بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس
۰۱ دی ۱۳۹۵
تحریریه بیلدینگ پلاس

خانه های لوکس باغ ونک منتخب فستیوال معماری بارسلون

خانه های لوکس باغ ونک در فستیوال جهانی معماری بارسلونا در سال 2010 در بخش مجتمع های مسکونی، در میان پروژه های منتخب قرار داشت.

Review: 5 - "خانه های لوکس باغ ونک منتخب فستیوال معماری بارسلون" by , written on دی ۱, ۱۳۹۵

خانه های لوکس باغ ونک در فستیوال جهانی معماری بارسلونا در سال ۲۰۱۰ در […]

مشخصات خانه های لوکس باغ ونک
محل اجرا میدان ده ونک
کارفرما سید ابراهیم موسوی
طراحان رضا حبیب زاده، آرزو خلیلی
همکارطراحی نوگل زربافیان
اجرا شرکت متافور
طراح سازه بالسامو محمودیان
مساحت زمین 1400 متر مربع
زیربنا 4200 متر مربع

خانه های لوکس باغ ونک در فستیوال جهانی معماری بارسلونا در سال ۲۰۱۰ در بخش مجتمع های مسکونی، در میان پروژه های منتخب قرار داشت.
زمین این خانه ها، باغ قدیمی تقریبا خشک شده ای بود که به کدخدای ده ونک تعلق داشت.
ایده اصلی طراحی، براساس بازآفرینی قالب خانه-باغ شکل گرفت. طراحان این پروژه تصمیم گرفتند تا برخی از درختان خشک شده را حفظ کنند و خانه ها را کنار این درختان و حول یک حیاط مرکزی تعبیه کنند. خانه ها از هم جدا شدند، بطوریکه هر خانه، از سه یا چهار وجه خود امکان نورگیری و تهویه دارند.
طراحان مجموعه، این عناصر را برای زنده کردن خاطره ها در کنار سرشاخه های درختان خشک باغ قدیمی و گیاهان بالارونده بومی منطقه به کار گرفته اند. سطوح این حیاط ها به جای مصالح بنایی، با صفحات فلزی سوراخ دار پر از سنگریزه ساخته شده اند تا از نظر شهرداری جزو تراکم محسوب نشوند.

زمین این خانه های لوکس ، باغ تقریبا خشک شده ای بود مربوط به کدخدای ده ونک. حد مجاز ساخت ۴۵ درصد مساحت زمین در ۵ طبقه مسکونی بود . ایده اصلی براساس باز آفرینی قالب خانه باغ شکل گرفت.  تصمیم برآن شد تعدادی از درختهای قدیمی باغ و حتی بعضی از درختان خشک شده باغ را حفظ شود و خانه ها را دور این درختان و حول یک حیاط مرکزی چیده شود. خانه ها از هم جدا شدند، بطوری که هر کدام از سه یا چهار وجه خود امکان نورگیری و تهویه دارند. این تمهیدات در کنار تنوع فضا، نقشه و مساحت خانه ها ( از ۶۰ تا ۲۰۰ متر مربع) همگی با ایجاد یک محله کوچک بکار گرفته شدند.

ورودي اصلي خانه های لوکس

مجموعه خانه های لوکس باغ ونک

با ایجاد سه سازه مجزا با داربست چوبی در جلوی نمای هر خانه یک حیاط معلق شکل گرفت که جایی است برای پرورش گیاهان و پرندگان و مجسمه های کبوتر، که نگهداری از آنها در محله قدیمی ده ونک بسیار مرسوم بوده. این عناصر را برای زنده کردن خاطره ها در کنار سرشاخه های درختان خشک باغ قدیمی و گیاهان بالا رونده بومی منطقه بکارگرفته شد. سطح این حیاط ها به جای مصالح بنایی، با صفحات فلزی سوراخ دار پر از سنگریزه ساخته شده اند تا از نظر ضوابط شهرداری جزو تراکم محسوب نشوند. بخشی از درختان خشک زمین پس از فراوری با مواد نگهدارنده به مجتمع بازگردانده و از آنها در حیاط میانی و حتی در داخل خانه ها استفاده شد.

نمای این خانه های لوکس در هر هشت وجه (چهار وجه داخلی و چهار وجه خارجی) جلوه بیرونی فضاهای داخلی، باغچه ها و حیاط هاست و نه صرفاً پوششی منفک از فضاهای داخلی.

در ادامه تصاویر این مجموعه خانه های لوکس را ببینید:

 

 

با سپاس از معمارنیوز

ویرایش توسط تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*جستجوی ساختمان های لوکس و رویایی