بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )

در این نوشته لامپ SMD معرفی و انواع لامپ اس ام دی بررسی شده است. در ادامه مزایا و ویژگی های این نوع از انواع سیستم های روشنایی مدرن عنوان گردیده و به کاربردهای این نوع از انواع لامپ ال ای دی نیز پرداخته شده است.

لامپ LED SMD

لامپ SMD چیست

لامپ “Surface Mounted Device” که به اختصار لامپ SMD خوانده می شود یکی از انواع لامپ ال ای دی بوده که به علت داشتن قابلیت انعطاف پذیری در طراحی و عملکرد ، در بازار سیستم روشنایی ساختمان به محبوبیت بالایی رسیده است. در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ از تکنولوژی ساخت لامپ ال ای دی DIP استفاده شد با پیشرفت تکنولوژی ساخت لامپ های سیستم روشنایی در اوایل قرن ۲۱ و به دلیل تک رنگ بودن و بهره نوری پایین لام ال ای دی دیپ متحول شد و دانشمندان تکنولوژی ساخت تراشه های SMD را اختراع نمودند. این تکنولوژی پیشرفته در لامپ های ال ای دی ، منجر به ساخت لامپ های بسیار کارآمدتر ، با تنوع رنگ بیشتر، وضوح بالاتر ، حجم بسیار کمتر و زاویه ی دید بهتر همراه با صرفه جویی انرژی بیشتری با نام لامپ اس ام دی گردید.

لامپ SMD حبابی

اجزاء یک لامپ SMD حبابی

اجزای لامپ اس ام دی

به طور کلی هر لامپ اس ام دی از سه بخش عمده تشکیل شده است که شامل: بدنه ، بورد ال ای دی (PCB) و درایور یا یکسوکننده می باشد.

بدنه لامپ SMD

بدنه در لامپ های اس ام دی در اشکال مختلف حبابی ، پرژکتوری ، نواری و  پنلی ساخته می شود که دسته بندی  انواع لامپ اس ام دی نیز براساس فرم بدنه صورت می گیرد. یکی از ساختار های پر استفاده لامپ SMD شکل حبابی اس ام دی (ادیسونی) است که همان شکل لامپ رشته ای قدیمی است و از پایه سر پیچی و بدنه آلومینیومی و یک روکش حبابی از جنس پلاستیکی مات تشکیل شده است. البته به جای آلومینیوم  در بنده لامپ ال ای دی حبابی ، از پلاستیک فشرده یا سرامیک نیز استفاده می گردد که کاهش انتقال حرارت موثر از لامپ را به همراه دارد. کاهش انتقال حرارت از لامپ باعث گرم شدن تجهیزات داخل لامپ گردیده و در نهایت منجر به کاهش طول عمر لامپ SMD می گردد. بنابراین بهترین گزینه برای جنس لامپ اس ام دی حبابی ، همان آلومینیوم است.در دسترس بودن ، ارزان بودن. انعطاف پذیری بالا و قابلیت آلیاژ شدن با دیگر فلزات از مهمترین ویژگی های این نوع از بدنه لامپ اس ام دی بوده همچنین بدلیل انتقال حرارت خوب آلومینیوم  و قابلیت ورقه ورقه شدن آن می تواند به عنوان هیت سینک عمل نموده و مانع از گرم شدن اجزای داخل لامپ گردد.

یکی دیگر از ساختار های پر کاربرد لامپ اس ام دی ، شکل پرژکتوری آن است .لامپ اس ام دی پرژکتوری به دلیل استفاده در فضای خارج ساختمان جهت روشنایی محوطه ها و نورپردازی نما باید در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم باشد که این امر با شاخص آی پی یا Ingress Protection شناخته می شود. درجه حفاظت ( درجه IP لامپ ) یک عدد دو رقمی است که بر اساس جدوال زیر ویژگی های حفاظتی لامپ یا پروژکتور را مشخص می کند.

آی پی یا درجه حفاظت قاب یک لامپ اس ام دی

مشخصات حفاظتی قاب و بدنه یک لامپ اس ام دی

درایور لامپ اس ام دی یا مدار یکسو کننده

درایور لامپ SMD یک مبدل یکسو کننده تمام موج  AC-DC است که برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ی ولتاژی ۴۰+تا ۴۰– بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های  SMD تبدیل می کند که قابل استفاده برای SMD های چاپ شده بر روی بورد LED می باشد. از مواردی که تعیین کننده عمر لامپ SMD ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک لامپ اس ام دی به این قطعه بر می گردد. در برخی از لامپ های اس ام دی که به پاور LED مشهورند درایور وجود ندارد و مستقیم به برق ۲۲۰ ولت AC متصل می شود. یکی از مشکلات ال ای دی پاور ها سو سو زدن لامپ روشنایی است.  همچنین در صورت سوختن یک تراشه SMD در ال ای دی پاور ، هیچ یک از تراشه های دیگر روشن نمی شوند و نور قطع می شود.

مونتاژ سطحی اس ام دی ها بر روی بورد یا PCB

تراشه های یک لامپ SMD بر روی بورد یا PCB

بورد لامپ اس ام دی

بورد لامپ SMD صفحه ای از جنس آلومینیوم و سرامیک یا پلاستیک فشرده است. تراشه های SMD که فاقد پایه هستند بر روی این صفحه به صورت سطحی مونتاژ و لحیم می شود که به این تکنولوژی ساخت بورد ، مونتاژ سطحی یا SMD می گویند. تراشه های SMD براساس ولتاژ و جریان خروجی درایور به صورت موازی یا سری بر روی صفحه چاپ می شوند.

عموما در لامپ ال ای دی حبابی از دو ورودی مثبت و منفی استفاده می شود و برای انواع دیگر لامپ های اس ام دی مانند پرژکتور های بزرگ ، هشت ورودی مثبت و منفی موازی در نظر می گیرند. گرمای تولید شده در تراشه های روی بورد توسط خمیر سیلیکون به بدنه آلومینیومی انتقال می یابد که در پرژکتورهابه دلیل عدم نفوذ پذیری هوا به داخل لامپ ، وجود خمیر سیلیکون ضروری است.

نمونه ای از استفاده های اس ام دی در پرژکتور های خیابانی

پرژکتور SMD

انواع لامپ SMD

همانطور که پیش از این اشاره شد دسته بندی انواع لامپ SMD  براساس ساختار بدنه انجام می گیرد که عبارتند از:

 • لامپ SMD حبابی
 • لامپ اس ام دی پرژکتوری
 • لامپ ال ای دی نواری
 • چراغ روشنایی تایل ال ای دی
ویژگی تنظیم نور در لامپ اس ام دی و استفاده در نورپردازی های نوین

نورپردازی سقف کشسان و آسمان مجازی با لامپ SMD

کاربرد لامپ SMD

از چراغ های SMD برای روشنایی در لامپ های کوچک ، چراغ های خیابانی وحتی برای قطعات چشمک زن در موبایل استفاده می کنند. تراشه SMD در مقایسه با تکنولوژی DIP بسیار کوچکتر است باعث می شود که از آنها برای موارد  مختلف از جمله نور پس زمینه تجهیزات الکترونیکی و روشنایی عمومی استفاده شود. از کاربردهای مدرن و جدید نورپردازی با لامپ اس ام دی عبارت اند از :

 • نورپردازی در سقف کشسان
 • استفاده از نور لامپ اس ام دی در سقف آسمان مجازی
 • صفحات نورپردازی سقف کاذب متحرک ( آسمان مجازی متحرک و سقف کشسان متحرک )
 • نورپردازی نمای ساختمان
 • نورپردازی باغچه و باغ
 • استفاده در نور اتومبیل ها
 • ایجاد نوری همانند نور روز در ادارات و سالن های همایش
لامپ SMD به محیط زیست آسیبی نمی رساند

لامپ SMD کم مصرف

ویژگی لامپ اس ام دی

طراحی تراشه اس ام دی  مانند LED های DIP، شکل گلوله ای و دایره مانند ندارد بلکه دارای ساختاری مسطح است. تراشه های لامپ LED SMD دارای زاویه پرتوهای بسیار بزرگتری نسبت به LED های دیپ هستند ( به طور معمول ۱۲۰ درجه). به دلیلی اینکه بر روی لامپ های SMD پوشش اپوکسی متمرکز کننده نور وجود ندارد  زاویه پرتو تولید شده توسط لامپ LED SMD به طور یکنواخت پخش می شود. شایان ذکر است که تراشه های SMD می توانند  ۲، ۴ یا ۶ پایه ی اتصال، بسته به تعداد دیود های داخلی داشته باشند. در طراحی این تراشه یک مدار جداگانه برای هر دیود وجود دارد (هر دیود دارای یک آند وکاتد جداگانه می باشد). بطور مثال در SMD 5050، روی یک تراشه ۳ دیود وجود دارد که به عبارتی شامل سه مدار و در مجموع ۶ پایه ی اتصال می شود. این تراشه ها معمولا با ولتاژی بین ۲٫۸ تا ۳٫۲ ولت روشن می شوند که رایج ترین آنها ۳ ولت است و همچنین بین ۴ تا ۵ لومن درهر دیود بر روی یک تراشه تولید نور دارند.

همچنین هر یک از تراشه های SMD دارای قابلیت طیف نوری RGB  بوده به همین دلیل لامپ SMD می تواند سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی را پشتیبانی کند. این امر باعث می شود لامپ های ال ای دی از نوع SMD در مقایسه با تکنولوژی دیپ از ترکیبات رنگی قدرتمندتری بهره مند باشند. تراشه لامپ SMD به دلیل توانایی قرار دادن سه دیود در یک تراشه پیشرفت بسیار مهمی در صنعت  ال ای دی بوده و در نتیجه می توان هر رنگ دلخواهی را در سطح نور خروجی هریک از دیودها تنظیم و به دست آورد. این تراشه ها به علت داشتن نور بسیار بالا و تنوعی که در در رنگ ها دارند، بطور گسترده ای در لامپ ال ای دی نواری مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل محدود بودن اتصالات اجزای یک تراشه لامپ اس ام دی ، اجزاء و ساختار هر تراشه بسیار کوچک بوده بنابراین تراشه هایی با ابعاد بسیار کوچک در اندازه های ۰٫۲ تا ۰٫۴ میلیمتر تولید می شوند.

استفاده از انواع ساختار لامپ اس ام دی در نورپردازی ساختمان

نورپردازی مدرن سیستم روشنایی ساختمان با لامپ های SMD

در جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل با عنوان SMD 3014 معرفی شده است که بهره نوری بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن به خصوص در نورپردازی نما استفاده می شود.

تراشه های SMD LED در اندازه های متنوعی در دسترس هستند، که پرکاربردترین آنها  SMD 3528 و  SMD 5050 می باشند. نوع SMD 3528 دارای ۳٫۵ میلی متر و نوع SMD 5050 دارای ۵ میلی متر عرض می باشد. تراشه های لامپ LED SMD می توانند بسیار کوچکتر از این دو نوع بوده ، در این صورت از آنها به عنوان یک چراغ نشانگر در تجهیزات الکترونیکی و تلفن همراه استفاده می شود. هر تلفن همراهی دارای نور کمی است که بعد از خاموش شدن صفحه خاموش می شود که توسط یک  SMD کوچک ایجاد شده است.

طول عمر یک چراغ LED بستگی زیادی به کیفیت فرآیند تولید نور دارد. یک چراغ SMD می تواند تا ۱۰۰،۰۰۰ ساعت  کارایی داشته باشد. به عبارت دیگر، لامپ LED SMD می تواند بیش از ۱۱ سال روشنایی مداوم را فراهم کند. علاوه بر این، چراغهای LED مانند لامپهای رشته ای نمی سوزند، مگر اینکه آسیب جدی سخت افزاری به انها وارد شود. با این حال، روشنایی LED می تواند به تدریج محو شود. طول عمر بستگی به دمای کارکرد (مهمترین عامل) و تنظیم روشنایی نور دارد.

یکی از ویژگی های لامپ SMD کنترل رنگ آن به وسیله ی یک ریموت می باشد

کنترل رنگ لامپ SMD

مزایای لامپ اس ام دی

لامپ اس ام دس گسترش پرتو نور یکنواختی داشته به طوری که پخش نور آن می تواند به صورت دی لایت باشد بنابراین روشنایی ایجاد شده توسط لامپ اس ام دی خیرگی ندارد. تنظیم زاویه تابش در لامپ های اس ام دی کاملا قابل کنترل است به طوریکه بوسیله لنزهای متمرکز کننده نور می توان روشنایی را در زوایای دلخواه هدایت نمود.

کاهش تولید گرما و کاهش حجم از دیگر مزیت های این نوع لامپ های LED با تکنولوژی SMD است. تعداد دفعات روشن یا خاموش شدن یک لامپ اس ام دی ، کاهش طول عمر و خرابی لامپ را در پی ندارد. تنظیم شدت نور و رنگ روشنایی لامپ LED SMD با استفاده از تکنولوژی PWM که به کمک تغییر پهنای پالس ، سطح ولتاژ هر تراشه را کنترل می کند، امکان پذیر است.

سرعت روشن شدن و رسیدن به نقطه اوج روشنایی در لامپ اس ام دی کمتر از ۲۰ میکرو ثانیه بوده که در مقایسه با سایر لامپ های روشنایی بسیار کمتر است.

لامپ های SMD فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش هستند و همین امر سبب می شود که آلودگی محیطی و آسیب های چشمی آنها کاهش یابد.

درخشندگی نور در کلیه لامپ ها با گذشت زمان کاهش می یابد اما در انواع لامپ ال ای دی به خصوص لامپ SMD شدت نور باگذشت زمان افت چندانی نمی کند.

برخلاف سایر لامپ های روشنایی لامپ اس ام دی به جریان راه اندازی نیاز نداشته به طور مثال لامپ‌ های متال هالید ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند. در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به جریان مصرفی با شدت آمپر بالاتر از حد نرمال آن می باشد. در آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ ۴۰۰ وات متال هالید، جریان مصرفی ۷/۲ آمپر بود که رفته رفته کاهش یافته و پس از ۵ دقیقه به ۵ آمپر رسید. به عبارت دیگر یک لامپ ۴۰۰ واتی متال هالید در مدت زمان راه‌اندازی ۱۱۰۰ وات یزث مصرف داشته یعنی تقریبا ۳ برابر واتی که باید مصرف کنند (یعنی برای یک ساختمان اداری در مجموع با استفاده از لامپ ال ای دی به جای لامپ متال هالید ۴۰۰ وات به میزان ۸۴۱ کیلووات ساعت در سال صرفه‌جویی در مصرف برق خواهید داشت) . افزایش شدت جریان راه اندازی نیاز به تجهیزاتی ۳ برابر قوی‌تر دارد که پیرو آن هزینه‌های تابلو برق و تجهیزات سیم کشی را افزایش خواهد داد.

لامپ اس ام دی با تراشه SMD 2835

بررسی تراشه SMD 2835

در ادامه به بررسی یک نمونه از تراشه های SMD پرداخته می شود که این تراشه SMD قادر است در بازه دمایی ۴۰- تا ۸۵+ درجه کار کند. کنترل رنگ این تراشه لامپ اس ام دی  ۹ درجه آزادی ( ۹ باین ) داشته که باعث کنترل رنگ روشنایی می شود. ویژگی های این تراشه عبارت است از:

 • رنگ سفید گرم یکنواخت (نور آفتابی)
 • درخشندگی نور پایدار و ثابت
 • هزینه تولید پایین
 • سازگار با محیط زیست بدلیل تولید تراشه بدون استفاده از سرب
نمودار زاویه تابش لامپ اس ام دی

زاویه تابش تراشه لامپ SMD بر اساس مقدار درخشندگی

این نوع تراشه اس ام دی در دمای ۲۵ درجه به برق ۳ ولت و شدت جریان ۶۰ میلی آمپر نیاز دارد که توان مصرفی هر تراشه ۰٫۲ وات می گردد. زاویه تابش براساس میزان درخشندگی این نوع از لامپ های اس ام دی در شکل به نمایش گذاشده شده است.

لامپ اس ام دی در ساختار نواری برای نورپردازی مخفی

لامپ ال ای دی نواری ( لامپ اس ام دی نواری )

با توجه به ویژگی های فوق ، این تراشه ها در انواع پنل LED مدرن و لامپ ال ای دی نواری کاربرد فراوانی دارد. در ادامه با مشاهده این فیلم اجزاو ساختار یک لامپ اس ام دی به طور کامل شرح داده شده است.

منبع : bridgelux

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )" by , written on اسفند ۲۰, ۱۳۹۶

در این نوشته لامپ SMD معرفی و انواع لامپ اس ام دی بررسی […]

مقالات مرتبط

لامپ ال ای دی و معرفی انواع آن از نظر تکنولوژی ساخت

لامپ ال ای دی ( لامپ LED )

در این نوشته لامپ ال ای دی معرفی و انواع لامپ LED بررسی شده است. در ادامه مزایا و معایب این نوع از انوا ...

چگونه لامپ LEDمناسب را انتخاب کنیم

چگونه لامپ LED مناسب را انتخاب کنیم

پنج سال پیش اولین لامپ LED را خریدم و آن را جایگزین لامپ هالوژن حمام کردم. پول زیادی بابت این کار خرج ک ...

لامپ سی او بی فیلامنتی LED COB

لامپ سی او بی ( لامپ COB )

در این نوشته لامپ سی او بی معرفی و اجزا لامپ COB بررسی شده است. در ادامه مزایا و ویژگی های این نوع لامپ ...

دیدگاه ( 2 )

 1. SMD Bulbs۲۷ اسفند ۱۳۹۶

  بسیار عالی. ممنونم از مطالب خوبتون. تفاوت لامپ COB با SMD چیه؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*معرفی انواع لامپ LED