انرژی میتر القایی

انرژی میتر القایی تک فاز در بین مردم به عنوان متر وات ساعت نیز معروف است. در اینجا فقط در مورد ویژگی های ساختاری و عملکرد آن تفکیک مصرف انرژی متمرکز شده ایم. کنتور انرژی نوع القایی اساساً از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • سیستم راننده سنجش انرژی
  • سیستم متحرک انرژی سنج
  • سیستم ترمز میتر انرژی
  • سیستم شمارش واحد انرژی

سیستم راننده سنجش انرژی

سیستم راننده سنجش انرژی در انرژی میتر القایی شامل دو آهنربا الکتروموتور به نام آهنربای شنت و آهنربا سری با ساختار چند لایه است. سیم پیچ دارای تعداد زیادی چرخش سیم ظریف روی اندام میانی آهنربا پیچیده می شود. این سیم پیچ به سیم پیچ “فشار یا ولتاژ” معروف است و از طریق شبکه تغذیه متصل می شود. این سیم پیچ ولتاژ پیچ های زیادی دارد و به گونه ای تنظیم شده است که تا حد ممکن القایی است. به عبارت دیگر ، سیم پیچ ولتاژ نسبت زیادی از القا به مقاومت را ایجاد می کند. این باعث می شود جریان و در نتیجه شار ولتاژ تغذیه تقریباً 90 درجه عقب بماند.

دستگاه انرِژی میتر و یک تکنسین

کنترل میزان انرژی مصرف شده توسط دستگاه انرژی میتر

حلقه های سایه دار مس قابل تنظیم بر روی اندام مرکزی آهنربا شنت ارائه می شود تا جابجایی زاویه فاز بین میدان مغناطیسی تنظیم شده توسط آهنربا شنت و ولتاژ تغذیه تقریباً 90 درجه باشد. نوارهای سایه دار مس را جبران کننده ضریب توان یا حلقه جبران کننده نیز می نامند. انرژی الکتریکی سری توسط یک سیم پیچ ، معروف به سیم پیچ “جریان” است که به طور سری با بار وصل می شود به طوری که جریان بار را حمل می کند. شار تولید شده توسط این آهنربا متناسب با جریان بار در فاز است.

یک عدد انرژی میتر

نوعی انرژی میتر القایی

سیستم متحرک انرژی سنج

سیستم متحرک انرژی سنج اساساً از یک دیسک آلومینیومی چرخان سبک که بر روی یک اسپیندل یا شافت عمودی سوار شده است تشکیل شده است. شفتی که دیسک آلومینیوم را پشتیبانی می کند ، با تنظیم دنده به مکانیزم ساعت جلوی کنتور متصل می شود تا اطلاعاتی را فراهم کند که انرژی را توسط بار مصرف می کند. شارهای متغیر زمانی (سینوسی) تولید شده توسط آهنربای شنت و سری باعث القای جریان گردابی در دیسک آلومینیوم می شود. فعل و انفعال بین این دو میدان مغناطیسی و جریان های گردابی باعث ایجاد یک گشتاور محرک در دیسک می شود. بنابراین تعداد چرخش های دیسک متناسب با انرژی مصرف شده توسط بار در یک بازه زمانی مشخص است و معمولاً در کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) اندازه گیری می شود.

دستگاه انرژی میتر برای کنترل مصرف انرژی و یک تکنسین

استفاده از سیستم متحرک در انرژی سنج

سیستم ترمز میتر انرژی

میرایی دیسک توسط یک آهنربای دائمی کوچک و به طور قطر مخالف آهنربا a.c واقع شده است. دیسک از بین شکاف های آهن ربا عبور می کند. حرکت دیسک چرخان از طریق میدان مغناطیسی که از شکاف هوا عبور می کند ، جریان های گردابی را در دیسک تنظیم می کند که با میدان مغناطیسی واکنش نشان می دهد و یک گشتاور ترمز ایجاد می کند. با تغییر موقعیت آهنربای ترمز یا چرخش مقداری شار در آنجا ، می توان سرعت دیسک چرخان را کنترل کرد.

دستگاه انرژی سنج به رنگ آبی

انرژی سنج ها در انواع گوناگون

سیستم شمارش واحد انرژی

سیستم ثبت یا شمارش انرژی میتر القایی اساساً از چرخ دنده تشکیل شده است که توسط چرخ دنده بر روی شاخه دیسک رانده می شود ، و نشانگرهایی را که تعداد چرخش دیسک را روی صفحه نشان می دهد ، می چرخاند. بنابراین انرژی میتر القایی تمام مقادیر قدرت آنی را تعیین و جمع می کند و با هم ادغام می کند، بنابراین انرژی کل مورد استفاده در یک دوره مشخص می شود. این نوع کنتور را انرژی میتر یکپارچه نیز می نامند.

کار اساسی مترسنج نوع القایی تک فاز فقط بر روی دو مکانیزم متمرکز است.

  • مکانیسم چرخش یک دیسک آلومینیوم که برای چرخش با سرعتی متناسب با توان ساخته شده است.
  • مکانیزم شمارش و نمایش میزان انرژی منتقل شده.

دیسک فلزی توسط دو سیم پیچ عمل می کند. یک سیم پیچ به گونه ای or  وصل شده است که متناسب با ولتاژ شار مغناطیسی و دیگری متناسب با جریان شار مغناطیسی تولید کند. میدان سیم پیچ ولتاژ با استفاده از سیم پیچ تاخیر 90 درجه به تأخیر می افتد. این جریان های گردابی را در دیسک تولید می کند و اثر به گونه ای است که متناسب با حاصل جریان و ولتاژ لحظه ای ، دیسک وارد می شود. یک آهنربا دائمی متناسب با سرعت چرخش دیسک ، یک نیروی مخالف اعمال می کند. این به عنوان یک ترمز عمل می کند که باعث چرخیدن دیسک در هنگام قطع شدن جریان می شود و نه اجازه چرخش سریعتر و سریع تر. این باعث چرخش دیسک با سرعتی متناسب با توان مصرفی می شود.

علاوه بر تفکیک مصرف انرژی در ساختمان از سیستم های تفکیک مصرف برق و آب نیز برای مدیریت هوشمند ساختمان استفاده می گردد.

برای کاهش مصرف انرژی در موتورخانه می توان از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه نیز استفاده نمود.

 

منبع : elprocus , aktif , megasonics

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 08 / 03
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839