آخرين وضعيت صندوق های زمين و ساختمان

یك مقام مسئول با تاكید بر اینكه صندوق های زمین و ساختمان در دوران رونق مسكن جواب می دهند، گفت: مردم با هزار تومان هم می توانند در سود این صندوق ها سهیم شوند.

ابوالقاسم رحیمی اناركی گفت: هم اكنون چهار صندوق زمین و ساختمان در كشور فعال هستند و اظهارنظر برخی كارشناسان درباره عدم فعالیت این صندوق ها، صحت ندارد. وی ادامه داد: كاركرد اصلی صندوق های زمین و ساختمان زمانی مشخص می‌شود كه رونقی نسبی در بخش مسكن وجود داشته باشد كه در حال حاضر، به دلیل اینكه بخش مسكن در ركود به سر می‌برد، نمی‌توان انتظار اثرگذاری این صندوق ها را داشته باشیم. به گفته رحیمی اناركی، فعالیت صندوق‌های زمین و ساختمان طوری تنظیم می‌شود كه در زمان رونق شاهد اثرگذاری آنها در بخش مسكن باشیم؛ بر همین اساس تلاش شده است كه واحدهای مسكن این صندوق ها در دوره رونق، آماده عرضه شوند. این مقام مسئول اظهار داشت: واحدهای مسكونی اولین صندوق زمین و ساختمان(صندوق نسیم)، ۸۵ درصد پیشرفت فیزیكی داشته اند و براساس پیش بینی‌ها واحدهای مسكونی ساخته شده این صندوق، اوایل سال آینده پیش فروش می‌شود. وی اضافه كرد: سایر صندوق‌های زمین و ساختمان پیشرفت های مختلفی داشته اند و در برخی از آنها، شاهد پیشرفت فیزیكی ۳۰و ۴۰ درصد هستیم. رحیمی اناركی به تاثیر صندوق های زمین و ساختمان در بازار مسكن اشاره كرد و گفت: با آغاز دوره رونق، شاهد شكوفایی صندوق های زمین و ساختمان خواهیم بود؛ ضمن اینكه به علت محدودیت های موجود در حوزه بانكی، سرمایه گذاری در این صندوق ها به جای سپرده گذاری در بانك‌ها توصیه می‌شود. عضو هیأت مدیره بانك مسكن بیان كرد: باید تلاش شود كه بهره گیری از منابع بازار سرمایه در دستور كار قرار گیرد و افراد با سرمایه ناچیز هم، در ارزش افزوده بخش ساخت و ساز ساختمان سهیم شوند. وی تاكید كرد: در اغلب موارد، افرادی كه خواهان كسب سهم در ارزش افزوده ساخت و ساز ساختمان هستند، باید سرمایه های كلان داشته باشند؛ اما با آغاز به كار صندوق های زمین و ساختمان، سرمایه گذاران خرد هم می‌توانند در سرمایه گذاری بخش مسكن سهیم باشند. رحیمی تصریح كرد: در صندوق های زمین و ساختمان، واحدهای سرمایه گذاری از ۱۰۰۰ تومان آغاز می شود؛ بر همین اساس مانعی برای حضور سرمایه گذاران خرد وجود ندارد. لازم به ذكر است كه ۷ سال از تدوین اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های زمین و ساختمان می‌گذرد و تاكنون ۴ صندوق زمین و ساختمان اعلام موجودیت كرده اند؛ ضمن اینكه به گفته كارشناسان، این صندوق‌ها نتوانستند اهداف اصلی اولیه از جمله كمك به رونق دهی بخش مسكن را اجرایی كنند.

منبع: خبرگزاری مهر

تاریخ : 1395 / 12 / 04
دسته :
برچسب ها :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188662433