انواع آبنما

آبنما ها سازه هایی هستند که با هنر معماری تلفیق شده اند. آب در گردش درون آبنما،حس آرامش خاصی به افراد می بخشد. آبشارها علاوه بر جلوه بخشیدن به محیط اطراف تاثیر بسزایی در خنک نگه داشتن دمای محیط دارند. این حوضچه های زیبا به مرور زمان از لحاظ شکل ظاهری ارتقا پیدا کردند.فواره ها انواع مختلفی دارند امروزه از آن ها در انواع مکان ها استفاده می شود. از انواع آبنما می توان به آبنمای دیواری ، مدرن ، رومیزی ، موزیکال ، کف خشک و معلق اشاره کرد.فواره هابا گذشت زمان به دکوراسیون خانه‌های عادی نیز راه پیدا کردند و آبنمای خانگی را ایجاد کردندو حلقه اتصالی بین طبیعت و منزل شدند .

انواع آبنما

آبنماها انواع مختلفی دارند برخی از انواع آبنماها با ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد را در این مقاله بررسی می کنیم.

 • آبنما دیواری
 • آبنما مدرن
 • آبنماحبابی
 • آبنما موزیکال
 • آبنما ریمتیک
 • آبنما کف خشک
 • آبنما معلق
 • آبنما رومیزی
 • آبنما بارانی

آبنمای دیواری

آبنمای دیواری یک انتخاب مناسب برای محیط های  اداری و آپارتمانی است که فضای کمتری در اختیار دارند. همان طور که از نامش پیداست به جای زمین بر روی دیوار نصب می شود یک آبشار دیواری ، بسیار ظریف ساخته می شود نازل های آبنما در داخل شکاف دیوار قرار می گیرد و نامرئی ایجاد می شود و در معرض دید نیستند. رعایت این نکته باعث ایجاد یک چشمه ی زیبا می شود. در محیط های اداری این امکان وجود دارد که  آرم و لولگوی شرکت را روی آن ایجاد کرد و در معرض دید قرار داد. بنابراین با ایجاد آبنمای دیواری از فضا بهترین استفاده می شود.

فواره ي ديواري که بر روي ديوار نصب شده و آب داخل حوض جاري شده است

آبنما دیواری

آبنما مدرن

در اینگونه آبشار هیچ نوع ریزشی از آب به بیرون از مخزن وجود ندارد و آب به صورت هدایت شده جریان پیدا می کند.

آبنماي زيبايي که درون محوطه قرار گرفته و اطراف آن با سنگ تزيين شده است

آبنما مدرن

آبشار حبابی

فواره های حبابی ضخامت کمی دارند و هزینه نا چیزی را به خود اختصاص می دهند. مناسب فضاهای عریض و کوچک هستند، در این آبنما با حرکت حباب ها و ترکیب نور، باعث درخشش خاصی می شود و بسیار زیبا به نظر می رسد.

آبنمايي از نوع حبابي که در هاله اي از نور طلايي قرار گرفته و در داخل حوضچه حباب هاي زيادي وجود دارد

آبشار حبابی

آبشار موزیکال

فواره موزیکال از ترکیب نور، آب و موزیک ادغام شده است صدای آب به تنهایی احسای آرامش خاصی به انسان میبخشد. حال با ترکیب موزیک این احساس آرامش بیشتر شده و باعث جلب توجه اطرافیان می شود.

آبشار موزيکال که در وسط شهر نصب شده است و خانمي که جلوي آبشار نشسته است

حوضچه موزیکال

آبشار ریمتیک

این مدل از آبنماها تلفیقی از آب و مجسمه ها و سازه های معماری می باشد، که معمولا در میادین شهر بیشتر به چشم می خورد.

آبنمايي که در بالاي آن مجسمه اي قرار دارد و آب از آن سرازير شده و به داخل حوضچه مي ريزد

آبنما ریمتیک

آبنما کف خشک

دلیل نامگذاری این نوع از آبنما این است سطحی که آب نما بر روی آن نصب شده است بر خلاف سطوح دیگر خشک است و نازل آبنما بر روی آن نصب شده است و دیگر حوضچه ای وجود ندارد که آبنما در داخل آن قرار بگیرد در آبنمای کف خشک کلیه تجهیزات کنترلی و مکانیکی آبنما در زیر سطح نصب می شوند و از دید بیننده کاملا مخفی می باشد.

آبنماي کف خشک که در شهر قرار گرفته و فردي با دوچرخه در حال عبور از آنجا است

آبنمای کف خشک

آبنما معلق

این آبنماها  به وسیله یک لوله شفاف در وسط ستون آب ایجاد شده که شیرآب را در جای خود ثابت نگه می دارد و همزمان با آبی که از پایین پمپاژ می شود منبع تغذیه آن به حساب می آید. آب از طریق لوله بالا می رود و در بالا خارج می شود.ستون آب لوله را از دیدها پنهان نگه می دارد.

يک شير آب قرمز رنگ که به شکل معلق در هوا قرار دارد و از شير آن آب به سمت پايين در حال ريزش است

آبشار معلق

آبنمای رومیزی

این نوع آبشار برای فضای کوچک بسیار مناسب است و فضای کمی را اشغال می کند و عنصری از ظرافت و زیبایی را به خانه یا محل کار شما می بخشد. نصب آن ها بی نهایت آسان است و در عرض چند دقیقه قابل تنظیم است به عنوان هدیه ای مناسب برای مشتریان، دوستان و خانواده به شمار می رود.در صورتی که بودجه کمی برای ایجاد آبنما دارید فواره های رومیزی بهترین گزینه می باشد.

آبشار کوچک که داراي حوض است و بر روي ميز قرار مي گيرد

آبنمای رومیزی

آبنما بارانی

این آبشار زیبا به گونه ای طراحی شده است که ریزش باران را تداعی می کند و به همراه صدای قطرات باران زیبایی آب را دو چندان می کند به خصوص در صورتی که نورپردازی شود احساس آرامش خاصی را به ارمغان می آورد.

آبنمايي که نصب شده است و قطرات آن به صورت باران به داخل حوضچه مي ريزند

فواره بارانی

جنس آبنما

موادی که برای ساخت آبنما به کار می رود تاثیر بسزایی بر قیمت چشمه ها می گذارد.

 • فایبرگلاس
 • سنگی
 • فلزی
 • چوبی
 • رزین
 • شیشه ای
 • صخره ای
 • گرانیتی
 • سرامیکی
 • کاشی
 • یونولیت

آبنمای سنگی

آبشارهایی هستند که از سنگ ساخته می شوند محبوبیت بسیاری دارند با کاشت گونه هایی گیاهی اطراف آن و صدای شر شر آب گزینه ای مناسب برای طراحی و اجرا می باشد ساخت آبنمای سنگی بسار راحت است و در اکثر کاربری ها به خصوص آبنمای خانگی  قابل استفاده است .

آبنماي خانگي که در وسط حياط خانه قرار گرفته و آب در آن به جريان افتاده است

آبشار سنگی

آبنمای شیشه ای

امروزه برای زیبایی دکوراسیون خانگی و اداری از آبشارهای شیشه ای استفاده می شود این مدل فواره ها هم در فضای باز و هم در فضای بسته قابل استفاده هستند مراقبت بیشتری نسبت به فواره های دیگر لازم دارند جنس بدنه این آبنما از شیشه سکوریت نشکن است و برای آن از از آب مایع مخصوص استفاده می شود.

آبنمايي از جنس شيشه که نصب شده است و آب درون شيشه به سمت پايين سرازير مي شود

آبنمای شیشه ای

 آبنمای فایبر گلاس

بدنه این آبنما ها از کیفیت بالایی برخوردار است و وزن کمی دارد این حوضچه ها به صورت پیش ساخته در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد. مواد فایبر گلاس نسبت به موادی که برای ساخت آبنماهای دیگر استفاده می شود ارزان تر است حوضچه های فایبرگلاس در اثر مجارت با آب دچار سایش نمی‌شود و از ماندگاری بالایی برخوردار است این نوع آبنماها به نام آبنمای آماده شهرت دارد.

آبشار فايبر گلاس که آب در آن جريان پيدا کرده و با سنگ هاي ريز تزيين شده است

حوضچه فایبر گلاس

کاربرد فضا

اجرای آبنما تقریبا در تمامی مکان ها و کاربری ها میسر است بیشترین مکان های قابل استفاده برای آبنما شامل موارد زیر هستند .

 • آبنمای خانگی
 • آبنمای باغی
 • آبنمای استخری

آبنمای خانگی

ساخت آبنمای خانگی آسان است، به فضای کمی نیاز دارد و به رطوبت گیاهان آپارتمانی کمک می کند. به عایق بندی خاصی نیاز ندارد. وسایل مورد نیاز برای ساخت آبنما را به راحتی می توان از مرکز فروش آبنمای آپارتمانی تهیه کرد که مهمترین جز آن پمپ آبنمای خانگی می باشد.

آبنماي خانگي که در وسط حياط خانه قرار گرفته و آب در آن به جريان افتاده است

آبنمای خانگی

آبنمای باغی

برای ساخت آبنمای باغی می توان با  استفاده از یک لاستیک از بین رفته تریلیر و مقداری پلاستیک، آبنمای کوچک ساخت یک پمپ و لوله در وسط حوض قرار دهید تا آب فواره داخل آن به گردش بیفتد و دور تا دور آن را با سنگ ها گیاهان بپوشانید این گونه زیباترین آبنمای باغی با فضایی سبز ایجاد می شود.

فواره اي زيبا که در داخل باغ قرار گرفته و اب در جريان مي باشد و اطراف آن با گل هاي رنگارنگ تزيين شده است

آبشار باغی

آبنمای استخری

يكي از بهترين مكان هاي استفاده از آبنما استخر مي باشد. استخرها علاوه بر آب بندي هاي لازم و فضاي کافی براي تاسيسات، داراي سيستم تصفيه مناسب هستند. با اندكي خلاقیت و ابتكار در ساخت آبنما مي توان در استخر يك آبنمای زيبا و جالب به وجود آورد و از فواره های آبي كه ايجاد شده است لذت برد.

آبشار استخري که در قسمت بالاي استخر نصب شده و دو عدد گلدات در کنار آن قرار گرفته اند

آبشار استخری

طراحی و ساخت آبنما

در صورتی که قصد دارید بدون صرف هزینه بالا آبنما ایجاد کنید و صدای زیبای آب را به محوطه خانه یا باغ خود انتقال دهید اجرای مراحلی  که در پایین ذکر شده اند کمک شایانی می کند.

 • برای ساخت آبنما بایدمواردی مانند این که دقیقا چشمه کجا نصب شود، اندازه آن چقدر باشد، و چه سبکی ایجاد گردد؟رعایت شود این فاکتورهابر روی برنامه ریزی ساخت فواره تاثیر گذار هستنند.
 • مکانی که چشمه نصب میشود باید به پریز برق دسترسی داشته باشد یا قابلیت راه اندازی یک سیم برق بدون مانع برای تامین برق مورد نیاز پمپ داشته باشد. طرح و سبک چشمه به سلیقه اجرا کننده بستگی دارد بهتر است سبکی انتخاب شود که مطابق با فضای مورد نظرباشد.
 • در صورتی که آبنما در زیر زمین ایجاد شود حفره ای متناسب با مخرن آب حفر می شود می بایست زیر مخزن 2 اینج (5 سانتی متر) شن زهکشی ریخته شود.  برای پنهان کردن سیم برق،  باید یک سوراخ جداگانه از سوراخ مخزن ایجاد کرد تا سیم های برق در معرض دید نباشند. قبل از افزودن آب بهتر است که پمپ در مخزن قرار بگیرد و ازعملکرد صحیح لوله ها و اتصالات برق اطمینان حاصل شود این نکته قابل ذکر است که باید برای پمپ آب یک درب یا دهانه جدا ایجاد شود تا برای تنظیم شدن، تعمیر کردن و تمیز کردن به راحتی قابل دسترس باشد. سپس چشمه با آب تمیز و کافی پر شود تا پمپ کاملا در آب قرار بگیرد تا زمانی که آب در قسمت بالای آبنما جریان پیدا می کند پمپ کاملا زیر آب باشد.
 • بایستی پمپ آب روشن شود و در صورت نیاز فشار پمپ  تنظیم گردیده سپس قطعات چشمه متصل شود تا اطمینان حاصل گردد که  آب به مخزن برمی گردد صدای فواره را نیز می توان با دستکاری زاویه سر چشمه وتنظیم هرگونه موانعی که بر سر راه جریان آب  قرار دارد تنظیم کرد. از صدای شر شر اب لذت ببرید و جاهایی را که مایل نیستید در معرض دید باشد با سنگ  های زیبا یا گیاهان کاشت مخفی کنید.
شب است و آبشار به جريان افتاده و تعدادي از مردم در روبه روي ان ايستاده اند و به جريان آب نگاه مي کنند

آبنما

وسایل مورد نیاز برای ایجاد چشمه

آبنما از سه عنصر اصلی تشکیل می شود مخزن آب ، پمپ آب و لوله

پمپ فواره به رنگ مشکي که داراي سيم بند است

پمپ آبنما

نکاتی برای اجرای آبنما

 • بهتر است که آبنماها در مجاورت درختان نصب نشوند زیرا حشرات و فضولات پرندگان آب را آلوده می کند و برگ های خشک فیلتر های مکش در سیستم پمپاژ را مسدود می کند.
 • لازم است سر و صدای محیط در نظر گرفته شود یکی از با ارزش ترین ویژگی های یک چشمه صدای آب زمان جاری شدن است. بنابراین آبنما باید در یک مکان ساکت و به دور از هیاهو قرار بگیرد که صدای آرامبخش آب به گوش یرسد و روح را صیقل دهد. اگر در مکان های تفریحی و محیط هایی که برای استراحت در نظر گرفته شده اند دایر شود باعث آرامش افراد خواهد شد و از محیط لذت بیشتری میبرند.
 • فضای مناسب برای ایجاد آبنما در نظر گرفته شود اگر محدودیت فضا وجود دارد به جای ساختن آبنمای چند طبقه یک آبنمای دیواری زیبا را جایگزین کنید.

  تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

  “برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 09 / 09
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839