بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

نکات بکارگیری آبگرمکن های خورشیدی

پیش از این به معرفی آبگرمکن خورشیدی پرداخته و انواع آبگرمکن خورشیدی را بررسی نمودیم در این نوشته به نکاتی ضروری جهت استفاده از آبگرمکن های خورشیدی می پردازیم.

عايق کاري لوله هاي اتصال آبگرمکن های خورشیدی

عایقکاری لوله های شبکه آبگرم برای آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن های خورشیدی برای تامین آبگرم  هر خانواری با شیوه های مصرفی متفاوت، از شمال تا جنوب مناسب است. البته دسترسی به نور خورشید خوب یکی از شروط الزامی استفاده از آبگرمکن های خورشیدی است اما بیشتر ساختمان ها به مقدار مناسب از نور خورشید بهره می برند.

برای بکارگیری آبگرمکن های خورشیدی از کجا شروع کنیم

در اولین قدم  برای بهره گیری از آبگرمکن های خورشیدی ، باید مطمئن شد آفتاب، به مدت چند ساعت در روز حتی در زمستان به سقف خانه می رسد. در گام بعدی نیاز به ابزار مسیر یاب برای جهت یابی حرکت نور خورشید داریم که اغلب شرکت های حرفه ای خورشیدی این ابزار را در اختیار دارند و یا از سازمانهای خدمات انرژی آن را قرض می کنند.  البته اگر در شرایط عادی نور خورشید از طلوع تا غروب بر روی سقف مشاهده شود نیازی به بررسی توسط دستگاه نیست.

در برخی از خانوارها،ساکنین عادت به مصرف مقدار زیادی آبگرم دارند مصرف بیش از حد آبگرم به معنای هدر رفتن انرژی است. این خانواده ها برای کم کردن مصرف انرژی باید به فکر رهکارهایی مانند کاهش جریان آب در سردوشی حمام، نصب دمنده هوا در سر شیر آب، استفاده از لباسشویی و ظرفشویی های کم مصرف و عایقکاری لوله های آبگرم  باشند. مهمتر از همه ارتقاء فرهنگ مصرف بین اعضای خانواده است و اینکه آنها بدانند حمام کردن طولانی مدت باعث افزایش هدر رفت انرژی می گردد.بکی از راهکارهای جلوگیری از هدر رفت انرژی در خانواده های پرمصرف، بهره گیری از انرژی رایگان و تجدید پذیر خورشید برای تولید آبگرم مصرفی است.

گام دوم در انتخاب آبگرمکن های خورشیدی

گام بعدی برای استفاده از آبگرمکن های خورشیدی در خانه، برآورد میزان مصرف آبگرم در ساختمان است. برای اینکار باید از شخصی حرفه ای و با تجربه کمک گرفت. فردی که برای اینکار استخدام می شود باید تجربه و دانش قابل توجه ای هم در زمینه تاسیسات ساختمان داشته باشد و هم با تجهیزات خورشیدی کاملا آشنایی داشته باشد. کارشناس مربوطه باید بازدیدی از ساختمان داشته باشد و پس از بررسی تجهیزات مصرف کننده و الگوی رفتاری ساکنین ظرفیت و مشخصات سیستم خورشیدی مورد نیاز را تعیین کند تا ساکنین هیچگاه با کمبود انرژی و آبگرم مصرفی مواجه نشوند.

ماشين لباسشويي

مصرف آبگرم در ماشین لباسشویی

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که دستی در کارهای فنی دارند و با تاسیسات مکانیکی و لوله کشی و کمی هم برقکاری آشنا هستید، پش از مقدار تحقیقات جدی خودتان می توانید سیستم خورشیدی مورد نیاز برای تامین آبگرم خانواده تان را طراحی و نصب کنید. با کمی جستجو، کلیه تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای نصب آبگرمکن های خورشیدی در بازار موجود بوده و در دسترس همگان قرار دارد. اما برای محاسبه میزان آبگرم مصرفی ساکنین خانواده تان یک سری پرسش هست که تنها خود شما می توانید پاسخگوی آنها باشید.

تعیین ظرفیت دستگاه آبگرمکن خورشیدی براساس محاسبه آبگرم مورد نیاز انجام می شود که می تواند کاری ساده باشد. برای یک خانواده که براساس اصول بهینه سازی مصرف می کنند می توان به ازای هر نفر در هر روز حدود ۱۵ گالن ( ۵۷ لیتر) آبگرم در نظر گرفت. براین اساس می توان مساحت سطح کلکتور مورد نیاز برای تامین آبگرم مصرفی بهداشتی روزانه را محاسبه کرد. در ساختمانی که پنج ساعت در روز آفتاب دارد، برای تامین ۸۰ گالن(۳۰۰ لیتر) آبگرم دو کلکتور با مساحت چهار فوت مربع و جمعا هشت فوت مربع (۰/۷۵ مترمربع)  نیاز است. البته توجه داشته باشید که این ارقام تقریبی هستند و برای محاسبه دقیق تر باید وضعیت مصرف کننده نهایی بررسی گردد تا میزان آبگرم مورد نیاز دقیقا محاسبه شده و ظرفیت سیستم آبگرمکن خورشیدی تعیین گردد. برای انتخاب تانک ذخیره آبگرم در آبگرمکن های خورشیدی، باید تانکی با ظرفیت برابر یا بزرگتر از میزان مصرف روزانه در نظر گرفته شود.

نصب سيستم پشتيبان براي آبگرمکن های خورشیدی

نصب سیستم پشتیبان برای آبگرمکن خورشیدی

سیستم پشتیبان آبگرمکن های خورشیدی در فصول سرد

 در روزهایی در فصل زمستان، ممکن است انرژی خورشید به مقدار کافی وجود نداشته باشد و آبگرمکن خورشیدی نتواند آبگرم کافی را برای مصرف ساکنین تامین نماید، و یا ممکاست به دلیل حضور مهمان در منزلتان به مدت طولانی، مقدار آبگرم بیشتری نسبت به حالت عادی که براساس آن آبگرمکن خورشیدی انتخاب شده است، نیاز باشد. برای اینکه در این مواقع بتوان آبگرم مورد نیاز را تامین نمود بایستی  از یک سیستم پشتیبان که برای تامین آبگرم از انرژی های تجدید ناپذیر بهره می گیرد، استفاده نمود. این سیستم پشتیبان می تواند دارای تانک ذخیره و بدون تانک ذخیره باشد. در این مواقع سیستم خورشیدی می تواند به عنوان پیش گرم کننده آب استفاده شود. به این ترتیب که با لوله کشی مناسب بین آبگرمکن های خورشیدی و دستگاه پشتیبان گرم کننده آب، آبی که توسط انرژی خورشید تا حدی گرم شده است را به دستگاه منتقل نمود تا در آنجا با مصرف انرژی کمتری، دمای آن به دمای مطلوب برای مصرف ساکنین برسد.

عايقکاري مخزن ذخيره سيستم آبگرمکن خورشیدی

مخزن ذخیره آبگرم

نظر شما در مورد استفاده از آبگرمکن های خورشیدی چیست؟ اگر تجربه استفاده از این تجهیزات را دارید آیا استفاده از آن را به دیگران توصیه می کنید؟

برداشت و ترجمه از homepower

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 4.91 - "نکات بکارگیری آبگرمکن های خورشیدی" by , written on دی ۲۸, ۱۳۹۵

پیش از این به معرفی آبگرمکن خورشیدی پرداخته و انواع آبگرمکن خورشیدی را […]

مقالات مرتبط

آبگرمکن خورشیدی تخت در پشت بام

معرفی آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی با بهره گیری از انرژی تابشی خورشید تولید گرما می کند. از گرمای تولید شده در آبگرمکن های ...

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی یکی از تجهیزات جانبی هستند که برای کنترل فشار آبگرم در برخی از انواع آبگرمک ...

آبگرمکن خورشيدی تخت در پشت بام

انواع آبگرمکن خورشیدی از نظر سیستم عملکرد

در مطلب پیشین  آبگرمکن خورشیدی را معرفی نمودیم، کاربردهای این تجهیزات و دلایل استفاده از انرژی خورشیدی ...

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*معرفی آبگرمکن خورشیدی