بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

لامپ ال ای دی نواری ( نواری LED )

لامپ ال ای دی نواری نقطه عطف سیستم های روشنایی نوین و نورپردازی های مدرن می باشد. در این نوشته قصد داریم به معرفی و شرح لامپ ال ای دی نواری بپردازیم . این مقاله بیانگر ویژگی ها و کاربرد های ال ای دی نواری نیز می باشد. در پایان به بررسی و معرفی ال ای دی نواری پیکسلی و طریقه نصب نواری LED در خانه می پردازیم.

خرید محصول از بیلدینگ پلاس

معرفی لامپ LED

لامپ ال ای دی یا Light-Emitting Diode که به طور مخفف لامپ LED نیز خوانده می شود یک منبع تولید نور برای استفاده در چراغ روشنایی است که روشنایی را با استفاده از دیودهای نوری تولید می کند. سرعت روشن شدن لامپ ال ای دی بسیار بالاست و می تواند در میکروثانیه روشن شود این قابلیت در تکنولورژی لامپ LED منجر به استفاده از آنها در سیستم های مخابراتی ( فیبر نوری ) و انتقال داده گردیده است. از لحاظ مصرف انرژی لامپ ال ای دی در مقایسه با سایر لامپ های روشنایی صرفه جویی انرژی بسیار بالایی را در مصرف انرژی سیستم روشنایی ساختمان بدست می دهد. جریان مصرفی یک لامپ LED در حد میلی آمپر بوده اما سایر لامپ های روشنایی به خصوص لامپ رشته ای در حد آمپر جریان می کشند. مصرف کم و طول عمر بالای لامپ های با تکنولوژی ال ای دی باعث می شود تا هزینه های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی ساختمان به شدت کاهش یابد.

کاربرد لامپ ال ای دی نواری

لامپ ال ای دی نواری چیست

لامپ ال ای دی نواری حاوی نوار خود چسبنده ای است که LED ها در فواصل منظم بر روی یک بستر آلومینیومی خطی مونتاژ شده اند. پس از نصب و اتصال به برق ، کل طول نوار ال ای دی روشن ، و نور به صورت خطی گسترده می شود. قابلیت انعطاف پذیری ، امکان جداسازی و برش ، ایجاد اشکال مختلف و نوردهی بالا در حجم کم از ویژگی های بارز این نمونه از انواع لامپ LED می باشد. لامپ ال ای دی نواری علاوه بر محیط های داخلی ساختمان ، در محیط های خارجی مانند نورپردازی نما و نورپردازی باغچه و حیاط ساختمان ، نیز کاربرد فراوان دارند.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای نصب لامپ LED نواری

نواری LED به همراه کنترلر ، تجهیزات و ابزار آلات برای نصب

ساختار و اجزاء لامپ ال ای دی نواری

به طور کلی لامپ ال ای دی نواری ۴ بخش اصلی دارد که عبارتند از:

 • LED ها با تکنولوژی مونتاژ سطح یا همان SMD
 • اس ام دی ها بر روی صفحه PCB خطی
 • درایور لامپ ال ای دی نواری
 • بدنه لامپ ال ای دی نواری که شامل ، کانال یا قاب نصب و روکش پلاستیکی مات یا شفاف
کاربرد لامپ ال ای دی نواری پیکسلی

لامپ ال ای دی نواری پیکسلی با تکنولوژی اس ام دی

معرفی تکنولوژی SMD

بازدهی و طول عمر بالای لامپ LED با تکنولوژی SMD محقق شد و مخفف Surface Mount Diode می باشد. تکنولوژی لامپ اس ام دی بسیار کارآمد و انعطاف پذیر است و تنوع رنگ ، وضوح بالا ، حجم بسیار کم ، زاویه ی دید بیشتر و صرفه جویی در انرژی از ویژگی های این نوع از انواع تکنولوژی LED است. جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل با عنوان SMD 3014 معرفی شده است که لومن بر وات بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن به خصوص در لامپ ال ای دی نواری استفاده فراوان می شود. اس ام دی های مورد استفاده در لامپ ال ای دی نواری را می توان به اس ام دی های  ۵۰۵۰ ، ۲۸۳۵ ، ۳۰۱۴ و ۳۰۲۰ اشاره نمود که هر یک بر اساس مقدار لومن و کارایی و میزان نوردهی انتخاب و استفاده می شوند. در شکل زیر تراکم انواع لامپ ال ای دی نواری را مشاهده می کنید.

انواع لامپ اس ام دی نواری یا نواری SMD

تراکم SMD ها در لامپ ال ای دی نواری

صفحه برد یا PCB

بورد لامپ ال ای دی خطی یا نواری ، صفحه ای از جنس آلومینیوم و سرامیک یا پلاستیک فشرده است. تراشه های SMD که فاقد پایه هستند بر روی این صفحه به صورت سطحی مونتاژ و لحیم می شود که به این تکنولوژی ساخت بورد ، مونتاژ سطحی یا SMD می گویند. تعداد اس ام دی ها در هر متر بر روی PCB ، مشخص کننده مقدار شدت نور و لومن لامپ ال ای دی نواری است که بر حسب کاربرد و نوع مکان نصب لامپ ال ای دی نواری انتخاب می شود. برای استفاده در زیر کابینت آشپزخانه و سقف هایی با ارتفاع کم از لامپ ال ای دی نواری که در هر متر ۳۰ اس ام دی دارد ، استفاده می کنیم. همچنین برای استفاده در نورپردازی نمای ساختمان ، سقف هایی با ارتفاع بلند و در نورپردازی مسیر حیاط و باغچه ها از لامپ ال ای دی نواری ۱۲۰ عددی استفاده می کنیم.

نواری اس ام دی

لامپ ال ای دی نواری قابل انعطاف پیکسلی

نوار های یک پارچه لامپ ال ای دی خطی به صورت ۵ متری نیز در بازار عرضه می گردند که مکان های خاصی در فواصل معین ، بر روی برد PCB ، برای جدا کردن یا برش مشخص شده اند. برای این رول های نواری ۵ متری بین هر سه اس ام دی یک مکان برای برش تعبیه شده است.  همچنین در برخی لامپ های ال ای دی نواری که طول هر رول آنها به ۵۰ متر می رسد ، در هر ۱ متر امکان برش یا جداسازی لامپ تعبیه شده است. برای استفاده در زیر کابینت ها یا در گوشه های اتاق ها می توان بعد از اندازه گیری ، لامپ ال ای دی نواری را برش زد و سپس نصب نمود.

مکان های خاص برش برای جداسازی طول لامپ ال ای دی خطی یا ریسه LED

تکنولوژی SMD در لامپ نواری LED

درایور یا مدار یکسوکننده

درایور لامپ ال ای دی نواری  یک مبدل یکسو کننده تمام موج  AC-DC است که برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ی ولتاژی ۴۰+تا ۴۰– بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های SMD تبدیل می کند که قابل استفاده برای SMD های چاپ شده بر روی بورد LED یا PCB می باشد. از موارد تعیین کننده عمر لامپ LED نواری ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک لامپ ال ای دی نور مخفی به این قطعه بر می گردد.

در برخی از لامپ های ال ای دی نواری که به پاور LED خطی یا متری مشهورند درایور وجود ندارد و مستقیم به برق ۲۲۰ ولت AC متصل می شود. یکی از مشکلات ال ای دی پاور ها سو سو زدن است.  همچنین در صورت سوختن یک تراشه SMD ، هیچ یک از تراشه های دیگر روشن نمی شوند و نور قطع می شود. درایور ال ای دی نواری یک ترانسفورماتور ولتاژ ثابت است که معمولا ۱۲ ولت خروجی برق DC ، برای تامین اس ام دی های سطحی لامپ ال ای دی نواری ، دارد. از یک درایور می توان چند لامپ ال ای دی نواری را کنترل و یا تامین نمود ، به شرط آن که کمتر از ۹۰ درصد بیشینه توان خروجی درایور استفاده شود تا به مدار یکسوکننده آسیب ناشی از اضافه جریان یا اضافه بار وارد نشود.

کاربرد لامپ ال ای دی نواری در نورپردازی قفسه ها و میز های خانه و ساختمان

نصب آسان ال ای دی نواری در هر مکان خانه

بدنه LED نواری و معرفی ویژگی ها

لامپ ال ای دی نواری بسته به مکانی که استفاده و نصب می شود ، می تواند بدنه و ظاهری با ویژگی های آن محل یا مکان داشته باشد. به منظور کارایی فراوان لامپ ال ای دی نواری در تمام سیستم های روشنایی و نورپردازی ساختمان ، بدنه این نوع از لامپ ها نیز انواع مختلفی دارد. به طور مثال لامپ ال ای دی نواری مورد استفاده در فضا های بیرونی و نورپردازی نما ، دارای ویژگی های حفاظتی با درجه حفاظت IP65 می باشد. همچنین در برخی موارد دیگر مانند نورپردازی سقف اتاق ها ، لامپ ال ای دی نواری با درجه حفاظت IP33 موجود می باشد. در جداول زیر می توان مفهوم کد های درجه حفاظتی لامپ ها را مشاهده کرد.

کد IP لامپ ال ای دی نواری عدد اول مشخصات حفاظتی قاب و بدنه یک لامپ اس ام دی

استفاده از یک پوشش نئون یا روکش مات یا شفاف یک پارچه به عنوان دیفیوزر نیز در لامپ های LED نواری دیده می شود که به زیبایی هر چه بیشتر این نوع لامپ ها افزوده است.

قابلیت کنترل رنگ و تنوع رنگ در لامپ ال ای دی نواری

لامپ ال ای دی نواری در رنگ های مختلف

ویژگی های لامپ ال ای دی نواری

ویژگی اصلی لامپ های ریسه LED ، امکان کنترل خاموش یا روشن کردن لامپ به صورت ریموت و از راه دور می باشد که علاوه بر آن می توان رنگ نور و شدت نور لامپ را نیز با ریموت تغییر داد. شاخص نمود رنگ یا CRI مزیت دیگر لامپ ریسه LED است که معمولا بیش از CRI 80 است و رنگ اجسام در زیر این نور واقعی به نظر می رسد. برخی از تولید کننده های لامپ ال ای دی نواری می توانند لامپ هایی با CRI 97 تولید نمایند. نور خورشید ۱۰۰ سی آر آی بوده بنابراین می توان این لامپ های نواری LED را جایگذین نور خورشید کرد. امروزه استفاده از مدل های رنگی و مختلف لامپ ال ای دی نواری در تامین نور گیاهان گلخانه ای برای فرآیند فتوسنتز رایج است.

لامپ های ال ای دی نواری در شرایط جوی متنوع مانند هوای بارانی و مرطوب مقاومت بالایی داشته و شرایط آب و هوایی محیط در طول عمر و عملکرد آنها تاثیر حداقلی می گذارد.

لامپ ال ای دی رشد گیاه

کاربرد ریسه ال ای دی ها در پرورش گیاهان گلخانه ای

 بررسی لامپ ال ای دی نواری پیکسلی

برای بررسی انواع لامپ ال ای دی نواری می توان به نوع دیجیتالی لامپ نواری اشاره نمود که تحولی نوین و شگرف در نورپردازی حرفه ای است. این نمونه از لامپ های ال ای دی نواری پیکسلی از آی سی ها تغذیه و ویژگی هایی مانند کنترل از راه دور و تنوع رنگ و قابلیت کنترل رنگ ، این لامپ ها را متمایز و محبوب کرده است. لامپ های ریسه نواری پیکسلی ، از کنترلر دیتا را دریافت و به خروجی ال ای دی ها اعمال می کنند. در لامپ های ال ای دی پیکسلی ، در هر پیکسل یک مقاومت و یک خازن برای یکسوسازی و تامین برق DC وجود دارد، لذا به هیچ گونه قطعه اضافی مانند درایور به صورت مدار مجتمع ، نیازی نیست. به دلیل استفاده از سیم دیتای پشتیبانی، در صورت قطعی یا سوختگی یک پیکسل ، هیچ یک از ال ای دی های دیگر خاموش یا قطع نمی شوند.

این استریپ های LED نواری دارای سه چیپ رنگی قرمز ، آبی و سبز ( RGB ) هستند که در تراکم های ۳۰ ، ۶۰ و ۱۲۰ ال ای دی بر متر با درجه های حفاظتی IP22 ، IP65 و IP67 در بازار موجود می باشند.

کاربرد لامپ ال ای دی نواری در نورپردازی داخلی و نور مخفی

استفاده از لامپ ال ای دی ریسه یا نواری در نورپردازی خانه

کاربرد لامپ ال ای دی نواری

کاربرد های معمول ال ای دی های نواری در نورپردازی حرفه ای عبارت اند از:

 •  زیر کابینت آشپزخانه
 •  حمام و سرویس بهداشتی
 •  دور پنجره ها برای زیبایی نمای ساختمان و پرده ها
 • به عنوان واشر دیواری در زیر گچبری های سقف و در مناطق گوشه دار سقف ها به عنوان نور مخفی
 • در اطراف دربها، پله ها و در طبقه ها
 • در باغ ها، مسیرها و راه های عبور و نشانه های داخلی یا خارجی
 •  پشت تلویزیون ها و سیستم های سینمای خانگی
 • نورپردازی در سقف کشسان
 • استفاده از نور لامپ ال ای دی در سقف آسمان مجازی
 • نورپردازی باغچه و باغ
 • استفاده در چراغ پنل LED
 • روشنایی برای کریسمس یا موارد خاص دیگر
استفاده از لامپ ال ای دی نواری در طراحی و نورپردازی آشپزخانه و سقف خانه

نورپردازی سقف با استفاده از ال ای دی نور مخفی

استفاده از لامپ ال ای دی نواری در گوشه های سقف اتاق ها و زیر کابینت های آشپزخانه باعث می شود که آشپزخانه یا اتاق ها بزرگتر به چشم بیایند و یک خطای دید مثبت و فضایی به ظاهر باز ایجاد کند.

طریقه نصب ال ای دی نور مخفی برای سقف خانه

نصب آسان لامپ ریسه LED

نصب لامپ ال ای دی نواری در خانه

نصب لامپ ال ای دی نواری بسیار آسان است و نیاز به تکنسین و نصاب ندارد. حمام یکی از مکان های مهم یک خانه است. برای نورپردازی حمام و ایجاد محیطی گرم و خاص با قابلیت اطمینان بالا ،  لامپ های CFL یا دیگر لامپ های LED را باید کنار گذاشت و لامپ ال ای دی نواری را انتخاب نمود. نور لامپ نوار LED بسیار عالی است، زیرا به لطف دوام ، طیف رنگی ، ایمنی و ضد آب بودن ، یک انتخاب مناسب برای حمام به شمار می رود. بنابراین در ادامه چگونگی نصب لامپ ال ای دی نواری برای حمام یا هر مکان دیگری را به صورت تصویری شرح می دهیم.

۱- مکان نصب لامپ ال ای دی نواری را مشخص و تمیز و خشک کنید. سپس نوار LED را به طول مورد نیاز برش دهید. همچنین به مکان های مشخص شده جداسازی نوار LED توجه کنید و برش را از آن محل ها انجام دهید.

نصب و برش لامپ ریسه نواری LED

برش لامپ ال ای دی نواری

۲- نوار LED را در کانال ال ای دی نواری نصب کنید. دقت داشته باشیم که برخی از لامپ های ال ای دی نواری برای نصب نیاز به پیچ به جای کانال ریلی چسبی دارند.

نصب آسان ال ای دی نواری برای نور مخفی خانه

نصب در کانال دیافراگم نواری LED

۳- یک شیار مناسب رامشخص و لامپ ال ای دی نواری را در داخل آن قرار دهید. همچنین می توانید آن را در هر مکانی چسب کنید. برای ایمنی بیشتر و دفع حرارت بیشتر از چسب حاوی خمیر سیلیکون استفاده نمایید.

مراحل نصب لامپ ال ای دی نواری

نصب لامپ ال ای دی نواری در سقف

۴- اکنون درایور را به نوار LED متصل کنید. همچنین می توانید از درایور کنترلی با کنترل از راه دور برای تنظیم شدت نور و رنگ لامپ ال ای دی نواری استفاده کنید. با استفاده از دیمر نیز مقدار نور یا گرمی یا سردی لامپ ال ای دی نواری را تغییر دهید و این کار را برای دیگر اتاق ها و مکان های منزل خود استفاده نمایید.

ال ای دی های ریسه و کاربرد لامپ ال ای دی نور مخفی با لامپ نواری LED

نصب لامپ ال ای دی نواری در حمام

منبع : Philips ، bridgelux ، integral-led

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "لامپ ال ای دی نواری ( نواری LED )" by , written on فروردین ۱۶, ۱۳۹۷

لامپ ال ای دی نواری نقطه عطف سیستم های روشنایی نوین و نورپردازی […]

مقالات مرتبط

لامپ ال ای دی و معرفی انواع آن از نظر تکنولوژی ساخت

لامپ ال ای دی ( لامپ LED )

در این نوشته لامپ ال ای دی معرفی و انواع لامپ LED بررسی شده است. در ادامه مزایا و معایب این نوع از انوا ...

نمونه ای از لامپ SMD

لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )

در این نوشته لامپ SMD معرفی و انواع لامپ اس ام دی بررسی شده است. در ادامه مزایا و ویژگی های این نوع از ...

انواع لامپ ال ای دی و معرفی مشخصات فنی لامپ LED

انواع لامپ ال ای دی از نظر ساختار

در نوشته ی زیر قصد داریم که انواع لامپ ال ای دی را معرفی و بررسی کنیم. انواع لامپ ال ای دی از نظر تکنول ...

دیدگاه ( 6 )

 1. فرزاد۱۶ فروردین ۱۳۹۷

  لامپ ال ای دی نواری پیکسلی دارم تو خونه اما یک خازن عدسی ۱۰۰ جداگانه داره. برای چی هست؟؟ یعنی کارایی اون چیه؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۸ فروردین ۱۳۹۷

   با سلام.
   فکر میکنم لامپ ال ای دی نواری پیکسلی شما در خانه مدل WS2812 باشد که همان مدل قدیمی WS2813 است و تفاوت آن با مدل جدیدتر در عدم وجود دیتای پشتیبانی یا بک آب است. همچنین مدل قدیمی این نوع ال ای دی نواری به یک خازن عدسی ۱۰۰ نانوفارادی به صورت جداگانه نیاز دارد. در مدل های جدیدتر با تکنولوژی ساخت بهتر دیگر نیازی به یک خازن نیست.
   خازن یک قطعه برای ذخیره انرژی الکتریکی است. در مدارات یکسوکننده AC-DC خازن نقش کم کردن ریپل ولتاژ و صاف کردن پروفیل ولتاژ خروجی را دارد. خازن در زمانی که ولتاژ AC در حال افزایش و رسیدن به بیشینه پیک خود است ، شارژ می شود و هنگامی که ولتاژ AC در حال کاهش از مقدار بیشینه خود است ، انرژی ذخیره خود را به مصرف کننده می دهد تا در خروجی یک ولتاژ DC ثابت داشته باشیم.

   پاسخ
 2. سیاوش۱۷ فروردین ۱۳۹۷

  آیا در ساخت لامپ ال ای دی نواری فقط از تکنولورژی ال ای دی اس ام دی استفاده می شود یا تکنولوژی لامپ سی او بی هم در ال ای دی نواری بکار میرود.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۸ فروردین ۱۳۹۷

   باسلام
   تکنولوژی ساخت لامپ های ال ای دی نواری تا به امروز SMD بوده است. در آینده ای نزدیک امکان دارد که از تکنولوژی COB یا MCOB نیز استفاده شود. امروزه برای اینکه لامپ ال ای دی نواری یک پارچه به نظر بیاید از نئون ها و همچنین روکش هایی با قابلیت پخش نور و دیفیوزرها استفاه می شود که می توان این کار را با تکنولوژی سی او بی نیز انجام داد. اما این نکته را نیز باید درنظر گرفت که در صورت استفاده از تکنولوژی سی او بی در ساخت لامپ ال ای دی نواری ، دیگر امکان برش یا جداسازی و همچنین قابلیت انعطاف پذیری بالا مانند اس ام دی ها را نداشته باشد.

   پاسخ
 3. فرخی۲۹ فروردین ۱۳۹۷

  ممنون از مقاله خوبتون. درایور لامپ ال ای دی نواری هنگام برش های ۱ متری نوار چگونه متصل می شود.؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۹ فروردین ۱۳۹۷

   سلام.
   ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی نواری.
   بر روی درایور مقدار ولتاژ و جریان را بخوانید سپس برای هر متر آن مقدار را به تعداد مجاز موازی شدن متصل نمایید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*خرید محصول از بیلدینگ پلاس