بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

شیشه هوشمند چیست

امروزه کاربرد تکنولوژی نوین در شیشه ها، تاثیر بسزایی در صنعت ساختمان سازی داشته است. شیشه هایی که تکنولوژی جدید در آنها بکار می رود و از این طریق می توان میزان جذب نور در آنها را تغییر داد، شیشه هوشمند نامیده می شوند.

تصوير مغزي در مکعب شيشه اي

شیشه هوشمند

اهمیت شیشه هوشمند

امروزه تکنولوژی های مدرن تولید شیشه، تاثیر غیرقابل انکاری بر گسترش و توسعه ساختمان سازی داشته است همچنین تقاضا برای تولید شیشه هوشمند در جهان به چند دلیل اساسی افزایش یافته است.

 • الزامات کسب زندگی مدرن برای راحتی بیشتر
 • حفظ حریم شخصی
 • بهره وری انرژی

در زمینه حفظ حریم شخصی، این فناوری با ایجاد و فراهم نمودن حریم خصوصی مناسب، حس ایمنی را با مات شدن شیشه، در حالت خاموش به کاربران می دهد.

به طور کلی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی، شیشه های آفتابگیر از میزان گرمای خورشید می کاهند و پرتوهای مضر آن را حذف می کنند و با توجه به میزان تیرگی شیشه ،سطوح مختلفی از پرتوها انتقال می یابد.

به گونه ای که با جلوگیری از انتقال نور به داخل محیط خانه در فصول گرم سال از انتقال حرارت ناشی از نور خورشید جلوگیری کرده و امکان صرفه جویی در هزینه ها را از طریق فشار کمتر به سیستم های سرمایشی و خنک کننده را فراهم می آورد.

۱۰ ویژگی مهم شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند دارای ویژگی های خاص و متنوعی هستند که آنها را از شیشه های معمولی متمایز می سازد. در ادامه به برخی از ویزگی های این شیشه های مدرن اشاره می شود.

 • کنترل اشعه های خطرناک خورشید به صورت جذب و انعکاس این پرتوها به محیط بیرون (کنترل دما)
 • نفوذ پذیری نور مرئی در حالت خاموش (مات) شیشه هوشمند به فضای مورد نظر
 • دارا بودن خاصیت آکوستیک (عایق صوتی)
 • حفظ حریم شخصی افراد استفاده کننده
 • کاربران به عنوان صفحه نمایش در امور تبلیغاتی و آموزشی و اماکن کنترل آن توسط اپیلیکیشن های وسایل مختلف
 • حفظ ایمنی و یکپارچگی شیشه در هنگام خورد شدن در اثر حوادث
 • تعمیر و نگهداری ارزان و آسان
 • تغییر وضعیت فوری از حالت مات به شفاف و بالعکس در واحد زمانی میلی ثانیه
 • طول عمر زیاد
 • مقرون به صرفه بودن
مهندسین در حال نمایش نمودارها بر روی شیشه هوشمند

تکنولوژی در شیشه هوشمند

کاربردهای گوناگون شیشه هوشمند

با توجه به ویژگی های پوشانندگی و ایجاد حریم خصوصی این نوع از شیشه مدرن، می توان از این فناوری در محیط هایی نظیر شرکت های تجاری، ادارات و سازمان های خصوصی و دولتی و…. به منظور تقسیم بندی فضاها، نظارت بیشتر بر کارکنان و….استفاده کرد زیرا با استفاده از این خاصیت پنل های شیشه هوشمند، در کمترین زمان ممکن می توان محیط مورد نظر را به صورت یک فضای کاملا خصوصی تبدیل کرد و پس از اتمام کار، دوباره این شیشه را به حالت اولیه برگرداند.

تکنولوژی شیشه هوشمند می تواند در پنجره های جداره خارجی ساختمان مورد بهره برداری قرار گیرد.بدین صورت که با دارا بودن ویژگی عایق حرارتی و خاصیت آکوستیک می تواند از هر گونه اتلاف انرژی (گرمایی-سرمایی) و آلودگی صوتی جلوگیری کند و در عین حال قایلیت شفاف نمودن شیشه در کمترین زمان نیز امکان استفاده از مناظر خارجی ساختمان را به کاربر خواهد داد.

در اماکنی چون صرافی ها ، جواهر فروشی ها، موزه ها و … به منظور حفظ اشیای قیمتی به نحوی که هم از دید پنهان شوند و هم در برابر نور مستقیم آفتاب از آسیب مصون بمانند، این شیشه می تواند عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد .

در بخش های مختلف مراکز درمانی و سلامت، نظیر اتاق های استراحت بیماران، اتاق های جراحی، لابراتورها و … شیشه هوشمند می تواند انتخاب هوشمندانه ای در جهت جایگزینی آن با پرده های سفید در فضاهای مختلف درمانی شده و مزید بر حفظ حریم خصوصی بیماران ، القای حس آرامش به آنان و همراهانشان و رفع آلودگی صوتی ،مشکل ناشی از انتقال آلودگی از پرده ها و حتی نیاز به شستشوی مداوم آن ها-که به نوعی هدر رفت انرژی است –را مرتفع کند.

طراحی با رابط دیجیتال بر روی شیشه هوشمند

کاربرد شیشه هوشمند به عنوان پنل طراحی

در بخش های ویترین فضای تجاری بزرگی نظیر هایپراستارها، مال ها و … میتوان با استفاده از قابلیت سیستم ویدیوپروجکشن از شیشه هوشمند به عنوان یک پنل نمایش پخش تبلیغات استفاده کرد. علاوه بر این    می توان از این خاصیت در طراحی داخلی این فضاها و ایجاد دید بهتر به منظور کنترل و نظارت قسمت های مختلف فروشگاه استفاده نمود.

تکنولوژی شیشه هوشمند می تواند مورد مصرف مناسبی بر روی طراحی حمام ها ی مستر در اتاق های خواب ، هتل ها و …داشته باشد که علاوه بر بحث زیبایی این فضاها این امکان را به دست می دهد که در کوتاه ترین زمان به حالت مات و کدر تبدیل شده و حریم شخصی را حفظ کند.

کاربرد دیگر این نوع از شیشه مدرن، به عنوان پرده پروژکتور هست که قابلیت تاچ اسکرین بر روی صفحه مورد نمایش را عملا ممکن می سازد و مورد مصرف بسیاری در محیط های آموزشی و اداری می تواند داشته باشد.

کاربرد شیشه هوشمند در طراحی داخلی فضاهای مختلف

این شیشه مدرن در طراحی داخلی بسیاری از فضاهایی مانند دفاتر، مطب ها، رستوران و کافی شاپ ها ،فرودگاه ها و ترمینال ها، آرایشگاه ها،نمایشگاه ها،داروخانه ها،سینما،اماکن مقدس،گلفروشی ها، استودیوها، آژانس های مسافرتی و ….مورد استفاده دارد.

انواع شیشه هوشمند

شیشه های هوشمند بر اساس نوع تکنولوژی نانو بکار رفته در آنها به چهار دسته تقسیم می شوند:

شیشه هوشمند با تکنولوژی مواد ترموکرومیک

این نوع شیشه مدرن که به شیشه های کم گسیل یا شیشه های Low-e معروف هستند دارای پوششی از مواد ترموکرومیک بوده که به گرما حساس است و در صوتی که دما بالا باشد امواج فروسرخ که گرما تولید می کنند را عبور نمی دهد و تنها نور مرئی را عبور می دهد ولی در زمستان که هوا سرد است به امواج فرو سرخ اجازه عبور می دهد و در نتیجه در زمستان به گرم شدن ساختمان کمک می کند.

خانمي در پشت شيشه کم گسيل در حال کار با موبايل

شیشه کم گسیل یا Low-e

تکنولوژی فوتوکرومیک در شیشه

این نوع شیشه های هوشمند با قرار گرفتن در معرض تابش امواج الکترومغناطیس، تیره شده و میزان عبور نور از آن کاهش می یابد و با قطع تابش نور رنگ شیشه به حالت اول باز می گردد (در شیشه عینک نیز کاربرد دارد).

فردي در جلوي شيشه فتوکرميک

شیشه فوتوکرومیک

شیشه های هوشمند با تکنولوژی الکتروکرومیک

در این نوع شیشه های مدرن لایه ای از اکسید نیکل یا اکسید تنگستن بکار رفته که رنگ آنها در اثر تغییر ولتاژ الکتریکی تغییر می کند؛ در واقع جریان برق باعث می شود که خصوصیات شیمیایی این مواد تغییر کرده و گرما را جذب یا منعکس کنند، این مواد دقیقا تعیین می کنند که گرما در چه دمایی منعکس شود و در نتیجه ساختمان های اداری یا مسکونی می توانند بدون استفاده از تجهیزات تهویه گران قیمت خنک بمانند و هزینه ها بطور چشمگیری کاهش می یابد.

درختي شيشه اي در مقابل شيشه هوشمند

شیشه هوشمند در حالت کدر و شفاف

تکنولوژی کریستال مایع در شیشه هوشمند

در این نوع شیشه هوشمند، کاربر با فشردن تنها یک دکمه میزان انتقال نور از شیشه را تغییر داده و شیشه از حالت شفاف به کدر تغییر وضعیت می دهد. در این نمونه برای تیره ماندن شیشه نیازی به جریان برق مداوم نیست. تکنولوژی بکار رفته در این شیشه ها کریستال مایع است که با یک پلیمر احاطه شده و این لایه بین دو لایه هادی قرار گرفته است. اساس کار این شیشه ها PDLC است و پس از کدر شدن شیشه و ایجاد یک پوشش برای داخل تا ۸۰ درصد نور مرئی از شیشه عبور می کند و در نتیجه محیط از نور کافی برخوردار است.در شیشه های هوشمندی که در آنها از تکنولوژی کریستال مایع استفاده می شود به شیشه هو شمند سوییچ دار معروف است.

پسر و دختري در حال استراحت در کنار شيشه هوشمند

رفلکت در شیشه

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "شیشه هوشمند چیست" by , written on بهمن ۲, ۱۳۹۵

امروزه کاربرد تکنولوژی نوین در شیشه ها، تاثیر بسزایی در صنعت ساختمان سازی […]

مقالات مرتبط

نمايش ساختار برچسب عايق حرارتی ساختمان

برچسب عایق حرارتی شیشه ساختمان (ویندو فیلم حرارتی)

در نوشته پیش رو برآنیم تا برچسب عایق حرارتی شیشه ساختمان را به عنوان یک لایه کم گسیل معرفی نموده، اجزا ...

تصویر خانم دکتر خیره شده به شیشه هوشمند سوییچ دار

شیشه هوشمند سوییچ دار

پیش از این انواع شیشه های هوشمند و کاربرد آنها را معرفی نمودیم. در این مقاله به بررسی بیشتر یکی از تکنو ...

مردی در حال کار و خوشحال در کنار شیشه کم گسیل

شیشه کم گسیل (Low-E) در ساختمان

در این نوشته شیشه کم گسیل(Low-E) که یکی از محصولات علم نانوتکنولوژی در ساختمان است را معرفی و ساختار آن ...

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*معرفی ویندو فیلم های ساختمانی