بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

چگونه لامپ LED مناسب را انتخاب کنیم

پنج سال پیش اولین لامپ LED را خریدم و آن را جایگزین لامپ هالوژن حمام کردم. پول زیادی بابت این کار خرج کردم و لومن (واحد تابش) و کلوین کافی نبود. متوجه منظورم می شوید؟ نه؟ بسیارخوب اجازه بدهید در مورد این موضوع گفتگو کنیم. اگر ده دقیقه برای خواندن این پست وقت بگذارید، قول می دهم در پایان اینکه چطور یک لامپ LED بخرید را خواهید دانست. در یک کلام سعی خواهم کرد تا با اصطلاحات بی معنی شما را خسته نکنم. آماده اید؟ اجازه بدهید این کار را با پنج سوال ساده انجام بدهیم.

خرید انتخاب لامپ ال ای دی

پایه ی لامپ LED

موضوع انتخاب پایه لامپ های LED که باید تهیه کنید بسیار ساده اما واقعا مهم است. اگرچه صدها لامپ ال ای دی مناسب وجود دارند ولی خانه شما احتمالا دو نمونه از آن را دارد. شخصا سقف خانه ام دو نوع لامپ دارد، بعلاوه یک جفت لامپ رومیزی هم دارم. در تصویر بعضی از رایج ترین نمونه ها در بریتانیا و آمریکا دیده می شوند. B از کلمه Bayonett به معنی سرنیزه گرفته شده که یک کلمه انگلیسی است. E از کلمه Edison گرفته شده و برای پاسداشت نام توماس ادیسون است.

چگونه لامپ LED مناسب را انتخاب کنیم

شما نیازی به اینکه آنها چه معنی ای دارند ندارید ولی اگر قبل از رفتن برای خرید لامپ LED کلمات را بدخط بنویسید ممکن است از نوشته شما اینطور برداشت شود که ولتاژ مورد نظرتان را نوشته اید.

انواع پايه لامپ های ای ای دی در سيستم روشنايی

انواع پایه لامپ ها

شکل (قالب) لامپ LED

اینکه شکل لامپ LED مورد نیاز چگونه است فقط یک سوال که شما لامپ با چه ظاهری را دوست دارید نیست، بلکه درباره نوع نورافشانی لامپ است. طراحی یک لامپ، جهت نورافشانی آن را مشخص می کند. بنابرین نیاز است شما به این قضیه که از لامپ ال ای دی مورد نظر چه نوری می خواهید فکر کنید. یک دایره المعارف از شکل های مختلف لامپ ها وجود دارد ولی از آنجا که قول دادم مطلبم خسته کننده نباشد، قصد توضیح آن را ندارم. همه آن چیزی که درمورد شکل های لامپ نیاز به دانستن دارید این است که شکل های رایج را دیده باشید.
در مورد لامپ های سقفی احتمالا چیزی که مورد پسند شما قرار گیرد یک لامپ چسبی یا مارپیچی است. درمورد یک لامپ شما ممکن است یک لامپ شمعی شکل با گستره پهن نیاز داشته باشید و اگر شما لامپ را در یک محل داخل یک فرورفتگی قرار دهید، در آن صورت به یک رفلکتور (بازتاب دهنده) با یک پهنای بیم مناسب برای آن محدوده نیاز خواهید داشت. یک لامپی که نور را در زاویه ای اشتباه پخش می کند می تواند واقعا آزار دهنده باشد بنابرین وقت بگذارید و قبل از اینکه لامپ LED را بخرید، فکر کنید.

انواع شکل ظاهری لامپ ها

شکل های رايج لامپ های حبابی

لومن نور لامپ LED ( شدت نور لامپ )

زمانی همین قدر که حس می کردیم نور کافی است کفایت می کرد و نیاز به فکر کردن درباره میزان برق مصرفی لامپ و شناخت لامپ ها با وات های مصرفی مختلف نبود، اما اکنون نیاز است در مورد لومن (واحد تابش) فکر کنیم. این قضیه مخصوصا در مورد خرید لامپ LED موضوعیت دارد چون بعضی فروشنده ها و گهگاه تولید کننده های کوچکتر سوء استفاده می کنند و یک حباب مستعمل را جایگزین می کنند. جدول زیر یک توضیح غیر دقیق از میزان لومن دریافتی از وات مصرفی شما برای لامپ های با تکنولوژی مختلف در یک استاندارد مناسب است.
اجبارا دو چارت تهیه می کنم تا این موضوع را به طور مناسب توضیح دهم. یکی برای کسانی که در کشورهای با ولتاژ ۱۲۰ ولت مانند آمریکا، کانادا، برزیل و ژاپن زندگی می کنند و یکی برای کسانی که در کشورهای با ولتاژ ۲۲۰ ولت هستند که شامل بقیه دنیا می شود.
اگر شما در آمریکا یا هر کشور دیگری با ولتاژ ۱۲۰ ولت زندگی می کنید لطفا به چارت اول نگاه کنید و اگر ولتاژ مصرفی تان ۲۲۰ ولت است دومین چارت را نگاه کنید.

اين جدول توضيحی غير دقيق از لومن دريافتی از وات مصرفی لامپ های مختلف را توضيح می دهد

چه مقدار لومن نیاز دارید (برق ۱۲۰ ولت)

در بالای این چارت روشنایی لامپ به لومن را می بینید. این عددی است که نیاز است در مورد آن فکر کنید.
اجازه دهید به شمایی که در آمریکا زندگی می کنید بگویم اگر می خواهید یک لامپ ۶۰ واتی قدیمی را با یک لامپ LED که همین مقدار نور را می دهد عوض کنید باید بدانید که برای داشتن این روشنایی حداقل ۸۰۰ لومن نیاز است تا لامپ LED مورد نظر همین مقدار نور را به شما بدهد. (به جدول توجه کنید) حال با دانستن میزان لومن مورد نیاز، شما لامپی با همین مقدار روشنایی را از نمونه لامپ های LED و یا نمونه های دیگر می توانید تهیه کنید.
در بقیه دنیا ما ولتاز بالاتر داریم به این معنی که لومن برابر برای تابش استاندارد متفاوت است.

اين جدول توضيحی غير دقيق از لومن دريافتی از وات مصرفی لامپ های مختلف را توضيح می دهد

چه مقدار لومن نیاز دارید  (برق ۲۴۰ ولت)

حال اجازه دهید به شمایی که در بریتانیا زندگی می کنید بگویم اگر می خواهید یک لامپ ۶۰ واتی قدیمی را با یک لامپ LED که همین مقدار نور را می دهد عوض کنید باید بدانید که برای داشتن این روشنایی حداقل ۷۰۰ لومن نیاز است تا لامپ ال ای دی مورد نظر همین مقدار نور را به شما بدهد.( به جدول توجه کنید) حال با دانستن میزان لومن مورد نیاز، شما لامپی با همین مقدار روشنایی را از نمونه لامپ های LED و یا نمونه های دیگر می توانید تهیه کنید.
چارت بالا به این دلیل طراحی شده است که به شما کمک کند تا لامپ ال ای دی روشنایی نرمالی جایگزین لامپ تان کنید. این نکته را بدانید که شما می توانید میزان لومن را کاهش دهید. برای مثال من لامپ هالوژنی حمام خانه ام با لومن ۷۰۰ را با یک لامپ LED با لومن ۳۲۰ جایگزین کردم و روشنایی آن را ترجیح می دهم. نتیجه اینکه ۹۰ درصد کاهش مصرف انرژی داشتم.

لامپ LED گرم و یا لامپ LED سرد

این سوال ممکن است پیچیده بنظر برسد ولی یکی از نکات مهم در مورد لامپ های LED است.گرمی نور می تواند برحسب کلوین اندازه گیری شود. نور خیلی زرد شماره کلوین پایینی دارد. برای مثال این عدد برای شمع ۱۵۰۰ کلوین است. نور روز رنگی تر است اغلب حدود ۵۰۰۰ کلوین. در زیر مقیاس آن را می بینید.

کاربرد نور گرم و نور سرد

دمای نور در درجه کلوین

وقتی در مورد لامپ خانگی صحبت می شود انتخاب گرمی نور کار ساده ایست.
بیشتر مردم نور سفید گرم را می پسندند (۲۷۰۰ کلوین) چون می خواهند گرمی و کمی زردی نور لامپ های هالوژن قدیمی را داشته باشد. در آشپزخانه، حمام و یا مکان های دیگر ممکن است نور زرد کمتری را ترجیح بدهید که سفید طبیعی (۳۰۰۰کلوین) نامیده می شود. شما ممکن است بخواهید نور سفید سرد(۴۰۰۰ کلوین) و یا برای یک سبک خاص بعضی اوقات نزدیک به ۵۰۰۰ کلوین را امتحان کنید. اجسام در نوری بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین آبی بنظر می آیند. این نوع انتخاب گرمی بیشتر مربوط به لامپ LED است. اگر خانه شما یک خانه مدرن و امروزیست قطعا شما باید به نورهای سردتر فکر کنید چرا که نورهای سرد باعث می شوند خانه شما خیلی زیبا تر بنظر برسد.

آیا لامپ LED هنوز خوب است

لامپهای فلورسنت متراکم (CLF) در حال حاضر خیلی ارزان قیمتند و یک لامپ فلورسنت می تواند با مصرف انرژی کم، ماه ها مورد استفاده قرار گیرد. شخصا CLF ها را وقتی در مکان درستی قرار بگیرند دوست دارم ولی اگر شما نور فوری کم نور یا نور سرد می خواهید این لامپ ها زیاد خوب نیستند.
از طرف دیگر لامپ های LED ها رفته رفته بر این مسایل غلبه کرده اند. موضوع اصلی در مورد LED ها هزینه بالای آنهاست. این قضیه به ویژه در مورد لامپ های ۷۵ و ۱۰۰ وات درست است (من منتظر افت قیمت آنها هستم).
با این پیش زمینه ذهنی اجازه دهید بعضی اعداد را نگاه کنیم و ببینیم لامپ LED چطور هزینه های ما را کم می کند. چارت زیر بطور تخمینی به ما می گوید چطور ذخیره انرژی سریعا هزینه تعویض یک لامپ با تابش ۶۰ وات با یک لامپ ال ای دی ده واتی با قیمت ۶ یورو را جبران می کند. با فرض اینکه لامپ روزی دو ساعت استفاده می شود.

کارايی لامپ های ال ای دی

زمان بازگشت هزینه اولیه لامپ های ال ای دی در کشور های مختلف

به دلیل تفاوت خیلی زیاد قیمت برق مبلغ ۶ یورو در کشورهای مختلف بین ۹ ماه در دانمارک که قیمت برق گران است و سه سال و نیم در چین و هند که برق ارزان است برگشت پیدا می کند.
اکنون یک لامپ شصت واتی ال ای دی با قیمت ۶ یورو کاملا ارزان محسوب می شود و اگر شما ۹ یورو برای یک لامپ پرداخت کنید در این صورت باید ۵۰ درصد به زمان برگشت هزینه پرداخت شده برای لامپ اضافه کنید. از طرف دیگر اگر شما از لامپ روزی چهار ساعت استفاده می کنید زمان برگشت هزینه نصف می شود. این موضوع چه معنی ای برای شما دارد؟
• لامپ LED ارزان قیمت تر برگشت هزینه سریع تر را در پی دارد
• برگشت هزینه برای جاهایی که برق گران است زودتر انجام می شود (مانند آمریکا)
• استفاده بیشتر از لامپ برگشت زودتر هزینه را در پی دارد
• جایگزینی لامپ های CLF با لامپ های LED هنوز از نظر هزینه به صرفه نیست
در بیشتر موارد مبلغی که از کاهش مصرف انرژی برای روشنایی یک لامپ که روزانه بیشتر از دو ساعت استفاده می شود، صرفه جویی می شود بیشتر از مبلغی است که احتمالا از کاهش قیمت لامپ LED در این مدت در بازار فروش صرفه جویی شده است ولی اگر شما لامپی را کمتر از یک ساعت در روز استفاده می کنید، می توانید صبر کنید تا قیمت ها کمی پایین بیاید علی الخصوص این موضوع برای لامپ های ۱۰۰ واتی LED مصداق دارد که اگر بخواهید آنها را جایگزین لامپ تان کنید هنوز گران هستند.
یک لامپ در اتاق زیر شیروانی دارم که نهایتا ده ساعت در سال این لامپ را روشن می کنم، با این حساب احتمالا تعویض آن هدر دادن پول است.
پنج مرحله خرید یک لامپ ذخیره کننده انرژی
اگر شما خریدن یک لامپ ال ای دی و داشتن اطلاعات در مورد آن را دور از ذهن می دانستید الان اطلاعات زیادی در مورد آن دارید. چون قول دادم که شما را خسته نکنم، تصمیم دارم تا بطور مختصر عناوین مطالب، ارائه رنگ (بالای ۸۰) و طول عمر لامپ ( یک برند شناخته شده را بخرید) را مرور کنم.
اجازه دهید پنج مرحله را مرور کنیم:

 1. مناسب : کد را یادداشت کنید.
 2. شکل : بهترین شکل لامپ را انتخاب کنید.
 3. روشنایی : لومن کافی بگیرید.
 4. گرمی : گرم یا سرد؟
 5. هزینه : دنبال لامپی بگردید که ارزش خرید دارد.

این نکته را بگویم که اولین لامپ LED را پنج سال پیش خریدم و موقع خرید فقط پنج مرحله بالا را درست انجام دادم. اما در این پنج سال تغییرات زیادی ایجاد شده اند و لامپ های LED در حال تبدیل شدن به گزینه های معقولی هستند. CLF ها به علت قیمت پایینشان به عنوان گزینه های ارزشمندی باقی می مانند ولی شما با آنها همیشه نور دلخواهتان را ندارید.
اگر قبلا هرگز لامپ LED نخریده اید پیشنهاد می کنم ابتدا بطور آزمایشی یک لامپ یا یک نورافکن
بخرید و پس از امتحان می توانید به صورت تعداد خرید کنید. لامپ های LED لامپ های ارزان قیمتی نیستند و عمر طولانی دارند، بنابراین شما قبل از خرید باید در مورد مناسب بودن شکل، لومن و کلوین مورد نظرتان مطمین شوید. همچنین پیشنهاد می کنم بطور خاص در مورد برند های شناخته شده تحقیق کنید و یا از شرکتی خرید کنید که محصولاتش گارانتی دارد و در صورت معیوب بودن لامپ پول شما را برگرداند.
خوشحالم که در مورد لامپ های LED تحقیق کردید و امیدوارم اطلاعات درستی در مورد مناسب بودن، شکل، نور و گرمی لامپ جهت خرید با قیمت پایین بدست آورده باشید. مهمتر از همه امیدوارم لامپ جدیدتان را به لامپ های قبلی ترجیح بدهید که این مهمترین موفقیت است. در انواع پیشرفته های این نوع لامپ های در سال های اخیر از چراغ های پنل LED رونمایی شده است که از نظر طراحی و کاربرد منحصربه فرد می باشند.

 منبع: ovoenergy

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

 

Review: 4.98 - "چگونه لامپ LED مناسب را انتخاب کنیم" by , written on اسفند ۲۵, ۱۳۹۵

پنج سال پیش اولین لامپ LED را خریدم و آن را جایگزین لامپ […]

مقالات مرتبط

نمونه نمونه چراغ روشنایی پنل ال ای دی

چراغ های روشنایی پنل ال ای دی

در راستای گسترش سریع صنعت روشنایی، چراغ های ال ای دی در مسیر پیشرفت پیشتاز هستند. پنل های ال ای دی به ع ...

لامپ ال ای دی و معرفی انواع آن از نظر تکنولوژی ساخت

لامپ ال ای دی ( لامپ LED )

در این نوشته لامپ ال ای دی معرفی و انواع لامپ LED بررسی شده است. در ادامه مزایا و معایب این نوع از انوا ...

نمونه ای از لامپ SMD

لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )

در این نوشته لامپ SMD معرفی و انواع لامپ اس ام دی بررسی شده است. در ادامه مزایا و ویژگی های این نوع از ...

دیدگاه ( 6 )

 1. دشتی۱۹ خرداد ۱۳۹۶

  مطلب خوبی برای انتخاب روشنایی ال ای دی مناسب بود . ممنون

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۹ خرداد ۱۳۹۶

   سلام سپاس از توجه شما

   پاسخ
 2. هستی۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

  انواع لامپ ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت چند نمونه هستن ؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام . ممنون از توجه شما به مقاله چگونه لامپ LED مناسب را انتخاب کنیم .
   لامپ ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت به ۳ نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از : لامپ سی او بی ، لامپ اس ام دی و لامپ دیپ ( DIP ) .
   لامپ سی او بی نیز خود به سه نوع تقسیم می شود که عبارتند از : تراشه COB ، تراشه فیلامنت و لامپ MCOB .
   می توانید برای مطالعه کامل به مقاله لامپ ال ای دی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 3. چ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

  شاخص نمود رنگ لامپ ال ای دی بیشتر است یا لامپ کم مصرف فلورسنت ؟ از لحاظ نوع نور و کیفیت نور کدام بهترند؟ مصرف انرژی لامپ مهم نباشد.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله چگونه لامپ LED را انتخاب کنیم
   شاخص نمود رنگ برخی لامپ های ال ای دی مانند لامپ سی او بی ، به CRI 97 هم رسیده اند. در کل لامپ ال ای دی کیفیت نور بیشتری را دارد و سوسو نمی زند. همچنین برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر لطفا به مقاله مقایسه لامپ ال ای دی با کم مصرف مراجعه نمایید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات