بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
هیات تحریریه بیلدینگ پلاس

آبگرمکن برقی دیواری

در این مقاله به بررسی آبگرمکن برقی دیواری پرداخته شده است. آبگرمکن های برقی با جایگزین کردن انرژی برق به جای انرژی گاز و سوخت های فسیلی، محدودیت هایی اعم از عدم وجود گاز شهری و یا محدودیت فضا یا لوله کشی را حذف می کند.

آبگرمن ديواري برقي در سيستم گرمايش آب مصرفي ساختمان

آبگرمکن برقی چیست

از نظر خروجی سیستم، آبگرمکن برقی دیواری کاملا مشابه آبگرمکن های گازی است و تنها ورودی آنها تفاوت دارند. در آبگرمکن های گازی ورودی گاز شهر و یا گاز کپسول و در آبگرمکن برقی ورودی انرژی برق است. به این ترتیب آب گرم مصرفی در واحد تامین می شود.

سیستم آبگرمکن دیواری برقی برای زمانی که دسترسی به گاز شهری ندارید بهترین گزینه برای جایگزین سیستم های آبگرمکن گازی است. به خصوص برای محل هایی که در فصل زمستان آب و هوای سرد دارند و دسترسی به گاز شهری ندارند آبگرمکن برقی گزینه مناسبی است.

چرا که آبگرمکن های برقی گزینه ساده ای است که باعث آلودگی هوا نمی شود و خطرات ناشی از احتراق گاز را هم ندارد و مناسب خانه های مسکونی است و احتیاجی به کپسول گاز و یا فضایی برای ذخیره سوخت ندارد. آبگرمکن های برقی در ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی می شوند و با توجه به حجم و کاربری فضا و مقدار آبی که نیاز به گرم شدن دارد اندازه آبگرمکن دیواری برقی را انتخاب می کنیم.

استفاده از آبگرمکن برقی دیواری انتخاب هوشمندانه ای است که تعمیرات و نگهداری بسیار کمتری را دارد.

آبگرمکن برقی برای گرمایش آب مصرفی

گرمایش آب مصرفی با آبگرمکن های برقی

عملکرد آبگرمکن برقی

با باز شدن شیر آب گرم مصرف در هر کجای واحد، آبگرمکن برقی متوجه ایجاد جریان در سیستم می شود و هیترهای گرمایشی آن روشن می شود. آب گرم درون مخزن آبگرمکن شروع به گرم شدن کرده و آب گرم را به سمت مصرف کننده ها ارسال می کند و به محض آنکه شیر آب بسته شود هیتر آبگرمکن خاموش شده و آبگرمکن عمل گرمایش را متوقف می کند.

تفاوت آبگرم کن با پکیج

در حالی که در پکیج ها و آبگرمکن ها یک اتفاق می افتد و آن گرم کردن آب است یک تفاوت عمده میان این دو است. وظیفه آب گرم کن ایحاد آب گرم مصرفی برای واحد و ساختمان است. این آب گرم مصرفی برای استحمام ، شست شو ظروف و لباس ها و … کاربرد دارد. اما پکیج های حرارتی مثل پکیج دیواری گازی ، پکیج برقی دیواری ، پکیج چگالشی ، این دستگاه ها علاوه بر ایجاد آب گرم مصرفی، وظیفه گرم کردن واحد ها را نیز دارند. در سیستم پکیج های حرارتی به کمک یک شیر سه راهه می توان به یک دستگاه علاوه هم آب مصرفی منزل و هم گرمایش آن را ایجاد کرد. آب گرم شده در پکیج ها به کمک پمپ داخلی پکیج وارد رادیاتورها و یا فن کویل ها و یا سیستم گرمایش از کف می شود و از این طریق تبادل حرارت میان هوای اتاق و آب رادیاتورها اتفاق می افتد و آب داخل رادیاتور دمای خود را از دست داده و به طور مجدد به پکیج برمیگردد و این سیکل به طور دائم تا زمان گرم شدن و رسیدن اتاق به دمای مطلوب اتفاق می افتد.

در واقع در سیستم گرمایش رادیاتورها آب گرم مصرفی در یک مدار بسته به طور دائم در حال گردش است اما بخش گرمایش آب مصرفی مدار به صورت باز بوده و آب گرم مصرفی بعد از خروج از مصرف کننده ها (مثل دوش و شیر ها و آشپزخانه ها) دیگر قابل بازگشت به سیستم نمی باشند.

نحوه کارکرد آبگرمکن دیواری برقی در ساختمان

شماتیک نحوه عملکرد آبگرمکن در ساختمان

از آبگرمکن برقی دیواری کجا استفاده می کنیم

اولین عامل استفاده از آبگرمکن برقی دیواری در دسترس نبودن گاز شهری است. ساکنین محل هایی که دارای لوله کشی گاز نمی باشد از انرژی جایگزین یعنی برق استفاده می کنند و به وسیله آن می توانند  آب گرم مصرفی برای استحمام و شست و شو را ایجاد کنند.

یکی دیگر از مزیت های آبگرمکن دیواری برقی تعمیر نگداری کمتر و ساده تر آن است. اگر در گذشته از آبگرمکن های گازی استفاده کرده باشید احتمالا باید متوجه شده باشید که این نوع آبگرمکن ها خرابی بسیار زیادی دارند و ساکنین منازل مسکونی که آبگرمکن گازی همیشه با تعمیرات آبگرمکن خود و خرابی های ریز و درشتی که دارد درگیر هستند. در آبگرمکن های برقی به علت اینکه احتراق در آن اتفاق نمی افتد میزان خرابی آن بسیار کمتر است.

برای کسانی که نگرانی بابت خطرات دستگاه های گازسوز دارند استفاده از آبگرمکن های برقی توصیه می شود. به علت استفاده نشدن از سیستم گازکشی خطرات ناشی از نشت گاز در این سیستم ها وجود ندارد و همچنین این دستگاه ها نیازی به دودکش ندارند و خطرات گاز گرفتگی هم ندارند.

از مزیت آبگرمکن های گرمایشی برقی ، مستقل بودن دستگاه ها در هر کدام از واحدها است. سیستم گرمایش آبگرمکن برقی دیواری یک انتخاب ایده آل برای خانه های با ابعاد کوچک و متوسط همراه با یک حمام و دستشویی است اما سیستم گرمایش آبگرمکن برقی دیواری برای خانه هایی که چندین منبع مصرفی برای آب گرم دارند و یا فضاهای بسیار بزرگ توصیه نمی شود. آبگرمکن های برقی با رنج های متفاوت و کیلووات متفاوت در بازار موجود است و با توجه به نیاز و خواسته خود و با توجه به بار حرارتی ساختمان و آبگرم مصرفی می توانید اقدام به خرید آن کنید.

موارد مصرف آبگرمکن برقی

 • استفاده در ویلاها : یکی از مهمترین موارد مصرف آبگرمکن های برقی ، ویلا هستند. ویلا های و خانه باغ ها که عموما دور از فضای شهری هستند ، امکان دسترسی به گاز شهری ندارند بنابراین برای تامین آب گرم مصرفی نیاز به استفاده از منبع دیگری برای ایجاد گرما هستند و در دسترس ترین آن ها برق می باشد.
 • استفاده در کانکس ها : کانکس ها به علت در قابل جابجایی بودن آن ها امکان اتصال آن ها به گاز شهری وجود ندارد و امکان لوله کشی گاز را ندارد. علاوه بر این کانکس ها در کارگاه ها یا مکان هایی که از امکانات شهری دور است بنابراین آبگرمکن های برقی گزینه ایده آلی برای استفاده در آن می باشد.
 • استفاده در روستاها : روستاهای بسیاری در سطح کشور وجود دارد که از سیستم لوله کشی گاز بی بهره هستند. بنابراین استفاده از پکیج های برقی بهترین گزینه برای تامین آب گرم بهداشتی می باشد.
 • مکان هایی که به آلاینده ها حساس هستند : اکثریت گرم کننده ها به علت استفاده از سوخت های فسیلی ، تولید آلاینده ها در آن وجود دارد و مکان هایی که به مسائل بهداشتی و آلاینده ها حساس می باشند ، می توانند از آبگرمکن برقی به عنوان سوخت جایگزین استفاده کنند.
در صورت عدم دسترسی به گاز شهری بهترین گزینه استفاده از آبگرمکن دیواری برقی است

آبگرم کن برقی

انواع آبگرمکن های برقی

مدل های آبگرمکن های برقی تقسیم بندی های مختلفی دارد و شخص با توجه به شرایط و امکانات و نیازهایی که دارد گزینه ای را انتخاب کند. در ادامه به بررسی دسته بندی های مختلف آبگرمکن ها پرداخته شده است:

 • برق ورودی

برق ورودی آبگرمکن می تواند به صورت سه فاز و یا تک فاز باشد که با توجه به مقدار مصرف و یا امکانات موجود در آن ناحیه می توانید اقدام به انتخاب یکی از این دو بکنید.

 • آبگرمکن برقی دیواری یا زمینی

برای متراژهای متوسط و کوچک و برای مکان هایی بار حرارتی بالایی ندارند عموما از آبگرمکن دیواری برقی استفاده می شود و برای بارهای حرارتی بالاتر از آبگرمکن برقی زمینی استفاده می شود.

 • آبگرمکن های برقی بر اساس بار حرارتی

ابعاد و بار حرارتی آبگرمکن ها با توجه به متراژ محل، کاربری محل و میزان مصرف و مکان و شهر مورد استفاده متفاوت است. شما می توانید با دادن اطلاعات نامبرده به کارشناسان فروش، مدل آبگرمکن برقی مناسب محل خود را دریافت کنید.

استفاده از آبگرمکن برقی دیواری برای آب گرم مصرفی

آب گرم مصرفی

مزایای آبگرمکن برقی

همان طور که قبلا گفته شد آبگرمکن برقی حسن های زیادی دارد که بسیاری از محدودیت هایی که دیگر سیستم های گرمایش آب مصرفی دارد را جبران کرده است. در ادامه به مزایای آبگرمکن های برقی اشاره شده است.

 • به علت استفاده از برق به عنوان انرژی ورودی ، آبگرمکن های برقی کاملا بی صدا هستند.
 • آبگرمکن دیواری برقی نیازی به دودکش ندارند.
 • آبگرمکن دیواری برقی نیازی به لوله کشی گاز ندارند.
 • خطرات ناشی از گاز گرفتگی، نشتی گاز، و آلودگی محیط در آن ها وجود ندارد.
 • برای مکان های دور افتاده و هر جایی که دسترسی به سیستم گاز شهری وجود ندارد این آبگرمکن ها بهترین گزینه هستند.
 •  هزینه تعمیرات و نگهداری آن ها بسیار پایین تر است.
 • استفاده از آبگرمکن برقی در ساختمان باعث مستقل شدن واحد ها از هم دیگر می شود.
 • آبگرمکن برقی دیواری مساحت کمی را اشغال می کند و به دلیل اینکه بر روی دیوار نصب می شوند هیچ گونه مزاحمتی برای دیگر تجهیزات ساختمان ندارند.
 • به علت وجود نداشتن شعله در آن عمر آن ها بیشتر از آبگرمکن های گازی است.
 • آبگرمکن های گازی اگر در داخل منزل کار بشوند اکسیژن منزل را استفاده می کنند ولی در آبگرمکن های برقی این چنین نیست.
 • نصب این دستگاه ها بسیار آسان هستند و احتیاجی به لوله کشی گاز و دودکش ندارند.

در ویدیوی زیر می توانید نحوه عملکرد آبگرمکن برقی دیواری را مشاهده کنید:

برداشت و ترجمه از plumbnation

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "آبگرمکن برقی دیواری" by , written on اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۷

در این مقاله به بررسی آبگرمکن برقی دیواری پرداخته شده است. آبگرمکن های […]

مقالات مرتبط

پکیج برقی برای آب گرم مصرفی و گرمایش ساختمان

پکیج برقی شوفاژ ( پکیج دیواری برقی )

این مقاله به بررسی پکیج برقی شوفاژ و کاربردهای آن می پردازد. پکیج های برقی با جایگزین کردن انرژی برق به ...

نمونه پکیج دیواری

پکیج دیواری گرمایشی

امروزه با گسترش آپارتمان نشینی و هزینه ی بالای گاز پکیج دیواری یا شوفاژ دیواری گزینه ی مناسبی برای تامی ...

دیدگاه ( 8 )

 1. یگانه۱۵ خرداد ۱۳۹۷

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده برای یک عدد خانه ویلایی دارم. برای استحمام و شست و شو آیا شما آبگرمکن برقی دیواری را توصیه می کنید؟ و آیا دستگاه دیگری به جز آبگرمکن دیواری برقی هم وجود دارد که به ما پیشنهاد بدهید؟

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۶ خرداد ۱۳۹۷

   سلام
   بله قطعا آبگرمکن برقی دیواری گزینه مناسبی برای شما می باشد. همچنین علاوه بر استفاده از آبگرمکن دیواری برقی در صورتی که علاوه بر گرمایش آب گرم مصرفی نیاز به گرمایش رادیاتور داشته باشید می توانید از پکیج برقی هم استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید در صورتی که به گاز شهری دسترسی دارید استفاده از آبگرمکن برقی دیواری به شما توصیه نمی شود.
   در ضمن می توانید از آبگرمکن خورشیدی هم برای ایجاد گرمایش استفاده کنید.

   پاسخ
 2. rahman۱۸ خرداد ۱۳۹۷

  سلام برای گرمایش آب مصرفی منزل خود قصد انتخاب بین دو گزینه آبگرمکن برقی دیواری و آبگرمکن گازی با گاز کپسول هستیم. شما کدام گزینه را پیشنهاد می دهید؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۹ خرداد ۱۳۹۷

   سلام
   پیشنهاد ما استفاده از آبگرمکن دیواری برقی است. در صورتی که نیاز به یک سیستمی دائمی دارید استفاده از آبگرمکن برقی دیواری گزینه بهتری است.
   استفاده از آبگرمکن گازی همراه با کپسول ، دائما مشکل تعویض و شارژ مجدد کپسول ها را به همراه دارد اما در صورت استفاده از آبگرمکن برقی دیواری دیگر چنین مشکلی نخواهید داشت.

   پاسخ
 3. khaleghi۲۶ خرداد ۱۳۹۷

  آبگرمکن برقی دیواری آیا نیازی به دودکش دارد؟؟ آیا آبگرمکن برقی سه فاز است یا تک فاز ؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۷ خرداد ۱۳۹۷

   سلام آبگرمکن دیواری برقی نیازی از انرژی برق برای گرمایش آب استفاده می کند و به دلیل اینکه از هیچ نوع سوخت فسیلی برای گرمایش آب استفاده نمی کند نیازی به هیچ نوع دودکشی ندارد . به طور کلی یکی از مزیت های آبگرمکن برقی دیواری لوله کشی کمتر آن است. چرا نه تنها نیاز به لوله کشی دودکش ندارد بلکه حتی نیازی به لوله کشی برای سیستم گاز نیز ندارد که باعث کاهش خطرات جانی اعم از گاز گرفتگی و همچنین احتمال نشتی گاز می شود.
   آبگرمکن های برقی دیواری هم به صورت تک فاز و هم به صورت سه فاز موجود است. شما با توجه به نوع برق واحد شما و همچنین میزان مصرف برق مورد نیاز می توانید اقدام به خرید هر کدام از این دو مورد بکنید.

   پاسخ
 4. dffdf۰۱ تیر ۱۳۹۷

  سلام قصد خرید آبگرمکن برقی دیواری دارم اما قبل از خرید میخواستم لوله کشی های آن را تکمیل کنم. برای آبگرمکن دیواری برقی چه لوله هایی استفاده کنم.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۲ تیر ۱۳۹۷

   سلام
   شما می توانید برای لوله کشی ها از هر نوع لوله ای مثل لوله پوش فیت یا لوله پنج لایه یا لوله گالوانیزه و یا لوله سفید یا آذین استفاده کنید و تمامی این نوع لوله ها برای سیستم آبگرمکن برقی دیواری قابل اجرا می باشد و بستگی به میزان هزینه ای که می خواهید بکنید و ابزاری که در اختیار دارید می توانید اقدام به لوله کشی آن ها بکنید. برای بخش لوله کشی نیاز به یک ورودی آب سرد و یک خروجی آب سرد دارید که هر دو معمولا در زیر آبگرمکن دیواری برقی تعبیه شده است. از مزیت آبگرمکن های برقی این است که لوله کشی آن ها بسیار آسان تر از لوله کشی آبگرمکن گازی است و نیازی به لوله کشی گاز و دودکش ندارد.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*معرفی پکیج برقی دیواری و نحوه عملکرد آن