بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

انتخاب رنگ روشنایی ( آفتابی یا مهتابی )

پیش از این امکان انتخاب درجه و کیفیت نوری که لامپ های معمولی از خود ساطع می کردند وجود نداشت. امروزه با وجود انواع لامپ LED  این قابلیت وجود دارد که بتوانیم رنگ روشنایی انتشار یافته و حالت و تم نور فضای اطرافمان را انتخاب و تنظیم کنیم.

درجه هاd رنگ روشنایی

درجه حرارت رنگ روشنایی چیست

درجه حرارت رنگ روشنایی یا CCT در سیستم روشنایی بیانگر این است که رنگ نور ساطع شده از یک لامپ چگونه به نظر می رسد و بر حسب درجه کلوین (K) بیان می شود.

اندازه ۱۰۰۰ کلوینی ( قرمز سیر ) تا ۱۰۰۰۰ کلوینی (آبی سیر) (گستره وافعی مقیاس نور) را تصور کنید. بالاترین مقیاسی که شما با آن سر و کار می کنید، رنگ آبی که به نور روز نزدیک است.

این امر که درجه حرارت رنگ روشنایی منتشره از لامپ ارتباطی به دمای واقعی لامپ منتشر کننده نور ندارد شاید قدری گیج کننده باشد اما دمای رنگ توصیفی از رنگ روشنایی تولیدی آن لامپ است.

دمای رنگ روشنایی انواع لامپ ها

به عبارت ساده تر درجه حرارت رنگ روشنایی بیانگر اینست که رنگ فلز گرم شده چگونه با افزایش دمای آن تغییر می کند و از قرمز به زرد و سپس آبی تبدیل می شود. بنابراین می توان دمای فلز گرم شده را از روی رنگ آن تعیین نمود. بازه رنگ ها در دماهای مختلف برای توصیف سایه نور سفید بسیار مفید است. رنگ نور لامپ های LED نیز به بازه درجه حرارت رنگ روشنایی وابسته است.

رنگ روشنایی گرم یا سرد ( آفتابی با مهتابی )

هیچ قانونی وجود ندارد، انتخاب رنگ روشنایی لامپ به اولویت های شخصی و نوع استفاده بر می گردد. اگر شما رنگ زرد سنتی لامپ های معمولی را دوست دارید، پس لامپ آفتابی (۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوینی) انتخابی ایده آل خواهد بود. این متداول ترین انتخاب برای خانه ها است. اگر شما ظاهری روشن و مدرن می خواهید، ممکن است احساس روشن تر و واضح تری را با یک لامپ مهتابی (+۴۰۰۰ کلوینی) ترجیح دهید. نور مهتابی حاوی نور آبی بیشتری است و به چشم درخشان تر می آید. ( به همین دلیل است که لامپ های مهتابی وقتی با لامپ های آفتابی معادل مقایسه می شوند، دارای لومن خروجی بالاتری هستند). همچنین به نظر می رسد مردم کشورهای آفتاب خیز، تمایل به لامپ های سفید یا مهتابی دارند و مردمی که در کشورهای سردتر زندگی می کنند لامپ های آفتابی و با نور گرم تر را ترجیح می دهند.

آشپزخانه با رنگ روشنایی گرو و سرد

مقایسه رنگ های سفید سرد و سفید گرم در آشپزخانه

در کاربرد های تجاری و تبلیغاتی انتخاب درجه رنگ مناسب مهم است و به حالتی که شما قصد دارید برای ارائه محصولات ایجاد کنید، بستگی دارد؛ برای مثال نان ها و شیرینی های تازه پخته شده ممکن است زیر نور آفتابی ظاهر بهتری داشته باشند. یک نور سفید مهتابی ممکن است ظاهر محصول را جذاب نسازد، اما این امر ایده خوبی برای انجام بعضی آزمایشات طیف رنگی خواهد بود تا ببینید بهترین عملکرد چه هست.

رنگ های روشنایی مختلف کجا کاربرد دارند

در زیر بعضی محیط های معمول آورده شده است که رنگ های متفاوتی را می توان در آنجا استفاده کرد:

  • گرم و صمیمی با نور آفتابی: اتاق نشیمن – اتاق خواب – راهروها
  • سفید با نور مهتابی: آشپزخانه – اتاق مطالعه – حمام – کمد – دفتر – مکان های عمومی
  • روشنایی روز: اماکن تجاری – مکان های عمومی – استودیوهای هنری

بعضی وقتها اجازه تغییر بدهید بخصوص اگر تغییرات از نور سفید مهتابی به آفتابی باشد.

اتاق خواب با رنگ هاي گرم و سرد

مقایسه رنگ های سفید سرد و سفید گرم در اتاق خواب

ترکیب رنگ های روشنایی مختلف

هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید ترکیبی از رنگ های روشنایی مختلف در یک محیط داشته باشید. برای مثال از نور گرم آفتابی برای روشنایی اصلی اتاق و نور مهتابی برای روشنایی دور سقف استفاده می شود.

مقايسه درجه رنگ های روشنایی در نشمين

مقایسه رنگ های سفید سرد و گرم در اتاق نشیمن

چگونه لامپ ال ای دی مناسب را برای رنگ روشنایی مورد نظر انتخاب کنیم

اغلب پکیج های کامل لامپ های روشنایی یک تصویر شفاف و درجه رنگ دارند که روی بسته بندی نشان داده شده است. به علاوه روی پایه هر لامپ درجه رنگ چاپ شده دارد برای مثال ۳۰۰۰ K. به دلیل تفاوت در تولیدات کارخانه ها و روش های اندازه گیری مختلف ، در زمان خرید باید مدل یکسانی از لامپ LED را برای همه اتصالات فضاهای خود در نظر بگیرید. همچنین خرید لامپ های یدکی هم ایده خوبی خواهد بود زیرا تکنولوژی LED همیشه در حال تغییر و بهبود است و ممکن است پس از مدتی مدل قبلی را در بازار پیدا نکنید.

آیا شما با رنگ روشنایی خاصی را در فضای خانه و محل کار خود تجربه کرده اید؟ چگونه با ترکیب لامپ های مختلف این رنگ ها را ایجاد نموده اید؟

 منبع: integral-led

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

 

Review: 4.91 - "انتخاب رنگ روشنایی ( آفتابی یا مهتابی )" by , written on اسفند ۲۶, ۱۳۹۵

پیش از این امکان انتخاب درجه و کیفیت نوری که لامپ های معمولی […]

مقالات مرتبط

انوتع لامپ های سیستم روشنایی

انواع لامپ در سیستم روشنایی

در قرن 19 اولین لامپ رشته ای توسط توماس ادیسون و جوزف سوان اختراع شد . از آن پس پیشرفت های قابل توجهی د ...

چگونه لامپ LEDمناسب را انتخاب کنیم

چگونه لامپ LED مناسب را انتخاب کنیم

پنج سال پیش اولین لامپ LED را خریدم و آن را جایگزین لامپ هالوژن حمام کردم. پول زیادی بابت این کار خرج ک ...

نمونه نمونه چراغ روشنایی پنل ال ای دی

چراغ های روشنایی پنل LED

در راستای گسترش سریع صنعت روشنایی، چراغ های LED در مسیر پیشرفت پیشتاز هستند. پنل های LED به عنوان جدید ...

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*چراغ روشنایی پنل LED