ابطال بخشی از آیین نامه قانون نظام مهندسی

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اخباری مبنی بر ابطال بخشی از آیین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان توسط دیوان عدالت اداری، گفت: طرح بازبینی قانون نظام مهندسی در دستور کار مجلس است و به نظر می رسد آنچه اتفاق افتاده ناشی از ابهام در عبارات و مفاهیم است.

فرج‌الله رجبی در اولین نشست خبری خود در پاسخ به پرسش پیام ساختمان مبنی بر این‌که دیوان عدالت اداری برخی از بخش های آئین نامه نظام مهندسی و کنترل ساختمان را ابطال کرده است، اظهار کرد: آنچه در موارد مختلف در قانون به وجود آمده ایهام و ابهام و اصطلاحا در مواردی مانند سکوت که وزیر صحبت کند، این موارد سکوت و ابهام را حذف می کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه حتما در بازبینی و اصلاح قانون که هم اکنون در دستور کار است، موارد این چنینی حذف و تقیل می یابد، افزود: هرچند باید یک قانونی را بنویسیم که جای ابهام نداشته باشد، اما وظیفه ذاتی سازمان حفظ حیثیت و شئون نظام مهندسی است و در رویکرد جدید ما حتما این موضوعات پیگیری می شود و صرف اینکه حکمی آمده است ما از حقوق مهندسان صرف نظر نمی کنیم.
رجبی بار دیگر بر راهبردهای خود تحت عنوان شفافیت و تبدیل سازمان نظام مهندسی به اصلی‌ترین نهاد ساختمان کشور، تاکید کرد و گفت: اولین رویکرد آتی ما این است که رویه‌ ها و فرآیندهای نظارت را ساخت و سازها تقویت کنیم.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: مطالبه اصلی ما این است که در همه فرآیندها نیروهای متخصص و دارای صلاحیت فعالیت کنند و با جهت‌گیری دستگاه ‌های مرتبط با ساخت و ساز این فرآیند را تصحیح می کنیم و آنها را متقاعد کنیم که ساخت و ساز یک کار تخصصی است و باید توسط افراد دارای صلاحیت انجام شود.
وی با انتقاد از اینکه نزدیک به 400 هزار عضو مهندس و بالغ بر 150 هزار مهندس دارای پروانه اشتغال به کار در کشور وجود دارد، تصریح کرد: چرا با وجود این میزان ظرفیت نیروی متخصص و فنی باید شاهد فعالیت افراد فاقد صلاحیت حرفه ای در ساخت و سازها باشیم.رجبی گفت: در طرح بازبینی قانون نظام مهندسی از همه گروه های تخصصی و نهادهای مردمی برای نظرخواهی دعوت به عمل آوردیم در نتیجه فرآیند بازبینی کمی دشوار شده اما تلاش داریم که ظرف 2 ماه آینده این طرح را به صحن علنی مجلس برود.

منبع: پیام ساختمان

تاریخ : 1395 / 11 / 16
دسته :
برچسب ها :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188662433