انباشت تقاضا در بخش مسکن

ایرج رهبر گفت: در گزارشی که مرکز آمار در خصوص سرشماری نفوس و مسکن اعلام کرده، ملاک گزینش خانه‌های خالی مشخص نشده و به همین دلیل اتکا به این گزارش منطقی نیست.

در گزارش مرکز آمار اعلام شد که بیش از 2 میلیون و پانصد هزار خانه خالی در کشور وجود دارد، در حالی که این خانه ها  می توانند املاک بدون سکونت دایمی نباشند، چرا که حتی یک خانه ییلاقی هم که به طور فصلی استفاده می شود می تواند در گزارش مرکز آمار به عنوان یک خانه خالی در نظر گرفته شود و یا خانه ای که متروک است و امکان سکونت در آن فراهم نیست می تواند در زمره خانه های خالی تلقی شود، در حالی که این خانه به صرف استفاده نشدن از آب و برق آن به عنوان یک خانه خالی در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: اگر این آمار از خانه های خالی ملاک تصمیم گیری برای حجم انبوه سازی لازم در کشور قرار گیرد، بخش زیادی از فعالیت خانه سازی گسترده در شهرها از حرکت باز می ایستد، در صورتی که طرح جامع مسکن به صراحت اعلام می کند سالانه نیاز به ساخت یک میلیون مسکن داریم. از طرفی هم در نظر گرفتن نیاز مسکن زوج های جوان نشان می دهد که فعالیت انبوه سازان می بایست ادامه پیدا کند، بنابر آمارها در طول سال 850 هزار ازدواج به ثبت می رسد.

رهبر با اشاره به اینکه در کشور تولید مسکن از تقاضا عقب تر است، ادامه داد: تولید مسکن و خرید آن نیاز به هزینه دارد، که اگر در این زمینه یک هماهنگی صورت گیرد می توان هر دو بخش را فعال کرد. به طور خاص در این سال ها قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و همین موضوع زمینه ساز شکل گیری انباشت تقاضا شده است و به نظر می رسد دولت ها می بایست بر روی تحریک تقاضا در بخش مسکن اقداماتی انجام دهند تا توان خرید مصرف کننده به قیمت بالای مسکن برسد.

منبع: اقتصاد آنلاین

تاریخ : 1396 / 01 / 17
دسته :
برچسب ها :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188662433