آغاز طرح کاهش مصرف انرژی از ساختمان‌های دولتی

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه دستورالعملی برای کنترل و کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها به نام برچسب انرژی است و کنترل و کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی، اولویت اجرایی دولت در این دستورالعمل خواهد بود. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حامد مظاهریان افزود: در این آیین‌نامه به دنبال آن هستیم تا میزان مصرف انرژی تمام ساختمان‌های کشور برای ساکنان آنها شفاف و مشخص شود. در این صورت مردم آگاه می‌شوند که برای ساختمان‌های خود تا چه میزان باید هزینه انرژی پرداخت کنند.

وی ادامه داد: قاعدتا اگر این کار برای ساختمان‌ها انجام شود، به‌طور حتم ساختمان‌هایی که در آنها مصرف انرژی پایین‌تر بوده نسبت به ساختمان‌هایی که مصرف انرژی بالاتری دارند مزیت نسبی بیشتری دارند؛ چراکه باید هزینه بیشتری برای انرژی آن پرداخته شود. در واقع ساختمانی که مصرف انرژی در آن خیلی زیاد است متقاضی کمتری برای خرید دارد و خود این امر سبب می‌شود از این پس سازندگان به ساخت واحدهای مسکونی با مصرف انرژی کمتر و بهینه‌تر روی بیاورند. مظاهریان تصریح کرد: در این آیین‌نامه ساختمان‌ها را به دو بخش ساختمان‌های دولتی و ساختمان‌های بخش خصوصی تقسیم کردیم. در ابتدا تاکید داریم که اگر دولت می‌خواهد این کار را انجام دهد اول باید از ساختمان‌های دولتی و تحت اختیار خودش شروع کند و نباید برای تجهیز ساختمان‌ها روی مردم فشاری وارد شود. وی افزود: در این راستا دولت باید برای ساختمان‌های دولتی برنامه‌ای ارائه دهد تا مشخص شود ظرف دوسال چگونه می‌خواهد کاهش مصرف انرژی را در ساختمان‌های تحت اختیار خود اعمال کند.

منبع: دنیای اقتصاد

تاریخ : 1395 / 11 / 24
دسته :
برچسب ها :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188662433