لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )

در این مقاله به معرفی و بررسی انواع لامپ اس ام دی و تراشه های مختلف اس ام دی پرداخته ایم. در ادامه نیز به صورت کامل این نوع لامپ ال ای دی به همراه گالری عکس و بیان موارد کاربردی بررسی شده است. در این مقاله چگونگی انتخاب بهترین لامپ ال ای دی و مشاوره برای خرید انواع چراغ SMD به مخاطب ارائه گردیده است. در انتها نیز برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره تلفنی و رایگان با کارشناسان شرکت تماس حاصل نمایید.

لامپ اس ام دی چیست

لامپ اس ام دی یکی از انواع لامپ ال ای دی بوده که به علت داشتن قابلیت انعطاف پذیری در طراحی و عملکرد ، در بازار سیستم روشنایی ساختمان به محبوبیت بالایی رسیده است. در اوایل دهه ۱۹۶۰ از تکنولوژی ساخت لامپ ال ای دی دیپ استفاده می شد اما با پیشرفت تکنولوژی ساخت لامپ های سیستم روشنایی در اوایل قرن ۲۱ و بدلیل تک رنگ بودن و بهره نوری پایین لامپ ال ای دی دیپ ، دانشمندان تکنولوژی ساخت تراشه های اس ام دی را اختراع نمودند. این تکنولوژی پیشرفته در لامپ های ال ای دی ، منجر به ساخت لامپ های بسیار کارآمدتر ، با تنوع رنگ بیشتر ، وضوح بالاتر ، حجم بسیار کمتر و زاویه دید بهتر همراه با صرفه جویی انرژی بیشتری به نام لامپ های SMD گردید.

نورپردازی اماکن مختلف بوسیله لامپ اس ام دی و استخر آبی و پذیرایی و اتاق خواب با کاغذ دیواری سبز

نورپردازی فوق العاده اماکن مجلل و با شکوه

ویژگی های لامپ اس ام دی

از ویژگی های بارز این نوع از لامپ های ال ای دی می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • تراشه لامپ های اس ام دی دارای ساختاری مسطح است.
 • تراشه های لامپ SMD دارای زاویه پرتوهای بسیار بزرگتری نسبت به ال ای دی های دیپ هستند.
 • زاویه پرتو تولید شده توسط لامپ SMD به طور یکنواخت پخش می شود.
 • تراشه های SMD می توانند 2، 4 یا 6 پایه ی اتصال ، بسته به تعداد دیود های داخلی ، داشته باشند.
 • یک مدار جداگانه برای هر دیود وجود دارد.
 • هر دیود لامپ ال ای دی دارای یک آند و یک کاتد جداگانه می باشد.
تراشه های اس ام دی در موارد زیادی به کار گرفته می شوند.

لامپ اس ام دی یک تجهیز پاک و فاقد آلودگی زیست محیطی

 • تراشه های SMD دارای قابلیت طیف نوری قرمز ، سبز و آبی هستند.
 • این نوع از لامپ های ال ای دی می توانند سه رنگ اصلی قرمز ، سبز و آبی را پشتیبانی کنند.
 • لامپ های ال ای دی از نوع SMD از ترکیبات رنگی قدرتمندی بهره مند می باشند.
 • این نوع از لامپ های ال ای دی هر رنگ دلخواهی را در سطح نور خروجی هر یک از دیود ها تنظیم و ایجاد می کنند.
استفاده از انواع ساختار لامپ اس ام دی در نورپردازی ساختمان

نورپردازی مدرن سیستم روشنایی ساختمان با لامپ های SMD

ساختار های مختلف لامپ اس ام دی

در جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل بهره نوری بالایی ایجاد می شود که در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن بخصوص در نورپردازی نما استفاده می شود. تراشه های SMD در اندازه های متنوعی در دسترس هستند که از پرکاربردترین این لامپ ها SMD 3528 و SMD 5050 می باشند. نوع SMD 3528 دارای 3.5 میلی متر و نوع SMD 5050 دارای 5 میلی متر عرض می باشد. تراشه های این لامپ های ال ای دی می توانند بسیار کوچکتر از دو نوع یاد شده باشند که در این صورت از آنها به عنوان یک چراغ نشانگر در تجهیزات الکترونیکی و تلفن همراه استفاده می شود.

لامپ اس ام دی با کاربرد های متفاوت و مختلف است که در موارد زیادی به کار بسته می شود

کاربرد های فراوان تراشه های اس ام دی

طول عمر یک چراغ ال ای دی بستگی زیادی به کیفیت فرآیند تولید نور دارد. یک چراغ اس ام دی می تواند تا 100000 ساعت کارایی داشته باشد. به عبارت دیگر ، این نوع از لامپ ال ای دی می تواند بیش از 11 سال روشنایی مداوم را فراهم کند. علاوه بر این ، چراغ های ال ای دی مانند لامپ های رشته ای نمی سوزند ، مگر آسیب جدی سخت افزاری به آن ها وارد شود. با این حال روشنایی ال ای دی می تواند به تدریج محو شود. طول عمر لامپ اس ام دی بستگی بسیاری به دمای کارکرد ( که یکی از مهمترین عوامل است. ) و تنظیم روشنایی نور دارد.

لامپ SMD حبابی

اجزاء یک لامپ SMD حبابی

اجزای لامپ اس ام دی

به طور کلی هر لامپ LED اس ام دی از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل موارد زیر می باشند.

 • بدنه لامپ اس ام دی
 • درایور لامپ اس ام دی یا مدار یکسوکننده
 • بورد ال ای دی (PCB)
پروژکتور ال ای دی با فناوری اس ام دی

چراغ ال ای دی ساخته شده با تکنولوژی SMD

بدنه لامپ اس ام دی

بدنه در این لامپ های ال ای دی در اشکال مختلف حبابی ، پروژکتوری ، نواری و پنلی ساخته می شود که دسته بندی انواع لامپ اس ام دی نیز بر اساس فرم بدنه آن صورت می گیرد. یکی از ساختار های پر استفاده این نوع از لامپ های ال ای دی شکل حبابی ( ادیسونی ) است که همانند لامپ رشته ای قدیمی است. این لامپ های ال ای دی از پایه سر پیچی و بدنه آلومینیومی و یک روکش حبابی از جنس پلاستیکی مات تشکیل شده اند. البته بجای آلومینیوم در بدنه لامپ ال ای دی حبابی ، از پلاستیک فشرده یا سرامیک نیز استفاده می گردد که کاهش انتقال حرارت موثر از لامپ SMD را به همراه دارد.

لامپ SMD به محیط زیست آسیبی نمی رساند

لامپ اس ام دی فوق کم مصرف

بهترین گزینه برای جنس چراغ SMD حبابی ، آلومینیوم است. در دسترس بودن ، ارزان بودن ، انعطاف پذیری بالا و قابلیت آلیاژ شدن با دیگر فلزات از مهمترین ویژگی های این نوع از بدنه چراغ ال ای دی بوده است.

یکی دیگر از ساختار های پر کاربرد لامپ اس ام دی ، شکل پروژکتوری این لامپ های ال ای دی است. چراغ SMD پروژکتوری بدلیل استفاده در فضای خارج ساختمان جهت روشنایی محوطه ها و نورپردازی نما باید در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم باشد که این امر با شاخص آی پی شناخته می شود. درجه حفاظت یک عدد دو رقمی است که بر اساس جداول زیر ویژگی های حفاظتی چراغ SMD را مشخص می کند.

آی پی یا درجه حفاظت قاب یک لامپ اس ام دی

عدد اول نشان دهنده درجه حفاظت لامپ SMD

مشخصات حفاظتی قاب و بدنه یک لامپ سی او بی

عدد دوم نشان دهنده درجه حفاظت لامپ SMD

درایور لامپ اس ام دی یا مدار یکسو کننده

درایور این نوع از لامپ های ال ای دی یک مبدل یکسو کننده تمام موج است که برق 220 ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ولتاژی 40– تا 40+ بسته به نوع لامپ ال ای دی و توان ورودی تراشه های SMD تبدیل می کند که قابل استفاده برای SMD های چاپ شده بر روی بورد ال ای دی می باشد. از مواردی که تعیین کننده عمر این نوع از لامپ های ال ای دی است ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک چراغ SMD به این قطعه بر می گردد.

استفاده از لامپ اس ام دی در برج سیاه

نورپردازی نمای ساختمان های مجلل

در برخی از چراغ های SMD که به پاور الیدی مشهورند ، درایور وجود ندارد و مستقیم به برق 220 ولت AC وصل می شوند. یکی از مشکلات ال ای دی پاور ها سوسو زدن چراغ روشنایی است. همچنین در صورت سوختن یک تراشه اس ام دی در الیدی پاور ، هیچ یک از تراشه های دیگر روشن نمی شوند و نور قطع می شود.

مونتاژ سطحی اس ام دی ها بر روی بورد یا PCB

تراشه های یک لامپ SMD بر روی بورد ال ای دی

بورد ال ای دی (PCB)

بورد این لامپ های ال ای دی صفحه ای از جنس آلومینیوم و سرامیک یا پلاستیک فشرده است. تراشه های اس ام دی که فاقد پایه هستند ، بر روی این صفحه به صورت سطحی مونتاژ و لحیم می شوند که به این تکنولوژی ساخت بورد ، مونتاژ سطحی می گویند. تراشه های اس ام دی بر اساس ولتاژ و جریان خروجی درایور به صورت موازی یا سری بر روی صفحه بورد چاپ می شوند.

لامپ اس ام دی مشکی

نوع خاصی پروژکتور ال ای دی SMD ضدآب

عموما در لامپ ال ای دی حبابی از دو ورودی مثبت و منفی استفاده می شود و برای انواع دیگر لامپ های SMD مانند پروژکتور های ال ای دی بزرگ ، هشت ورودی مثبت و منفی موازی در نظر می گیرند. گرمای تولید شده در تراشه های روی بورد توسط خمیر سیلیکون به بدنه آلومینیومی انتقال می یابد که در پروژکتورها بدلیل عدم نفوذ پذیری هوا به داخل این لامپ های ال ای دی ، وجود خمیر سیلیکون ضروری است.

نمونه ای از استفاده های اس ام دی در پرژکتور های خیابانی

نوعی پروژکتور ال ای دی SMD

انواع لامپ اس ام دی

همانطور که پیش از این اشاره شد دسته بندی انواع لامپ SMD براساس ساختار بدنه این نوع از لامپ های ال ای دی انجام می گیرد که عبارتند از:

ویژگی تنظیم نور در لامپ اس ام دی و استفاده در نورپردازی های نوین

نورپردازی سقف کشسان و آسمان مجازی با لامپ SMD

کاربرد لامپ اس ام دی

از چراغ های SMD برای روشنایی در لامپ های اس ام دی کوچک ، چراغ های خیابانی و حتی برای قطعات چشمک زن در موبایل استفاده می کنند. تراشه SMD در مقایسه با تکنولوژی دیپ بسیار کوچکتر است و باعث می شود که از آنها برای موارد مختلف از جمله نور پس زمینه تجهیزات الکترونیکی و روشنایی عمومی استفاده شود. از کاربردهای مدرن و جدید نورپردازی با لامپ SMD عبارت اند از :

یکی از ویژگی های لامپ SMD کنترل رنگ آن به وسیله ی یک ریموت می باشد

کنترل رنگ لامپ ال ای دی SMD

مزایای لامپ اس ام دی

از مزایای این نوع از لامپ های ال ای دی تعدادی را درقالب جملاتی در ادامه آورده ایم که عبارتند از:

 • این لامپ های ال ای دی گسترش پرتو نور یکنواختی دارد ، به طوری که پخش نور آن می تواند به صورت دیلایت باشد.
 • روشنایی ایجاد شده توسط چراغ SMD خیرگی ندارد.
 • تنظیم زاویه تابش در این نوع از لامپ های ال ای دی کاملا قابل کنترل است.
 • بوسیله لنزهای متمرکز کننده نور می توان روشنایی را در زوایا دلخواه هدایت نمود.
 • کاهش تولید گرما و کاهش حجم از دیگر مزیت های این نوع لامپ های ال ای دی با تکنولوژی SMD است.
 • تعداد دفعات روشن یا خاموش شدن یک چراغ SMD ، کاهش طول عمر و خرابی لامپ را در پی ندارد.
 • تنظیم شدت نور و رنگ روشنایی لامپ ال ای دی SMD امکان پذیر است.
 • سرعت روشن شدن و رسیدن به نقطه اوج روشنایی در چراغ SMD کمتر از 20 میکرو ثانیه می باشد.
 • این لامپ های ال ای دی فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش هستند.
 • لامپ های SMD آلودگی محیط زیستی و آسیب های چشمی ندارد.
 • در انواع لامپ ال ای دی به خصوص این نوع لامپ ال ای دی شدت نور با گذشت زمان افت چندانی نمی کند.
طراحی روشنایی و نورپردازی با استفاده از تراشه ها و لامپ های اس ام دی

نورپردازی با منبع نور ال ای دی SMD

مشخصات فنی انواع تراشه های SMD لامپ ال ای دی

برخلاف سایر لامپ های روشنایی این نوع لامپ های الیدی به جریان راه اندازی نیاز ندارند. به طور مثال لامپ‌ های متال هالید ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند که در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به جریان مصرفی با شدت آمپر بالاتر از حد نرمال آن می باشند.

در آزمایش انجام شده مشاهده گردید که در ابتدای روشن شدن لامپ ۴۰۰ وات متال هالید ، جریان مصرفی ۷/۲ آمپر بود که رفته رفته کاهش یافت و پس از ۵ دقیقه به ۵ آمپر رسید. به عبارت دیگر یک لامپ ۴۰۰ واتی متال هالید در مدت زمان راه‌اندازی ۱۱۰۰ وات برق مصرف می کند ، یعنی تقریبا ۳ برابر مقدار برقی که باید مصرف کنند ( یعنی برای یک ساختمان اداری در مجموع با استفاده از لامپ ال ای دی به جای لامپ متال هالید 400 وات به میزان ۸۴۱ کیلووات ساعت در سال صرفه‌جویی در مصرف برق خواهید داشت). افزایش شدت جریان راه اندازی نیاز به تجهیزاتی ۳ برابر قوی‌تر دارد که پیرو آن هزینه‌های تابلو برق و تجهیزات سیم کشی را افزایش خواهد داد.

انواع تراشه های اس ام دی

انواع گوناگون تراشه های SMD مورد استفاده در چراغ های ال ای دی

بررسی ویژگی های انواع تراشه های اس ام دی

چراغ های ال ای دی SMD دارای انواع مختلفی هستند که در شکل ها و اندازه های مختلف تولید می شوند. از انواع تراشه های اس ام دی می توانیم به تراشه 2835 ، تراشه 3528 ، تراشه 3020 ، تراشه 3030 ، تراشه 3535 ، تراشه 3014 ، تراشه 4014 ، تراشه 5050 ، تراشه 5060 ، تراشه 5730 اشاره کنیم. در ادامه قصد داریم این تراشه ها را از لحاظ پارامتر های لومن نوری و جریان و ولتاژ بررسی کنیم. جدول زیر این مقادیر را نشان می دهند.

انواع تراشه اس ام دی

نمودار بررسی انواع تراشه های SMD ” رنگ سبز: جریان مصرفی به میلی متر، رنگ زرد: توان مصرفی به وات، رنگ آبی: مقدار تولید نور ( لومن ) “

با توجه به نمودار فوق ، همانطور که می بینید نوع ال ای دی های مختلف تراشه اس ام دی متفاوت است. با توجه به نمودار می توان نوع تراشه اس ام دی را انتخاب و به کار برد. در ایران نیز تراشه های اس ام دی تولید می گردند که این تراشه ها 5050 و 2835 می باشند. لومن بر وات این تراشه در حدود 100 می باشد و دارای استاندارد های جهانی مختلف است.

لامپ اس ام دی با تراشه SMD 2835

قسمت های تشکیل دهنده تراشه SMD

بررسی تراشه 2835 اس ام دی

در ادامه به بررسی یک نمونه از تراشه های اس ام دی می پردازیم که این تراشه اس ام دی قادر است ، در بازه دمایی 40- تا 85+ درجه کار کند. کنترل رنگ این تراشه لامپ اس ام دی 9 درجه آزادی است که باعث کنترل رنگ روشنایی می شود. ویژگی های این تراشه عبارت است از:

 • رنگ سفید گرم یکنواخت ( نور آفتابی )
 • درخشندگی نور پایدار و ثابت
 • هزینه تولید پایین
 • سازگار با محیط زیست بدلیل تولید تراشه اس ام دی بدون سرب
نمودار زاویه تابش لامپ اس ام دی

زاویه تابش تراشه لامپ SMD بر اساس مقدار درخشندگی

این نوع تراشه اس ام دی در دمای 25 درجه به برق 3 ولت و شدت جریان 60 میلی آمپر نیاز دارد که توان مصرفی هر تراشه 0.2 وات می گردد. زاویه تابش براساس میزان درخشندگی این نوع از لامپ های ال ای دی در شکل به نمایش گذاشته شده است.

لامپ اس ام دی در ساختار نواری برای نورپردازی مخفی

لامپ ال ای دی نواری با استفاده از تکنولوژی SMD

با توجه به ویژگی های فوق ، این تراشه ها در انواع چراغ روشنایی پنل ال ای دی مدرن و لامپ ال ای دی نواری کاربرد فراوانی دارد. در انتها انواع لامپ های LED اس ام دی را به صورت یک آلبوم در اختیار شما قرار داده ایم.

منبع : bridgelux

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 12 / 20
دسته :

نظرات کاربران

بسیار عالی. ممنونم از مطالب خوبتون. تفاوت لامپ COB با SMD چیه؟؟ ممنون میشم جواب بدین

لامپ ریسه ال ای دی با تکنولوژی لامپ اس ام دی است؟؟؟

  سلام
  بله ریسه ال ای دی نواری از تکنولوژی لامپ SMD ساخته می شود. که می توانید به مقاله آن مراجعه و مطالعه بفرمایید.

پنل ال ای دی سقفی با تکنولوژی SMD یا همون لامپ اس ام دی ساخته می شوند؟؟؟

  سلام. بله منابع نوری پنل ال ای دی سقفی روکار یا توکار از تکنولوژی اس ام دی ساخته و تولید می شود. برای اطلاعات بیشتر لطفا به مقاله پنل ال ای دی مراجعه نمایید.

لامپ فیلامنتی از دسته لامپ اس ام دی می باشد؟؟

  سلام. ممنون از توجه شما به لامپ اس ام دی.
  خیر. تکنولوژی فیلامنت نوعی تکنولوژی COB از دسته لامپ ال ای دی محسوب می شود.

باسلام. خوب بود مطلبتون.
فقط این تعداد دفعات روشن یا خاموش شدن لامپ اس ام دی بر روی عمر لامپ تاثیری ندارد؟ این موضوع بر چه اساس است؟؟ آزمایش میشه؟

  سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ اس ام دی .
  بله بر روی لامپ اس ام دی در آزمایشگاه موارد مهمی از جمله قدرت کلید زنی ، کد نور سنجی و CRI لامپ اس ام دی و دیگر لامپ های ال ای دی انجام می گیرد. در لامپ ال ای دی کلید زنی با سرعت و تعداد دفعات بالا انجام می گیرد. لامپ ال ای دی نور حالت جامد یا SSL است و از قابلیت های ال ای دی همین کلید زنی می باشد که در فیبر نوری سیستم مخابراتی نیز استفاده می شود.

پنل اس ام دی سقفی توکار با اندازه ۶۰ در ۶۰ میخوام. فروشگاه شما داره ؟ راهنمایی بفرمایید. ممنونم

  با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ اس ام دی
  برای تهیه و خرید لامپ اس ام دی سقفی ، لطفا به قسمت محصولات در لینک دسترسی سریع مراجعه نمایید.

در یک اتاق 12 متری با ارتفاع 2.80 متر نیاز به نورپردازی داریم. سوال من این است که آیا تعداد لامپ اس ام دی سقفی کمتر با توان بیشتر بزنیم بهتر است یا تعداد لامپ SMD بیشتر با توان کمتر ؟ مثلا لامپ اس ام دی 6 وات یا لامپ اس ام دی 12 وات.

  در ابتدا کاربری و کاربرد فضا و مکان بسیار مهم می باشد. به طور مثال برای نورپردازی آشپزخانه به 8 عدد لامپ اس امدی 6 وات با لومن 660 نیاز می شود که همین مقدار با لامپ اس ام دی سقفی 12 وات با تعداد 4 عدد جبران می شود. برای آشپزخانه به 400 لوکس درخشندگی مورد نیاز است که برای پخش نور ، یکنواختی و همسانی نور بیشتر استفاده از وات پایین و تعداد بیشتر بهتر می باشد

چراغ اس ام دی سقفی با قطر 7 به تعداد 10 عدد نیاز دارم. چه چراغی را پیشنهاد می دهید ؟ چند وات بگیرم ؟

  لامپ اس ام دی سقفی 12 وات که دیفیوزر بر روی چراغ نصب شده است و منبع نور پیدا نیست. پخش نوری یکنواخت و کامل دارد.

سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز زحمت کش
من مغازه شوینده و بهداشتی و لوازم یکبار یکبار مصرف و لوازم آشپزخانه ( پلاستیکی ) و لوازم تولد را دارم ارتفاع مغازه تقریبا بین 2/80 ال 3 متر و طول 5/60 و عرض 2/80 میباشد میخواستم ببینم پنل های 60*60 اس ام دی برای مغازه من جواب گو هست یا نه؟
نظر شما در مورد نور پردازی مغازه من چیست؟
شما چه نوع لامپی برای نور پردازی پیشنهاد میکنید ؟
آیا با هر بار خاموش و روشن کردن لامپ های اس ام دی عمر و نور پردازی آنها کم میشود یا نه ؟
ممنون میشم لطفا راهنمایی کنید منتظر جوابتان هستم .
با تشکر فراوان از شما دوستان زحمت کش
شماره : 09356050860

  با سلا و عرض ادب
  پنل های ال ای دی 60 در 60 نور یکنواخت و پخش نور عالی برای نورپردازی دارند. اما موارد دیگری مانند چراغ های ریلی فروشگاهی نیز موجود هستند که می توان به آنها نیز اشاره نمود.
  طول عمر لامپ های اس ام دی در حدود 50000 ساعت است و به تعداد خاموش یا روشن شدن بستگی ندارد.
  با شما تماس گرفته می شود.

از لامپ اس ام دی در چراغ خودرو استفاده کردم گاهی اوقات خاموش روشن میشود و چشمک میزند تقریبا 3 تا از 12 تا بعد دوباره ثابت میشه آیا اون 3 تا در حال خراب شدن هستن؟؟

با سلام
مدتی است لوستر اس ام دی خریداری کرده ام که از ریموت کنترل 4 کاناله ایران زمین استفاده کرده. اما پس از نصب متوجه نوسان روشنایی (به اصطلاح پر پر زدن) آن شدم بطوری که کم نور و پر نور شدن آن کاملا محسوس هست و باعث آزار محدوده دید می شود (مخصوصا در شب) . آیا راهی هست که بتوان از این امر جلوگیری کرد ؟ مثلا یه ترانس کوچکی باشد که سر راه برق لوستر قرار گیرد ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
با تشکر از سایت خوبتون

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839