کاربرد دوربین مدار بسته

کاربرد دوربین مدار بسته در ساختمان ها ، ادارات و مراکز تجاری امری ضروری است. دوربین مدار بسته در واقع به عنوان امنیت برای محافظت از کسب و کار شما طراحی شده است. در جامعه امروز ، نظارت نقش مهمی دارد که به کمک انواع دوربین مدار بسته ممکن خواهد بود و امنیت در سطح بالاتری قرار می گیرد. با دوربین های امنیتی و راه حل های پیش رو می توان از بخشی از تهدیدات ، به ویژه تهدیدات فیزیکی جلوگیری کرد. در ویدیو زیر دوربین مدار بسته معرفی شده است.

دوربین مدار بسته چیست

ورود افراد غیر مجاز می تواند به کسب و کار شما آسیب برساند و حتی کارمندان شما را تهدید کند، با به کارگیری دوربین های مدار بسته  می توان از این خطرات جلوگیری کرد.  باید توجه داشت که کاربرد دوربین مدار بسته با توجه به نیاز کاربران متفاوت است. دوربین ضد سرقت به عنوان یک عامل بازدارنده برای تمام ادارات و ساختمان ها ضروری است. کسب و کار های هوشمند مجهز به دوربین مدار بسته هوشمند ،  امن تر هستند. در سیستم دوربین مدار بسته از یک یا چند دوربین ، تصاویر به مانیتور ( بخش کنترل ) یا سیستم ضبط فیلم ( DVR ) فرستاده می شود. ارسال داده از دوربین مدار بسته به سیستم مرکزی یا کنترلی می تواند به دو صورت سیمی یا بی سیم انجام گیرد. دوربین های مداربسته بیشتر مصارف امنیتی ، حفاظتی و نظارتی دارند.

دوربین های مدار بسته برای مکان های امنیتی

دوربین مدار بسته برای تأمین امنیت بیشتر

همراه با پیشرفت تکنولوژی ، کیفیت تصاویر دوربین های مدار بسته افزایش یافت که در نتیجه نقش بسزایی در افزایش امنیت سیستم های نظارتی ایفا کرد. سیستم هوشمند علاوه بر کنترل دوربین ها به شما امکان کنترل  مواردی مانند قفل ها و چراغ ها را می دهد ؛ می توان این سیستم ها را به وسیله تلفن همرا از راه دور کنترل کرد. طبق تحقیقات به دست آمده در مکان هایی که دوربین های مدار بسته وجود دارند امکان دزدی کمتر است ، در زمان وجود خطر ، دوربین ها به پلیس کمک بیشتری برای پیدا کردن موقعیت دزد ها می کنند. دوربین مدار بسته مخفی برای مکان های محرمانه مناسب است، چون مجرمان نمی توانند آن ها را تشخیص داده و آسیبی به آن ها برسانند و به این ترتیب می توان اطلاعات بهتری از جرم آن ها ضبط کرد.

دوربين هاي بولتبيسيم ديد در شب نصب شده با براکت

دوربین ضد سرقت

انواع دوربین مدار بسته

سیستم های دوربین مدار بسته به دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند که هر کدام بر اساس نوع ارتباط با سیستم مرکزی ( با سیم و بی سیم ) و کیفیت تصویر و قدرت زوم آن به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه توضیح داده می شوند.

انواع سیستم ذخیره سازی دوربین مدار بسته

سیستم حافظه دوربین مدار بسته به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • DVR : به قسمت ضبط ویدیوی مرکزی برای سیستم دوربین های مداربسته گفته می شود ، این قسمت برای کاربر دارای یک حساب کاربری و همچنین رمز عبور است تا فقط کاربر مورد نظر حق استفاده از سیستم را داشته باشد، همچنین می توان آن را طوری نصب کرد که حساس به حرکت و صدا نیز باشد و شما را با دادن یک پیام به ایمیل یا تلفن همراه آگاه کند.
 • NVR : این دستگاه نیز مانند DVR قابلیت ضبط ویدیویی دارد ، با این تفاوت که می تواند با استفاده از کابل POE ، علاوه بر جا به جایی اطلاعات بین دوربین و دستگاه ، تامین کننده تغذیه برای دوربین ها هم باشد ، یعنی نیازی به سیم کشی برق ندارد ، همچنین می تواند دوربین های مختلفی را پشتیبانی کند.

اکثر دوربین های شبکه DVR یا NVR  از آپلود تصاویر و کلیپ های ویدیویی به سرور مرکزی برای ذخیره سازی خارج از سرویس پشتیبانی می کنند.

دوربين مدار بسته بولت براي محافظت از مکان هاي امنيتي مانند بانک

کاربرد دوربین مدار بسته در مکان های امنیتی

کاربرد دوربین مدار بسته

انتخاب دوربین مدار بسته فاکتور بسیار مهمی در تامین امنیت ساختمان است. دوربین های مدار بسته با توجه به نیاز مشتری کاربرد های مختلفی دارند. انواع دوربین های مدار بسته بر اساس کاربرد انواع آن ها به شرح زیر است:

 • دوربین دید در شب
 • دوربین  LPR / ANPR
 • دوربین سقفی ، گنبدی یا دام
 • دوربین  وایرلس ( شبکه )
 • دوربین حرارتی
 • دوربین بولت یا مستطیلی

در ادامه کاربرد انواع دوربین مدار بسته توضیح داده می شود.

دوربین مدار بسته حساس به حرکت

دوربین مدار بسته دید در شب

دوربین مدار بسته دید در شب

دوربین دید در شب قادر به کار در محیط هایی با نور کم و ضعیف است که از سنسور های مادون قرمز استفاده می کند. این نوع دوربین با استفاده از تراشه های تصویر برداری فوق العاده حساس ، تصاویری با وضوح بالا در تاریکی ضبط  می کند ، به همین علت ، بیشترین کابرد دوربین مدار بسته دید در شب جهت برنامه های نظارت بیرونی است. همچنین این دوربین در شرایط بسیار کم نور ، تصاویر رنگی را نیز ضبط و برای ذخیره ارسال می کند. دوربین های دارای این قابلیت می توانند حتی در روز هم استفاده شوند.

دوربین دید در شب به سنسور اسکن CMOS مجهز شده است که به دستگاه اجازه می دهد تا تصاویر با کیفیت بالا ضبط کند و نیازی به منبع نور اضافی نداشته باشد. البته امروزه فناوری دید در شب بدون استفاده از سنسور مادون قرمز نیز ، در دوربین ها به کار گرفته می شود.

دوربين هاي مدار بسته شهري براي خدمت رساني به پليس

دوربين مدار بسته با زوم بالا

دوربین LPR / ANPR

این نوع دوربین برای خواندن و دخیره داده ها در سازمان ها ، هتل ها و پارکینگ ها برای صف های ثبت نام ، مدیریت رفت و آمد و پارک خودرو به دلیل وضوح بالا استفاده می شود. این دوربین ها برای تشخیص عددی در زمان ترافیک استفاده می شوند و یک نوع شمارشگر نیز محسوب می شوند. به طور مثال پلیس ترافیک برای عبور تعداد خودرو های عبوری از مناطق مشخص شده ، از دوربین مدار بسته LPR / ANPR استفاده می کند.

دوربین مدار بسته 360 درجه پانورما

دوربین مدار بسته سقفی

دوربین مدار بسته سقفی ( گنبدی یا دام )

دوربین گنبدی یکی از رایج ترین موارد برای نظارت و امنیت داخلی و خارجی است و به صورت زیر سقفی نصب می شود. این دوربین چون قابلیت دیدن تمام جهت ها را دارد ، پوشاندن آن و سرقت را بسیار مشکل می کند چرا که در دوربین های بولت ( مستطیلی ) این مشکل وجود دارد که لنز دوربین توسط افراد پوشانده شود. از مهمترین مزایای این نوع دوربین عبارتند از :

 • سهولت نصب
 • ویژگی ضد آب
 • محدوده پوشش وسیع در مقایسه با دوربین بولت
 • در دسترس نبودن لنز برای پوشاندن
 • عدم وجود نقطه کور
دوربین سفید رنگ تحت شبکه با قابلیت دید در شب

دوربین مدار بسته هوشمند وایرلس

دوربین  مدار بسته وایرلس ( شبکه )

دوربین وایرلس تصاویر را از طریق اینترنت یا شبکه داخلی نت به اشتراک می گذارد. بنابراین تصاویر دوربین ضد سرقت وایرلس به راحتی می تواند با هر سروری که این قابلیت را داشته باشد ارتباط برقرار کند. برای ایجاد امنیت بیشتر ، تصاویر دوربین شبکه یا وایرلس به سرور های از قبل مشخص شده ارسال می شود. این دوربین ها هم برای منازل و هم برای مکان های تجاری مناسب هستند. مزایا دوربین وایرلس عبارتند از:

 • قابلیت دسترسی راحت به داده ها و تصاویر ضبط شده
 • کنترل از راه دور
 • عدم نیاز به کابل کشی ( دوربین مدار بسته بیسیم )
 • تعمیر و نگهداری کمتر
 • انتقال و جابجایی آسان

  لحظه ضبط شده یک سرقت توسط دوربین

  ثبت تصاویر توسط دوربین مدار بسته حرارتی

دوربین مدار بسته حرارتی

یکی از بهترین دوربین های نظارت 24 ساعته دوربین حرارتی است که در جاهایی مانند : فرودگاه ها ، بنادر ، ساختمان های تجاری ، سازمان های امنیتی و دفاتر خصوصی کاربرد دارند. کیفیت تصاویر بالا در هز زمان از شبانه روز از ویژگی های اصلی این نوع دوربین است. همچنین این دوربین دارای ال ای دی کوچک اطراف لنز برای کمک به ضبط تصویر های متحرک می باشد. مزایا اصلی این نوع دوربین عبارتند از :

 • ضبط اجسام متحرک و شناسایی افراد تا فاصله ی 250-300 متری
 • کیفیت مناسب در نور کم
 • عبور از موانع بصری با تابش حرارتی
 • طول عمر بالاتر
 • ضبط 24 ساعته
دوربین بولت گلوله رنگ سیاه زمینه سفید

دوربین مداربسته بولت ( Bullet )

دوربین مدار بسته بولت ( گلوله ای )

یکی از پرکاربرد ترین دوربین های مدار بسته ، دوربین بولت به صورت اشکال استوانه ای بلند می باشد که در فضای باز نصب و بهره برداری می شود. نقطه قوت این دوربین ها این است که می توانند برای مدتی طولانی مسافت های دور را مشاهده و ضبط کنند. این دوربین ها در برابر گرد و غبار، خاک، و … توسط یک پوشش محافظ ، مراقبت می شوند و به راحتی می توانند با یک براکت از قبل نصب شده ، بر روی سطح مورد نظرقرار گیرند. وضوح تصویر بالا از ویژگی های مهم این نوع دوربین است و محدوده پوشش یک طرفه از معایب آن می باشد.

دوربین با قابلیت تغییر لنز و قابلیت فوکوس

دوربین مدار بسته فول اچ دی با قابلیت تعویض لنز

دوربین C-mount

این دوربین ها قابلیت جدا شدن لنز ها را به سادگی ، برای برنامه مورد نیاز کاربر دارند. این دوربین ها می توانند فاصله های بیش از چهارده متر ( 40 فوت ) را با استفاده از لنز های خاص پوشش دهند. مزایای دوربین های C-mount عبارتند از:

 • پشتیبانی از تغییرات تکنولوژی
 • مناسب برای استفاده در محیط های داخلی
 • جلب توجه بالا به دلیل اندازه بزرگ آن ها
دوربین دید در شب زمینه سفید مناسب برای فضاهای باز بسته

دوربین واریفوکال

دوربین Varifocal

این دوربین ها قادرند تصاویر ضبط شده را بدون کم شدن کیفیت بزرگ نمایی کنند. این دوربین ها برای ضبط تصاویر یک اتاق مربعی شکل ، که در آن ها استفاده از تنها یک دوربین مد نظر است بسیار مناسب هستند. مزایای دوربین های واریفوکال عبارتند از:

 • ضبط تصاویر از نقاط کور
 • تمرکز استثنایی برای ضبط تصاویر
 • کارکرد مناسب برای فواصل نزدیک  و دور
دوربین پی تی زد با قابلیت کار در فضا های داخلی و خارجی

دوربین ضد سرقت PTZ

دوربین PTZ یا دوربین گردان ( چرخشی )

این دوربین ها بر خلاف دوربین مدار بسته ثابت ، به شما اجازه ی دیدن سمت چپ و راست و همچنین بالا و پایین را می دهند و به همین دلیل به دوربین های چرخشی معروف هستند، همچنین لنز آن ها به شما قابلیت دیدن تصاویر از دور و نزدیک را می دهد، این دوربین ها معمولا در مکان هایی نصب می شوند که یک اپراتور آن ها را کنترل کند. این دوربین ها در مراکز مهمی مانند بانک ها کاربرد دارند ، تصاویر مناسبی برای ضبط ورود و خروج افراد می گیرند و همچنین قابلیت زوم خوبی دارند، تا جایی که ویدیو ضبط شده توسط آن ها برای ارایه در دادگاه مناسب است. مزایای دوربین های PTZ عبارتند از:

 1. قابلیت دید تا 200 متر
 2. زوم اپتیکال X36
 3. وضوح تصویر بالا
یک اپراتور در حال کنترل دوربین ها

سیستم کنترل دوربین مدار بسته

انتخاب دوربین مدار بسته مناسب

بسیار مهم است که مطمین باشید از بین انواع دوربین مدار بسته ( CCTV ) ، دوربین مناسب را انتخاب کرده اید یا نه، زیرا دوربین ها به تناسب نیاز و موقعیت جغرافیایی شما انتخاب می شوند. در بین انواع دوربین های مدار بسته ، دوربین جعبه ای ( استوانه مستطیلی ) می تواند به راحتی در دید قرار بگیرند و بازدارنده ی خوبی برای جلوگیری از سرقت باشد، اما دوربین گنبدی کوچکتر بوده و مناسب برای مکان های محرمانه و امنیتی است که نظارت کاملی از محوطه جلو خود به شما می دهد. عواملی که در انتخاب و خرید دوربین مدار بسته مهم هستند عبارتند از :

 • کاربرد
 • لنز
 • سنسور
 • وضوح

نصب دوربین مدار بسته نیاز به پیشبینی هایی دارد ، مثلا اگر دوربین را در محوطه باز نصب کنید باید دوربین شما نسبت به باران و گرد و غبار و … محافظت شود، و یا اگر بخواهید در آشپزخانه  نصب شود باید نسبت به بخار آب و یا بخار روغن مقاوم باشد.

دوربینی که انتخاب می کنید باید بر اساس نور محیط انتخاب شود تا در ساعات مختلف روز مناسب باشد و بتواند فعالیتی 24 ساعته داشته باشد. همچنین نسبت به گستردگی مکانی که استفاده می کنید وضوح دوربین متفاوت است ، باید با توجه به کاربرد دوربین مدار بسته ترجیحا دوربینی انتخاب شود که وضوح تصویر بالا داشته باشد.

منبع : CCTV Security Pro ، Caught on Camera

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1398 / 02 / 12
دسته :
کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839