بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس
۲۶ شهریور ۱۳۹۵
تحریریه بیلدینگ پلاس

خانه رویایی با طراحی زیبای داخلی در شیراز

ایده اصلی طراحی این خانه رویایی با توجه به موقعیت قرارگیری آن در منطقه ی باغ گلشن (باغ عفیف آباد شیراز) و باغ های میوه ی اطراف منطبق بر ضوابط و قوانین منطقه، با محوریت انسان و توجه به اقتصاد،اجتماع، و محیط زیست بوده است.

Review: 4.96 - "خانه رویایی با طراحی زیبای داخلی در شیراز" by , written on شهریور ۲۶, ۱۳۹۵

ایده اصلی طراحی این خانه رویایی با توجه به موقعیت قرارگیری آن در […]

اطلاعات عمومی خانه رویایی در بلوار بعثت شیراز
مکان شیراز، بلوار بعثت، کوچه ۳۷، پلاک ۱۴۴
معماران نازنین کازرونیان
همکاران طراحی محمد امین زنده شاهوار، رویا صیرفی
سال طراحی ۱۳۹۴
مساحت زمین ۲۶۸ مترمربع
مهندس سازه سلمان رستمی
مهندس تاسیسات امین محکمی
مجری پروژه علی سوداگران
کارفرما غلامرضا سوداگران
عکاس پرهام تقی اف

ایده اصلی طراحی این خانه رویایی با توجه به موقعیت قرارگیری آن در منطقه ی باغ گلشن (باغ عفیف آباد شیراز) و باغ های میوه ی اطراف منطبق بر ضوابط و قوانین منطقه، با محوریت انسان و توجه به اقتصاد،اجتماع، و محیط زیست بوده است.

این خانه رویایی در زمینی به ابعاد ۱۱ متر عرض و ۲۶ متر طول بر اساس ضوابط M3 می­باشد که %۶۰ از سطح زمین در قسمت شمالی قابل ساخت بوده و طبقات فوقانی ۱.۲ متر از طرف جنوب و ۰.۶ متر از طرف شمال امکان پیشروی دارند. خانه رویایی مورد نظر برای سه خانواده طراحی گردید و از همان ابتدا تصمیم بر انتقال واحدهای مسکونی به روی پیلوت (هر طبقه یک واحد ۱۷۰ متری) و اختصاص همکف به پارکینگ و انباری، پیش فضای ورودی،موتورخانه و یک دفتر کار ۴۰ متر مربعی گرفته شد. عدم جانمایی پارکینگ­های این خانه رویایی در طبقه زیرزمین موجب نجات فضای سبز حیاط و درختان قدیمی آن گردید که در صورت تأمین پارکینگ در زیرزمین می­بایست به محوطه حیاط پیشروی می شد. هر واحد مسکونی از این خانه رویایی بر اساس نیازها، سلایق و سبک زندگی مالکانش طراحی گردید و با بررسی کوچکترین عادات رفتاری سعی شد پلان هر واحد متفاوت و هماهنگ با نیازهای ساکنانش باشد. این تفاوت در نمای خارجی هم نمود یافت تا حجم ساختمان(متفاوت از آپارتمان­های رایج، با مدول­های تکرار شونده) حاکی از گوناگونی سبک زندگی ساکنان هر واحد باشد.

نور و تهویه در این خانه رویایی

پنجره یکی از مهم­ترین عواملی است که سهم قابل توجهی در شکل دادن به نمای خارجی بنا و انتقال ویژگی­های معماری دارد و چنانچه از ویژگی­های بستر پروژه تبعیت نماید می­تواند در خلق هویت معماری بومی هر منطقه مؤثر باشد. با توجه به سابقه سکونت ۳۰ ساله کارفرمایان در این پلاک مسکونی و تجربه قبلی، یکی از اصلی ­ترین نکاتی که از ابتدا در این خانه رویایی مورد تأکید قرار گرفت، ابعاد بازشوها برای کنترل نور و صدا بود که نقش پنجره­ ها را بسیار پررنگ می ­نمود.

با توجه به جهت­گیری خانه رویایی در جهت شمال شرقی- جنوب غربی، فضاهای داخلی ساختمان که نیاز به نور طبیعی داشتند در مجاور پوسته خارجی (سه خواب در شمال و آشپزخانه و نشیمن در جنوب) و فضاهای خدماتی مانند سرویس بهداشتی و حمام و جعبه پله و آسانسور در فضای میانی قرار گرفتند.
توجه به مصالح دیوارها (لیکا با ضریب حرارتی ۱.۹ w/m2k و میزان کاهش صوت ۴۳ db) و به حداقل رساندن بازشوها به همراه سه جداره کردن پنجره­ ها (یک لایه لمینت و ۱۲ میلیمتر گاز آرگون) و همچنین قرارگیری کمدها به عنوان عایق صوتی و حرارتی در جداره شمال شرقی ساختمان، فضای اتاق خواب­ ها را از آلودگی صوتی محافظت نمود.

با طراحی پنجره­ ها به صورت عمودی و عقب نشینی آن­ها از بر نما به عمق ۷۰ سانتی متر و نصب لوورهای عمودی چوبی، از شدت تابش مستقیم آفتاب شرق به داخل اتاق­ها کاسته شد و فضایی سبز مختص هر اتاق پدید آمد تا نیاز انسان به ارتباط با طبیعت را پوشش دهد و حس زندگی را برای هر فرد در کوچک­ترین فضای زیستی (اتاق) فراهم سازد و منظره­ای جذاب برای رهگذران به ارمغان آورد.
در جبهه جنوبی تأمین نور به وسیله بازشوها به دو طریق ایجاد گردید. در طبقه اول با توجه به ارتفاع گیاهان موجود، پنجره اصلی روبروی درخت گردو و درختان صنوبر واقع شد تا به صورت طبیعی در زمستان (فصل برگریزان) و در تابستان (فصل سبز) میزان نور ورودی به فضای داخلی کنترل و سبزی درختان چشم­انداز زیبایی در فضای داخلی به همراه داشته باشد. در طبقات دوم و سوم با ایجاد فضاهای سبزی در مرکز نمای جنوبی نور به صورت غیر مستقیم به فضاهای پیرامونی هدایت می­شود که با لوورهای متحرک چوبی میزان آن در فصول و ساعات مختلف قابل تنظیم است.این فضا به عنوان هسته اصلی فضاهای عمومی و با امکان تنظیم نور ورودی به ساختمان علاوه بر خلق فضایی نیمه باز جهت نشستن، چشم­انداز سبزی را برای فضای داخلی و فرم خارجی ایجاد می ­نماید.

پنجره نمای خانه لوکس شیراز

پنجره ساختمان

راه پله خانه رویایی

با توجهی خاص به طراحی راه پله و عدم استفاده از جزئیات اجرایی مرسوم (اجرا با مصالح بنایی) پله­ های این خانه رویایی به صورت صفحات نازک فلزی با فاصله­ای ۱۰ سانتی متری از بدنه ­ها پیش بینی گردید تا در هر پاگرد به جای محدود شدن دید به صفحات مورب زیرپله وسعت دید بیشتری فراهم شود و نور و هوا در درون جعبه پله به حرکت درآیند. قسمتی از سقف راه پله و کف پاگردها شیشه ه­ای در نظر گرفته شد تا نور به پایین­ ترین طبقه هدایت گردد و در ساعات مختلف روز حرکت پرتوهای خورشید بر روی دیواره راه پله، فضای مرده آن را به فضایی پویا تبدیل کند. عمده سطح دیواره راه پله سرامیک ۶۰×۱۲۰ سفید انتخاب گردید تا نور را به طبقات زیرین منعکس نماید.
با تعبیه بازشویی بر روی سقف شیشه ه­ای در فصول گرم امکان تبدیل راه پله به یک بادخان میسر می­باشد تا هوای درجه ۲ واحدها (که به وسیله مکانیکی خنک گردیده و یا از طریق بازشوها وارد ساختمان شده) از لا به لای فضای خالی راه پله به بالاترین ارتفاع این ساختمان لوکس انتقال یابد و با فشار منفی حاصله از دیواره شمالی خارج گردد و باعث تهویه بهتر واحدها و راه پله گردد.

نورپردازی راه پله

راه پله خانه لوکس شیراز

سازه خانه رویایی

اسکلت اصلی این خانه رویایی، فلزی در نظر گرفته شد تا ضمن تسریع عملیات اجرایی با توجه به سایز و ابعاد ستون­ ها در فضای داخلی مزاحمتی ایجاد نگردد. در سقف­ها از تیرچه­ های فلزی کرومیت (به دلیل وجود دهانه ۷۷۰ عرضی) با قالب ۶۰ سانتی متری پلی استایرن استفاده شد و موقعیت دقیق تیرچه ­ها در نقشه ­های معماری جانمایی گردید تا داکت­ های تأسیساتی مابین آنان قرار گیرند. همچنین بادبندهای عرضی به دیواره­ های اطراف جعبه پله منتقل گردید تا در نمای شمالی و جنوبی مزاحمتی ایجاد نگردد.

تأسیسات خانه رویایی

جهت گرمایش این خانه رویایی پکیج و رادیاتور در نظر گرفته شد و سیستم سرمایشی ساختمان متناسب با هوای خشک شیراز کولر آبی سلولزی انتخاب گردید تا رطوبت و برودت مورد نیاز را فراهم سازد. لوله­ های انتظاری به پشت بام جهت نصب آب گرم­کن­ های خورشیدی به منظور تأمین آب گرم مصرفی هر واحد هدایت شد و همچنین اطراف کولرهای آبی شبکه ه­ای فلزی با پوشش نی خیزران جهت سایه اندازی بر روی کولرهای آبی با جانمایی نصب سلول­ های خورشیدی، جهت تأمین برق روشنایی مشاعات پروژه پیش ­بینی گردید.

مصالح خانه رویایی

انتخاب مصالح بومی این خانه رویایی در اولویت انتخاب­ ها قرار داشت و عموم مصالح به کار رفته در ساختمان به جز موارد معدودی که نمونه داخلی نداشت، محصول ایران می­باشند. حرکت به سمت انتخاب مصالح داخلی به دلیل زمان شروع اجرای پروژه و مصادف شدن با تحریم­ ها و با بالارفتن قیمت ارز و کم شدن محصولات خارجی در کشور بود که از یک سو به اقتصادی شدن پروژه بسیار کمک نمود و از سوی دیگر عاملی جهت تجربه گزینه­ های جدید گردید.
اصلی­ ترین مصالح به کار رفته در نما، دیواره محوطه و طراحی دکوراسیون داخلی، سنگ کوبیک (کیوبیک) گرانیت در هم می­باشد که سنگی است ضایعاتی از آخر قله سنگ­های گرانیت که پس از برش و تولید سنگ پلاک و یا خرده سنگ­های معدن به قطعات ۱۰×۱۰×۱۰ شکسته می­شود و عمدتأ در کف سازی محوطه­ های تاریخی و یا پارک ­ها مورد استفاده قرار می­ گیرد.

با سپاس از گروه مهندسی میهن بنا

ویرایش توسط تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

دیدگاه ( 3 )

 1. محمد رضا۱۴ مهر ۱۳۹۵

  مبلمان این خانه بیشتر به سبک اداری است

  پاسخ
 2. سوگل احمدي۱۷ فروردین ۱۳۹۷

  سلام دوستان خوبم،واقعا كارتون عالي هست بسيار بسيار عاااالي.منتظر طراحيها وموفقيتهاي بي نظيرتون هستيم.
  خداياشكرت بابت وجود تيم قدرتمندتون.

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۸ فروردین ۱۳۹۷

   تیم بیلدینگ پلاس از دلگرمی و حمایت شما عزیزان بسیار خرسند است.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*معرفی انواع لامپ LED