معرفی انواع کاربرد های بی ام اس

در این مقاله به بررسی و معرفی انواع کاربرد های بی ام اس می پردازیم. مواردی که سیستم بی ام اس کاربرد دارد عبارت است از :

 • کنترل تهویه مطبوع
 • سیستم هوشمند آبیاری
 • سیستم هوشمند پارکینگ
 • روشنایی هوشمند
 • سیستم مدیریت مصرف انرژی
 • سیستم اعلام و اطفاء حریق
 • سیستم های امنیتی

کاربرد بی ام اس در سیستم تهویه مطبوع ( HVAC )

یکی از مهمترین کاربرد های بی ام اس در ساختمان یا صنعت ، کنترل و مدیریت تهویه مطبوع و سیستم های  HVAC ( گرمایشی ، سرمایشی و تهویه ) است. سیستم های تهویه مطبوع در یک ساختمان مسکونی یا تجاری و یا صنعتی عبارتند از :

 • سیستم گرمایش
 • سیستم سرمایش
 • تهویه هوا
تلفن همراه موبایل وای فای کنترل دما سنج آب امنیت قفل لامپ روشن زرد ماشین لباسشویی

کاربرد بی ام اس در ساختمان و کنترل تجهیزات

این سیستم های مکانیکی راحتی حرارتی و کیفیت هوا را در فضاهای داخلی ارائه می دهند. این سیستم را می توان از راه دور کنترل کرده و همچنین آن را طوری برنامه ریزی کرده که دمای محیط را با خاموش و روشن کردن دستگاه های مربوطه در حد مطلوب نگه دارد.

تهویه چیلر هواساز برج خنک کننده آسمان آبی سیمان

تهویه مطبوع هوشمند با BMS

انواع ارائه کننده های سیستم های تهویه مطبوع عبارتند از:

 • فن تهویه
 • چیلر ( تراکمی _ جذبی )
 • دیگ ( بخار _ روغن _ آب داغ )
 • پمپ های حرارتی
 • مبدل حرارتی
 • رادیاتور خانگی
 • پکیج های گرمایشی
 • پمپ سیرکولاتور آب
 • هواساز
 • برج خنک کننده
 • فن کویل
 • کولر گازی

این تجهیزات با استفاده از سیستم بی ام اس کنترل و مدیریت می شوند.

آبیاری قطره ای گل گیاه سبز چمن ساختمان آجری پنجره

سیستم آبیاری هوشمند فضای بیرون

سیستم هوشمند آبیاری قطره ای

سیستم های هوشمند را با سیستم های قدیمی ، برای گلخانه و باغ خود مقایسه کنید. کاهش مصرف آب و از راه دور دیدن به وسیله ی مانیتور و کنترل مناطق از تلفن اندروید یا iOS خود را با استفاده از وای فای یا اتصال به شبکه اترنت از اولین مزیت های سیستم هوشمند نسبت به سیستم های قدیمی است. سیستم آبیاری قطره ای کارآمد ترین سیستم از نظر آب رسانی و تحویل مواد مغذی برای رشد محصولات می باشد. این سیستم آب و مواد مغذی را به طور مستقیم به ریشه گیاه ، در مقادیر مناسب در زمان مناسب ارائه می دهد، بنابراین هر گیاه دقیقا همان چیزی را که نیاز دارد، وقتی که به آن نیاز دارد، دریافت نموده و به طور مطلوب رشد می کند.

آبیاری قطره ای گیاه گل سبزه چوب صورتی سیاه

آبیاری قطره ای هوشمند

با استفاده از آبیاری قطره ای، کشاورزان می توانند تولید بیشتر را در حالی که صرفه جویی در آب و انرژی و سموم و کود دارند را داشته باشند . و حتی می شود برای گلخانه ها سیستم خود را طوری برنامه ریزی کنید که با مشاهده وضعیت آب و هوایی خود را هماهنگ کرده وحداکثر استفاده را از امکانات الهی ببرد ، اگر به نور نیاز دارد شیشه ها ( یا طلق ) را از حالت مات به حالت شفاف برگرداند و یا در زمان باران آب باران را استفاده کرده و یا ذخیره کند و … این اطلاعات از محیط را به وسیله سنسور و یا اتصال به سایت های هوا شناسی دریافت خواهد کرد.

پارکینگ عمومی هوشمند بی ام اس قرمز زرد سیاه

پارکینگ هوشمند

سیستم هوشمند پارکینگ

ایمنی و امنیت اتومبیل ها ، رانندگان و عابران پیاده ، کم شدن استرس ، کاهش آلودگی هوا و اطلاع از جای موجود در پارکینگ از مزیت های سیستم هوشمند پارکینگ است و همیشه برای صاحبان پروژه های پارکینگ اهمیت دارد. سیستم پارکینگ اتوماتیک در مقایسه با پارکینگ های معمولی، از لحاظ ذهنی بسیار امن تر است زیرا آنها احتمال تصادف با ماشین های عبوری از خیابان را از پارکینگ حذف می کنند. احتمال به سرقت رفتن اتومبیل به شدت کاهش می یابد. در ضمن برای مشکل پرداخت هزینه جای پارک می توان سیستم را به یک شبکه بانکی متصل کرده تا راننده بدون گذراندن وقت زیاد هزینه جای گارک را بپردازد و حتی می شود با ساختن یک سایت برای پارکینگ جا های پارک را از قبل رزرو کرده تا نگران نبود جای پارک نباشیم.

اطلاعات موجود بودن جای پارک از طریق سنسور هایی که در نزدیکی محل پارک هر ماشین قرار داده می شود به سرور مرکزی ارسال می شود و این یک مزیت است که برای اتصال سنسور ها به سرور نیاز به سیم کشی نیست. می توان با اتصال پارکینگ های موجود در مراکز شهر و مناطق شلوغ و اطلاع داشتن ازجاهای خالی موجود آن ها از ترافیک های احتمالی جلوگیری کرد.

پارکینگ ورود خروج امنیت ظرفیت سفید خاکستری فلش

کنترل هوشمند پارکینگ با بی ام اس

سیستم هوشمند روشنایی و BMS

شاید در لحظه اول بگویید روشنایی ، روشنایی است دیگر چه فرقی دارد ؟ می تواند فرق ساختمان شما با ساختمان های دیگر در کنترل کردن روشنایی شما باشد ، که به چه صورت انجام می شود. شاید به شود گفت که نور پردازی ، ستون فقرات یک ساختمان هوشمند است ؛ که در ساده ترین تعریف توسط سیستم بی ام اس با کنترل حسگر ها و تنظیم نور صورت می پذیرد. کنترل کننده نوراتاق زمانی که شخصی درون اتاق است ؛ شامل دستگاه هایی است که نور و وسایل الکتریکی را کنترل می کند. کنترل روشنایی و ذخیره انرژی اتاق یکی از زیر سیستم های بی ام اس BMS و یک عنصر کلیدی برای ای ام اس ( EMS ) می باشد.

سیستم هوشمند روشنایی بی ام اس لامپ تلفن همراه روشن خاموش سفید امواج

روشنایی بی مورد هر اتاق کار ، بدون حضور فردی در اتاق هزینه مالی اضافی برای ما به وجود می آورد که نه تنها سودی برای ما  ندارد بلکه حتی این اتفاق از سود روزانه ما نیز می کاهد ، این سود را می توان با یک سیستم کنترل روشنایی به دست آورد که تنظیم کننده است و عبارت است از:

 • زمان روز و سطح نور محیط اتاق
 • حضور اشخاص در اتاق
 • روشن و خاموش بسته به نیاز

چراغ های کنترلی با برداشت روزانه از میزان نور موجود در محیط که از نور خورشید بهره مند است  ، نور خروجی را بر اساس میزان نور تابیده شده در اتاق تنظیم می کنند. این کار با نصب سنسور های حساس به نور در مناطقی از محیط انجام می شود. همچنین می توان این سیستم را طوری برنامه ریزی کرد که در ساعاتی از شبانه روز که می خواهیم روشن باشد.

موبایل لب تاپ آبی هوشمند دما نور دوربین امنیت ۀهنگ آب مصرف زمان

کنترل از راه دور بی ام اس

سیستم مدیریت مصرف انرژی با استفاده از بی ام اس

مدیریت انرژی یکی از زیرمجموعه) BMS سیستم های مدیریت ساختمان) است که بر روی اتوماسیون و نظارت بر دستگاه های مصرف انرژی تمرکز دارد. یا به بیان دیگر کار مدیریت انرژی در مورد نظارت دقیق مصرف انرژی و گزارش داده ها توسط سیستم است. ادغام سیستم های مدیریت انرژی به عنوان بخشی از سیستم مدیریت ساختمان شما می تواند مصرف انرژی را بهینه سازی کند و به این ترتیب کسب و کار شما کارآمدتر می شود. هدف از این کار بهبود مستمر در بهره وری انرژی است. یکی از کار هایی که بخش کنترل مصرف انرژی بی ام اس انجام می دهد این است که زمان پیک مصرف انرژی را در نظر گرفته و لوازمی را مانند ماشین لباسشویی و … را در زمان نبود پیک روشن می کند .

دگر کاری که می تواند انجام دهد این اس که ، اگر در ساختمان ما سیستمی با مصرف انرژی بالا وجود داشته باشد ، سیستم مدیریت ساختمان به ما گزارش داده و می تواند ما را توجیه اقتصادی کند که برای خرید یک سیستم بهینه تر اقدام کنیم که با گذشت زمان پول سرمایه گذاری شده را به ما ، با مصرف انرژی کمتر باز می گرداند .

زنگ خطر هشدار اعلام آلارم قرمز حریق آتش فایر

کاربرد بی ام اس در سیستم اعلام حریق

کاربرد بی ام اس در سیستم اعلام حریق

یکی از جنبه های حائز اهمیت در جهت پیش گیری از آتش سوزی و جلوگیری از پیش روی بی وقفه حریق ، امکان شناسایی شروع آتش سوزی  و اطلاع  به ساکنین ساختمان و سازمان آتش نشانی می باشد که این همان کاری است که سیستم اعلام حریق یا هشدار حریق انجام می دهد. سیستم های اعلام حریق به سه دسته تقسیم بندی می شوند که در ادامه توضیح مختصری راجع به هر کدام خواهیم داد :

 • سیستم اعلام حریق آدرس پذیر
 • سیستم متعارف
 • اعلام حریق وایرلس

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

پنل هشدار آتش نشانی ارتباط مستقیم با هر تجهیز اعلام حریق مانند دتکتور یا اسپرینکلر دارد و در صورت حریق یا آتش سوزی ، می تواند مکان دقیق را به ماموران اطلاع دهد ؛ بنابراین سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در امر پیشروی اطفا حریق کمک فراوانی می کند ؛ برای این کار ساختمان باید به زون های مختلف تقسیم شود ؛ در یک سیستم معمولی و یا سیستم های ۲ سیم ، هر ۱۰ عدد آشکارساز یا دتکتور در یک منطقه به یک پنل متصل می شود و بعد از وقوع حادثه ، مامور باید تحقیق بیشتری برای پیدا کردن مکان آتش سوزی انجام دهد.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به عنوان یک سیستم هشدار حریق با قابلیت اطمینان بالا محسوب می شود. اما مزایای دیگری نسبت به سیستم ۲ سیمه اعم از ذخیره سابقه زنگ ، برنامه ریزی ، کاهش کابل کشی و غیره دارد. با معرفی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر ، شناخت مکان دقیق وقوع حادثه از سوی هر سنسور امکان پذیر شد و همچنین این سیستم قابلیت برنامه ریزی دقیق دارد. هر سنسور یا دتکتور در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر دارای یک کد شناسایی است که پس از ارسال پالس وقوع خطا در ساختمان ، بر روی صفحه نمایش برای ماموران قابل رویت است. در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر علت وقوع حادثه نیز قابل برنامه ریزی است.

کپسول آتش نشانی در خروج شماره دو آلارم دتکتور دود

سیستم اطفاء حریق

سیستم اعلام حریق متعارف

یک سیستم متعارف یک یا چند مدار ابتدایی را به کار می برد، که به سنسورها متصل می شوند و به صورت موازی کشیده می شوند ؛ طراحی سیستم اعلام حریق متعارف برای مکان های کوچک مناسب است یا به بیان دیگر سیستم هشدار برای امکانات کوچک است. این سیستم های هشدار دهنده آتش ارزان هستند ، اما در زمان آتش سوزی برای یافتن محل دقیق حریق ما را به چالش می کشد ، چون تنها ما را از منطقه آتش با خبر می کند ، به عنوان مثال : اگر در یک برج آتش سوزی شود فقط طبقه را به ما اعلام می کند و این که کدام واحد آتش گرفته مشخص نیست ، گر چه گفته شد برای مکان های کوچک استفاده می شود و نه در برج ها .

کمپرسور چیلر آسمان آبی ابر پشت بام

VRF و کاربرد BMS

سیستم اعلام حریق وایرلس

جهان به احتمال زیاد هرگز امن تر از امروز نیست ، اما این بدان معنا نیست که ما نباید خانه هایمان را ایمن کنیم . آن هم نه زمانی که آن را بسیار آسان تر و مقرون به صرفه می بینیم . دیگر دوران سیستم های قدیمی به سر آمده و حالا نوبت سیستم های بی سیم است ؛ اگر خانه شما آتش بگیرد و شما بلافاصله با خبر نشوید ، وقت کمتری برای اطفا خواهید داشت ، ولی با این سیستم جدید شما به سرعت و از طریق یک پیام اینترنتی به تلفن هوشمند خود از آن با خبر می شوید .

راه های مختلفی برای ارسال پیام است ولی برای دریافت اطلاعات به صورت تصویری ، مقرون به صرفه ترین ، استفاده از سیستم wifi  است. سیستم بی ام اس جدا از کنترل کردن سیستم اعلام حریق در کار های فوق ، قابلیت خاموش کردن وسایل الکتریکی و تجهیزات تهویه هوا را داشته و در مقابل نیز می تواند این امکان را داشته باشد که سیستم های متوقف شده را مجددا به طور خودکار راه اندازی کند. زنگ هشدار آتش یک واحد متشکل از چندین دستگاه است که از سیگنال های تصویری و صوتی برای هشدار دادن به مردم در مورد آتش سوزی، دود یا مونوکسید کربن در منطقه پوشش استفاده می کند. برخی از سیستم های اعلام حریق از هشدارهای اضافی مانند ارسال یک پیام یا برقراری تماس تلفنی استفاده می کنند.

قفل طلایی روشن مدار میکرو سیستم امنیتی هوشمند مدار

سیستم های امنیتی و رمزگزاری با بی ام اس

کاربرد بی ام اس در سیستم های امنیتی

سیستم های امنیتی قادرند تصاویر افراد در زمان ورود و خروج را ضبط کرده و حتی ساعت دقیق آن را نیز حفظ کند ، که این کار با اتصال این سیستم به دوربین های ساختمان و یا آیفون تصویری امکان پذیر است. همچنین سیستم بی ام اس قادر است انواع سیستم های امنیتی را بر اساس نیاز شما کنترل کند ؛ انواع سیستم های امنیتی هوشمند عبارتند از :

 • سیستم های کارتی بدون تماس RFID
 • سیستم های کد دار ( رمز دار ) PIN
 • سیستم های اثر انگشتی
 • سیستم های تشخیص صدا
 • سیستم های تشخیص چهره
 • سیستم های تشخیص چشم
 • سیستم هایی متشکل از دو نوع از سیستم های بالا ( مثلا : کارتی _ اثر انگشتی  و … )

برداشت و ترجمه از: Siemens

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 12 / 28
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839