارید تا برای آن سایه بان نصب کنید، می توان از سایبان های قابل حمل ماشین استفاده کرد.

سايبان که بر روي بالکن نصب شده است و باعث ايجاد سايه شده است و از وسايل در برابر آفتاب و باران محافظت مي کند

آفتابگیر بالکن و تراس

سایبان بالکن و تراس

امروزه اکثر خانه های مسکونی به صورت آپارتمان ساخته می شود و دارای بالکن و تراس می باشد. برخی از افراد مایل هستند که از فضای منزل خود به نحو احسن استفاده کنند یا بالکن را تبدیل به کتابخانه کنند و به مطالعه بپردازند یا فضایی زیبا برای دورهمی ها ایجاد کنند و ساعاتی را به گفتگو بنشینند و …

در ابتدا باید عملکرد بالکن تعیین شود سپس با توجه به نیاز، سایبان بالکن انتخاب شود تا دغدغه ای بابت بارندگی یا آفتاب سوزان وجود نداشته باشد و از وسایلی که در محوطه قرار گرفته است محافظت شود.

سايبان حياط که از جنس شیشه ساخته شده و نصب شده است و در زير آن صندلي و ميز قرار گرفته است

آفتابگیر حیاط

سایبان حیاط

افراد با گذراندن اوقات فراغت، در فضای باز، حس خوشایندی را تجربه می کنند. بنابراین شما می توانید با اجرای یک آفتابگیر زیبا در حیاط منزلتان از فضا نهایت استفاده را ببرید. اگر قصد دارید زمانی را به استراحت اختصاص دهید، می توایند با خیال راحت از سایه آن  استفاده کنید. یا زمانی که در حال برگزاری یک ایونت می باشید و افراد زیادی را دعوت کرده اید سایه بان بهترین انتخاب می باشد.حتی می توان فضایی را ایجاد کرد که کودکان به بازی مشغول شوند.

 

سايبان که به صورت کامل بر روي استخر روباز نصب شده است و باعث ايجاد سايه شده است

آفتابگیر استخر

سایبان استخر

در فصل تابستان شنا کردن در استخر روباز باعث ایجاد مشکلاتی می شود، از جمله اینکه اشعه مضر uv  به پوست انسان آسیب میرساند و باعث آفتاب سوختگی می شود. تابش مستقیم نور آفتاب بر سطح استخر، باعث تبخیر آب می شود.کثیف شدن آب از برگ ها و فضولات پرندگان یکی دیگر از مشکلاتی است که می توان با نصب آفتابگیر از بروز آن جلوگیری کرد و به خنک نگه داشتن آب استخر کمک کرد.

این سازه های کششی به دو صورت دستی و برقی در دسترس هستند و از لحاظ مدل  و جنس و طرح پارچه متنوع هستند. بهتر است پارچه ای انتخاب شود که در برابر گرما و حرارت مانند عایق عمل کند و با کیفیت و مقاوم باشد.

سازه هاي فلزي سايبان که به کمک آن ها آفتابگير ها در ورودي درب نصب شده اند

اسکلت بندی سازه کششی

اجزای تشکیل دهنده سایبان ها

سایبان ها از اجزای مختلفی ساخته می شوند مانند چادر، موتور، اسکلت، اتصالات. که چادر و اسکلت در تمامی سایبان ها ثابت است.

اسکلت

مهمترین فاکتور برای انتخاب اسکلت، مقاوم بودن در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی است. باید سازه ای انتخاب شود که از لحاظ کیفیت، اطمینان خاطر داشت که مقاومت بالایی دارد. بخصوص در نواحی شمالی که پر باران و شرجی است و آفتابگیر در معرض زنگ زدگی و پوسیدگی است. بهترین جنس برای ایجاد سایه بان استفاده از میله و پایه فلزی گالوانیزه است. وزن فاکتور دیگری است که حین اجرای سایبان در نظر گرفته می شود. بهتر است برای اجرای سایبان از سازه های سبک و با کیفیت استفاده شود. سازه های آلومینیومی معمولا سبک هستند و مقاومت بالایی دارند و انتخاب خوبی برای اجرای سایبان هستند.

تصويري از اسکلت بندي و چادر سايبان وجود دارد

چادر و جنس آن

بخش سایه انداز

پارچه مصرفی در سایبان ها در انواع و جنس های مختلفی در دسترس هستند.

چادر

برای سایبان از پوششی استفاده کنید که دوام و مقاومت بالایی در برابر باران و آفتاب دارد که به راحتی در مقابل آفتاب سوزان تغییر رنگ ندهد و پوسیده نشود، پارچه سایبان تنوع زیادی دارد که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برزنتی
 • ترانزیتی
 •  فلکسی
 • بنری یا کانتینری

جنس

چادری که برای سایبان استفاده می شود از اهمیت بالایی برخوردار است باید جنسی را انتخاب کرد که ضد اب باشد در در حین بارندگی آب جذب نکند.چادرها از نظر جنس به موارد زیر دسته بندی می شوند.

 • پنبه
 • اکرلیک
 • پلی استر
 •  وینیل

نصب سایبان

هر چند سایبان ها از نظر کابرد و نوع با هم متفاوت هستند اما برخی مراحل طراحی و اجرا برای همه ی سایبان ها یکسان است.

 • اولین گام اندازه گیری دقیق محل مورد نظر است باید جهت تابش نور خورشید و زاویه آن و ایجاد حداکثر سایه توسط سایه بان را در نظر بگیرید.
 • قطعات سایبان را فراهم کنید.
 • نصب پایه های سایبان و میله ها را انجام دهید.
 • پارچه و قاب را نصب کنید و و در آخر پیچ و مهره ها را سفت کنید.

در نظر داشته باشید در صورتی که با کیفیت ترین متریال و تجهیزات خریداری شود اگر نصب سایبان به صورت اصولی انجام نشود نتیجه مورد نظر را نخواهد داشت. بهترین راه برای ایجاد یک سایبان ایده آل مشاوره با سایبان کار و کارشناسان اجرایی می باشد که سازه کششی را با بالاترین و بهترین کیفیت برای شما اجرا و نصب کنند.

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 09 / 23
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839