بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

پکیج برقی شوفاژ ( پکیج دیواری برقی )

این مقاله به بررسی پکیج برقی شوفاژ و کاربردهای آن می پردازد. پکیج های برقی با جایگزین کردن انرژی برق به جای سوخت های فسیلی، محدودیت ناشی از نبود گاز شهری را جبران کرده است. پکیج دیواری برقی نصب بسیار ساده ای دارد و دارای مزایای زیادی است که در ادامه به آنها اشاره شده است.

سیستم شوفاژ ديواری برقی

پکیج شوفاژ چیست

پکیج شوفاژ گرمایش مورد نیاز ساختمان و همین طور آب گرم مصرفی مورد نیاز ساختمان را تامین می کند. پکیج شوفاژ دیواری نیز مانند یک منبع حرارتی دارد که تولید حرارت وظیفه ی این قطعه می باشد. در پکیج های حرارتی گازی ناحیه ای به نام محفظه ی احتراق در بالای مشعل وجود دارد و در آن مبدل حرارتی است. مبدل حرارتی و محفظه ی احتراق معادل دیگ در موتورخانه می باشد و آب گرم مورد نیاز برای تولید آب گرم مصرفی و گرمایش ساختمان در این قسمت تامین می شود. در حالتی که نیاز به آب گرم مصرفی وجود ندارد آب گرم وارد وسایل پخش کننده ی حرارت شده و گرمایش ساختمان را تامین می کند و در پکیج برقی  در زمانی که تقاضای آب گرم مصرفی وجود داشته باشد ، آب گرم موجود در مبدل پکیج حرارتی وارد مبدل دیگری به نام مبدل ثانویه که وظیفه ی تامین آب گرم مصرفی دارد و معادل منبع آب گرم مصرفی در موتورخانه است می شود و در آنجا آب ورودی را گرم کرده و به مصرف کننده ی آب گرم می فرستد. وظیفه ی تغییر مسیر آب خروجی از مبدل اولیه به وسایل پخش کننده ی حرارت یا مبدل ثانویه بر عهده ی قطعه ای به نام شیر سه راهه است شیر سه راهه دارای یک ورودی از مبدل اولیه و دو خروجی است که همواره یکی از خروجی ها بسته و دیگری باز می باشد. تعیین باز و بسته بودن خروجی ها به وسیله ی فلوسوییچ انجام می شود. فلو سوییچ نوعی کنترل کننده است که تقاضای آب گرم مصرفی را حس کرده و متناسب با آن شیر سه راهه را کنترل می کند.

انواع پکیج دیواری

پکیج دیواری انواع متفاوتی دارد و از نقطه نظر های متفاوتی دسته بندی می شود. در بعضی از دسته بندی ها سیستم داخلی و فلودیاگرام آن ها دچار تغییر می شوند و در برخی دیگر از دسته بندی ها یک قطعه از آن ها متفاوت عمل می کنند و همچین انرژی تامین کننده آن نیز متفاوت می باشد و به طور کلی اجزای داخلی پکیج شوفاژ می تواند مختلف باشد. انواع پکیج ها به صورت زیر می باشد.

پکیج شوفاژ برقی

پکیج برقی دیواری

پکیج برقی چیست

از نظر خروجی سیستم، پکیج برقی شوفاژ کاملا مشابه پکیج های گازی است و تنها ورودی آنها تفاوت دارند. در پکیج های گازی ورودی گاز شهر و یا گاز کپسول و در پکیج برقی شوفاژ ورودی انرژی برق است. در سیستم های گرمایشی پکیج به طور همزمان هم آب گرم مصرفی ایجاد می شود و هم آب گرم برای سیستم رادیاتورها یا فن کوئل ها تامین می شود.

سیستم پکیج دیواری برقی برای زمانی که دسترسی به گاز شهری ندارید بهترین گزینه برای جایگزین سیستم های پکیج است. به خصوص برای محل هایی که در فصل زمستان آب و هوای سرد دارند و دسترسی به گاز شهری ندارند پکیج برقی گزینه مناسبی است.

چرا که پکیج های برقی گزینه ساده ای است که باعث آلودگی هوا نمی شود و خطرات ناشی از احتراق گاز را هم ندارد. مناسب خانه ها است و احتیاجی به کپسول گاز و یا فضایی برای ذخیره سوخت ندارد. پکیج های برقی در ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی می شودند و با توجه به حجم و کاربری فضا و مقدار آبی که نیاز به گرم شدن دارد اندازه پکیج دیواری برقی را انتخاب می کنیم.

استفاده از پکیج برقی دیواری انتخاب هوشمندانه ای است که تعمیرات و نگهداری بسیار کمتری را دارد.

نحوه گرم کردن پکیج حرارتی در ساختمان و ایجاد گرمایش مطبوع و تولید آب گرم مصرفی

نحوه عملکرد پکیج حرارتی در ساختمان

پکیج برقی چگونه کار می کند

پکیج ها طراحی شده اند تا به صورت همزمان آب گرم مصرفی برای استحمام و شست و شو و همچنین ایجاد گرمایش ساختمان را تامین کند. پکیج دیواری برقی شامل موارد زیر هستند:

گرمایش مرکزی

اگر دمای محیط، از دمای تنظیم شده در پکیج پایین تر بیاید ترموستات پکیج برقی شوفاژ یک سیگنال به گرم کن برقی دستگاه داده و از دستگاه آب گرم می خواهد پمپ داخلی پکیج برای ایجاد جریان روشن می شود. آب گرم توسط گرم کن برقی گرم شده و وارد رادیاتورها شده تا اتاق ها را گرم کند. پس از عبور آب از گرم کن برقی و تبادل حرارت آب رادیاتور و هوای اتاق، آب رادیاتور دمای خود را از دست می دهد و مجددا وارد پکیج برقی شوفاژ می شود تا دوباره گرم شود.

به صورت عکس نیز زمانی که دما اتاق به دمای مطلوب تعیین شده در پکیج برسد، ترموستات پکیج عمل کرده و دستور قطع گرمایش اتاق را می دهد و پکیج برقی شوفاژ خاموش می شود.

گرمایش آب گرم مصرفی

زمانی که شخصی شیر آب گرم را باز می کند، پکیج برقی متوجه عبور جریان آب می شود و گرم کن برقی شروع به کار می کند و آب را گرم می کند و به سمت مصرف کننده ها می فرستد.

سیستم کنترلی پکیج

گرمکن برقی پکیج با دستور هر کدام از بخش های گرمایش رادیاتورها و یا گرمایش آب مصرفی شروع به کار می کند.

در زمانی که همزمان نیاز به گرمایش رادیاتورها و گرمایش آب مصرفی داشته باشیم، اولویت با گرمایش آب مصرفی است و گرمایش رادیاتورها به صورت موقتی قطع می شود و زمانی که شیر آب گرم بسته شود مجددا گرمایش رادیاتورها آغاز می شود. این یکی از معایب سیستم های پکیج است که به صورت همزمان توانایی ایجاد گرمایش محیط و آب گرم را ندارند و اگر شخصی در فصل سرد سال شیر آب را به مدت طولانی باز کند (مثلا در زمان دوش های طولانی مدت) فضای خانه سرد می شود که البته زمانی که شیر آب بسته شود مجددا دمای هوای خانه به وضعیت مطلوب باز می گردد.

ایجاد آب گرم مصرفی در سیستم گرمایش با پکیج های برقی

آب گرم مصرفی

از پکیج برقی کجا استفاده می کنیم

اولین عامل استفاده از پکیج برقی شوفاژ در دسترس نبودن گاز شهری است. ساکنین محل هایی که دارای لوله کشی گاز نمی باشد از انرژی جایگزین یعنی برق استفاده می کنند و به وسیله آن می توانند دمای هوای خانه را به حد دمای رفاه برسانند و آب گرم مصرفی برای استحمام و شست و شو را ایجاد کنند. گاهی اوقات ساکنین برای تامین هوای گرم منازل از شوفاژ برقی و یا از هیترها استفاده می کنند و به صورت جداگانه از آبگرمکن برقی برای تامین آب گرم مصرفی استفاده می کنند که این سیستم ها دارای ضعف هستند چرا که از جهتی هیترهای برقی توزیع مناسب دما در منزل را ندارند و ناحیه اطراف خود را گرم می کنند و گرما به دیگر بخش های منزل نمی رسد اما در سیستم پکیج برقی شوفاژ گرما آب گرم وارد رادیاتور و یا فن کویل می شود و به پخش هوا در منزل باعث ایجاد گرمای مطلوب و دلخواه شما می شود و توزیع مناسبی در منزل پیدا می کند. همچنین استفاده جداگانه از هیتر برقی و آبگرمکن برقی هزینه اولیه بیشتری دارد و گرمایش خانه به صورت چند تکه می شود اما در پکیج برقی شوفاژ این دو سیستم ( گرمایش منازل و گرمایش آب گرم مصرفی ) به صورت همزمان اتفاق می افتد.

یکی دیگر از مزیت های پکیج دیواری برقی تعمیر نگداری کمتر و ساده تر آن است. اگر در گذشته از پکیج های گازی استفاده کرده باشید احتمالا باید متوجه شده باشید که این نوع پکیج ها خرابی بسیار زیادی دارند و ساکنین منازل مسکونی که پکیج گازی همیشه با تعمیرات پکیج خود و خرابی های ریز و درشتی که دارد درگیر هستند. در پکیج های برقی به علت اینکه احتراق در آن اتفاق نمی افتد میزان خرابی آن بسیار کمتر است.

برای کسانی که نگرانی بابت خطرات دستگاه های گازسوز دارند استفاده از پکیج های برقی توصیه می شود. به علت استفاده نشدن از سیستم گازکشی خطرات ناشی از نشت گاز در این سیستم ها وجود ندارد و همچنین این دستگاه ها نیازی به دودکش ندارند و خطرات گاز گرفتگی هم ندارند.

از مزیت پکیج های گرمایشی برقی ، مستقل بودن دستگاه ها در هر کدام از واحدها است. سیستم گرمایش پکیج برقی شوفاژ یک انتخاب ایده آل برای خانه های با ابعاد کوچک و متوسط همراه با یک حمام و دستشویی است اما سیستم گرمایش پکیج برقی برای خانه هایی که چندین منبع مصرفی برای آب گم دارند و یا فضاهای بسیار بزرگ توصیه نمی شود. پکیج های برقی با رنج های متفاوت و کیلووات متفاوت در بازار موجود است و با توجه به نیاز و خواسته خود و با توجه به بار حرارتی ساختمان و آبگرم مصرفی می توانید اقدام به خرید آن کنید.

استفاده از پکیج شوفاژ برقی برای گرمایش واحدها

گرمایش واحدها با شوفاژ

انواع پکیج برقی

مدل های پکیج برقی تقسیم بندی های مختلفی دارد و شخص با توجه به شرایط و امکانات و نیازهایی که دارد گزینه ای را انتخاب کند. در ادامه به بررسی دسته بندی های مختلف پکیج پرداخته شده است:

 • برق ورودی

برق ورودی پکیج می تواند به صورت سه فاز و یا تک فاز باشد که با توجه به مقدار مصرف و یا امکانات موجود در آن ناحیه می توانید اقدام به انتخاب یکی از این دو بکنید.

 • پکیج برقی دیواری یا زمینی

برای متراژهای متوسط و کوچک و برای مکان هایی بار حرارتی بالایی ندارند عموما از پکیج دیواری برقی استفاده می شود و برای بارهای حرارتی بالاتر از پکیج برقی زمینی استفاده می شود.

 • پکیج برقی تک مبدل یا دو مبدل

در پکیج برقی تک مبدل تنها گرمایش واحد ها انجام می شود و در پکیج برقی دو مبدل علاوه بر گرمایش واحد ها ، آب گرم مصرفی نیز تامین می شود.

 • پکیج های برقی بر اساس بار حرارتی

ابعاد و بار حرارتی پکیج ها با توجه به متراژ محل، کاربری محل و میزان مصرف و مکان و شهر مورد استفاده متفاوت است. شما می توانید با دادن اطلاعات نامبرده به کارشناسان فروش، مدل پکیج برقی مناسب محل خود را دریافت کنید.

راه اندازی پکیج شوفاژ برقی

نصب و راه اندازی پکیج برقی

مزایای پکیج برقی شوفاژ

همان طور که قبلا گفته شد پکیج های برقی حسن های زیادی دارد و بسیاری از محدودیت هایی که دیگر سیستم های گرمایش را دارد جبران کرده است. در ادامه به مزایای پکیج های برقی اشاره شده است.

 • به علت استفاده از برق به عنوان انرژی ورودی ، پکیج های برقی کاملا بی صدا هستند.
 • پکیج دیواری برقی نیازی به دودکش ندارند.
 • پکیج دیواری برقی نیازی به لوله کشی گاز ندارند.
 • خطرات ناشی از گاز گرفتگی، نشتی گاز، و آلودگی محیط در آن ها وجود ندارد.
 • برای مکان های دور افتاده و هر جایی که دسترسی به سیستم گاز شهری وجود ندارد این پکیج ها بهترین گزینه هستند.
 • به دلیل حذف موتورخانه مرکزی هزینه تعمیرات و نگهداری آن ها بسیار پایین تر است.
 • استفاده از پکیج گرمایشی در ساختمان باعث مستقل شدن واحد ها از هم دیگر می شود.
 • پکیج دیواری برقی مساحت کمی را اشغال می کند و به دلیل اینکه بر روی دیوار نصب می شوند هیچ گونه مزاحمتی برای دیگر تجهیزات ساختمان ندارند.
 • به علت وجود نداشتن شعله در آن عمر آن ها بیشتر از پکیج های گازی است.
 • پکیج های گازی اگر در داخل منزل کار بشوند اکسیژن منزل را استفاده می کنند ولی در پکیج های برقی این چنین نیست.
 • نصب این دستگاه ها بسیار آسان هستند و احتیاجی به لوله کشی گاز و دودکش ندارند.
در ویدیوی زیر می توانید نحوه عملکرد و کاربرد پکیج دیواری برقی را مشاهده کنید:

برداشت و ترجمه از electriccombiboilerscompany

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "پکیج برقی شوفاژ ( پکیج دیواری برقی )" by , written on اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷

این مقاله به بررسی پکیج برقی شوفاژ و کاربردهای آن می پردازد. پکیج […]

مقالات مرتبط

پکیج چگالشی

پکیج چگالشی

در این نوشتار به معرفی و بررسی یک سیستم گرمایشی پیشرفته با عنوان پکیج چگالشی می پردازیم. پکیج های چگالش ...

نمونه پکیج دیواری

پکیج دیواری گرمایشی

امروزه با گسترش آپارتمان نشینی و هزینه ی بالای گاز پکیج دیواری یا شوفاژ دیواری گزینه ی مناسبی برای تامی ...

ساختمان پکیج شوفاژ دیواری

اجزای داخلی پکیج شوفاژ دیواری

در مقاله پیشین با عنوان پکیج دیواری گرمایش بعد از معرفی پکیج و تشریح عملکرد آن ، اجزای اصلی پکیج شوفاژ ...

دیدگاه ( 8 )

 1. یگانه۱۴ خرداد ۱۳۹۷

  سلام تفاوت پکیج دیواری برقی و آبگرمکن برقی در کجاست؟ برای یک واحد مسکونی پکیج برقی شوفاژ رو توصیه می کنید یا آبگرمکن برقی رو؟

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۴ خرداد ۱۳۹۷

   سلام در پکیج های برقی به طور همزمان گرمایش رادیاتورها و همچنین گرمایش آب مصرفی وجود دارد اما در آبگرمکن برقی تنها گرمایش آب گرم مصرفی وجود دارد.
   در مورد سوال دوم در صورتی که واحد شما نیازی به گرمایش واحد ندارد نیازی به استفاده از پکیج دیواری برقی نیست اما اگر علاوه بر گرمایش آب گرم مصرفی نیاز به گرمایش واحد هم دارید می توانید از آبگرمکن برقی شوفاژ استفاده کنید.
   حتما این مورد را مد نظر قرار دهید که اگر به گاز شهری دسترسی دارید احتیاجی به استفاده از پکیج شوفاژ دیواری برقی نیست می توانید از پکیج های گازی استفاده کنید.

   پاسخ
 2. akbar۱۷ خرداد ۱۳۹۷

  سلام
  برای آپارتمان ۱۰۰ متری در حوالی سیرجان آیا استفاده از پکیج رادیاتور برقی دیواری کفایت می کند؟ برای نصب پکیج برقی آیا نیاز به لوله کشی مجدد برای پکیج رادیاتور برقی است؟

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۸ خرداد ۱۳۹۷

   سلام برای آپارتمان ۱۰۰ متری شما استفاده از پکیج برقی کافی است و می توانید از طریق آن گرمایش منزل و همچنین آب مصرفی را داشته باشید.
   در مورد لوله کشی مجدد برای پکیج رادیاتور برقی نمی توان نظر قطعی داد. در صورتی که منزل شما لوله کشی برای رادیاتور داشته باشد نیاز به لوله کشی چندانی برای پکیج های برقی نیست در غیر اینصورت باید جهت لوله کشی و خرید رادیاتورها اقدام نمایید

   پاسخ
 3. مقصودی۲۶ خرداد ۱۳۹۷

  سلام
  برای نصب پکیج برقی دیواری باید چه لوله کشی هایی باید انجام بدیم و خود ما توانایی نصب پکیج دیواری برقی را داریم؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۷ خرداد ۱۳۹۷

   سلام
   ممنون از سوال شما … بستگی به لوله کشی های انجام شده از قبل در واحد دارد. برای واحدی که هیچ نوع لوله کشی ندارد برای نصب پکیج برقی دیواری ابتدا باید لوله کشی آب گرم مصرفی برای شیرآلات آب گرم دوش ها و آشپزخانه و سرویس ها را انجام دهید. در مرحله بعدی برای لوله کشی های گرمایش واحد ها برای پکیج برقی شوفاژ اقدام نمایید. با توجه به مساحت واحد و همچنین شهر شما اقدام به خرید رادیاتور بکنید و به نسبت مساحت هر اتاق و محل هر کدام و تعداد پره های هر کدام را انتخاب بنمایید. برای هر کدام یک لوله رفت و یک لوله برگشت در نظر بگیرد.
   اگر توانایی لوله کشی و تجهیزات آن را دارید می توانید خودتان آن را لوله کشی کنید. اما اگر توانایی فنی ندارید می توانید به کمک آن اقدام به لوله کشی بفرمایید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید می توانید با بیلدینگ پلاس تماس بگیرید.

   پاسخ
 4. سراج۰۱ تیر ۱۳۹۷

  سلام
  بنده برای گرمایش مکانی احتیاج به پکیج برقی دیواری دارم اما نیاز به آب گرم مصرفی ندارم و فقط برای گرمایش رادیاتور ها نیاز به پکیج دیواری برقی دارم. آیا استفاده از این محصول را به من توصیه می کنید؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۲ تیر ۱۳۹۷

   بله قطعا پکیج برقی شوفاژ برای شما گزینه مناسبی است. در این مورد می توانید از بخش گرمایشی لوله های رفت و برگشت پکیج دیواری برقی استفاده کنید و چون احتیاجی به آب گرم مصرفی دارید از آب گرم مصرفی استفاده نکنید. شیر مربوط به آب گرم مصرفی را بسته و هر روزی که قصد استفاده از آن را داشتید می توانید لوله کشی مربوط به آن را انجام دهید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*پکیج دیواری گرمایشی