دیوارپوش سه بعدی بتنی

در این نوشته به بررسی دیوارپوش سه بعدی بتنی از انواع دیوارپوش پرداخته شده است. پوشش دیوار ، منعکس کننده سلیقه صاحب منزل ، دکوراسیون و همچنین جز الزامات فنی و استاندارد های کیفیت ساخت یک ساختمان است. دیوارپوش داخلی یک پوسته تزئینی برای پوشاندن اجزای ساختمان مانند لوله ها و سیم ها و همچنین عاملی مهم در بهبود فضای داخلی و زیبایی دکوراسیون است. رنگ آمیزی دیوار ، کار بسیار ظریف و زمان بری است و علاوه بر آن پوشش رنگ نیاز به مراقبت دارد. روند جدید طراحی داخلی در سال های اخیر ، موجب افزایش قابل ملاحظه ای در استفاده از انواع مختلف دیوارپوش سه بعدی شده است.

بتن یکی از بادوام ترین سطوح در دراز مدت است و به ندرت نیاز به جایگزینی دارد. سطح بتنی می تواند در برابر سایش ، لکه و رطوبت مقاومت کند. استفاده از بتن به عنوان پوشش دیوار یا کف ، تا چند سال پیش به محیط هایی مانند پستو ها ، گاراژ ها و انبار ها محدود بود. اما امروزه به دنبال تلاش معماران برای دستیابی به طراحی جدید تر ، استفاده از بتن در دیوارپوش سه بعدی مدرن و دیوارپوش بتنی تخت نه تنها پذیرفته شده است ، بلکه به عنوان عنصر تامین کننده ظرافت در دکوراسیون داخلی به کار می رود.

دیوارپوش سه بعدی بتنی

همانطور که گفته شد ، بتن ماده ساختمانی پر کاربردی است که در تزئینات داخلی ساختمان ، از جمله دیوارپوش داخلی ، به کار می رود. بتن در پوشش دیوار می تواند به شکل سنگ بتن ، تایل و روکش بتنی و همچنین متریال بتن اکسپوز ، که در ادامه شرح داده می شود ، به کار رود. پانل های بتنی دیوارپوش در دو شکل به کار می روند:

 • تایل بتنی دیوار تخت
 • دیوارپوش سه بعدی بتنی
پوشش دیوار با دیوارپوش تزئینی بتنی

دیوارپوش سه بعدی دکوراتیو

دیوارپوش بتنی تخت

یکی از کاربرد های دیوارپوش بتنی تخت و دیوارپوش سه بعدی بتنی ، استفاده از آن ها به عنوان روکش تزئینی داخلی یا خارجی است. با افزودن عنصر سبکی و زیبایی به پانل بتنی پوشاننده دیوار ، از طریق کاهش و جایگزینی سیمان به کار رفته در آن ، دیوارپوش دکوراتیو حاصل موجب احساس راحتی بیشتری در فضا می شود.

تایل های بتنی دیواری بزرگ که در گذشته به کار می رفتند ، اجسام سنگینی بودند که به لایه نازکی از بتن میچسبیدند و باید به دیوار های باربر و سازه های تقویت شده متصل می شدند.

امروزه تایل های بتنی تقریبا در همه جا ، داخل و یا خارج ساختمان ، قابل استفاده و نصب هستند. از موارد کاربرد تایل بتنی می توان دیوار ، کف ، اطراف شومینه ، استخر ، پاسیو و نمای ساختمان را نام برد.

تایل های بتنی با طبیعت سازگار هستند و اغلب از مواد بازیافتی مانند شیشه خرده ، آلیاژ های بازیافتی و سیلیسیوم تولید می شوند. پانل های دیوارپوش بتنی پیش ساخته دارای وزن کم ، قابلیت نصب آسان و قابلیت تنظیم به روش های مختلف هستند. در بیشتر موارد اندازه تایل بتنی و رنگ آن ها با توجه به نیاز ، قابل سفارش و تغییر است و می تواند در اندازه ، طرح ، رنگ و شکل های مختلف تولید شود.

پوشش دیوار با دیوارپوش بتنی سه بعدی

دیوارپوش سه بعدی بتنی

دیوارپوش سه بعدی بتنی

با استفاده از قالب های گوناگون می توان پانل بتنی را به صورت تخت و یا پانل سه بعدی و در اشکال چاپی تولید کرد. پانل های تخت دیوارپوش بتنی با ضخامت تنها 4 میلی متر و وزن بیش از 7 کیلوگرم در هر متر مربع بسیار سبک هستند و می توان با چسب دیوار آن ها را به هر سطح صاف از جمله دیوار متصل کرد. این تایل ها بسیار نازک هستند و می توان با استفاده از یک تیغه تیز به آسانی آن ها را برش داد. پانل دیوارپوش بتنی با سه روکش از روغن جامد بتنی مهر و موم شده است که آن را به رنگ و آب مقاوم می سازد.

در پاره ای از موارد ، پانل های دیوارپوش سه بعدی بتنی را می توان با حرارات دادن به شکل منحنی درآورد و در دیوار و قسمت های گرد به کار برد. با توجه به ریز بافت ساخته شده از سیمان ، پانل های دیوارپوش سه بعدی بتنی می توانند بدون ترس از ترک برداشتن حفاری و پیچیده شوند. لبه های منظم مربعی با اتصالات ساده نصب می شوند و نیازی به جوش دادن برای اتصال آن ها به دیوار نیست. درز های گوشه به هم متصل می شوند ، با پودر مرمت و اصلاح بتن پر می شوند و در پایان برای حصول یک سطح صاف شسته و تمیز می شوند.

سطح صاف تشکیل شده از دیوارپوش سه بعدی بتن اکسپوز

دیوارپوش بتن اکسپوز

دیوارپوش بتن اکسپوز

بتن اکسپوز ، به عنوان یک سنگ دکوراتیو ، در طراحی داخلی فضاهای مدرن بسیار پر کاربرد است. در حالت کلی مواد اکسپوز موادی هستند که به صورت خام و بدون روکش به کار برده می شوند و بتن اکسپوز نیز يک سطح صاف تشکیل شده از بتن و در واقع راه حلی مدرن برای داشتن یک دیوار بدون درز است که در طراحی داخلي مورد استفاده قرار می گيرد. این بدین معنی است که بر روی سطح بتنی پوششی دیگر اجرا نخواهد گردید. بنابراین در تایل بتن اکسپوز ، کیفیت سطح ظاهری بتن ، که به عنوان پانل نهایی نصب می شود ، از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر به ویژه در سازه های عمومی و بنا های معماری نقش خود را بیشتر نمایان می سازد.

برای توليد بتن اکسپوز، بتن خام را فشرده می کنند. به طور کلی بتن اکسپوز دارای افزودنی هایی است که باعث بالا بردن تحمل آن در برابر شوک های حرارتی و جذب آب می شود. تایل بتن اکسپوز به صورت پانل های پيش ساخته و ضد آب توليد می شود. بتن اکسپوز را می توان با رنگ و يا به صورت طبيعی و بدون رنگ و همچنین در بیشتر فرم ها و سازه ها ، ابعاد مختلف و تمامی فصول اجرا کرد. طول عمر بالا و سرعت اجرای دیوارپوش بتن اکسپوز از مزایای این نوع پوشش می باشد.

هماهنگی دیوارپوش بتنی کنار پوشش چوب در نما

هماهنگی دیوارپوش بتنی کنار دیوارپوش چوبی در نما

مزایای دیوارپوش سه بعدی بتنی

 • وزن کم و نصب آسان
 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاومت در برابر رطوبت و نفوذ آب
 • مقاومت در برابر لکه
 • ساختار غیر سمی و سازگار با محیط زیست
 • قابلیت ساخت در اندازه قابل سفارش
 • قابل استفاده در انواع مختلف سبک و رنگ
 • دارا بودن عمق و امکان ساخت سه بعدی
 • نیاز به تعمیر و نگهداری کم
 • هماهنگی آن در به کار گیری کنار پوشش های دیگر
پوشش سرامیک دیوار دیوارپوش مدرن

دیوارپوش سرامیکی داخلی

ملاحظات نصب دیوارپوش سه بعدی بتنی

برای اجرای دیوارپوش سه بعدی و دیوارپوش تخت بتنی باید ملاحظاتی را در نظر گرفت. تایل های بتنی مدرن مورد استفاده در دیوارپوش سه بعدی بتنی در واقع تقلیدی از سرامیک سنتی و مدرن هستند ، اما شکل و اندازه آن ها قابل سفارش است. همچنین دیوارپوش تزئینی بتنی ، با وجود وزن کم ، کمی سنگین تر از نوع سرامیکی است.

در هنگام نصب تایل های بتنی باید احتیاط کرد. شماری از این ملاحظات به شرح زیر است:

 • پوشش چسب به کار رفته در نصب برای چسباندن تایل بتنی نیز در حالت ایده آل باید 90 تا 100 درصد سطح تایل را پوشش دهد.
 • برای جلوگیری از استفاده از پوشش رنگ ، بهتر است سطح تایل بتنی با سیلر درزگیری شود تا نفوذپذیری آن کمتر و تمیز کردن آن آسان تر شود و در درازمدت در برابر عناصر محیطی و لکه مقاوم گردد.
استفاده از چسب کاشی برای نصب دیوارپوش پی وی سی بر روی دیوار حمام

روش نصب پانل بتنی تخت

اجرای دیوارپوش سه بعدی بتنی

مراحل اجرای دیوارپوش تخت و دیوارپوش سه بعدی بتنی یکسان است. این مراحل به ترتیب زیر است:

 • آماده سازی دیوار زیر دیوارپوش
 • برش دادن تایل های بتنی در صورت نیاز
 • نصب تایل های بتنی با چسب مناسب
 • ریختن دوغاب برای پر کردن درزه ها
 • تمیز کردن سطح تایل ها
 • مراقبت و نگهداری
استفاده از تایل بتنی در پوشش کف پیرامون استخر

پوشاندن کف پیرامون استخر با پانل های بتنی

آماده سازی بستر

ابتدا بستر یعنی دیوار زیر دیوارپوش سه بعدی و تخت بتنی ، باید از نظر موقعیت و شرایط و از نظر متریال ، که می تواند انواع مختلف گچ ، سیمان ، چوبی و غیره باشد ، با دقت مورد بررسی قرار گیرد. ظرفیت تحمل بار دیوار باید بررسی شود و مقدار آن با وزن هر متر مربع از تایل قرار گیرنده روی آن مقایسه شود. دیوار اولیه باید دارای سطح صافی باشد و آمادگی لازم برای نصب دیوارپوش را داشته باشد.

استفاده از تایل بتنی در دیوارپوش سه بعدی اطراف شومینه

دیوارپوش سه بعدی شومینه

انتخاب چسب مورد استفاده

چسب مورد استفاده برای چسباندن تایل بتنی به دیوار باید با توجه به نوع کاربرد ، برای استفاده در دیوارپوش داخلی و یا خارجی ، و مناسب بودن برای این کاربرد بررسی و انتخاب شود.

پانل بتنی دیوارپوش سه بعدی بتنی

بتن در پوشش دیوار به شکل سنگ بتن

برش دادن

تایل های بتنی را می توان در صورت نیاز با یک تیغه مرطوب وتیز برش داد و به شکل دلخواه در آورد.

تایل بتنی رنگی پوشاننده دیوار

دیوارپوش رنگی بتنی تشکیل شده از پانل تخت در طرح دلخواه

نصب تایل بتنی

تایل های بتنی متناسب با طراحی کنار هم قرار می گیرند و با عملکرد مکمل یکدیگر ، طرح مورد نظر طراح را ایجاد می کنند. در این مرحله تایل های برش داده شده توسط چسب به دیوار اولیه چسبانده می شوند.

سنگ بتن به کار رفته در پوشش بتنی دیوار دیوارپوش رنگی بتنی

تشکیل شده از پانل تخت در طرح دلخواه

پر کردن درزه ها

دوغاب ریختن باعث پر شدن درزه های بین تایل ها  و ایجاد یک سطح صاف می شود ، برای این کار پیشنهاد می شود سطح تایل ها مرطوب نگه داشته شود. علاوه بر ایجاد یک سطح صاف و تمیز ، پخش دوغاب سیمان روی پانل های دیوار یک لایه عایق ایجاد نموده و خاصیت غیر قابل نفوذ پذیری در برابر آب را افزایش می دهد.

در حال دیدن دیوار پوششی سه بعدی می باشد

دیوارپوش زیبا

تمیز کاری

تایل های بتنی طی تمیز کردن آلودگی های انباشته شده روی سطح نیاز به مراقبت بیشتری دارند. هنگام تمیز کردن تایل ها باید از اسفنج یا پارچه های غیر ساینده استفاده کرد تا موجب سایش سطحی آن ها نشود. اگرچه سطح تایل های بتنی بسیار بادوام است و در برابر لکه و اسید مقاوم است ، اما با همه انواع دوغاب و یا محصولات پاک کننده نمی توان آن ها را به کار برد و باید هنگام تمیز کردن سطح آن ها دقت کافی داشت. برای تمیز کردن روزمره می توان از گردگیر یا پارچه خشک استفاده کرد و برای تمیز کردن منظم تایل ها می توان پارچه های ریز بافت مرطوب را بکار برد. در صورت نیاز به تمیز کاری بیشتر از یک تمیز کننده غیر اسیدی و غیر ساینده استفاده می شود و پس از آن با پارچه خشک می گردد.

یک دیوار پوش سه بعدی داریم که بسیار زییا

مراقبت و نگهداری دیوارپوش سه بعدی

مراقبت و نگهداری

تمام مواد رنگی و مایعاتی که در معرض تماس با سطح تایل قرار گیرند ، می توانند منجر به تغییرات دائمی در آن شوند. تایل بتنی قالب بندی شده محصولی بسیار مقاوم در برابر سایش و لکه است. با این حال میزان دوام موثر سطح بستگی به نحوه استفاده از آن دارد. بنابراین برای اطمینان از دوام طولانی مدت ، باید از تماس اجسام تیز و سخت با سطح تایل جلوگیری کرد.

منبع :  concretenetwork , concreate

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 07 / 10
دسته :

نظرات کاربران

عالی بودند مدلهای دیوارپوش سه بعدی بتنی. هزینه اجرای اینها بالاست؟

  سلام و ممنون از توجه شما به مقاله دیوارپوش سه بعدی بتنی
  خیر تایل های دیوارپوش بتنی علاوه بر اینکه از مواد بازیافتی تهیه می شوند ، به دلیل کاهش سیمان مصرفی در آن ها و به دنبال آن کاهش وزن تایل ها و همچنین طول عمر زیاد بتن ، صرفه جویی در هزینه اجرای دیوارپوش را به همراه خواهند داشت.

این دیوارپوش بتنی ها تو اندازه سفارشی تولید میشن یا بعد از تهیه باید برش بدیم نصب کنیم

  دیوارپوش سه بعدی بتنی قابل ساخت در اندازه های قابل سفارش است و در صورت نیاز ، به خصوص در نواحی مانند اطراف پریز و ستون ، با یک تیغه مرطوب و تیز می توان تایل های آن را برش داد و به شکل دلخواه در آورد.

بتن هیچوقت تازگی و قشنگیش را از دست نمیدهد.دیوارپوش و کفپوش بتنی فوق العاده زیباست. دیوارپوش سه بعدی بتنی به صورت تایلی است؟ نیاز به اجرای پوشش خاصی روی آن نمی باشد؟

  بله دیوارپوش سه بعدی بتنی دکوراتیو ، بر خلاف دیوار سازی و کفسازی بتنی سنتی ، به صورت تایلی است و به تنهایی و بدون پوشش نیز به کار می رود و در حقیقت یکی از مزایای کاربرد آن ، حذف نیاز به پوشش رنگ و نیاز به محافظت های بعد از رنگ است و به تنهایی می تواند در برابر سایش ، لکه و رطوبت مقاومت کند. همانطور که در متن اشاره شد ، پانل دیوارپوش بتنی با سه روکش از روغن جامد بتنی مهر و موم شده است که آن را به رنگ و آب مقاوم می سازد. اما در صورت نیاز و بسته به محل کاربرد می توان با اجرای پوشش های خاصی سطح تایل بتنی را آبگریز و آب بند و یا برای زیبایی بیشتر پولیش کرد.

سلام. این پنل های دیوارپوش سه بعدی رو در سقف هم میشه استفاده کرد؟ یا مخصوص دیوار هستن؟

  سلام ممنون از توجه شما به مقاله دیوار پوش سه بعدی بتنی. بله پنل های سه بعدی دیوارپوش بتنی در سقف نیز قابل استفاده و اجرا هستند.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839