تسلیم موجران در برابر درخواست رهن کامل

40 درصد از قراردادهای اجاره‌بهای آپارتمان‌های نوساز و یکساله که در طول 28 روز سپری شده از فروردین‌ماه ثبت شده، به‌صورت «رهن کامل» منعقد شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، نگاهی به قراردادهای اجاره منعقد و ثبت شده طی فروردین‌ماه در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران نشان می‌دهد موجران املاک نوساز و کلیدنخورده نسبت به درخواست رهن کامل متقاضیان اجاره مماشات نشان داده‌اند و در نتیجه سهم قراردادهای «رهن کامل» از کل قراردادهای اجاره نوساز در فروردین ماه به 40 درصد رسیده است.

با وجود اینکه از سال گذشته و به دنبال کاهش نرخ رسمی سود بانکی از سوی دولت، تمایل موجران برای دریافت ودیعه بیشتر به شکل محسوس کاهش یافت، اما با توجه به اجاره بهای سنگین واحدهای مسکونی نوساز که سهم زیادی از درآمد ماهانه خانوار را به خود اختصاص خواهد داد، مالکان این دسته از آپارتمان‌ها که عمدتا کلیدنخورده هستند، ترجیح داده‌اند شرایط مبتنی بر ودیعه بالاتر که به نفع مستاجران است را لحاظ کنند. به این ترتیب مجموع قراردادهای رهن کامل و رهن و اجاره آپارتمان‌های نوساز با پرداخت اجاره‌بهای حداکثر 500 هزار تومان به 60درصد از کل قراردادهای اجاره نوساز (تا یک سال ساخت) در فروردین‌ماه می‌رسد. گران‌ترین قرارداد اجاره‌بها در گروه نوسازها مربوط به آپارتمان 200 متر مربعی واقع در محدوده اراج، ازگل بوده است که با نرخ 200 میلیون تومان ودیعه و اجاره‌بهای ماهانه 4 میلیون تومان به اجاره درآمده است. به این ترتیب اجاره نهایی این آپارتمان با تبدیل نرخ ودیعه، 10 میلیون تومان است. ارزان‌ترین آپارتمان نوساز استیجاری نیز 41 مترمربع مساحت داشته و در منطقه هفت چنار قرار دارد که با نرخ ودیعه سه میلیون و اجاره‌بهای 300‌هزار تومان در اختیار مستاجر قرار گرفته است. به این ترتیب اجاره نهایی آپارتمان نقلی مذکور حدود 400 هزار تومان است.

منبع: اقتصاد آنلاین

تاریخ : 1396 / 01 / 29
دسته :
برچسب ها :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188662433