بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی یکی از تجهیزات جانبی هستند که برای کنترل فشار آبگرم در برخی از انواع آبگرمکن خورشیدی نصب می گردد. این تجهیز عملکردی مشابه منبع انبساط بسته داشته و بسته به نوع و حجم سیستم آبگرم انتخاب می شوند.

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی سبز رنگ و برش خورده

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی چیست

آب هنگام گرم شدن منبسط شده و نسبتا  تراکم ناپذیر می­باشد این دو خاصیت می­تواند نیروی زیادی در مخازن آبگرمکن خورشیدی ایجاد کند. آبگرم شده در مخازن ذخیره خورشیدی۸۰ گالنی می­تواند تا ۵/۲ گالن افزایش حجم داشته باشد. این انبساط حرارتی باعث افزایش قابل توجه فشار در سیستم لوله کشی می­شود مگر اینکه حجم مایع افزوده شده  جا به جا شود.  تحت این شرایط یک آبگرمکن خورشیدی خانگی در صورت از کار افتادن ترموستات و شیرهای اطمینان دما و فشار به یک موشک تبدیل می­شود.

در برخی از سیستم های خورشیدی این انبساط گرمایی از طریق بازگشت فشار به سیستم، جذب می­شود. ولی در آبگرمکن های خورشیدی که  از شیرهای یکطرفه جهت نگهداری پمپ از فشار برگشتی و یا محافظت منابع آب از آلودگی های احتمالی استفاده می شود، نیاز به اتخاذ شیوه ای برای جذب این انبساط می باشد.  در برخی از سیستم­های آبی – مانند آنهایی که از چاه تغذیه می­کنند- اغلب مخزن فشار این امر را محقق می کند  ولی برای سیستم هایی که  دارای شیر یکطرفه بر روی سیستم آبرسانی  می باشند یک منبع انبساط مورد نیاز است.

نصب منبع انبساط در سيستم آبگرمکن خورشيدی

منبع انبساط خورشیدی یک جزء حیاتی از سیستم آبگرمکن خورشیدی است

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی عموما مخازن استیل ۲ تا ۵ گالنی بوده که دیواره انعطاف پذیری (مانند نوع تیوبی یا نوع دیافراگمی) مخزن را به دو قسمت تقسیم می­کند. یک سمت مخزن حاوی آب بوده و به لوله های سیستم آبگرم متصل شده و سمت دیگر حاوی هواست. این غشا در مخازن انبساط نوع تیوبی مانند بالن می­باشد در حالی که در مخازن نوع دیافراگمی به دیواره مخزن چسبیده است. از آنجا  که آب شرب در مخازن نوع دیافراگمی می تواند در تماس با مخزن استیل باشد، آستری از جنس پلی پروپیلن برای مقاومت در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد.

هوا سیال تراکم پذیر بوده و هنگامی که حجم آب مخزن ذخیره منبسط می­شود حجم هوا در منبع انبساط کاهش می یابد. این امر سبب  افزایش فشار هوا و در نتیجه افزایش فشار آب می­شود. در اینجاست که انتخاب و سایزینگ  مناسب منبع انبساط  نقش مهمی را ایفا می­کند. اگر اندازه منبع انبساط کوچک باشد و نتواند فشار افزوده شده را جذب کند ممکن است فشار آب از حد مجاز تجاوز کرده و شیرهای اطمینان دما و فشار مخزن ذخیره عمل کنند. این مسأله از آن جهت که شیر اطمینان وسیله ای در جهت حفظ ایمنی بوده و عملکرد دائم این شیر سبب خرابی آن می شود، دارای پیامدهای خطرناکی است.

شير يک طرفه تنظيم فشار در سيستم آبگرمکن خورشیدی

استفاده از شیر های یک طرفه برای محافظت از سیستم آبگرم

انتخاب یک مخزن انبساط برای یک آبگرمکن خورشیدی مشابه انتخاب منبع انبساط برای  یک سیستم آبگرم معمولی است اما با دو وجه تمایز: مخازن در آبگرمکن های خورشیدی  بزرگتر از آبگرمکن معمولیست و ممکن است حداکثر دما در مخازن آبگرمکن خورشیدی بین ۵۰ تا ۶۰ درجه فارنهایت بالاتر باشد. این بدان معناست که انبساط حرارتی در آبگرمکن های خورشیدی ۴ تا ۱۰ برابر بیشتر از آبگرمکن های معمولیست.

لازم است در تعیین حجم منبع انبساط، دمای کارکرد نرمال سیستم ، فشار آب استاندارد و حجم آبگرمکن خورشیدی  در نظر گرفته شود. تولیدکنندگان منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی عموما جداول سایزینگی بر اساس این متغیرها تهیه می ­کنند.

منبع انبساط خورشيدی با مجراي پشتيبان

در سیستم های آبگرمکن خورشیدی با حجم زیاد آب داغ، از یک مجرای پشتیبان استفاده می شود تا هنگام افزایش دما در سیستم به غشای داخل منبع انبساط خورشیدی صدمه وارد نشود

منبع انبساط خورشیدی برای سیستم آبگرمکن خورشیدی مداربسته

در سیستم های آبگرمکن خورشیدی مدار بسته بر پایه ضد یخ (گلیکول)، منبع انبساط جهت جذب مایع منبسط شده مورد نیاز می­باشد. کلکتورهای خورشیدی ، لوله کشی و مبدل های حرارتی توسط محلول گلیکول پر شده اند که این محلول هنگام گرم شدن مانند آب منبسط می­شود. در حالیکه حجم گلیکول در مدار خیلی کمتر از حجم گلیکول در مدار خیلی کمتر از حجم آب در منبع ذخیره است، اندازه منابع انبساط در سیستم خورشیدی – در صورتیکه سیستم راکد شود- جهت کنترل انبساط سیال و بخار در حد نرمال به سمت برابری یا بزرگتر بودن از منابع انبساط مورد استفاده در سیستم های آبگرم معمولی میل می کند.

نصب منبع انبساط زميني در سيستم آبگرمکن خورشيدی

نصب منبع انبساط بزرگ بر روی زمین در سیستم آبگرمکن خورشیدی برای جلوگیری از پدیده رکود در سیستم

پدیده رکود در سیستم آبگرمکن خورشیدی

در سیستم آبگرمکن خورشیدی زمانی که میزان تابش خورشیدی کافی بوده اما مایع انتقال حرارت در میان کلتورها جریان نداشته باشد، رکود اتفاق می افتد. هنگامی که اجزایی مانند کنترلرها یا پمپ خراب شود و یا در زمان قطع برق که پمپ سیرکولاتور دارای قدرت کافی به مدت طولانی نمی­باشد و یا وقتی که تحت کارکرد استاندارد، سیستم آب را تا حداکثر دمای مجاز مخزن ذخیره گرم کند و کنترلرها به منظور جلوگیری از بالا رفتن دما در مخزن، پمپ را خاموش کنند، این رکود اتفاق می افتد. در طراحی سیستم های بر پایه ضد یخ این رکود باید در نظر گرفته شود.

نظر شما در مورد سیستم های آبگرمکن خورشیدی و محاسن و معایب آنها چیست؟ برای آشنایی با آبگرمکن های خورشیدی مقالات معرفی آبگرمکن خورشیدی و انواع آبگرمکن خورشیدی و مواردی که در استفاده از آبگرمکن خورشیدی باید در نظر بگیرید را در مقاله نکاتی برای بکارگیری آبگرمکن خورشیدی بخوانید.

برداشت و ترجمه از homepower

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی" by , written on بهمن ۱۷, ۱۳۹۵

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی یکی از تجهیزات جانبی هستند که برای کنترل فشار آبگرم […]

مقالات مرتبط

آبگرمکن خورشیدی تخت در پشت بام

معرفی آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی با بهره گیری از انرژی تابشی خورشید تولید گرما می کند. از گرمای تولید شده در آبگرمکن های ...

آبگرمکن خورشيدی تخت در پشت بام

انواع آبگرمکن خورشیدی از نظر سیستم عملکرد

در مطلب پیشین  آبگرمکن خورشیدی را معرفی نمودیم، کاربردهای این تجهیزات و دلایل استفاده از انرژی خورشیدی ...

آبگرمکن خورشیدی در پشت بام در زمستان

نکات بکارگیری آبگرمکن های خورشیدی

پیش از این به معرفی آبگرمکن خورشیدی پرداخته و انواع آبگرمکن خورشیدی را بررسی نمودیم در این نوشته به نکا ...

دیدگاه ( 2 )

 1. ویسی بوکان۱۹ اسفند ۱۳۹۶

  باتشکر فراوان واقعا عالی بود تونستیم نهایت استفاده مفید رو از مطالبتون داشته باشیم ممنون/

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۹ اسفند ۱۳۹۶

   سپاس از توجهتون به مقاله منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*منبع انبساط عایق دار چیست