سقف آسمان مجازی ( سقف کاذب طرح دار )

در این نوشته سقف آسمان مجازی معرفی شده و اجزای این سقف کاذب طرح دار تشریح می گردد. در ادامه به بررسی دامنه کاربرد و مزایای سقف کاذب آسمان مجازی پرداخته می شود.در انتها به یکی از مدرن ترین نوع سقف های کاذب با تصاویر متحرک که به عنوان سقف آسمان مجازی متحرک معرفی می شود، اشاره گردیده است. و در نوشته ای دیگر با عنوان تفاوت سقف آسمان مجازی و سقف کشسان توضیحاتی در رابطه با تفاوت های ظاهری و کاربردی سقف آسمان مجازی و سقف کشسان بیان گردیده است.

سقف آسمان مجازی شکوفه با نورپردازی دور سقف

آسمان مجازی چیست

آسمان مجازی ، سقف کاذب نیمه شفافی است که دارای ساختاری انعطاف پذیر بوده و طرح ها و رنگ های متنوعی را شامل می شود.  این سقف کاذب طرح دار می تواند با سقف کاذب معمولی و یا تایل کناف ترکیب و طراحی شود. سقف آسمان مجازی می تواند با تصاویر و اشکال مختلف مطابق با سلیقه اشخاص طراحی و اجرا گردد.

در دنیای امروزی که افراد با توجه به مشغله فکری و درگیری های مختلفی که با آنها روبرو هستند زمان زیادی برای گذراندن اوقات خوش در طبیعت برایشان باقی نمی ماند اما  انسان  به طور ذاتی نیازمند قرار گرفتن در طبیعت و استفاده از آرامش محیط جنگل، دریا و محیط های طبیعی دیگر است. این نیاز به آرامش، علاوه به محیط منزل در محیط های کاری نیز برای ارتقاء سطح عملکرد ساکنان  بسیار پر اهمیت و کاربردی است. بر همین اساس در فضاهای درمانی نیز  برای آرامش بیماران در  قسمت های مختلف درمانگاه و بیمارستان نیاز به تداعی محیط های طبیعی  وجود دارد. بنابراین ایده ی ایجاد سقف کاذب آسمان مجازی می تواند یکی از روش های کمک کننده به تداعی محیطی دلنشین با تصاویری از طبیعت و مناظر آرامش بخش در منازل مسکونی ، محیط های کاری و یا فضاهای درمانی باشد.

نمايش اجزاي اسمان مجازي به صورت تايل آسمان مجازي و فريم زير ساخت

اجزای سقف آسمان مجازی

اجزای آسمان مجازی

سقف آسمان مجازی از سه لایه مجزا تشکیل شده است که می توان آنها را به ترتیب زیر نام برد:

 • صفحه روشنایی سقف کاذب آسمان مجازی
 • فریم زیرساخت سقف طرح دار مجازی
 • تایل طرح دار سقف آسمان مجازی
صفحه روشنایی یکی از اجزای آسمان مجازی

سقف آسمان مجازی با طرح نخل

صفحه روشنایی سقف کاذب آسمان مجازی

اولین لایه ی برای نصب سقف آسمان مجازی که به طور مستقیم به سقف اصلی ساختمان متصل می شود ، صفحه روشنایی نام دارد. صفحه روشنایی سقف آسمان مجازی صفحه ای است متشکل از انواع لامپ ال ای دی که به طور یکنواخت و یا با توجه به سلیقه طراح در سطح سقف ساختمان اجرا می شود. تعداد لامپ های تعبیه شده در صفحه روشنایی و شدت و رنگ روشنایی آنها ، بر اساس نیاز فضایی که سقف کاذب طرح دار در آن قرار دارد همچنین با توجه درخواست ساکنین در نظر گرفته می شود. از ویژگی های این  روش برای نورپردازی سقف آسمان مجازی می توان به ایجاد نور غیرمستقیم و یکنواخت اشاره نمود.

استفاده از سقف آسمان مجازی در سالن جلسات

سالن کنفرانس با سقف آسمان مجازی

فریم زیر ساخت سقف کاذب طرح دار آسمان مجازی

لایه ی بعدی سقف آسمان مجازی شامل شبکه ای از فریم دور قاب بوده که تقسیم بندی این شبکه براساس اندازه تایل های سفارش داده شده برای سقف آسمان مصنوعی انجام می گیرد. برای تقسیم بندی این شبکه  از پروفیل مقطع سپری از جنس فلز سبک استفاده می شود. در این حالت تایل های طرح دار سقف کاذب به راحتی و بدون نیاز به هیچگونه چسب و یا پیچی بر روی فریم قرار گرفته به طوریکه امکان برداشت هر تایل به صورت جداگانه در مواقع لزوم فراهم خواهد بود. فریم شبکه بندی شده که زیر ساخت اسمان مجازي را تشکیل می دهد با اتصالی محکم به سقف اصلی متصل  گردیده و تمام بار سقف کاذب از جمله فریم و تایل ها به سقف منتقل می شود.

طرح مختلف تایل آسمان مجازی

انواع تایل سقف کاذب طرح دار

تایل طرح دار سقف آسمان مجازی

تایل طرح دار لایه اصلی و پوششی آسمان مصنوعی است که نمای سقف محسوب می شود. تایل های رنگی از جنس PVC بوده که نوعی پلاستیک بادوام ، سبک ، ارزان ، مقاوم در برابر آتش سوزی ، عایق صدا و رطوبت است که انعطاف پذیری بالایی دارد. با توجه به اینکه جنس پی وی سی در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بالایی دارد  از سقف های آسمان مجازی می توان در  فضاهای مرطوب مانند حمام و سرویس های بهداشتی  و حتی سالن های استخر استفاده نمود.

استفاده از سقف کاذب طرح دار به عنوان آسمان مجازی آشپزخانه

سقف کاذب آشپزخانه با آسمان مجازی

تایل طرح دار آسمان مجازی قابلیت حتی توسط افراد غیر متخصص نیز قابل برداشتن و شست و شو است. از این رو آسمان مصنوعی به عنوان سقف کاذب ، در فضاهای نیمه باز و یا فضاهایی مانند آشپزخانه که ممکن است آلودگی و بخار چرب در فضا وجود داشته باشد نیز قابل استفاده است.

اجرا و نصب سقف کاذب طرح دار در لابی اداری

اجرای سقف آسمان مجازی در لابی

اجرا و نصب آسمان مجازی

صفحه های متشکل از انواع لامپ ال ای دی از جمله لامپ LED نواری به طور یکنواخت و یا با توجه به سلیقه طراح به سقف اصلی توسط پیچ و رول پلاک متصل می شود. سپس از سقف اصلی آویزهایی برای متصل کردن فریم زیرساخت آسمان مجازی به سازه تعبیه می کنند. در مرحله ی بعد فریم شبکه بندی شده که شامل فریم دور قاب و پروفیل های سپری عمود برهم است نصب می گردد. برای اینکه ساختمان در زمان زلزله عملکرد بهتری داشته باشد جنس این پروفیل ها از نوع فلز سبک انتخاب می شوند تا بار کمتری نسبت به سقف کاذب کناف ، به سازه ی اصلی وارد کنند . مرحله نهایی اجرا و نصب آسمان مجازی ، نصب تایل طرح دار رنگی طبق الگوی طراحی شده است. با توجه به اینکه از مقاطع سپری برای پروفیل فریم زیرساخت سقف کاذب طرح دار استفاده می شود، تایل طرح دار اسمان مجازی بر روی لبه ی پروفیل قرار می گیرد و نیاز به نصب و چسب زدن حتی برای طولانی مدت نیست. ابعاد شبکه بندی اسمان مجازي با توجه به طرح و نظر کارشناسان تعیین می شود.

استفاده از سقف کاذب طرح آسمان در کتابخانه

کاربرد سقف آسمان مجازی در کتابخانه

 مزایای آسمان مجازی

با بهره گیری از تکنولوژی آسمان مجازی ، می توان سقف کاذب دکوراتیو با هزینه ی کمتر نسبت به سقف کاذب کناف ایجاد نمود و از اتلاف زمان در پروسه ساخت سقف صرفه جویی کرد. همانطور که گفته شد فریم زیرساخت آسمان مجازی از نوع پروفیل سپری ساخته می شود که این ویژگی امکان نصب راحت و حتی برداشتن تایل آسمان مجازی را فراهم می کند. همچنین می توان بعد از گذشت زمان برای ایجاد تنوع در دکوراسیون داخلی ساختمان  با هزینه  بسیار کم بدون اینکه تغییری در صفحات روشنایی و فریم زیر ساخت ایجاد کرد ، تایل های طرح دار آسمان مجازی را با طرح های جدید جایگزین نمود  و جلوه جدیدی به فضا بخشید. . این کار با اینکه تغییر بسیار مثبتی در محل استقرار ساکنین ایجاد  می کند اما هزینه و زمان بسیار کمی را به خود اختصاص می دهد. سقف های کاذب قدیمی و حتی سقف کاذب کناف این قابلیت شگفت انگیز را ندارند.

همانطور که پیش از این گفته شد سقف آسمان مجازی جزو سقف های کاذب محسوب می شود به طوریکه تمام ویژگی های یک سقف کاذب را داراست. برای پنهان کردن تاسیسات مکانیکی و یا تاسیسات الکتریکی، اجرای نورپردازی مخفی در سقف ، طراحی معماری سقف و هماهنگ سازی طرح آن با دکوراسیون داخلی سایر بخش های فضا ، ایجاد جای پرده  پنجره ها ، کنترل ارتفاع سقف تا کف می توان از اسمان مجازي بهره برد.

دکوراسیون داخلی اتاق با استفاده از سقف آسمان مصنوعی

استفاده از سقف کاذب طرح دار در طراحی دکوراسیون داخلی

سهولت در جابجایی و برداشت تایل های اسمان مجازي بدون اینکه زیر ساخت تخریب شود امکان دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی ساختمان و تاسیسات الکتریکی ساختمان که زیر سقف آسمان مجازی پنهان شده است را فراهم می نماید. این امر روند بازدید ، تعمیر و نگهداری تاسیسات را سرعت بخشیده و از هزینه های آن می کاهد.

همانطور که گفته شد تجهیزات تامین کننده روشنایی آسمان مجازی اولین لایه در ساختار این سقف کاذب می باشند که در زیر کار قرار می گیرد. لایه روشنایی از انواع لامپ LED از جمله لامپ های ال ای دی نواری  استفاده  می  شود . از ویژگی های لامپ های ال ای دی ، می توان به عمر بالا و مصرف بسیار پایین انرژی برق اشاره نمود. همچنین با قرار گرفتن تایل های نیمه شفاف سقف کاذب آسمان مجازی بر روی این صفحه ی روشنایی  می توان یک نور غیرمستقیم و یکنواختی را در فضا تولید کرد.

باتوجه به طرح ها و رنگ های متنوع و گسترده ای که می توان برای آسمان مصنوعی در نظر گرفت با انتخاب رنگ و طرح های روشن یک فضای کوچک را می توان بزرگتر و با سقف بلندتر جلوه داد.

سقف کاذب طرح دار در نشیمن ساختمان برای بلندتر جلوه دادن سقف

سقف آسمان مجازی در اتاق نشیمن

از مزایای سقف کاذب آسمان مجازی می توان به سبک سازی ساختمان با استفاده از فریم زیر ساخت و تایل های PVC سبک این سقف های دکوراتیو به جای سقف های کاذب دیگر ، اشاره نمود . امروزه کلیه تکونولوژی های ساخت در ساختمان روز به روز به سمت سبک سازی اجزای ساختمان مانند سازه، دیوار ها و سقف ها ، مصالح سفت کاری و نازک کاری پیش می روند که نتیجه ی این تکنولوژی ها ، سبک کردن ساختمان ، عملکرد بهتر ساختمان و سازه در زمان زلزله خواهد بود. می توان گفت سقف های کاذب جزو اولین عنصرهای تخریبی هنگام زلزله می باشند. سقف کاذب آسمان مجازی با توجه به فریم زیرساخت فلزی سبک و نحوه ی اتصال آن به سازه ی اصلی، در زلزله های خفیف و حتی متوسط دچار هیچ گونه تخریبی نمی شوند و تنها تایل PVC امکان فروریزش خواهد داشت که باتوجه به وزن کم و جنس تا حدودی غیرشکننده ای که دارد کمتر احتمال آسیب رسانی  دارد. از این رو می توان در زمینه ی سبک سازی ساختمان و پیش گیری از صدمات ناشی از زلزله  بکارگیری سقف آسمان مجازی را پیشرفتی چشم گیر دانست.

سقف کاذب طرح برگ در سقف مهد کودک

سقف کاذب آسمان مجازی با طرح آسمان در مهد کودک

دامنه ی کاربرد سقف آسمان مجازی

آسمان مصنوعی در منازل مسکونی که دارای راهرو های باریک و طولانی هستند به منظور ایجاد فضایی متفاوت و جذاب استفاده می شود. همچنین از این نوع سقف کاذب در دکوراسیون اتاق خواب کوچک برای بزرگ تر جلوه دادن فضا و آرامش بخشیدن به اشخاص قبل از خواب و یا هنگام مطالعه می توان بهرمند شد. در  طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک برای ایجاد فضایی دلنشین هنگام آشپزی نیز می توان از طرح های خاص اسمان مجازی استفاده نمود.

سقف کاذب طرح دار در لابی ساختمان

سقف طرح شکوفه و آسمان در لابی اداره

در اتاق جلسات ادارات  که محیط های یکنواخت و کسل کننده ای دارند برای افزودن جذابیت و آرامش بخشیدن به افراد و در نهایت بهتر نتیجه گرفتن از جلسه نیز از این نوع از سقف های دکوراتیو استفاده می شود. اسمان مجازی برای اتاق های کوچک کارمندان  نیز به منظور افزایش بازدهی در عملکرد روزانه و همچنین در سالن ها برای آرامش بخشیدن به کارکنان نیز قابل استفاده است.

آسمان مجازی درمانگاه در سالن تصویربرداری ام آر آی

سقف کاذب آسمان مجازی در درمانگاه

 

با توجه به اینکه تایل های اسمان مجازی قابل شست و شو هستند ، در فضاهای درمانی که بیمار دارای شرایط روانی نامناسب و استرس است نیز می توان با القا و تداعی محیط طبیعت به بیماران فضای آرام ش بخشی را فراهم نمود. در فضاهای مذهبی از جمله مساجد و حسینیه ها و کلیساها نیز  با انتخاب طرح های مناسب می توان   از آسمان مجازی استفاده نمود.

سقف طرح دار در شهر بازی

آسمان مجازي در شهر بازی

سقف آسمان مجازی متحرک

سقف آسمان مجازی متحرک با استفاده از تکنولوزی تصویرسازی در پنل ال ای دی ، تصویرهای متحرک و زنده ای را روی سقف آسمان مجازی نمایش می دهد . این تصاویر می تواند شامل حرکت ابر و پرندگان در آسمان ، حرکت برگ های درخت و موج های دریا باشد و باعث آرامش خیال افراد شود. با توجه به اینکه سقف آسمان مجازی متحرک ، دارای قابلیت نمایش تصاویر انتخابی بر روی سقف است می تواند به عنوان یکی از متنوع ترین و جذاب ترین سقف های کاذب محسوب شود . این سقف کاذب متحرک بدون هیچگونه محدودیتی از جمله ابعاد ، شکل و یا تصویر متحرک به طراحی دکوراسیون داخلی فضاها با کاربری های مختلف کمک شایانی می کند.

فیلمی برای نمایش عملکرد سقف مجازی متحرک در ادامه آمده است.

در ادامه فیلم اجزای آسمان مجازی نمایش داده شده است.

artificialsky  , rammetal :برداشت و ترجمه از

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 12 / 19
دسته :

نظرات کاربران

این سقف های کاذب خیلی جذاب و پرکاربرد هستند . ممنون

  بله. سقف آسمان مجازی یک نوع سقف کاذب طرح دار بسیار جذاب و زیباست.

سلام . چجوری میتونم طرحی که واسه آسمان مجازی سقف آشپزخونه م میخوام برای شما بفرستم ؟ برای فروش هم دارید دیگه؟

  باسلام
  با کلیک بر روی لینک خرید محصول آسمان مجازی می توانید نام و شماره تلفن خود را ثبت کنید کارشناسان ما با شما تماس میگیرند .

سلام ببخشید تایل سقف آسمان مجازی که نوشتید از چه جنسی هست ؟ و با تمیز کردن خراب نمیشه؟

  با سلام . متریال تشکیل دهنده تایل سقف آسمان مجازی طلق ضخیم است و با نگهداری درست و استفاده از مواد شوینده غیر اسیدی هیچگونه آسیب به این تایل ها وارد نخواهد شد

سقف آسمان مجازی متحرک دارید؟ من ندیدم توی ایران

  سلام . خیر متاسفانه هنوز سقف کاذب متحرک آسمان مجازی وارد ایران نشده است.

قیمت سقف آسمان مجازی با سقف کشسان چقدر تفاوت دارن؟

  بسته به نوع قرارگیری سقف و شبکه بندی سقف آسمان مجازی و نوع متریال قیمت سقف کشسان و آسمان مجازی متفاوت است. اما حدود قیمت هر دو سقف برای هر متر مربع به طور نسبی یکی است.
  برای دریافت مشاوره و قیمت دقیق می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839